Споделена история от Други

Дъвчене на гума
Здравейте! Имам много близка приятелка, която от много години дъвче гума. В началото си изрязваше парчета от вътрешната гума на велосипед, но зъбите и езика и потъмняваха. От няколко години си купува гумени домакински ръкавици и по същия начин ги реже и дъвче, но преди това ги намазва с газ за горене. Притеснявам се за нея и здравето и. Много пъти е обещавала, че ще спре, но явно не може. Това някаква зависимост ли е или болестно състояние. Как да и помогна!

Коментари

2.   Миличка може да е или болестно състояние, или просто, ако е изнервена и от нервите да го прави.

3.   Ж30: Ако историята е истинска...
Да, това е заболяване. Психологично отклонение.
Има такива хора във Великобритания и Китай. Чела съм го като невероятни новини из вестниците и нета...
Възможно е да й липсва нещо от химическия състав на организма - хормони, други вещества и да изпитва тази нужда.
Някак сиу се налага да я убедиш, че това не е нормално явление и поведение и трябва да се обърне към психолог и други лекари. Най-вероятно причината е комплексна.

4.   Да сте чували за дъвки? Както казват в Македония - Гума за цвакане...

5.   Това е форма на OCD - Obssesive Compulsive Disorder.
Много подобно на непрекъснато гризене на нокти или миене на ръце. Ако искате гледайте на него като форма на нервен тик.
Проявява се в най-странни и абсурдни на пръв поглед форми - от дъвчене на собствената коса, до дъвчене на дунапрен от възглавници до - пиене на бензин!!!
Повечето хора, които го правят твърдят че това ги успокоява.
Понякога се квалифицира като проблем с контролиране на импулсивно поведение.

Болестно състояние на нервна основа е и да! опасно е за нея - специално формата на проявление при нея заради токсичните вещества.
Има по-безопасни за здравето форми - като гризенето на ноктите или скубането на косми от глава/брада/вежди/мигли но и те е редно да се адресират.

Проблема за самолечение идва от това че тя има много малко съзнателен контрол върху желанието да го прави. Предполагам че и тя съзнава колко изключително вредно е за нея - дори да не получи увреждане на храносмиталения тракт от несмилаемата материя или задръстване на червата (което е живото-опасно), много от химическите вещества които поглъща чрез гумата и газта са рако-образуващи. Предполагам че тя го знае но не може да подтисне импулса. В допълнение към коментара на #4 - тя не го прави изцяло заради самото дъвчене а заради миризмата на каучука / газта, която намира за приатна и успокоителна

Трябва да потърси непремено лекарска помощ!
Такова поведение се лекува изключително трудно! Лечението се извършва чрез комбинациа от т. нар. техники за модифициране поведението и медикаменти.
Медикаментите са такива, които подтискат активноста на мозъчната кора и съответно импулсивно поведение, но правят човек да е "горе на черешата" и обикновено се ползват в сериозни проявления.
Относно модифициране на поведението - тя при желание може сама да се научти на такива техники. Примерно всеки път като почувства че има нужда да дъвче гума, съзнателно да се поставя в обстановка където не би го правила - примерно да излезе на обшествено място.
Друга техника е да се опита да се захване с дейност която и доставя удоволствие или я успокоява и замества нуждата.
В допълнение, ако е практично изобщо, е за период от време непрекъснато да е в компанията на някого, който да не и позволява да го прави и да я разсейва с други активности.
Има най-различни неща които може да опитва, но трябва да потърси квалифицирана психиатрична помощ, където да и бъде обяснено как да се справя с това поведение сама и как да го контролира
Най-важната стъпка през която трябва да мине е да признае пред себе си че има проблем поставящ на риск здравето и, и да има желание да го адресира.
Без нейното активно участие няма да стане - още не е измислено "хапче против дъвчене на гума", както няма "хапче против гризене на нокти"

6.   Исках да допълня към последния ми отговор, че поради нетипичния характер на състоянието и, е възможно психиатър да не разпознае веднага отклонението като импулсивно поведение и да го третират като опит за само-нараняване.
Dr. Who

7.   Dr. Who, тя напълно съзнава опасността за здравето си. Забелязала съм, че винаги дъвче гума, когато запали цигара. Днес ще и прочета Вашия коментар и силно се надявам да се стресне. Има един мъж, който я вълнува и може би ще поискам неговото съдействие за помощ, тъй като пред него я е срам да дъвче гума. Благодаря!