Споделена история от Други

Ще се оправи ли България?
Честно си кажете мнението ще се оправя ли България, или по-зле ще става? Ако да-кога? Ако не-къде да емигрираме, където да имаме шанс да живеем по-нормално? Работа тук няма и образованието ни не струва.

Коментари

1-50 от 83

1.   Проблемът е безработицата, разреши ли се това всичко е ок. Другото, че все не стигат парите - ние българите сме си малко алчни все искаме все сме недоволни за това, което имаме. Защо пък образованието в България да не струва? Защото не можеш да се реализараш по специалността ли за това? На човек като му се учи и се интересува от нещо винаги може да си набави нужната информация

2.   Здравей. Имах шанса да пътувам много и разбрах едно за собствената си страна - ние сме вече „оправени“. От над 190 страни на този свят ние сме на 55-56 място по икномическо развитие, с развита демокрация, НЯМАМЕ ВОЙНА, признати сме ОТ ВСИЧКИ страни в света, член на ООН, НАТО, ЕС, със средни за ЕС нива на престъпност, ниски нива на насилие (дори за ЕС), имаме постоянно течаща чиста питейна вода, ток, пътища, местна администрация, ОБЩЕСТВЕНО ОБРАЗОВАНИЕ, достъпно за 100% от населението, най-много университети на глава от населението, в градовете - нощен живот, лайф стайл, 90% от хората притежават някакво недвижимо имущество, територията ни е картографирана по стандартите на ЕС, имаме кадастър, ТР, НАП, обществено осигуряване, здравна каса, болници, които приемат всеки (и неосигурен) в акутно състояние, достъп до всякаква медицинска помощ, зъболекари, хипермаркети, супермаркети, всякакви стоки и услуги, извозват ни боклуците, имаме обществен градски, междуградски, интернационален транспорт, летища, пристанища, гари, национална авиокомпания с 300 мил. лв. печалба за миналата година, добре капитализирана и стабилна банкова система, стабилно правителство, стабилна пенсионна система, почти не сме задлъжняли като държава и общество, имаме над 4, 5 мил. лв. само депозити на граждани, НЕЗАВИСИМИ СМЕ ОТ ДРУГИ ДЪРЖАВИ, имаме столица, президент, примиер, живеем средно по-дълго от 80% от хората на Земята...
....
На който не му харесва му препоръчвам да пътува просто, да обиколи Азия, Африка, Латинска Америка, където живеят повечето хора на този свят и МЕЧТАЯТ да живеят като нас.
Има и хора, включитлено в ЕС и САЩ, които живеят по-зле от вас самите, но не можете да го оцените.

Единствено пътуването, опознаването на различни страни, народи, нрави, хора, начин на живот ще ви отвори очите и ще ви накара да се прекръстите три пъти и да сте благодарни, че не познавате войната, глада, липсата на питейна вода, детския труд, липсата на училище, на възможност да се научиш да пишеш и четеш.

Цинично е да се оплакваш добре изкъпан и нахранен от компютъра си с интернет в собственото жилище на родителите си, докато 90% от хората на нашата планета нямат достъп до питейна вода, жертва са на глад, насилие и елементарни заразни болести.

Имаш европейски паспорт - светът е отворен за теб. Не бъди късоглед и ограничен.

3.   Не.

4.   До 2-като ни сравняваш с третият свят-така ще е. Явно не си пътувала чак толкова... до Австралия, Северна Америка, или страните в Западна Европа.

5.   Социализъм е единствената алтернатива, която ще даде възможност на хората за реализация. Аз също не мога да си намеря работа, пък да не говорим, че висшистите не работят по специалността си, някой и работа не намират. Молове се строят, но за какво? Колко мола са необходими на София, само че ние не сме Ню Йорк, ние на тази площ си имаме достатъчно молове. Няма повишение на заплатите, повишение има само на цените.

6.   Държавата ни е що годе оправена, както казва №2. От тук нататък всеки сам трябва да се оправя според умствените си възможности. Имаме достъп до безплатно образование това, че ние не искаме да го ползваме по предназначение си е наш проблем. Като нямаш работа огледай се за по ниска длъжност. У нас май всеки иска да е управител, но за да управляваш нещо първо трябва да си го създадеш. Работа има, ако питаш работодателите няма качествен персонал. Като не ти харесва да работиш за някой и той да ти определя заплатата, създай фирма и си определяй заплатата сам. Възможности много. В чужбина какво ще ти плащат за висшето 1000 евро да миеш бабешко дупе.

7.   Много е лесно да се сравняваме с Африка, нали? То и баба знае, ама не е това идеята. Иначе не мисля, че ще се оправим... материалът е кофти.

