Споделена история от Други

Отмъщение
Според вас отмъщението за нещо отвратително, което ти е сторено правилно ли е? Не е ли редно всичко в живота да се връща? Моите приятели винаги са ми казвали - "Само глупаците и страхливците отмъщават" или "Не е нужно ти да наказваш, има Бог". Много им се дразня, защото всичко в този живот трябва да се връща - и добро, и лошо, но не мисля, че трябва да чакаме съдбата, Господ или късметът да го направи, а сами трябва да раздаваме справедливост. И ако мислите като мен, бихте ли ми дали съвет за наистина гадно отмъщение и ви казвам още от сега, че това, за което си връщам не е нищо малко!

Коментари

1.   аз те разбирам напълно. аз също имам да си връщам.. но не знам начина... вярвам, че времето е с мен и ще ми помогне да намеря начина... ''Око за Око-Зъб за Зъб'.
Брилянтно те разбирам.
Понякога завиждам на хора с влияние. Този на който чакам да му дойде времето, бих му строшила къщата, бих му отнела много неща.
Разбирам те.

2.   Отмъщението не връща изгубеното, но просто си трябва.

3.   Ами... един качествен, здрав готварски нож струва около 5 лв... :)

4.   Сподели какво се е случило, за да преценим дали изобщо трябва да отмъщаваш

5.   Ей човече от отмъщение полза няма. Повярвай ми няма да се почувстваш по-добре след това. Остави на живота, той така се обръща, че както той може да отмъсти ти едва ли би се сетил. Гледай си твоя, прекалено кратък е за да си отмъщаваме да правим мръсно и да си го губим. Каквото и да са ти направили, както и да са те наранили, нима ти си безгрешен и никога не си наранявал някой.

6.   Номер едно какво постигаш с тази омраза, ненавист и злоба. Спокоен ли си, щастливо ли живееш или докато кроиш планове за отмъщение в дребната си душичка живота си минава.

7.   От автора:Добре, ами ако е нещо лично, което не мога да споделя, защото нещо отвътре не ми го позволява, но е достатъчно гадно, за да убия някого, но чак до там никога не бих стигнал.... просто не мога да чакам - сега ми се дава шанс от 4 години на сам и не искам да го пропилявам!

8.   № 6 точно за това, че се чувства зле иска да отмъщава. Обаче след като тези хора не са около него вече едва ли би могъл да обясни каква вина имат за кофтия му живот точно сега... това за мен са хора живеещи в миналото, ровят в някакви минали случки с цел да ги поправят, да се стане така, а не така...
И мен са ме предавали, но и не съм си поставила за цел на живота да вгорчавам живота на тези хора, то и без това е гаден щом нараняват близките си-приятели роднини и т. н един човек доволен от живота си няма да вгорчи чуждия нито ще му завижда. И наистина един ден всичко се връща, не си мисли, че каквото и да им сториш на тези хора няма да ти се върне... има едни закони, които не се съобразяват с това кой е почнал пръв, ама този е по-виновен и т. н нито пък ще се съобразяват с твоята нетърпелива и отмъстителна душичка.

Ягода

9.   Аз ако имам да си отмъщавам бих избрала да платя на кяколко човека да хванат и да го пребият, или да се сближа с него и да му слагам тайно някви леки отрови които не биха го убили а просто биха му навредили. Абе щом става въпрос за отмъщение мога да имисля много от брутални по брутални работи които ще повлияят на психиката на един човек за цял живот, но просто неискам да споделям по гадните неща, защото ако на някой му се случи нещо ще ме грезе съвеста че и мира няма да ми дава кокто става обикновенно когато ми мине и вече нее съм бясна....!

Лена*

10.   номер 1 съм.
ми ако някой толкова много се е подиграл с теб и те е унижил и се е изплюл върху теб, и години да имат не се забравя.
ако може автора да му върне точно това, което онзи му е причинил, е най-доброто, което може да направи...
но вярвам, че един ден се връща всичко.

12.   Задай си първо въпрос какво е отмъщение? Отмъщение е да таиш, както при теб с години гняв и болка в сърцето заради един миг в който може би виновникът ще се почувства неприятно. Нима ще излекуваш тялото си от горчилката събрана години в този миг? НЕ! Затова и в библията и в всички религьозни книги пише прости, за да не се натрупва горчилка с години в теб, така вредиш само и единствено на себе си, ответникът отдавна е забравил за случката отпреди четири години. Когато казват бог ще му върне нямат предвид точно бог да го накаже, а че щом човекът има навик да прави злини все някъде ще си го стори сам на себе си.
Прошката е най великодушния и правилен подход.

