Споделена история от Други

София, Варна, или Бургас?
Решихме да се преместим от Пловдив с майка. Нищо лично против града, никак не е лош, но ни е омръзнал вече. Някак си е застоял град, няма и море. Красив е иначе.
Майка ми каза аз да избера града, защото тя и трите ги харесва. Дори даде още предложения като например Несебър, Поморие, които са хубави, но ми се струва, че само лятото там ще е добре. Аз имам нужда от много хора покрай мен.

Другото важно е, че този апартамент ще ми трябва 2-3 пъти годишно като се връщам в България да имам къде да отсядам. Ще се връщам по празниците предимно. Това важи за следващите 3-4 години. Не смятам да работя, или уча във въпросният град. Работата на майка също е в чужбина, така че и на нея няма да и е нужна на този етап.
Познати и приятели имаме и в трите града, така че и това не е от значение за нас.

Очаквам съвети и предложения от хора, които живеят там, а и от всички останали.
Да спомена още някои важни неща.
По принцип много обичам шума и лудницата и София ми допада, но пък там няма море. Но пък ми е по удобен, защото всичко е в София.

Другото важно е, че не сме богати. Не сме и бедни. Тоест знам, че София и Варна са доста скъпи, но не съм убедена колко точно по-скъпи са от Пловдив. Затова и написах темичката за вашите мнения.

Коментари

1-50 от 60

1.   Варна, задължителнооо! Най-страхотния град и гарантирам ви, никога няма да ви писне! Има абсолютно всичко, до 10 - годишна живях там и бих дала всичко за да се върна. В Бургас също има море, хубав град е, но не предоставя толкова голямо разнообразие като Варна. А за София изобщо не мислете, ще съжалявате ако се преместите там. Ако щеш ме слушай, но аз ти казвам, Варна е най-хубавият град в България!

2.   Бургас е най-добрият вариант! В момента живея тук и ти гарантирам, че няма да съжаляваш. Близко е до всички курорти, а и е красив и поддържан град.

3.   Аз съм от Бургас. Той е красив, духовен и спокоен град. Има си всичко в него. А, до него както знаеш са Сл. Бряг, Несебър, Поморие.. На добро място е града.. Боровата гора е красива и спокойна с много хора и деца там. Ти си избираш. :)

4.   Варна, определно Варна. Прекрасен град, поддържан, модерен, чист. Не е такава ужасна лудница като в Сф., но определено животът върви на бързи обороти там. Море, плажове, морска градина, винаги можеш да намериш работа, ако ти се наложи. Летата са по-прохладни отколкото в Сф, зимите са меки. Не е толкова скъп животът там, е, има и скъпарски места, но те са за туристите през сезона. За обикновения гражданин си има съвсем достъпни магазини. Обичам сезонните разпродажби във Варна - обикновено започват доста рано и можеш да намериш страхотни маркови неща на смешни цени. Хората са любезни, шофьорите са много по-внимателни отколкото в Сф. Изобщо много цивилизован град е Варна.

5.   Защо въобще включваш София, след като искаш град с море, град за почивка, където да се върнеш да си отдъхнеш и да си изкараш една приятна ваканция. Аз съм за Бургас.

6.   В чужбина!

7.   Варна разбира се!

8.   Не живея в нито един от трите града. Но щом обичаш шума, София е отличното решение затова. Вярно, че няма море, но пък всичко останало е там. Не знам обаче, дали с времето целия този шум и многото хора няма да ти омръзнат. Що се отнася до Варна и Бургас, и двата града са на морето, така че което и да избереш няма кой знае колко голямо значение. Аз като че ли, бих избрала Бургас... :) И честно казано нямам идея защо го предпочитам повече, но все пак... Каквото и да изберете Ви пожелавам да сте щастливи в новото си жилище и да сте доволни от избора Ви.

9.   Сигурна ли си, че искаш да сте в голям град? Тези градове нямат голямо спокойствие, въздуха в някои е много мръсен и Пловдив е много топъл град. Някое малко планинско градче може би е по-добра идеа. Но от предложените-Несебър. Но щом искаш да има хора около теб може би Бургас.

10.   Варна, морето, сините вълни! ;)

11.   В София!!