8.   Не никога

9.   Госпожа №2, толкова сме развити икономически, че цените са ни европейски, а заплатите сомалийски. Нашата демокрация госпожо, не е демокрация, а свободийка. Война има, но е тиха. Всички негодуваме, но всички мълчим, защо? Признати сме по света, защото им играем по свирката и се продаваме като проститутки, а колкото до престъпността толкова я няма, че голям процент от хората особено младите избягват да гледат новините, заради черната хроника и малко ли случаи имаше на откраднати милиони от политици? Аз живея в плевенско госпожо и колкото до водата при 40 градуса в целия град нямаме вода от години и цяла нощ не спим, за да чакаме да пуснат водата вечер, за да си напълним кофите и бидоните. Тока ни е толкова скъп, че много хора останаха и ще остават без него. Само магистралите ли са пътища в България след като плащаме данъци за всички. Местната ни администрация откакто се помня са едни и същи, а при толкова промени в политиката едни и същи хора не могат да променят мисленето си и затова я карат по старому. Образованието е заплатено, защото много хора са плащат за дипломи. Минавайки през едно училище не можеш да разбереш кои са учителки и кои ученички. Ходила съм в европейски държави и ви уверявам, че там редът е съвсем различен. Имаме нощен живот и сутрин го коментират по новините. Недвижимото имущество е останало от предците им, което или ще продадат, за да оцелеят или ще замине в някоя банка. Здравеопазването е такова, че осигурен или не си плащаш, за да си добре. Знам го от личен опит. ДА имаме много магазини, от които всички пазаруват, когато има намаление. Извозват ни боклуците, които изхвърляме от балконите на блоковете, заради ниско възпитание. Имаме градски транспорт в който лятото не се пътува от жега, а зимата от студ, за което трябва да си платиш билет. Имаме банки с огромни лихви, които са следващите кръвопийци след политиците. Имаме правителство, което дели младите хора да живеят в различни държави, майки да не виждат децата си с години, а по улиците да има просяци. Тези които са стигнали до пенсия, едва си плащат разходите с нея и продължават поредната вересия в магазина, за да оцелеят. Не сме задължени като държава и общество проста, защото няма токова. Депозитите за които говориш са предимно от чиновници. Зависими сме от всички, ако не беше така нямаше да си разпродадем държавата. Живеем до 70 години, но това не е живот. Щом не ти харесва аз ти препоръчвам да не обикаляш Азия и Африка, а България и да видиш как хората си носят дърва, как още си правят компоти и си треперят над стотинката. Говорите, че сме европейска държава, а ни сравнявате с Азия и Африка. Това, че имаме европейски паспорти означава, че много хора излизат и ще излизат, а не се знае дали ще се върнат. Не всички като вас отиват на екскурзия, повечето отиват да работят там и да пращат евро на близките си в България, за да оцелеят. Пътувайте както трябва и си отворете очите госпожо, защото за едно ги отваряте а за сругото сте в кома. За номер 1 ще кажа, че безработица има и ще има, защото с навлизането на новите техн. по-малко хора са нужни за работа и нещеш ли те трябва да са грамотни, а те малко са такива. Пожелавам късмет на тази държава. :)

10.   Госпожо номер 9, служебно пътувам, не по екскурзии и това доста повечко отваря очите, защото се сблъскваш с истинския живот в съответната държава, сблъсквам се с живота и проблемите на местните.
В Плевеснко не съм ходила, но вие поне си направете усилие поне на една екскурзия да отскочите до един Египет да кажем и тогава говорете.
Вие се оплаквате, че сте нямали вода чат-пат, докато има хора, които НИКОГА са нямали достъп до чиста питейна вода, НИКОГА са нямали възможност да участват в избори и да протестират дори мирно срещу несправедливостта около тях, докато Вие (ако действително ви пукаше) утре можете да организирате масов протест срещу общинарите, но не ги ли избрахме наскоро? Защо не избрахте други?
Нашата демокрация си е много добра. Никой няма да дойде в 4 ч. сутринта с автомати и армия да избие семейството ви заради изказаното от вас тук мнение, но не забравяйте, че светът не е само Плевенско и страните от G20.
Дори в повечето т. н. „развити държави“ престъпността е по-висока от нашата, да не говорим за убийствата и силовите престъпления (кога последно наш ученик изби съучениците си в училище, наш младеж изтрепа 75 с автомат или взриви сградата на правителството? ). Ако за Вас важи, че сте наследили недвижимото си имущество от поколенията преди вас, не забравяйте, че в нашата страна живеят и доста млади хора, които сами си изплащат жилищата, сами се оправят в живота. И днес, тук и сега се гради богатството на нацията ни, изпалтили сме вече оставените ни от миналите поколения 20 мил. долара дълг (1989 г.) и сме обективно погледнато по БВП и покупателна способност, продължителност на живота и образование сме най-добре от Освобождението ни.

Освен това имаме и допълнителен бонус за пръв път в историята на страната ни - свободни сме да пътуваме. От личен опит мога да Ви гарантирам, че с българският си паспорт можете да се движите практически из целият свят и извън Плевенско без особени проблеми. Не можете да си представите, каква завист предизвиква подобен паспорт сред гражданите на страните НЕчленки на ЕС. Ако не Ви харесва града Ви и нямате желание да работите за подобряване на условията си за живот (свободата за това я имате), съветвам Ви действително да емигрирате в желана от Вас страна, която ще се погрижи за Вашето лично благоденствие, както и за това на семейството Ви. Не забравяйте обаче да гледате новините по CNN, защото светът не се върти около София и може би ще осъзнаете, че сте изкарали голям късмет, защото не познавате страха от автомата, глада, жаждата, болести като малария, тиф и дезинтерия, не ви се е налагало да работите на 7 г. възраст както и да виждате, как деата ви умират от глад, биват застрелвани, продавани, принуждавани да убиват и да бъдат насилници.
Май сте забравили, че само преди години в съседна Югославия умираха стотици всеки ден, докато ние ходихме на училище, прибирахме се в собствените жилища на родителите ни и имахме храна, ток и вода. Повечето хора у нас дори не са виждали истинско оръжие. Човек оценява нещата чак, когато ги загуби. Надявам се просто да си останем нация от мърморковци и никога да не ни се налага да разберем стойността на това, което имаме тук и сега подобно на бившите югославяни.