13.   Номер 9 по-голямо леке от теб не съм срещата. Жалка картинка. Такива като теб никога не са щастливи, цял живот някой им е виновен и кроят планове да си връщат, а все на тях им се случва лошо. Много се радвам за вас и не ви съжалявам, каквото повикало, такова се обадило, нали знаеш.

14.   Това много ми хареса ''има едни закони, които не се съобразяват с това кой е почнал пръв, ама този е по-виновен и т. н нито пък ще се съобразяват с твоята нетърпелива и отмъстителна душичка. ''И е самата истина. Едно знам, не съм видяла лош-щастлив човек.

15.   От автора:То историята ми е като сапунен сериал и е доста неприятна. Има лични неща, които човек би предпочел да не споделя... случката се случи преди 4 години, когато бях на 19, но не съм го забравил и до днес. Имам шанс да си отмъстя, но нямам пари, че да поръчвам да пребиват някого и такива неща. Просто искам да ми кажете начин, по който да помни това цял живот и работата да си я свърша сам....?

16.   Отмъщението е сладко нещо и носи голямо успокоение. Аз например си отмъстих на бившия си любовник - отидох при жена му и й разказах всичко. Тя не го напусна, защото е абсолютно стъпкана от него и не работи, а той я издържа, но знам че нещата между тях са ос*рани до края на живота им. Но все още не се чувствам достатъчно отмъстена. Мечая си да го сваля отново, уж привидно, после да му сипя нещо в питието и да го дрогирам, и като заспи да го вържа и да го полея с нафта и да го запаля жив. Но бих била доволна просто да го наръгам около 50-60 пъти с нож и да му извадя очите.

17.   И аз съм на мнение, че има някои неща, които са непростими и не могат да се забравят с времето. Аз също съм била унижавана по най-гадния начин месеци наред от един човек, който беляза живота ми завинаги и въпреки че се оттървах понякога още ме хваща яд, но знам че сега не му е времето и чакам. Не живея единствено за това разбира се. Просто знам, че ще дойде ден, в който справедлидливостта ще възтържествува и съдбата си знае работата. Според мен почакай не знаеш как ще се обърнат нещата.

18.   ''От автора: Просто искам да ми кажете начин, по който да помни това цял живот и работата да си я свърша сам....?''
-------------------------------------------------------------------
Като простиш на този човек.

Ягода

19.   До Ягода. Я вземи прочети Граф Монте-Кристо. Още, прошката има стойност само когато се дава на разкайващите се..
Овчар

20.   И моят живот е като сапунен сериал има едни много гадни тъпаци който ме унижават и ми взимат приятелите и аз оставам сам. Лично аз имам опит с планове за отмъщение. Какви планове съм кроил за тях че, нямате представа. Афторе по-добре намери си добър приятел на който да го викне (който ти е враг) сякаш щяло да му каже нещо. Твоят приятел го завежда на едно място където ти ще се скриеш и ще го чакаш. Те ще дойдат и сякъш твоят приятел ще му каже нящо на ухото му и го бута после ти се появяваш и го фащаш и после какво то си искаш си прави с него. Дано да съм ти помогнал :)

21.   Не вярвам в обрати на живота, никой мръсник не е бил накаазан от съдбата, освен ако той не се е издънил по някакъв начин. Това е ежедневие и всички хора го виждат. Добрите се мъчат, а лошите с години, че дори до старини живеят весело. Малко хора са си получили заслуженото. Аз се радвам на истински приятели, имам и много боклуци сред познати и бивши съученици, но те ще си живеят добре поне още 20 години, а на мен ми се иска тегавнята им да започне сега. Не искам да чакам Господ и съдбата, искам сега око за две, зъб за чене!!! Един богаташки мръсник ми е правил мръсно, ама е толкова богат, че не вярвам да обеднее в близките 20 години. Поне до 40 ще живее добре, пък после не се знае.

22.   Какво ще постигнете с отмъщение??? Отмъщението няма да ти върне това, което си изгубил, нито пък ще донесе щастие на някого(включително и на теб). Като си отмъстиш ще изпитваш радост за няколко минути, но после ще се почустваш празен. Ще се питаш наистина ли трябваше, в какво си се превърнал и трябваше ли да стигаш до там. Тези въпроси няма да ти дават мира. Няма да можеш да спиш, защото съвестта ти ще те гризе. Ще се разкайваш. Послушайте ме, отмъщението ще ви донесе само нещастие.

23.   Преди да започнеш да си отмъщаваш изкопай два гроба.
-Конфуций

24.   Понякога отмъщение и справедливост означава едно и също нещо!

26.   Отмъщението трови ума и душата на човек. Независимо дали е справедливо или не, едно желание за мъст отравя живота на човек, той се съсредоточава над някаква злина и игнорира всичко останало в името на тази цел. Не си заслужава да си причиняваме това на самите себе си. Нека Бог отсъди, а Той отсъжда най-жестоко и най-добре, бъдете сигурни. Казано е - Отмъщението принадлежи на Бог, нека не се месим в Неговите дела.