12.   Бургас.. не случайно го наричат 'най-добрия град за живеене' :) най-добрият ми приятел живее там и е уникално красиво, чисто, спокойно, не като в столицата

13.   Аз съм за столицата... Всички концерти, всички важни събития са там. Шумът и "лудницата" са силно преувеличени, поне за мен де. В смисъл такъв, не ми правят впечатление. Предполагам, че тъй като сте живели в Пловдив, и на вас няма да правят впечатление.. :) Иначе и на морето не е зле. Общо взето, каквото и решение да вземете, няма да сгрешите. И трите града имат своите предимства. Успех! :)

14.   Варна през зимата е най-красивият град който съм виждала, за лятото да не говорим.
~Рамона~

15.   Учудващо много фенове на Варна... просто учудващо. Дали това са изказвания на непоправими местни патриоти, които не зацепват и отказват да признаят, че Варна вече не е Варна? Или просто на момченца и момиченца, които веднъж удостоили централния плаж и Час пик с присъствието си и си помислили, че са попаднали на много яко място?

В днешния си вид градът е ужасяващ. С ужасна инфраструктура, с кошмарно административно устройство, с абсурдно презастрояване и с предстоящо завземане на Морската градина за поредни строителни мероприятия. Град на чиито вход може да се види показателната табела "Добре дошли в града на ТИМ". Град, който навярно би спечелил състезание за най-зле и безвкусно облечени хора в надпревара с кой да е друг пристанищен град в Европа. Град с прехвален, но за сметка на това еднотипен и просташки ориентиран нощен живот. Град с огромен потенциал, съсипан почти безвъзвратно от също така огромните икономически интереси на лица със съмнителен интелект и още по-съмнителен произход на парите си.

И преди някой да си помисли, че съм злобно и завистливо парче спрямо обитателите на града, ще кажа, че самият съм кореняк варненец, дете на кореняк варненци и отраснал на едно от най-типичните и исторически за града места - Шишковата градинка. Но като гледам какво направиха с града ни и ако не беше работата, семейството, приятелите и трайната ми установеност тук, с удоволствие бих се преместил в Бургас примерно.

16.   Живея цял живот в Бургас, градът е прекрасен. Бил съм общо няколко месеца във Варна - не е лош град, но е след Бургас според мен (сори, варненци :)). Южното Черноморие е дъ бест. От Бургас надолу до турската граница е раят! Красота и половина!

17.   Бих ти препоръчала Бургас! Невероятно красив и прятен за живеене град! През горещите летни дни просто ставаш от леглото и си на плажа! Не е нужно да плащаш баснословни цени за 1-2 седмици на плажа като може да живееш в приятна атмосфера с много любезни хора! Просто никъде другаде според мен не можеш да откриеш тази гледка! Доста неща се организират вече и в Бургас, както плажния тенис тази година! Невероятно е! Ако наистина имате такъв избор - за мен Бургас е най-добрия вариант! Успех!

18.   Дори не прочетх статията ти докрай... безспорно Софиа си има своите предимства, и при все че вече ми е малко''тясна''бих избрала Варна... ЗАРА

19.   Всички плюят по София, ама и всички са се набутали там. Будали, а :D

20.   Aз съм от София, не ти препоръчвам този град. Ужасен е. Само чакам да завърша и да кандидатствам във Варна тука е пълна мизерия.

21.   4, грешиш напълно, хората във Варна хич не са любезни. Мислят се за нещо велико.

22.   Препоръчвам ти област Бургас, Сарафово е страхотно.

23.   Бургас.

24.   Много се учудвам как Бургас го слагат в класациите. Бил е хубав град навремето, сега простотията и чалга културата му разказа играта. Няма друг такъв град, където всеки втори индивид на възраст 18-40 г. да ходи с 2-3 ножа в себе си. За Меден Рудник да не говорим! Ако се установите тук, стойте далеч от нощния живот. Човек не може на една дискотека да отиде като хората, пълно е с "луди манячета" и "нацепени батки", гледащи лошо и чудещи се с кого да се заядат. Няма вечер, дето да не стават побоища, ръгане с ножове, бой с палки и всякакви други екстри. Battlefield Burgas! Стойте далеч от този град, ще съжалявате!

25.   Бургас е най-хубавият град за живеене според мене. Мога да изпадна в обяснения за трите града, за да разбереш кой е най-добрият, но честно казано съм изморена и нямам време. Но някой път ще го напиша когато имам повече време. Съжелявам дано избереш правилният град (бургас, разбира се )

26.   Бургас е хубав, но ако живееш сам там, то и при Варна е същата работа. Седи си у Филибето.