Казвам ви, около нас има държави, в които хората живеят в НЕПРЕКЪСНАТ страх за живота си, ние не спираме да мърморим и да се отричаме всеки напредък в обществото и държавата си, вместо като другите народи да сме горди с постигнатото. Гражданите на 150 държави на този свят биха се сменили с вас, 80% от населението на тази планета би се сменило с вас. Вместо да се изживявате като жетва хванете и инициитрайте някаква промяна в света, който не ви харесва.

11.   .... а и забравих да добавя, че докато някои хора чакат да сме се оправили, нашите партньори от ЕС отдавна ни смятат са „оправени“ и дори ни сочат за пример.
След Естония имаме най-ниския дълг в ЕС, а населението ни притежава активи за над 321 мил. евро. Освен това само в банкови влогове сме внесли само за последната година над 4, 5 мил. лв.
Гърците не могат да ни стигнат и след 50 г., но ние не спираме да мрънкаме и да се жалваме по форумите, колко сме бедни и прости. Хората ни се смеят вече.

12.   Госпожо №10 моят живот не е само в Плевенско, ходила съм и в други държави. Трета година живеем разделени със съпруга ми. Щом сме силна държава защо трябва да живеем по този начин? Аз съм млада имам момченце, което искам да изуча и след това да работи тук в България на разумна заплата, а не да търси работа в чужбина като баща си, понеже ни е силна държавата. Аз не гласувам на изборите, защото обещават едно, а правят друго. Всичко се върти около парите. Вода нямаме не цяло лято, а с години даже и през зимата. Сравнявате ни със страните, които воюват, а защо не ни сравнявате с Дубай, Швейцария, Сащ, със страни които може би никога няма да стигнем. В българските училища също има престъпност малко ли ученици се избиха, има и наркотици, а арогантността към учителите е просто невъзможна. НЕ ме карай да се съгласявам, че в бедните страни от третия свят нямат коли и аз да се радвам на това, че имам градски транспорт, защо да не поглеждаме страните, които имат на семейство по няколко коли. Имат ги, защото им е силна страна и нормални заплати. Такива като нас, работим в Европа на по-ниски заплати от тамошните хора. Нямаш си и на идея какво е да се чувстваш бял роб. Да работиш по 16 часа на ден, за да можеш да изхраниш семейството си в България. Това свобода ли наричаме или тиха война? Бих протестирала и гласувала, но само аз нищо не мога да постигна. За съжаление голяма част от народа са "овце'', а при такова положение си сам. Всички нормални са навън. На тази бедна държава, само война и липсва. Господ да я пази от това. Когато съпруга ми се прибере жив и здрав от чужбина и успяваме с български заплати да си плащаме сметките и да си изучим детето, тогава ще призная, че нашата държава е добре. Всичко друго е вятър.

13.   Няма да се оправи и при тези политици.
Никакви мерки не предприемат с/у рецесията, която вече сигурно е депресия. Братовчед ми вече замина за Испания и го разбирам, защото в БГ животът е едно пропиляване на младостта. Омръзна ми да слушам на всеки 4 години празни обещания, за заплати и по-хубав живот!
Сега някой ще скочи, че аз трябва да си го осигуря. Ок, как да стане? Вече ще стане година и половина не мога си намеря работа! Да собсвен бизнес да не говорим.
Ще кажете хвани се като сервитьорка, чистачка. С 240 лв живее ли се? Токът ми е само 140 лева!!! Много са като мен, но явно на някои пердето им е паднало още преди 20 години и са изнесли, защото са прозрели, че България е страната на неосъществените надежди.
10, не ме интересува третия свят, няма ли това, няма ли онова. Имат си правителства да се оправят. Мен да не ме мислят, някоя си от България, че нямала работа, а? Не нали, ако ти се чувстваш по-добре след като се прибереш след разходка из мръсните улици, със счупени тротоари и половината запушени от коли, а не се чувствам ок. Изобщо това, че Индия били по-зле няма ли вода и ток, не може да ме накара да се почувствам по-добре, ок?

15.   Интересна дискусия стана, но не смятам, че хора, които дори не гласуват имат право да се оплакват за каквото и да е било.

На 13 мога да кажа, че не сме нито в рецесия, нито в депресия поради простия факт, че икономиката ни расте, макар и под 1 % всеки месец. За рецесия трябват три поредни месеци минус в БВП.

16.   Откъде знаеш, че не гласуваме?