27.   ами като за начало е добре да си стоиш тих да не казваш на никои нищо защото знаят ли 2-ма знаят всички деистваи сам набараи го някаде сам и бои но трябва да мине време примерно аз чаках 6 месеца за 1 олигофрен и накрая го разцепих една вечер още незнае кои и защо :)

28.   Не знам колко от вас наистина са си отмъщавали, когато им се е отдала тази възможност, но въобще не е точно така, както си го предстаяте сега - един вид видиш ли, ще му отмъстя и ще почувствам удовлетворение и задоволство. Някои биха почувствали една празнота и разочарование.
Аз лично съм имала възможност за отмъщение на някои хора, толкова удобна, че нямаше да се усетят откъде щеше да им дойде. И знаете ли какво? Усетих, че след толкова време вече не ме интересува. Просто защото видях, че са наказани достатъчно, за да тръгна да отмъщавам и аз. Още повече, че по този начин показвате, че не сте по-добри от тях, т. е. - когато са ви унижили вас, вие сте били "жертвата". Сега имате възможност да бъдете "насилника" и ако приемете, това означава че се принизявате на същото ниво.

Примерно отмъщавате на някой ваш приятел, че е спал с приятелката ви. Обаче това момче има родители и майка му страда, когато го види че и той страда. Тя трябва ли да тръгне да ви отмъщава, защото сте наранили сина и? Няма значение, че е било "зъб за зъб". Не знам дали схванахте общата картинка, истината е, че отмъщението води само до порочен кръг.

Прошката е най-мощното оръжие, с което можете да се оттървете от болката и натрапчивите мисли, че трябва да си го върнете на някой. Само че, не всички умеят да прощават. Като онази жена по-горе, която искала да избоде очите на някакъв мъж и да го запали жив. Това си е чисто психо. Не съм набожна или религиозна някаква сектантка, просто си казвам мнението. Да простиш не значи да забравиш. Значи да приемеш, че този, който те е наранил е действал така, защото не е знаел как иначе, или просто защото е такъв.

За мен сериозен повод да искаш отмъщение е примерно изнасилване, педофилия и убийство. Всичко друго - минава и заминава и не си струва да си вгорчаваме живота допълнително.

29.   Страхотна беседа се е заформила по-горе и определено отмъщението няма нищо общо със справедливостта! Не само свещените книги (като Библията и други), но и всякакви мъдреци и хора на познанието от историята - казват точно, кратко и ясно, че НЕ трябва да се отмъщава по никаква причина, независимо какво се е случило - дори това да е убийство. Че тези богаташи или убиици не могат да спят спокойно цял живот и повярвайте всеки наранил някой друг не го забравя, а съвестта го изяжда през целия живот. Това, което по природа се връща на злодеятеля е много по-силно и трайно, отколкото вие да се хабите и да го връщате и да се дерзаете, да не спите по цели нощи в желанието си за мъст - това само един ПРОСТ и ограничен човек, може да го направи - наистина няма никакъв смисъл. И както казва по-горния коментар - на мен ми се е случвало неведнъж да видя някой, на който съм искал да отмъстя на улицата и аха да му строша главата или поне да му вкарам един шамар да падне на земята за назидание и си викам - за какво да го правя това само да се излагам (ниска топка) като някакъв без самочувствие - по този начин предавам собственото си достойнство.
Бъдете добри (доколкото е възможно в днешно време). Успех!

30.   И аз на пангара на отмъщението, една простачка ме разболя от притеснение и унижение цял месец. Накара шефовете да ме наемат само, за да се докаже като незаменима. Разиграваше сценки цял месец. Потъпка достойнството ми на човешко същество. Накрая ме изхвърли като парцал от работа, а дори не е шеф средно ниво... интригантка. Винаги съм страняла от отмъщението, но сега го искам повече от всичко.
Към автора - аз ще и направя магия, да оглупее до такава степен, че и нея да я изхвърлят подобаващо.

31.   Прости на другия не защото той, а ти заслужаваш мир.

32.   Преди да започнеш да си отмъщаваш изкопай два гроба. И отмъщението си има цена. Казват че за наистина сгрешилите има само един от двата начин пълна прошка или смъртоносно отмъщение. И моето не е история за прошка, сигурно и твоето щом си толкова ядосан. Но когато правиш план за отмъщение не го споделяй никога с други.

33.   Тези, които ти казват това просто ги е страх да не им се случи на тях. Отмъщавай им. Всеки трябва да си получи заслуженото!!!

34.   За мен отмъщението е основата на справедливостта. Ако не отмъщаваме злите хора, ще си помислят, че могат да правят каквото си искат безнаказано.