27.   Бургас се развива много добре, но това не означава, че е по-красив град от Варна! Погледнете цетъра на Варна колко е по-голям всички стари сгради са ремонтирани и боядисани. Във Варна има много по-вече забележителности, красива църква , музеи, по-голяма и екзотична морска градина, пеметници , летен театър, делфинариум, акварим, планетариум, близки плажове, повече вериги супермакети, техникуми, два мола които са по-пълни от бургаските и по-чист въздух , а ето въздуха в Бургас http://vbox7.com/play:57f801601b&r=emb !!! Това, което трябва да отбележим, че улиците в Бургас са по-нови нямат дупки и има доста нови сгради, но това което прави много лошо впечетление местние каубой в заведенията и улиците на Бугас всеки е напомпен с химия и върви като шеф на кварталска групировка ''100 патрона'' ! Често пътувам до Бургас и това са ми наблюденията. Варна си е най-красивия морски град в БГ ! А какво ще изберете сами отидете и преценете..

28.   ооо определено софия ти препоръчвам ходила съм и в трите града... Да в варна е хубаво морската столица на града ама нещо не ми хареса самото държание на хората ние спираме и питаме къде се намира делфинариума (за първи път като бяхме) и те ни казаха еми намерете си го сами би трябвало да знаете представяш ли си???? Бургас хубав град е да това е неуспоримо но навсякаде по улиците се слуша чалга (нещо което аз ненавиждам от дъното на душата си). Така че софия е единствения останал избор не ги слушаи друите които говорят против софия (на бас че 90% от тях не са ходили а само говорят) както казаха по нагоре там са всичко концерти, шоута и така нататъка ходила съм прекрасен град е... Пък и ако беше толкова мизерен тогава защо щяха да го обяват за столица на града защо не обявиха варна като е толкова прелестна и красива а??? или бургас щото и вие незнаете що... Иначе вие си избирате но не пропускаите възможноста да сте близо до всички сензаци който се случват в българия :* Късмет и дано направиш правилния избор

29.   ъъъ 28 коментар е написан от мен да знаете

Падналото ангелче :)

30.   Само едно нещо ме учуди в коментара на Падналото ангелче - това, че е успяло да напише правилно думата "делфинариум".

31.   номер 30 и какво искаш да кажеш????

Падналото ангелче :)

32.   В подкрепа на номер 30 към Падналото ангелче:
Че си написала коментара си крайно неграмотно, даже не признаваш главни букви.
Плюс това говориш глупости. Дреме ми на мен за сензациите в България, ако ще живея в стрес.
Да си до морето, е най-хубаво.

33.   номер 32 за да съм неграмотна значи си има някакви причини ти като че ли си много грамотната така ли ???? да да ама другия път ....... Баща ми даже и точки незнае каде се слагат ама кво от това притежава цяла фирма така че не всичко е до грамотноста да си в столицата е наи хубавото нещо а не до чалгаджии

34.   номер 33 съм аз Падналото ангялче

П. п номер 32 не се бъркаи там кадето не ти е работа....

36.   Варна има ужасни улици,център, моловете са празни. Морската градина е по-голяма от тази на Бургас поради релефа и нищо повече. По улиците е пълно с проститутки, докато в Бургас просто е невъзможно да ги намериш по улиците. В Бургас се провеждат хиляди културни мероприятия. За туристическия аспект няма да говорим - безспорно Бургас и региона. В Бургас се усвояват много евро субсидии по предназначение и се правятхиляди неща докато за Варна немога да се сетя....най-добрия кмет в България за момента и още и още....

37.   Намирам за безумно от Пловдив да се местиш в друг град в България. И какво се прехласвате по тая Варна? Откъснали сте се от еднообразието и работата си като сте излезли във ваканция или отпуск и сте отишли на море във Варна. Но после отпуска е свършил и сте се върнали отново в сивото ежедневие. И това което ви е останало е хубавият спомен от отпуската ви на морето. Само че животът във Варна не е животът от отпуската ви. Излезте от този мираж. Като бачкате там ще сте толкова добре колкото и във всеки друг град. Вече за София ти си преценяваш. Там на едната страна на кантара стоят по-големите възможности а от другата отвратителната среда, психическото ти здраве, ценностите, и много други неща. Отидеш ли там ще се промениш. Ако смяташ че няма какво да губиш отивайки там и че ти допада средата значи е за теб. Пловдив е най-индустриалният и интелигентен град, всички най-хубави неща в България произлизат от там. Ума ми не го побира защо ще хукнеш да го сменяш с друг Български град, още повече че е среда в която си се установил като връзки приятели и така нататък.

