Споделена история от Други

Регистриране на договор за наем на имот
Здравейте,
Ще се радвам, ако можете да ми отговорите на няколко въпроса.

- Нотариатът синоним на Агенцията по вписванията ли е?

- Пише, че в Нотариата може да се регистрира договор за наем, ако е по - дълък от една година, но моят договор ще е безсрочен, мога ли да го регистрирам?

- Четох, че в Нотариата трябва да нося оригинала на договора и заверено копие, това копие нотариус ли го заверява и може и само Наемодателя (аз) да го завери ли?

- Как се заверява договора за наем, при нотариус ли, необходимо ли е да присъстват и двете страни при заверката или може, след подписан договор да бъде само Наемодателя при заверката на оригинала.

Коментари

1.   Агенцията по вписванията си е отделна институция, която е към съда на съответното място.
Няма „Нотариат“, има нотариуси. Нотариусът си е човек със свободна професия и НЕ Е ДЪРЖАВЕН СЛУЖИТЕЛ, не регистрира нищо и НЕ РАБОТИ за съда или агенцията по вписванията.

Договорът за наем НЕ СЕ РЕГИСТРИРА никъде, няма определена форма и не е задължително да бъде нотариално заверен, а просто подписан от двете страни.

ВАЖНО - който отдава нещо под наем трябва да декларира дохода си пред НАП и да плати 10% ДДФЛ. Декларирането става в данъчната декларация, ако наемателят е фирма, тя внася ежемесечно данакът по сметката на НАП.

Наемателят (физическо лице) трябва просто да си плаща наемът в срок и да си изпълнява другите задължения по договора, който НЯМА ОПРЕДЕЛЕНА ФОРМА И НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА БЪДЕ НОТАРИАЛНО ЗАВЕРЕН. Договорът си е валиден с подписите на двете страни...

Лаура

2.   Това, че договорът е валиден и без форма, не значи, че ако искаш не можеш да си го завериш нотариално и да си го впишеш.

Агенцията по вписванията не е институция към съда, а е институция към Министерството на правосъдието. Договорът се заверява при нотариус - и двете страни трябва да са там. Като идеш при нотариуса питаш после какво трябва да правиш.

Имотният регистър, където се вписва договора, се води от Службите по вписванията по места. В София тази служба си е в сградата на Агенцията по вписванията.