Споделена история от Други

След земетресението
Хора, споделете как се справяте с паниката и страха след земетресението. Аз по принцип съм си много страхлива, а и имам проблеми със сърцето и постоянно съм на нокти, треперя, не мога да дишам и т. н. При снощния вторичен трус отново припаднах от страх. Имам ужасното чувство, че всеки момент пак ще стане нещо. Кажете какво да правя, да пия някакви хапчета ли, да отида на лекар ли.. просто се побърквам от страх..
момиче, 17г от София

Коментари

2.   То и снощи ли е имало?? Не съм усетила ;д и по-добре!! От 2 нощи не бях спала. 1 вата - заради земетресението, а втората от страх...

МАКИ-ЧАН

4.   Е какво толкова? И да го обсъждаме и да не го обсъждаме-станалото станало. 5 дена едно и също се приказва навсякъде.. на мен ми писна вече все това да слушам.

5.   Върши някаква работа, за да не мислиш за това, не гледай новини, не чете вестници, защото те са най-големите вредители и за т най-малкото нещо се стараят да паникьосат хората.

Прекалено си малка за хапчета, но може да пиеш чай за успокоение.

Ягода

6.   Няма смисъл да се впрягате толкова
И като неспите какво ще направите - нищо. Ако живеете в блок само ако сте на 1-ви етаж има смисъл да бягате навън. Иначе си стойте вкъщи, по-сигурно е. Ако е блока реши да пада, шанса да избягате е малък, защото трябва да сте на разстояние най-малко два пъти височината на най-близката зграда. Това че сте слезли долу пред блока е огромна глупост, Блока падне ли сте най-отдолу.
Може и ценично да ви се стори, но като усетя трус си го слагам на оная раута, завъртам се на другата страна и заспивам пак. Смисала е нинакъв да си троша нервите. Ако майката природа реши да руши, нищо неможе да ни спаси.

7.   Определено не посягай към хапчетата!
Пробвай да споделиш с приятели, родители, роднини и въобще хора, чието мнение цениш и уважаваш.

8.   Мила, разбирам те напълно. Аз от Перник дойдох в София при роднини, защото тук не е толкова ужасно, колкото вкъщи. Тази вечер се надявам да поспя най-сетне от 3 дни. Страшно ми е напрегнато и притеснено и на мен, не мога да се отърва от ужаса, притеснявам се за роднини и приятели, които останаха в Перник. За да се справиш с целия стрес, като за начало опитай да поспиш. Знам, че е почти невъзможно, но определено ще ти помогне. Ако имате кола, нощувайте в нея - трусовете не се усещат вътре. Ако имаш възможност, просто си вземи сака и отиди някъде другаде за 3-4 дни. Успех и дано всичко е наред.
xperia

9.   Живея в София, на 9-тия етаж. Сама съм с дете на 2 годинки. Изпитах ужасен страх и стрес, който не мога да преодолея. Знам, че има и по-лоши случаи, на нас нищо ни няма. Но просто не мога да преодолея стреса. Живея на тръни, постоянно нащрек и вслушвайки се във всеки звук. Просто от тогава насам нервите и сетивата ми са страшно изострени. Всяка вечер едва заспивам, на телевизор и с приготвените дрехи и багаж до леглото. А като се събудя започвам да си мисля, че се люлея, че има земетресение, сърцето ми се стяга и не мога да заспя. Прочетох споделеното от теб и реших и аз да го споделя, защото просто наистина на всички около нас можеби им е омръзнало да слушат за земетресението. Няма с кого да споделя. Пред природата сме безсилни!

10.   При усещането за тревожност, неясен страх, че ще се случи нещо ужасно, подсилван от спомена за силното земетресение, ви препоръчвам "Трепетлика" и "Гарванов Лук" - това са два от общо 39-те вида Капки на д-р Бах. Работя с тях повече от три години и дават невероятни резултати. Може да ги купите от аптека или да ги поръчате по Интернет.

11.   Момиче на 17, дано по-бързо преодолееш тези усещания. Надявам се, че имаш родители и близки, които в тези моменти са до теб, , да можеш да споделиш с тях, да ти помагат и успокояват.
Радвам се, че синът ми е още малък, не разбра нищо. Защото как да му помогна като аз самата имам нужда от помощ.
Не искам, но в мозъкът ми постоянно е тази мисъл- земетресение. А може би нещо в мен се съпротивлява да се успокои- ТРЯБВА ДА СЪМ НА ЩРЕК, ДА СЪМ ПОДГОТВЕНА!!! Заспивам и започвам да сънувам че има трусове, както съм в леглото. Толкова е реално, че в един момент се събуждам от силен трус, виждам че полюлеят се люлее. И си казвам- да, това е вторичен трус, ще го кажат по новините. Но.. ( и слава Богу ) било е кошмар, а толкова реален. Ще кажете- имаш сериозни психически проблеми, отиди на лекар. Да, така и ще направя!

12.   През 1977г по време на земетресението във Вранча бях на 17г и страшно се изплаших. близо година не можех вечер да заспя спокойно, водиха ме по баячки даваха ми успокоителни но резултат нямаше. СЕГА КАТО СЕ ВРЪЩАМ НАЗАД В СПОМЕНИТЕ СЪЖАЛЯВАМ, ЧЕ МЕ Е БИЛО СТРАХ ЗАЩОТО В ЖИВОТА ИМА ДРУГИ ПО СТРАШНИ НЕЩА ЗАТОВА ЖИВЕЙ СИ ЖИВОТА И НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ЗАЩОТО ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ ЧАК СЛЕД 30Г А И НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА ДА СЕ СТРАХУВАШ сЪБИРАЙ СЕ С ПРИЯТЕЛИ, РАЗХОЖДАЙ СЕ И СИ ИЗЖИВЕЙ НАЙ-ХУБАВИТЕ ГОДИНИ БЕЗ СТРАХ.

13.   това е истината!