38.   Ами аз живея в София, но за мен най-хубавия от трите е Варна. Едно, че има море, друго, че градът има собствен дух. Предполагам, че и Бургас го има, но не съм ходила там от доста време и за това нямам наблюдения. Обаче Варна ми е най-любимото място в цяла България! Всяко лято съм там и бих останала даже да живея там, обаче работата ми е в София и за това всяка година със съжаление се прибирам обратно в лудницата. Така, че ако ще се прибираш по няколко пъти годишно и работата ти е в чужбина, т. е. не ти се налага да се занимаваш с администрацията (в такъв случай София е най-подходяща), най-добре избери Варна. Вярно, напоследък градът малко се по занемари покрай поредния мандат на Киро Варненски, но се надявам новият кмет да работи сериозно и да му върне блясъка.

39.   Напълно подкрепям номер 15. Варна в последните 15 години се напълни с всякакви отрепки. Простотията е повсеместна, градът тъне в мръсотия, никаква инфраструктура и огромно пренаселване. Да не говорим, че заплатите, съпоставени с изкуствено надутия стандарт на живот са просто жалки.

40.   Ха, ха Всъщност, Пловдив е един от най-хубавите градове в БГ!

... само дето не е до морето, но на морето се ходи обикновено за 2-3 седмици :)

А иначе Булгария си е България навсякъде и българите са си българи навсякъде в България!!
( тука просто незнам какъв емотикон да сложа, затова ще пропусна, хем е смешно хем трагично) Sorry, patrioti

Интересно ми защо Стара Загора не е в списъка? (... не съм от Стара Загора, но често ходя там и градът много ми харесва на мене)

Не съм и от Пловдив :) завърших там образованието си, Прекрасен Град

41.   Варна или Бургас, зависи дали ще живеш там за постоянно или само за 2, 3 седмици. Бургас е по модерен и съвременен град, като през последните няколко години е напрaвена основна реконструкция на основните пешеходни улици и площади, и то с качесвени материали. И във Варна се прави същото но разликата е в качеството. Бургас е по красив град, но във Варна е по спокойно, затова и аз живея във Варна, независимо че имам апартамент и в Бургас

43.   София! Да малко е пренаселен, но 2милиона човека не са малко! Няма море но има планина и много много басейни! Варна също е хубав град, но Бургас отврат тва не е град а гето пълно с сякакви измети!!!

44.   Ако ще купувате жилището в града, в който ще се местите, най-добрата инвестиция е София. София е огромна и различна. Аз препоръчвам южните квартали. И добър наем може да му вземете.
На второ място бих сложил Варна, заради морските пътища и университетите. Говоря единствено за инвестиция и в двата случая.
Бургас... си има очарование

45.   44, по принцип си прав, но няма безрискова инфестиция, включително тази в имот. Много хора се практически до живот се набутаха. Не бива да забравяме какво беше и да повтаряме стари грешки. Имот се купува само ако разбираш от това. Най-важно е местоположението. Да, градът, но и къде в града - да има комуникации, да е близо до университетите ако това ти е целта и така нататък. Има ли метро? Ще има ли?
Във Варна пък има до 3-4 добри квартала. В Периферията можеш да си закупиш добро качество на добра цена, но кой иска да живее там? Под теб е главен път, в дерето е цигански катун, а училището ти е на 4 километра... задръстване. Трябва да се мисли и за това.
Единственото предимство при имотите е, че не могат да се обезценят до пълна нула.
И все пак - не е рядкост в големите градове да срещнеш изнемогващи хора с огромни заеми - живеят в центъра, дори в баровски квартали, но са се набутали с 250 000 ЕВРО дълг за жилище, което струва реално 80 000 евро. И какво правят тези бедни люде - продължават да плащат, вместо да освободят жилището и да оставят банката да се налочи с риска си. Банката печели от глупаците.... бачкайте в чужбина най-долна работа и плащайте.
В момента, между другото, не са доходни жилищните имоти. Наемите са много ниски просто у нас. Заслужава си да закупите стари къщи в пешеходните зони или индустриални имоти - халета, административни сгради. Ние имахме щастието да мислим логично (икономисти сме) и не се набутахме навремето с жилищен имот. След като се спука балона си купихме парцел и при страшно ниски цени на материални и на строители си построихме много голяма къща. Изплатихме я за 1 година и понеже банката остана доволна, днес получаваме кредити на 3% лихва. С 80% чужд капитал закупихме стара къща в центъра с банка и бижутерен магазин вътре. Изплаща се вноската към банката изцяло от наема, а договорите са за 10 г. Остават ни дори 5000 лв. отгоре. След 8 години къщата ще се е самоизплатила. Купуваме в момента пак стара къща в центъра с ресторант долу. Оттърваваме се от него, разделяме го на три малки клетки - за дюнер и други бързи закуски и сваляме с 2000-3000 лв. повече наем от до сега. Горе има две жилища, отдадени зле под наем. Оттърваваме се от наемателите, ремонтриаме и даваме за двоен наем или ги правим просто офиси с още по-голям наем.
...всичките тези имоти ги купуваме от фалирали или полуфалирали фирми или граждани с големи ипотеки. Те губят своята първоначална вноска, лихвите, но са щастливи да се оттърват от кредита. Банката си получава всичко, а ние купуваме на нищожна цена!
Не е за всеки просто...с имоти можеш да станеш богат, но можеш и да загубиш всичко!

