Споделена история от Други

Как да я откажа от колата?
Здравейте! Момче на 18 години съм, от сравнително бедно семейство. Преди 2 месеца леля ми замина да живее при майка си в Англия, защото е много възрастна и не може да се грижи сама за себе си вече... (на 88 години е). Тъй като успях да събера пари за да изкарам шофьорска книжка с мъки, тя ми подари старата си кола.

Возилото е смешно и не подхожда на момче, не ме кефи особено, но и мама няма кола и нямаме никаква възможност да купуваме коли, защото живеем трима-аз, тя и малкия ми брат на 12 и само майка ми работи. Колата е Форд Ка 1999 година, в добро състояние и като няма друг начин си я карам. Една приятелка обаче постоянно иска да и дам да пробва автомобила някъде на празно място. Веднъж съм и давал за малко, но тя хич не може да кара и да не разправям какви истории стават със съединителя.... Влече я, но е на 16, не може още книжка да вади. Майка ми не шофира, само моя е колата. Дайте съвет да я науча ли да кара, или има опасност да ми счупи единствената кола? Момичето ми е приятелка, не гадже. Ще съм благодарен за всякакви съвети.

Коментари

1.   Не не я учи в никакъв случай! Първо ти като непрофесионалист няма да я научиш правилно, а с всички грешки после ще й е по-трудно. Учиш ли я задължително да слага колан преди да запали, учиш ли я да проверява винаги ръчната, не предполагам, а това са навици който се придобиват при ученето.

Второ ще ти развали не само съединителя сигурно и дави колата, което за инструктор не е кой знае какво но за единствената ти кола, която не можеш да поправиш сам и не можеш да платиш да ти оправят е проблем.
Така че ако искаш да имаш здрава кола и жива приятелка не я учи.

2.   Не. Колата дори не е твоя, какво остава да я преотстъпваш на трети човек. И да, може да се повреди нещо от неграмотно каране. Особено с такъв калпав модел като Форд Ка. Най-малко може да скъса съединителя от рязкото изпускане.

3.   Не си давай колата, щом иска да се учи да запише курсове! Научи се да отказваш, по-добре ще живееш! Не си й длъжен, а и тя ако беше свястна нямаше да настоява.. просто те използва.. на теб може колата ти да ти се вижда смешна, но все пак колко момчета имат кола още на 18.. използва те малката, не й се връзвай.. Кажи й "плати ми каското и тогава"

4.   Малка е още. Нека стане на 18 да си изкара книжка и тогава ще и помагаш докато свикне. Сега не си навличай бели.

5.   Боже, тия коли акъла са ви взели!!! Всички искат да карат коли!!! После защо сме дебели, защо ни е замърсен въздуха и т. н. Няма да ти дойде зле, ако се движиш пеш!!! Вземи си намери приятелка на твоята възраст, а не някво хлапе, дето иска да се гаври с колата ти!!!

6.   Сещам се, че като бях на 16 мой приятел така ми даваше да се уча да карам. Направо му **** съединителя, защото превключих на друга предавка без да го натисна. После пък се метнахме в една канавка и дотам бях с уроците при него. Разбира се, той пое всички разходи по ремонта на колата си- откъде да ги взема аз, ученичка бях, а на нашите беше абсурд да кажа. Лапешка работа.

Та, не позволявай да ти натроши колата, защото после ти ще си я оправяш. Вместо да помагаш на майка си за разходите, ще даваш пари за ремонти. Вярно, кофти ти е да откажеш на момичето, но като я троши пред очите ти, да я оставиш да я потроши ли? Кажи й, че не си й свикнал още ти или че отстраняваш някаква повреда от предния път, когато си й я дал...Тя сама ще се откаже.

7.   ЗА ТОВА СА КАЗАЛИ ХОРАТА КАТО СТАНЕШ НА 18 (ПЪЛНОЛЕТЕН/А) ИМАШ ПРАВО НА ВСИЧКО!!! Не си давай колата на тоя и на оня, защото нито ти, нито тя сте опитни. Не дай си боже се засили много тая госпожица и изведнъж -завой, какво би могъл да направиш? Едва ли в тоя момент когато виждаш мантинела или дърво ще се сетиш, че тая кола имала ръчна спирачка която можеш да дръпнеш и не се знае на къде ще тръгне колата, защото виждаш ли на пътя има пирон, камък и ли нещо, което в паниката не си успял да го отразиш.

8.   Подкарай хеликоптер и тя сама ще се откаже.

9.   Вече си пълнолетен, дръж отговорно като истински мъж. Накарай я първо да учи теория, каквато се учи на изпитите по кормуване. Покажи и и клипове с катастрофи и жертви, за да може да слезе малко на земята и да не направи някоя глупост.

10.   Кажи и че колата я даваш само на жена, която спи с теб :)

11.   1 - Най-важното за една кола е да се движи. Форда като е в движение да не те е. е. Гъзарията минава с времето. Имам колега с БМВ 5-та серия на изплащане, колата се изкарва само на сватби и погребения. Кола ли е това?
2 - Рискът да учиш момиче, което не помпиш не си срува. Учих навемето една и така я охлузи отдолу, че не е истина.
3 - Не можеш да се учиш, защото -
- нямам време
- нямаш пълнолетие
- няма застраховка за втори шофьор
- сънувах нещо :)
Оран Гутанович
послепис - номер 5 - лапай шнорхела

12.   Ето ти пресен пример от нашия град (от вчера) :
На една улица момиче и то на 23год. приятеля и я накарал да върне малко назад колата(тя няма книжка). При което тя включва задна и (вероятно вместо спирачка натиска газта) с всичка сила колата влиза в книжарницата отзад докато две жени на около 44год. минавали и тя ги помела. Сега жените са в кома, не се знае как ще се развият нещата с тях, дано да се оправят. И какво става от тук нататък с момичето?