17.   До 16

Цитат от номер 12 (с когото водихме дискусията)

„Аз не гласувам на изборите, защото обещават едно, а правят друго. “

Край на цитата

18.   България ще се оправи, когато хората си отворят очите и най накрая се обединят в недоволсвото си. Нашите родители не успяха да се справят с комунстите и техните игри. Предполагам че причината е самият режим, който не толерираше мислещите хора, а ги пращаше в концлагери като Белене. Тук демокрация не е имало никога!!! Комунстите си свалиха само режима и си поставиха свои хора на ключови позиции за да управляват икономиката. Допълнително наплашиха и разединиха хората чрез групировките (СИК, ВИС, МУЛТИГРУП). После изникнаха олигарсите и обръчите от фирми, които контролират цените на повечето стоки. Това е и причината да имаме европейски цени и мизерни заплати. Ако някой от управляващите се опита да промени нещо олигарсите чисто и просто качват изкусвено цените на храните или на горивата, а обикновените и заблудени хорица сами ще свалят правителството опитващо се да промени нещо. Последния нагъл експеримент с търпимоста на хората беше покачването на цената на яйцата. Също така олигарси държат 90% от медиите и си играят с тях както на тях им изнася. Боклуците от Държавна Сигурност целят точно това: хората да са на ръба на оцеляването за да не си задават въпроси от рода на кой източи милиарди левове от държавата и кой е виновен за зверствата извършени по време на комустическият режим и ще бъде ли съден някой изобщо. Нито един истински политически десидент не е бил допуснат до управлението, защото просто щеше да изтрепе комунистите и агентите. Това е проблема! Гандните мижитурки се опитват по всякакъв начин да ни направят 100% зависими от Русия за да няма мърдане. Ако не се събуди народа ще гледаме как Русия си назначава удобни за нея правителства като си играе с цената на горивата подобно на положението с Украйна. Не се ли хареса даден политик, просто качват безбожно високо цените на енергоносителите и хората сами ще го свалят. Отваряйте си очите, интересувайте се, и се обединявайте, а не всеки сам за себе си. Плавен преход няма. Не се изтрепят комунистите и агентите оправия няма.

19.   Америка ли искаш да гледаме, номер 18?

20.   Предпочитам прекрасна Франция пред загубена България, която има едната гола история и много претенции, но скапан народ и чалга.

21.   България има хубава природа, кухня и... ами само това! Нравите ни са отвратителни, манталитетът ни е чалгаджийски, типично балкански, народните ни обичаи и музиката - дори народната също (като заквичат ония ми ти лелки в рекламата на Пиринско и веднага спирам звука).

22.   Проблема ни е и друг, че искаме със заплати и длъжност на чистачки и сервитьорки да живеем луксозно в собствени жилища на климатик, да ядем качествена храна и собствена кола за всеки от семейството, ако може и екскурзия в чужбина. Дори в която и да е Европейска държава да си, ако си сервитьор или чистач не можеш да си позволиш да живееш луксозно. Питай в която и да искаш държава имат ли чистачки, продавачки и сервитьорки с собствено жилище и кола, в България има.
Какво произвеждаме ние, че цените ни да не са като в Европа нали почти всичко ни е внос. Работим почти само в сферата на услугите, къде е производството за да има високи заплати. Ама ни мързи да идем в 4ч сутрин в оранжериите, затова ядем турски домат, защото там в Турция има достатъчно гладни, който знаят, че ако не станат в 4ч няма храна за децата им и са щастливи, че има къде да изработят заплата. Ние ревем, че нямаме работа но на село не щем, значи не сме достатъчно огладнели.
Казвате плащаме данъци за улиците, а има дупки, колко данъци плащаме на общината за пътен данък, Голф тройка данъкът е 12лв годишно, опел астра 25лв годишно. Повечето коли в бг са над 10 годишни и данъкът им варира от 11 до 30лв, как срещу толкова пари искаме улици без дупки. Винетките ги плащаме на държавата не на общината с тях поддържат извън градските пътища.
Защо всички мислим държавата ни е длъжна а кой е държавата не сме ли ние. Как срещу 16, 80лв здравни осигуровки искаш адекватно лечение, за себе си и за социално слабите за да не срещаш по улиците туберкулозни и хепатитно болни хора. Плащаш ли ти здравни осигуровки колкото плаща германецът, италианецът, французинът, че искаш здравеопазване като неговото.

23.   И да се оправи и да не се оправи - не искам децата ми да растат в България, защото за мен тя означава само едно - нещастие. Не ме съдете, ако имахте моя живот и вие щяхте да искате да избягате от България на всяка цена.

24.   Ние сме най-хленчещата неблагодарна нация, материалистично настроена. Хората само се оплакват, че някой им е виновен най-вече политиците и имат силно патенистично мислене все чакат някой да ги оправи. Били бедни, а не се отказват от лукса -пак моловете, заведенията и дискотеките са пълни, нямало какво да ядат ама имат пари за цигари и алкохол. Нямали вода -еми прокопай се кладенец, за високите сметки на тока защо не си смените техниката с енергоспестяваща(както се казва ефтиното се оказва скъпо в перспектива. Вместо кола карайте колело, и без това много хора са дебели и обездвижени. Българина явно предпочита сега да е добре, а после да мре. Нямали образование ами като гледам мойте колеги някой са по-често на дискотеки от на упражнения. Завършете 2 висше преквлалифицирайте се. Погледнете се отстрани. Също българина много завижда и предпочита да го вземе незаконно отколкова законно, но бавно с много мъки.

25.   Ако издържи докато стана политик - ще се оправи. Ако не издържи - много жалко за всичко градено 14 века. Ще трябва да се молим на бог известно време.

26.   500 godini e tapkan naroda na6 ve4e ima staj nqma opraviq dokato sme prasnati kato pilci ako se obedinim moje i da se polu4i samo 4e bg narod e saglasen oko da dade ako na kom6iqta izvadqt 2 taka 4e nqma kak da stane

27.   Абсолютно подкрепям мнението на дамата в пост9.
Самата истина!!!
А в чужбина има закони, в България - вратички!
България стана най-долната и мръсна страна в Европа във всяко едно отношение!
Няма вече семейство, в което поне един не е излязъл да работи на вън. А защо е така? !
А в някои села само възрастните са останали, младите всички са гурбет.... без изгледи да се върнат..
Жалка, много жалка картинка!