46.   От 44. В момента Павлово, Овча купел стара част, Княжево - тази част, имотите са принадлежали на стари софиянци. Наследниците им масово строят и продават. Строителството е ново - след 2000 г. Цените са ниски, в предвид и икономическото положение в момента, дори за София. Метро в момента няма, но трябва да се пусне до 4 години. Дори и без метро в момента локацията е много добра и района е спокоен, стига имота да не е непосредствено до бул. Никола Петков. Но метро ще има и тогава цените на имотите вероятно ще се вдигнат. В близост се намира и НБУ. Само разсъждавам в духа в който номер 45 ми подсказа. Идеята ми е просто авторката да обмисля внимателно всички аспекти. А и доколкото разбрах не става въпрос за бизнес, а да си има някъде жилищен имот... За няколко дена в годината не си струва да стои празен. По-добре да носи някакви доходи до времето в което ще им потрябва, а за няколкото дена могат да отидат където си искат в България. Когато им потрябва ще е подсигурен. Не познавам Варна и Бургас за да коментирам за тях в същия дух. Пловдив е на час и половина с кола от София и не виждам причина да се предпочита пред столицата - море няма там. Освен това натрупа доста лоша слава с най-мръсния за ЕС въздух град. То и авторката всъщност не е посочила дали става въпрос за закупуване на имот, но едва ли ще плащат ежемесечен наем за нещо, което ще ползват дни в годината.

47.   Варна е най-хубавият град в България, натискат се бургазлии, пишат по форуми и злобеят, но уви- морската столица е една :) не бързайте да ме хейтвате, аз съм кореняк бургазлия :)

48.   Бургас е много по-хубав от Варна.
Във Варна е по- мръсно, прашно, шумно, хората са надути, курортите му не са развити, хотелите са долнопробни, морето е по-хладно, затова през лятото всеки отива да почива в Свти Влас, Слънчев бряг, Несебър, Бургас или Созопол. Ако купиш имот в Бургас, ще бъде чудесна инвестиция!

50.   Здравей, аз съм бургазлия, само едно ще ти кажа за качеството на живот - здравеопазване и образожание - основите сравни двата града и вземи решение. Освен това Варна си е град от време оно. БУргас си е рибарско градче с красив, но избледнял, засенчен от чалгия дух

51.   Варна ;)
кои са основите на едно, общество, цивилизация - образование, здравеопзване, култура...
Сравни ВУЗ-овете, болниците, културните наследства...
Варна си е автентичен град, Бургас до скоро е бил едно спретнато рибарско селище с чаровен дух, но избледнял и засенчен от с полъха на дива чалга лъхащ от долината на мечкадарите, вместо от морето.
Аз съм кореняк бургазлия :)

52.   то и аз съм софиянец и се чуда дали Варна или Бургас да се преместя, че ми писна от селяни в столицата.
Важното е в града да има повече метъл, метъли, метъл кръчми :)))
казвате че бургас е чалга кат селяните и циганите по София- е аз от това бягам, да май Варна е по метъл град, ма пък готините курорти са около бургас и надолу и аз се чуда

53.   Варна, един красив град с живот

1-50 от 60