Споделена история от Други

Делата губят ли давност?
Здравейте! Мъжът ми изгуби баща си преди 4 години. Майка му и баща му нямаха развод, но не живееха от 20 години заедно.
Баща му има сестра.
Имат общ апартамент, унаследен от баща им (дядото на моя мъж).
Та така, въпросът ми е следният:
Майка му иска да води някакви дела, но вече минаха 4г от смъртта на човека. Апартаментът трябва да се дели между сестрата на баща му, моя мъж и майка му.
Единият ми въпрос е, колко време, след смъртта на баща си, моят мъж и майка му могат да си търсят правата? Има ли давност или период, след който вече не могат да търсят частта от апартамента си?
И едно такова дело колко би се протекло?

Коментари

1.   Няма давност. Всеки съсобственик може самостоятелно да предяви иск за делба без съгласието и дори противно на волята на останалите. Няма давност тъкмо защото идеята на съдебната делба е да се ликвидира съсобствеността и всеки сънаследник да придобие самостоятелен обект от имуществената маса в своя индивидуална собственост. Затова искът може да се предяви от някой правнук сто, че и триста години след откриване на наследството.

От изложеното (честно казано, не много ясно написано) излиза, че съделителите трябва да са майката на съпруга на авторката (по наследяване от покойния си мъж, защото бракът им не е бил прекратен), самият съпруг и сестрата на баща му. Сега ме мързи да смятам квоти, а и те може да търпят промяна в зависимост от това дали приживе са правени примерно дарения и т. н. Ако няма друго имущество, което да се дели - апартаментът не ще бъде поделяем между трима съделители и ще бъде изнесен на публична продан. За последното гарантирам. Помислете за вариант за доброволна (т. е. извънсъдебна делба).

Колко се бавят делата - бавят се, делбата не е проста работа. С новия ГПК е сравнително по-добре, но зависи от доста фактори. Натовареност на съда, запълненост на графика на състава. И най-вече от поведението на самите страни. Делбите са противни истории, често придобиващи махленски и откровено селски привкус. Аз и затова отбягвам да се занимавам с тях. Озлобени роднини, братовчеди, които не се понасят, воюват за всяка тухла, за всяка запустяла нива... виждал съм го многократно. Ако не се спогодите и ако тръгнете да предявявате т. нар. "претенции по сметки" или ако, не дай боже, някой реши да оспорва истинност на писмени доказателства - може да отиде до второ пришествие.
Затова я най-добре опитайте да се спогодите извънсъдебно - най-добре ще е. Защо да отива нахалост тоя апартамент, бидейки изнесен на публична продан... Е, освен ако няма и друго имущество, останало от общия наследодател.

Ех, тъпо парче съм, трябваше да си поискам хонорар от авторката за консултацията. Шегувам се:) Реших да направя едно добро дело безплатно, че после да не ме обвиняват човекът с псевдоним Ив и подобни на нея/него читатели:)

2.   Има един сайт - lex.bg Там във форума можеш да питаш по такива въпроси и да ти отговорят компетентни лица :)

3.   Какво ти пречи да прочетеш Закона за наследството, Глава четвърта ПРИЕМАНЕ И ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО Чл. 57., 58?
А това колко ще продължи процедурата зависи от вас и вашия адвокат.

4.   Поразрови се в нет-а преди да предприемеш нещо. №1 плаче за хонорар, нищо че се бие в гърдите, че дава безплатно информация. Таксите не са толкова високи, стига да не попаднеш на такъв като първия коментар - за всяко изречение - 50 лв. примерно.