29.   И стига с тази статистика ,защото в различните страни става въпрос за различни мащаби . Човешкия живот, щастието, страданието не се измерват с числа! Нима сме само едни статистически единици? Айде моля ви се !!!
Големи че и доста икономисти станахте!!

30.   Бих посъветвал някои хора да си свалят розовите очила и да не плюят по сънародниците си. Един от най-сериозните проблеми е високата безработица - по данни на ЦРУ към 2011, България е на 160-о място в света (в отрицателен смисъл)!!! А всички знаем, че реалната е много по-висока от официалната.
Много ограничения за стартиращия малък бизнес. Има купища изисквания, лицензи, таксички и най-голямата простотия според мен - да плащаш данъци и осигуровки върху неизкарани пари. Само честта да имаш фирма ще ти струва 500-600 лева на месец, независимо, че може да нямаш печалба и дори да си на загуба.
Бях чел как във Великобритания, едно момче е станало милионер от продажба на сладко по рецептата на баба му. Започнало да прави малко бройки у дома си и да ги продава, хората много го харесали, продажбите се увеличили и сега е милионер. Това в България никога не може да стане!!!
Друг сериозен проблем е натрупаното чуство на несправедливост в обществото. Всички знаем какви присъди издава нашият "независим" съд.
Някой ни праща да гледаме домати по оранжериите. Знае ли този някой колко пари струва изграждането на една оранжерия и как точно държавата ми гарантира, че конкуренция или цигани няма да ми унищожат реколтата? Знае ли, че има цели сектори в земеделието, които се движат от няколко човека и те определят изкупните цени и а си мръднал, а си ял бой (най-малкото)?
Мениджър съм в голяма българска компания с 15 години стаж и получавам дори по-малко от приятел, който работи в заведение в Лондон! Една от най-големите грешки, които направих е че имах възможност да се махна от тази държава, но останах, втори път няма да я повторя.

32.   BG никога тяма да се оправи, защото народът е тъп и смотан, и още по такъв ще става.
- Населението отива към мангализация и профанизация
- Пенсионерите са първата 'икономическа' сила в страната, която е в състояние да унищожи на пълна огнева мощ всички икономически шансове за излизане някога от блатото на мизерията и неграмотността
- Народът не може да различава истината от лъжата.
Систематичните лъжи, обаче са ключов фактор за нашата невъзможност да се измъкнем някога от бедността и мизерията.
Комунистическата партия никога не е подавала и не подава информация просто ей така, за просвета на населението. Цялата информация се събира и обработва предварително и винаги се манипулира за целите на национал-комунистическата пропаганда... и се подава само когато и ако има полза (не за народа във всеки случай).
Така напр. ако футболен фен каже на друг фен: 'Ще те убия, ако не купиш бира' комунистическата партия прехваща тази информация и уведомява населението след 3, 5 или 10 години, че еди кой си е заплашвал открито (на стадиона) наш симпатизант (от ЦСКА) с нагло и арогантно убийство.
Такава е информацията, която ежедневно ни се подава от комунистите.
По този начин никой никога няма как да се оправи... по тези географски ширини.

33.   По моето скромно мнение сме високо интелигентна нация, имаме наистина голям потенциал, който за съжаление отива по дяволите с цялото това хленчене. Истината е, скъпи сънародници, че това, което другите нации са постигнали, са го изграждали години, векове наред. Нищо не се дава даром. И всъщност, докато не осъзнаем това просто нещо, няма как да спре целият този негативизъм. Промените не стават от днес за утре. Ние, тези, които живеем ДНЕС, трябва да работим наистина здраво, за да може след 20, 30 или 50 години децата ни да живеят по-добре от нас. И стига с тези оправдания - политици, далавери и не знам си какво още. Да не мислите, че ВСИЧКИ други политици по света са светци? Няма такова нещо. Просто тук така сме свикнали да си говорим : "Абе, ако не ни бяха некадърни политиците, добре щяхме да си живеем".. Е, отворете си очите, промяната започва и винаги е започвала от нас самите! Политиците са просто хора, също като нас, те ни представляват, но не определят бъдещето ни, не и ако ние се захванем с него.

34.   Авторе аз не съм никой, че да казвам дали ще се оправи или не. Това зависи само и единствено от нас. Какво да ти кажа прочети коментарите и виж какво отношение имат българите към родината си. Мисля, че това ще ти даде най-точен отговор.

Богаташче съм и к'во?

35.   Ще се оправи, когато вземем пушките и автоматите.

36.   Като обеднееш ще се оправи пич.

