Споделена история от Други

Добра съм ала на кого му пука?
Лошо ли е човек да бъде добър? Не знам защо, но не мога да бъда лоша. Много хора ми казват, че съм прекалено добра и че това не ми помага. Знам не ми помага, но не мога да бъда лоша. Почти всички на които съм направила добро не го оцениха и това продължава да е така. Боли ме от това че хората са станали толкова жестоки, но ги разбирам до някъде. Сега всеки се бори със зъби и нокти за да може да оцелее да постигне целите си. Добре, но това трябва ли да бъде на всяка цена. Защо голяма част от хората са използвачи и се пишат за приятели а след като вече нямат нужда от нас изчезват без следа. Няма да ви казвам вече за кой път ми се случва, ала със всеки следващ път ми пука все по-малко...

Един приятел в кавички, който ме наричаше сестра ми взе пари назаем, дадох му ги защото имаше нужда от тях. Това ми бяха парите за семестъра, а аз без да се замисля му ги дадох, защото видях безпомощността в очите му. До ден днешен не ми ги върна, няма и да ги върне. В началото се чувахме, но вече прекъснахме контакт. Как може един човек да е толкова неблагодарен? Другото което ми се случи беше, че шефа ме прекара с 450 лв, не ми плати. Аз въпреки това продължавах да се раздавам за една приятелка, която от месец, два забрави за мен. Кажете ми в мен ли е вината и винаги ли хората които са добри биват използвани и страдат?

Коментари

1.   Същия съм споко. Раздавал съм се за всички около мен и пак съм без приятели :). На уговорки съм си спазвал думата до стотна. Срещата ни е да 13. 00 аз съм там в 12:45. Винаги. Обаждам се, пиша им, и пак съм сам :). Те ако ме викат ще ме търсят веднъж на месеца, което мен не ме урежда... просто защото искам да излизаме повече, иначе се превръщаме в познати. Никои не оценява бе, тва е :) Така че начина е да си останеш сам/сама. Няма кой да те прецака, няма да си вдигаш надеждите за нищо и никой и така е много по-спокойно :) Не се тормозиш най-малкото.

2.   Здравей, при мен случая е подобен. Винаги помагам на хората до мен не само финансово. Но щом получат максимална изгода от мен ме оставят. Това лято си седя по цял ден вкъщи и гледам снимки на хората във фейсбук, на които са по басейни, морета, купони и т. н. и се депресирам супер много. Понякога си мисля, че се чувствах по-добре когато ме използваха поне не бях сама тогава... ;(

3.   И аз съм като авторката и коментари 1 и 2! Сега съм сам, защото останах без работа и пари и вече не съм полезен за тези, които ме използваха! Мисля доста защо така се получава и изводите до които стигнах са отчайващи! Дано да греша, но според мене във всички отношения между двама или повече човека се стига до използване! Понякога си е чиста сделка, друг път е завоалирано като приятелство или любов! Но винаги се стига до употреба! Лесно може и да се докаже на практика - ето тука няколко души се определяме като добри и редовно използвани от други нали? ако попаднем в една компания и без да го искаме, пак ще има използвачи и употребени! предполагам че и ние все някога сме имали полза от някого. но сме забравили или не сме оценили така ситуацията! помислете добре, не е ли така?

4.   До някъде си прав, така е и ние сме имали полза от някого и сме го използвали в даден момент. Аз обаче никога не съм зарязвала някого, казвала съм му директно, никога не забравям добрината която са ми направили и намирам начин да се отблагодаря. От авторката

5.   При мен пък като спра да им мълча без значение дали са приятели или роднини ме изритват от живота си. Все едно съм бездушен предмет, който може да използват, когато им е удобно/ Но вече ги разкарах от живота си, е, някои ме изпревариха и разкараха мен първа, но няма значение, важното е, че вече не си дигат самочувствието на мой гръб.

6.   Знаеш ли, и аз съм така, просто ми се случиха доста кофти неща, защото съм прекалено добра. Не, не станах лоша, станах по- внимателна в отношенията си с хората.
Няма нищо лошо в това да си добър, абсолютно нищо. Казваш че не ти помага ли? А би ли ти помогнало това да станеш лоша и да използваш хората? Би ли ти помогнало това да станеш гнила от вътре? На теб специално не, няма да ти е чиста съвестта. Вярно, на някой хора им доставя удоволствие, но замисли се какви са тези хора, които обичат да използват другите.
Моят съвет към теб е да станеш по- предпазлива в отношенията си с хората, защото не всеки е толкова добър, колкото теб и много да внимаваш на кого се доверяваш. В днешно време не можеш да имаш доверие почти на никой.
Има една приказка, че човек има само познати и няма никакви приятели. Аз лично не мисля, че е така, защото все още има добри хора, като теб. За мен това е вярно на 90%. Замисли се дълбоко над това.

Black Sabbath

7.   Номер 6, проблема не опира до предпазливост в отношенията с хората! Просто ние сами не си даваме сметка, че често съдим за хората спрямо нашите критерии и разбирания и си играждаме много грешна представа! Имаше един култов лаф - "Совите не са това, което са! " ;) А хората не са това, което си мислим че са! Градим си някакви идеали, кумири и ги следваме сляпо! Често съм чувал да казват - "Той не е такъв или онакъв! " Истината е, че всеки е такъв какъвто е - има навици, характер, стил ако речете! Човек трябва да има цел в живота и да си я следва неотклонно и безкомпромисно! Тогава ще привлича само хора, които му помагат и са полезни за целта му!

8.   ти явно не правиш разлика между доброта и наивност. няма проблем да помогнеш на някого, всеки го е правил, но не е здравословно да преминаваш някои граници.
и ако питаш къде са те: за мен границата е дотам, докъдето с помощта на другите не вредя на себе си (пример с таксата за семестъра).
Номер 6 също е прав: не съди за хората по себе си и не очаквай да бъдат като теб. те са такива, каквито са, просто трябва да отсееш правилните хора около себе си.

9.   От авторката:Номер 8 имаш право за границата, която аз явно винаги минавам в отношенията си с хората. Не мога да го обясня, но когато обикна някого аз първо мисля за него, разбира се че на моменти се проявява и моят егоизъм, но повечето пъти се раздавам от сърце и после аз страдам. Ще се опитам да си взема поука от коментарите, благодаря на всички.

10.   Не си ти глупачката за това, че си добра - глупаци са хората, които не го оценяват! И още нещо: искреността е скъп подарък, не го очаквай от евтини хора!
Радвам се, че са останали хора, като теб! Прегръщам те.
Катрин

13.   Аз също съм като теб, но никога няма да се променя, ЗАЩОТО СЪМ РОДЕНА ДА БЪДА ДОБРА.