Споделена история от Други

Ще се топля на ток
Може би не това е най-подходящото място за тази тема, но четох много на различни места и се чувствам прекалено объркана, за да избера нещо.
Положението е следното: местя се в друга къща за тази зима. Реших да се топля на ток, защото изобщо не е удобно на дърва (няма къде да ги складирам и няма кой да ми мъкне по 2 чувала на 2 дена). Климатикът го изключваме като вариант - причините не са важни, просто го изключете като възможност. Остава ми да мисля за други електроуреди. Трябва ми нещо, което да не е много скъпо като първоначална вноска (да не надвишава 200лв) и да не харчи много (да не плащам повече от 100лв на месец ток, по възможност). През лятото плащам ток 30-40лв на месец, тоест бъдещата печка не бива да харчи повече от 60лв месечно. Вкъщи прекарвам много време по принцип, не съм само вечер у дома, а и през деня, така че ще ползвам и дневната тарифа по всяка вероятност.
Можете ли да ми дадете точен модел печка/конвектор/духалка или нещо друго, което ще ми свърши работа? Трябва ми само за една зима, така че едва ли ще избивам някакви пари, но поне да не плащам 200лв ток. Впрочем ще отоплявам една средна по големина стая, малко коридорче, кухненски бокс и може би вратата към банята и тоалетната ще е отворена. А къщата е много закътана - отвсякъде е закрита, обградена от други къщи.

Коментари

1.   Няма такъв електроуред, толкова икономичен и толкова евтин, а същевременно толкова мощен!!!
ако го откриеш пиши, или само аз съм балъка който плаща по 250-300 лв ток зимата

2.   Няма такава екстра, на работата ми се отоплявам с духалка работи по 8 часа, един компютър и един кантар и едни лампи и за края на месеца шефа се изръсва по 108-110 лв за тока. Пък в домашни условия просто ужас-там консумация от бойлер, готварска печка, и др. ел уреди едва ли ще се побереш в рамките на 100 лв. Пък вкъщи не се отоплявам, неделя, когато си стоя вкъщи просто си лежа завита и дебело облечена. С въглища и дърва пак не му излиза сметката честно казано. Родителите ми се отопляват с една стара акомулираща печка, включват я само на нощна тарифа за 8 часа и плащат по 150-160 лв месечно, така че грубо сметното имай си предвид месечно за ток зимно време 150-180 лв

3.   Всеки читател на темата ти иска да се отоплява целодневно зимата за сумата от 60лв но няма такъв вариант. Сгушената къща, която описваш, липсата на слънчев лъч, говори за по-студено. Електричеството е на цена 18 ст на киловат, ти искаш нещо което да харчи 333 киловата месечно и да отоплява около 40 кв метра, няма такова нещо. Всяка печка/конвектор/духалка харчат по около 3 киловата на час. Следователно ако искаш да плащаш за отопление 60лв трябва да ползваш не повече от 3,7 часа на ден отоплението на 3 киловатова печка. А дали тя ще отоплява добре 40 кв е отделен въпрос. Най-хубавото в темата ти е това, че от сега се замисляш за зимата, щом ти липсват средства. Така че събирай от сега пари за зимния сезон.

4.   Така като гледам с всичките изисквания и условности май само магическа пръчка ще ти свърши работа :))

*Syndrome

5.   Забрави просто !

6.   Да ти кажа, какъвто и ел. уред да ползваш, колко ток ще плащаш, зависи от консумацията. Препоръчвам ти конвектор- има до 200 лв, ще избереш такъв, който ще ти върши работа- ще кажеш в магазина колко квадрата ще отопляваш и ще ти препоръчат.

7.   Не е ясно колко загуби има тази къща. Всичко има значение, дограма, изолация, изложение и др. По принцип отоплението с активна енергия е възможно най-скъпия вариант за отопление и бъди сигурна че няма уред който да е икономичен. От отоплението на ел. енергия икономично е само инверторния климатик. При него температурата се създава от свиването и разширяването на газта а енергията се ползва просто да движи газта в затворения кръг а не да нагрява реотани. Тея 100лв с активен товар ще ги надскочиш както описваш какво и по колко ще отопляваш. Разбира се най-икономично е на твърдо гориво но това е за помещения с много голямо топлоотдаване. За твоя случей само инверторния климатик пък било и някой японски втора употреба. Така или иначе тея пари ще ги дадеш в повече за една зима :-)

8.   Маслен радиатор -> просто вижте параметрите в някой магазин. От юли, токът ->>>>>>> 10 % нагоре. В зависимост, колко искате да ви е топло, може да прецените, колко часа да го ползвате, за да се съберете в тези 100 лв. С " духалка " трудно ще отоплите каквото и да е. И все пак зависи от зимата -> колко ще е студена. Успех при избора.

9.   Направете си регистрация в hardwarebg. com/forum. Има хора който знаят доста и ще ви помогнат с проблема предполагам. И ако направите това по-горе ви съветвам да прочете разделите. И за да ви насоча най-точно в раздел ДРУГИ има тема Битова техника и електроника, попитайте там. УСПЕХХ

10.   Мерси за мненията ви. Най-малкото, което стана, разбрах че няма да се отърва тънкажно. :) Простете ми за невежеството, което явно съм показала.
Търсенето продължава, до зимата има време - ще почна да разбирам от техника. :) Приятен ден на всички!
Авторката