37.   Аз пък не чакам да се оправи държавата защото няма да дочакам със сигурност НО... имам прилично място (9дка) в една планина на 40км от София къщата която е там също не е лоша има и планински път а най- близкия магазин е на 3 км. Та бих една сонда и си оправих проблема с плащането на В и К както и с количеството и качеството на водата. Сега имам голям дебит и мога ако искам и басейн да пълня!!! Въпреки че имаме доста прилични количества и видове дърва из мястото инвестирах в слънчеви колектори ( след доста ровене в нета и не малко консултации) и сега съм си решил проблема и с тока както и с отоплението на къщата през зимата!!! В същото време имам и малко животинки малко зайци пуйки кокошки както и едно прасе и две кози. Градината ни също не е за подценяване. Варя си и ракията без да ми пука дали ще изкарам 30 или 300 литра. Та исках да ви кажа че нищо не ми липсва и съм доволен имаме си две малолитражки и един пикап 4х4. Въобще не мога да чакам някакъв олигофрен- политик да ми оправя живота. Ето как направих така че съм почти независим и не плащам вече за отопление вода че и за ток -почти! Ако всеки се постарае да направи нещо в такава насока съм сигурен че ще усети разликата и ще се почувства напълно свободен. Града та бил той и столица вече не ме вълнува и не съм зависим от него. Нищо не може да се сравни с ведрите красиви и зелени утра в планината песента на птиците спокойствието и тишината нощното обсипано с големи звезди небе както и красивите бели планини през зимата. И накрая нещо не по-малко важно вече нямам нужда от часовник...

38.   Номер 2 го е казал най-добре. Абсолютно съм съгласен. Най-големият проблем на българите винаги е бил прекаленото мрънкане и черногледство. Винаги е най-зле, най-болен, най-прецакан, най-най-най- зле от всички на Света. Най-кофти образование, най-кофти демокрация, най-много мафиоти, най-много сме се мамили, най-много завижда, най-много бла бла бла. Дрън дрън дрън. Това са едни лъжи. Истината е, че сме най-най-най-черногледи от всички. Най-вече това ни пречи.

От малки ни учат, че всеки се спасява поединично и да внимаваш да не те прецака някой друг. Съответно ти тръгваш с това очакване, че някой ще иска да те прецака. И ако той не иска да те прецака, ти ще поискаш да го прецакаш, защото си мислиш, че той иска да те прецака и ти искаш да си първи. Така са ти казали. А той може просто да си е такъв човек, ама нещо да не те кефи, но ти си мислиш, че иска да те прецака щото мама и тати са ти казали "в България всеки се оправя сам поединично и българите все си правим мръсно" бла бла бла.

Ето дори номер 37, колкото и да е станал независим и да е Off-the-grid както се казва, пак зависи от нашето общество. И той е човек, иска да общува, иска разбиране, иска приятели и познати. Т. е. човек никога не е напълно независим.

Разбира се, ако говорим за независимост от енергото на 1000% го подкрепям. И аз искам да направя нещо такова в един момент, може би с караванка някъде, щото нямам земя.

39.   Съгласна съм с това за вечното хленчене. Остави това, ама то е и вредно психически така да мислиш постоянно за всичко. После защо сме имали най много хора с психически заболявания, ниско самочувствие, депресия и тн. Трябва малко повече позитивно мислене понякога.
Живея на запад в момента и ми прави впечатление как хората просто си вършат работата и нищо не казват... те така са възпитани да работят и да го правят качествено. Не като нас. Мързела ни бие всички рекорди понякога. Има толкова много българи които само се чудят по какъв заобиколен начин да свършат нещо или да накарат някой друг да го направи вместо тях. Ако бяхме и по-малко себични и по-малко мърлячи и крадци може би градовете ни щяха да изглеждат по-добре.
А и още нещо... ако не ни управляваше най-злокачествената мафия в света може би щяхме да сме от развитите източно европейски държави.
Не знам дали някога ще се оправи тази държава. като че ли на периоди става мъничко по-добре и по-търпимо но често се случва и изведнъж да направим 15 000 крачки назад в развитието си като избираме лоши политици.
Истината е че едва ли някога ще се станем кой знае колко по-добре. Докато не се избият лошите ни управници и не приемем по-западноевропейска образователна система и евентуално ако минат повече поколения които да бъдат възпитани по по-позитивен начин може и нещо да стане някой ден... може би проблема е че на хората им е трудно да се откъснат от социализма и това страшно много ни бави в развитието ни.

41.   Недоволството ще се снижи до минимум, ако се появят повече хора като номер 5 и 9. Радвам се, че има хора с рационално мислене. Свободната търговия е бич за народите от Източна Европа. Светът е представляван от 85 % пролетариат, това е достатъчно красноречиво, че трябва и ще има оплаквания винаги, когато не се задоволяват потребностите му. Пролетариатът е основата на икономическото развитие в една страна, той я носи на гърба си. Всеки чревоугодник е на мнение, че оплакването му идва в повече, а защо не прегледа трудовите договори на служителите си? Хората нямат намерение да слугуват на частните собственици, разберете го!

42.   До №2
Напълно съм съгласен с това което си написал. Не съм обиколил света като теб, но съм бил в повечето европейски държави, като доста години живях в Англия. Сега съм обратно в България и мога да кажа че никога и никъде не съм бил по-щастлив отколкото тука. Това което исках, е да посетя и видя как хората в другите държави живеят и не съм чак толкова впечатлен. Мислех си че след като са живяли в мир и спокойствие значително много, много по-дълго време от нашата страна, постиженията им ще са много по големи отколкото в действителност са. Ние сме биле 500 години под турско робство, до като те са колониализирали (заробвали и обирали) други народи. Видях че стандарта, ЗА РАЗЛИКА ОТ КАЧЕСТВОТО на живота в западна Европа е по голям. В България ако си правиш сметката, парите ще ти стигат, ако не - няма. Знаете поговорката "Дупе знае 2 и 200". Тук данъците са много по ниски - 90 лева за апартамента ми в БГ- 1550 паунда в Англия, което е важно, защото това е разход който не можеш да контролираш. Всички други разходи - електричество, вода, телефон, храна... са контрлируеми. Плюс, хората там са шибани и лицемерни. Така че нямам абсолютно никакво намерение, за в бъдеще да ходя където и да е било другаде, защото много повче предпочитам живота си тука и за нищо не бих го заменил.