35.   34, грешиш - отмъщението е погрешно, деструктивно вложена енергия...
"Злите хора" всъщност са добри хора, но тръгнали в погрешна посока и мислейки я за правилната.
А от твоите "отмъщения", повярвай ми, никой не се интересува, нито биха повлияли сериозно на някого, освен да покварят теб самия. Има си много по-висши сили, които раздават справедливост във Вселената.

36.   Ами дайте тогава да простим и на този който изнасили и удуши малкото момиче, да му поднесем и бира с пържола, пък съдбата да го наказва.. Има ли родители тука? Те биха ли могли да му простят? "Е, хайде направил каквото направил, простено да му е.. "
Дааа ама НЕ! Човешкото същество може да бъде такава гад, че да е недостойно за прошка..
Овчар

37.   Хората на които съм отмъщавал са се интересували номер 35. Така, че отмъщението има стойност. 34

39.   Аз не разбирам хората, които мислят, че отмъщението е за това, за да се почувстваш добре... Никога няма да се почувстваш добре. Но ако знаеш, че някой, който те е унищожил психически, осакатил е душата ти до степен, в която няма връщане назад, живее весело и щастливо, нехаещ за, , престъплението", което е извършил и то точно благодарение на твоето нещастие, сигурно няма да си толкова великодушен и няма да се, , извисиш" над, , тия неща". Аз съм за отмъщението! Не вярвам нито в бога, нито в дявола, нито в, , животът ще му го върне". Дори в Библията пише:
, , Коментар от Уилиям Макдоналд за Матей 5:38
Законът казва „око за око, зъб за зъб“ ( Изход 21:24; Левит 24:20; Второзак. 19:21). Тази заповед съдържа както наказанието, така и ограничението върху наказанието - присъдата не трябва да надвишава престъплението... " И аз не искам присъдата ми да надвишава престъплението- съсипан живот срещу съсипан живот! Нисля, че е справедливо!

40.   Номер 39, първо да те осведомя малко, "око за око, зъб за зъб" е момента в който след като умреш ще изживееш, а не че е правилно на земята. Но всеки си избира отделно каквото му хареса. Това че не вярваш, не значи че ги няма, но невежеството е част от теб, направо "е теб", така че не си въобразявам, че можеш да схванеш.

41.   Номер 40, прав си. Аз, Невежеството, не мога да го схвана. И като всяко Невежество, няма и да се опитам. Благодаря ти, все пак, че прибави още една щриха към личностната ми характеристика! Весели празници!

42.   39, струва ми се прекалено крайна позицията ти. Не забравяй, че всички хора допускаме грешки и по-разсъдливите от нас се учат от тях, както и че всеки има право на втори шанс. ''живее весело и щастливо'', казваш- силно се съмнявам да е така. Може би чисто човешки инстинкти- като страх и срам да го спират да ти се извини и помоли за прошка. Ако сте имали предходни отношения, се запитай и замисли дали е толкова безчовечен и нехаен човек. Съмнявам се и в друго- че целенасочено е искал да ''съсипва'' живота ти. И все пак, не знам защо- но имам силното усещане, че се разкайва много... Недей прави толкова кардинални заключения, ако не сте разговаряли и нямаш лични впечатления за отношението му към постъпката. И чак ''съсипан'' живот също ми се струва прекалено крайно. Не знам- всеки го преценява индивидуално, НО както ти каза, че търсиш реципрочност- ако се окаже, че неговата постъпка е била моментна грешка, в която не е вложил нищо лично и за която след това е съжалил многократно, а ти съсипеш живота му напълно съзнателно, надали ще бъде редно и удовлетворяващо за теб. Отново помисли дали с този човек сте се познавали отпреди и ако е така- дали действието му е било с цел да те унищожи или просто грешка, каквито всеки от нас допуска ежедневно.
Не желая повече да те убеждавам, но пак повтарям-ако познаваш човека- най-добре ще прецениш дали всичко е било една нелепа грешка или умишлен акт да те съсипе. И не забравяй, че понякога липсата на вербално извинение очи в очи не означава отсъствие на разкаяние и съжаление. Просто не всички сме еднакво смели.

43.   42, благодаря за мнението. Хубаво казано, но общо. Достатъчно зрял човек съм и за това всяка дума от написаното е обмислена и изживяна. Има действия, които не могат да се нарекат, , грешка", имайки предвид последствията от тях. Надали, ако осакатиш някого за цял живот, пък било то неволно, което в случая беше с чиста съвест, би се пиело за грешка. Но тук, темата беше отмъщението. Мисля, че никоя жертва не би останала равнодушна и великодушна, гледайки, , танца" на тоя, който я е осакатил, оставяйки я завинаги привързана в инвалидна количка...