Споделена история от Други

Промяна на името?
Здравейте, какво мислите за смяната на името? Никога не съм си харесвал името и искам да го сменя. Обаче тъй като имам твърде много документи и дипломи на мое име реших към сегашното си име да добавя новото, тоест името ми да стане двойно. Така хем ще е пак същото, хем ще имам и ново, с което ще се представям в обществото и най-вече пред приятели и познати. Какво мислите за това?

Коментари

1.   Когато се омъжих, приех фамилията на съпруга ми. Смених си личната карта и готово. При мое посещение при нотариус по друг повод, той ми предложи да направим удостоверение за припознаване- не съм сигурна, че го цитирам коректно, за да нямам проблеми занапред с дипломата си или други документи, на които съм с моминското си име. Аз се въздържах, защото ми се стори излишно, най-вече като разход. Не знам как стоят нещата с добавяне или смяна на име. Можеш да се консултираш с нотариус или адвокат.

Според мен дали сменяш името или добавяш друго е едно и също- все пак е промяна.

2.   Закон за гражданската регистрация е достатъчно изчерпателен по казуса.

3.   Единствено чрез съда. №1 ти е обяснила начина.

4.   Обърни се към прокуратурата!

5.   №3 да ме прощава ама смяната на име при сключване на брак няма нищо общо със смяната на името за удобство на хората. Без адвокат обаче няма да мине. Единия случай беше ако името е позорящо, ако е познат сред обществото с името, което иска да смени старото и още в няколко случая може. А тая първата, която е писала, не и се е налагало да доказва самоличност, за това го има за излишен разход. Само едно пълномощно да има със старото име и ще изникне един още по-голям разход.

6.   Като не ти харесва го сменяй. Издава се документ, с в който се потвърждава, че си носил предишното име, в случай, че трябва да доказваш дипломите си. Адвоката ще ти каже по-точно за тия неща.

7.   Номер 4, прокуратурата се занимава с наказателни дела, не с граждански, а най-малко пък с такива баналности като смяна на имена.

Кубрат

8.   Сетих се за един виц от соца! Тогава не се разрешаваше човек да си сменя името.

Обаче един отишъл и поискал да си смени името.

- Не може! - отсякла чиновничката.
- Ама аз се казвам Георги Лайнаров...

...след кратко съвещание с ръководството...

- М-м, Георги Лайнаров - кофти работа! Добре, хайде за Вас ще направим изключение. Как искате да се казвате?

- Ами, Петър Лайнаров...

9.   8, ако е било забранено да си сменяш името Тони Димитрова как го е сменила: "Тони Димитрова е българска певица, родена като Спържа Димитрова Петкова на 10 януари 1963 г. в гр. Бургас. Сменя името си от Спържа на Антоанета в прогимназията, поради подигравки от съучениците й по нейн адрес. "

10.   Здравейте и от мен! Дъщеря ми е на 15 години и не си харесва името. Когато се роди баща и настоя детето да се казва Йорданка и аз се съгласих, но след това съжалих. С бащата сме разведени от 9 години. Необходимо ли е неговото присъствие и съгласие за смяна на името от Йорданка на Даниела?