43.   България е държава която умира приемете го - младите и интелигентни хора бягат на Запад защото тук условията на живот са мизерни спрямо тези в Англия и Сащ например, остават само пенсионерите и една шепа наивни хора които си мислят, че чрез протести могат да променят нищо. Българският етнос има ниска раждаемост, за сметка на ромското население. Сега с нахлуването на бежанци допълнително ще се разводни етническият състав на населението, като се има в предвид, че сирийците са от друга културно-религиозна общност и също имат висока раждаемост за сметка на все по-ниската и по-ниската раждаемост на българите. Политическата класа е корумпирана и съставена от бивши комунисти и техните наследници, армията е ликвидирана и не може да защитава държавата при една криза или война. Убеден съм, че до 15-20 години ще се стигне до етническа война и разпокъсване на България или пък същият процес ще протече по мирен път.

44.   Преди да пишете глупости от сорта няма да се оправи се замислете малко. Аз съм била във всички европейски държави (отделно в Азия и Австралия повече, но в останалите континенти не толкова). Та какво не е нищо по-различно от България. Като изключим безработицата всичко си ок. Има ли насилие - няма. Има ли кражби - няма. Ако трябва да се сравним със други страни от останалите континенти ние сме много по-добре от тях. Започвам с примерите.

1. Северна Америка - Сащ
Те може да имат пари, ама постоянно водят войни за щяло и нещяло. Сторят статуи на сатаната. Пък да не казвам колко насилие има там. Единствено в щата Тексас където е по-спокойно. Навсякъде другаде е гола вода. Даже като бяхме в Калифорния (Сан Франциско) се уплаших от държанието на "американците" един към друг. Даже после ходихме да ми баят като се върнахме в България.

2. Южна Америка - Аржентина
Хубава страна е, но и там не е кой знае какво. На нашето ниво са горе-долу. В смисъл има богати хора, но повечето са бедни, поне в града, в който бяхме ние, ама то беше преди две години това. Може да се е променило вече. Направи ми впечатление, че са доста безкомпромисни. Може би от една страна е добре за тях, но от друга не е.

3. Африка - Нигерия
За този континент не ми се говори просто. Там всички са бедни, богати НЕ МОЖЕШ ДА СРЕЩНЕШ колкото и да ти се иска. Водят друг начин на живот от нашия, но на тях така им харесва да живеят и не им прави впечатление как ще си измият съдовете например.

4. Австралия - Хаваи
Много готина страна. Хубав климат, хората са настроени приятно. Там също водят по-различен начин на живот от нашия. Гледат да са мили с всички, дори и с тези, който ги дразнят. Какъв им е проблема обаче, защото до тука всичко звучеше рай просто. При тях територията им е ужасна. Има много вулкани, който им замърсяват въздуха. Казаха ни, че има вероятност някой да работят все още. На кратко хавайците са си под заплаха от изригване на вулкан постоянно.

5. Азия - Япония
Конкретно за континента. Не си мислете, че там е рай. Напротив, сигурно повечето от вас гледат новини. Е, сами виждате какво се случва там, особено по арабските държави. Войни, борба за власт, кражби на петрол, боеве, химически оръжия, унищожаване на арсенали, ядрени бомби. Не ми се говори просто.
За Япония... наистина са много готина страна една от най-богатите в света е тя. Много изобретения в днешно време са ги измислили и проектирали те (таблета например). Сега работят по робот, който ще знае всички езици, холограмни телевизори, телефони без батерия, кола движеща се чрез вода, а и какво ли още не. Но при тях проблема са земетресенията, който се случват. Те ги водят островна държава (а това е така) значи имат риск и от наводнявания. И те са под заплаха постоянно.

6. Европа - Великобритания
Нея не мога да я нарека точно държава, защото това е по-скоро обединение на четири страни (в този случай: Англия, Ирландия, Шотландия и Уелс). Те са добре (за сега), защото имат много колонии по Африка и Южна Америка (даже има и в Австралия техни колонии) иначе са боклуци без тях. Те за това не дават на Ирландия да се отделят, защото иначе ще са слаби без тях.

Така с тези държави исках да ви дам просто пример, че никъде не рай. Във всяка държава си има проблеми. Някъде е бедността, другаде насилията, природните бедствия, уседналия начин на живот и т. н.
Не си мислете, че ако отидете в Германия или Франция ще ви посрещнат с отворени обятия. Ако имате познати да ви уредят на по-хубаво място ок, но ако нямате най-много да им берете ягодите или да им миете мръсните чинии. А това си е унижение (поне за мен).
Съгласна съм, че всеки се нуждае от пари, но защо трябва да бачкате като сервитьори в Германия, а не в България - няма голяма разлика.
Кое по точно мразите в България? Кое е това нещо, което не ви харесва и ви дразни?
Ние сме от полза на много страни и ще ви посоча поне пет - шест причини (без великата ни история и прочие), който затвърждават мисленето ми.

1. България има неограничен брой литри питейна вода (по балканите).
2. Ние сме на първо място в света по износ на билки и млечни изделия.
3. Държавата ни е на кръстопът със Азия (дели ни само Турция), а това е добре когато изнасят нещо.
4. Ако направим повече електроцентрали можем да изнасяме в пъти повече ток от Англия и Франция.
5. Само в България протестите не са се стигали до краен предел (както в Турция, Сирия, Египет, Либия и т. н). Така политиците ни демонстрират търпение и толерантност към тези, който не мислят като тях.

Колкото и да не ви се вярва петото е така. Вчера бяхме на гости в дома на един от депутатите на БСП (няма значение кой имена не споменавам) и той самият ни го каза това. Аз съм съгласна с него.

Падналото ангелче :*

45.   до 43:

Хора с мислене като твоето са основната причина всичко това да се случва!

По Света има повече наследници на ирландци, отколкото ирландци в Ирландия, ама никой в Ирландия не тръби "вижте колко ирландци избягаха, дай да закриваме държавата". В Ирландия е забранен аборта и е от малкото европейски държави с положителен естествен прираст (да, дори велики икономики като Германия имат отрицателен естествен прираст, заради ниската раждаемост - а нашите жени постоянно искат пари. Е, в Германия имат пари, ама пак нямат деца).

47.   България ще се оправи, само когато се оттърве от тези, които са сега на власт.

48.   Дано сегашната власт остане, защото помним какво направи СДС (1989). Десницата съсипа България за по малко от година, а Тодор Живков я гради толкова много, че още не можем да си върнем тогавашното икономическото състояние. С вас съм на контрапротеста. Подкрепа!!!

49.   до 48:

Преди Тодор Живков България е била зле, нищо че пак е било БКП на власт. Да не мислиш, че ако се върне БКП ще е добре? Въпросът е кой стои начело, като личност, а не коя партия! Живков беше глупав, но имаше някакви идеи и беше добродушен. Сега начело на БСП е Станишев, който няма нищо общо с Живков!!!

50.   За да се оправи България, първо трябва да се пререгистрират партиите и да се създаде една нова, съставена от умни хора - патриоти, които милеят за нашата дърава, а не като тези жалки, продажни хлебарки.

51.   45 и защо хора като моето мислене да са основната причина това да се случва? Аз не съм на властова позиция, аз не приемам бюджета и законите, не подписвам международните договори, нямам контрол върху икономиката и политиката. Аз съм само един обикновен гражданин който констатира фактите

Следователно аз не съм причината за нищо. От друга страна защо ти казваш, че аз съм причината това да се случва - защото някога си чул някъде от някой си, че когато човек констатира негативните факти то той е причината тези факти да съществуват. Лишено от логика нали? !

От номер 43

52.   до 51 :

Защото това мислене е демотивиращо. Представи си един човек, който е болен от нещо(напр. рак) и не е сигурно дали ще оживее. Ти отиваш и му казваш "ти си болен от рак, с всеки изминал ден ставаш по-слаб и по-слаб и накрая ще умреш, така че приеми смъртта си". Аз отивам и му казвам "болен си, обаче имай сили, имай вяра и бъди убеден, че ще се излекуваш и ще се пребориш". На теб не ти пука за дадения човек. На мен ми пука и искам той да се излекува. Косвено по темата - в медицината съществува понятие спонтанна ремисия и представлява точно спонтанно подобрение или дори излекуване от болест, която не би трябвало да се излекува по конвенционалния начин.

От констатация до констатация има разлика. Твоите констатации са изпълнени с негативна емоция. Това вече не ги прави констатации, а злобно говорене. И точно това разпространяване на тази информация под наслов "просто факти" има адски демотивиращ ефект. Като ти чета поста пак какво излиза - че щом искам да живея в България трябва да се самоубия ли?

Разбираш ли, че ако на някого му пука, той просто не трябва да се държи като теб. На теб явно не ти пука.

53.   Че тя България вече е "оправена". Печелившите бизнеси се държат от една шепа хора. Умните и способни българи усетиха тенденцията и се изнесоха още през 90-те години !!!!

56.   До "Ритнатото ангелче" от №44
Като гледам какви глупости пишеш, много ме съмнява дали изобщо си излизала някога от България. --- Австралия-Хавай!!! ---

57.   Докато младите задавате този въпрос("Ако не-къде да емигрираме, където да имаме шанс да живеем по-нормално? "), никога няма да се оправи държавата! От кого чакате да оправи държавата, ако не на себе си? Нали знаете приказката за неволята, точно нея трябва да приложите на практика. Ако чакате неуките и нискокултурните да Ви създадат уют в държавата, жестоко се лъжете. Вземете се в ръце, създайте си организация(студентите вече го правят), вземете властта в свои ръце и си създайте правила на живот, каквито Ви допадат. Само новото поколение(родените след 89 година), може да въведе нещо съвременно. Поколенията преди 89 година са с деформирано мислене, наследено и втълпено от комунистите, всички го виждате, 24 години затова боксуваме на едно място. Оправният човек и тука може да се справи със живота, важно е да не му се пречи. Така че, вземайте се в ръце и действайте, с хленчене нищо няма да се промени! На първо място, трябва масово да се гласува, така ще се изчисти политическата сцена(само буйната вода отмива мръсотията), и тази буйна вода сте Вие, младите патриоти, а хленчещите, по добре да се махат, тук само ще пречат!

1-50 от 83