Споделена история от Други

Нужно ли е човек да плаща за чистачка?
Здравейте! Много пъти съм си говорила с една приятелка за чистенето. Тя ми вика да бе ще мия прозорци и ще чистя(не ходи на работа) и си вика жена. Нужно ли е да плащаш на жена да върши неща, които и ти можеш да свършиш независимо колко пари имаш, и че можеш да си го позволиш. Аз съм на мнение защо да давам пари при положение, че имам достатъчно свободно време. Вие как мислите?

Коментари

1.   Всеки сам си решава, но който има пари няма време (и желание) да чисти. В същото време парите от чистене са много важни за доста жени/мъже, които не могат да си намерят друга работа. И двете страни печелят. Теоретично нищо не ти струва сам да си изчистиш, но след дълъг работен ден на работа, в която можеш да изкараш за 15-30 мин. парите, които ще платиш на някой да ти чисти 3 часа... доста ще се замислиш, дали сам да чистиш 3 часа или да изкараш 10 пъти повече пари с теб приятна работа за това време.
Win-Win с две думи за двете страни. Свикнали сме да имаме разделение на труда във всякакви дейности, защо не и у дома. Майките ни сами си шиеха дрехите? Когато всеки прави това, в което е най-добър, обществото е продуктивно и богато.

Лаура

2.   Всеки преценява какво да прави с парите си. Аз лично никога не съм ползвала услугите на чистачка, но и не съм имала излишни пари - все пак не знам дали бих си наела жена за това. За мен не е определящо това дали мога да си го свърша сама, а по-скоро, че съм свикнала да оправям дома си и това не ми тежи. Иначе всеки може да прави упражнения вкъщи, а не да ходи на аеробика и т. н. - има много примери от нашето ежедневие, при които даваме пари за неща, които можем да свършим и сами. Смятам, че нагласата ти е породена от факта, че в България е прието жената да чисти, да готви и да върши цялата домакинска работа, а тази жена, която не го прави явно не може да се справи със задълженията си и т. н. Имам позната бразилка - при тях пък е обратното - смята се, че трябва да си доста беден, за да не можеш да си позволиш прислужница (говоря не за богаташи, а хора от средната класа). Всичко е въпрос на традиции и възприятия, финансови и времеви възможности и естествено на личната нагласа.
Ана

3.   Може, само, ако е оправдано. Например моята шефка работеше от сутрин довечер в буквалния смисъл на думата и нямаше време да чисти. Излизаше и по-евтино да плаща на жена, отколкото ако отделяше от работното си време, за да изчисти /за което изкарваше пари естествено/.
Ако човек е достатъчно заможен и не му е финансов проблем - защо не, останалото не го разбирам...

4.   Ами ако само от едната снобарщина го правиш е глупаво. Разбира се, че не е нужно. Аз лично много обичам да почиствам, подреждам... просто ми е приятно да го правя. Имам възможност да викам жена, но някак след това си ми е мръсно. Смисъл, че ако не си го направя аз не е същото :)
Но все пак ако не искаш едва ли не да се "излагаш" пред приятелките си, че чистиш сама, просто им спести тази "подробност" ;)

5.   Всеки сам си прави преценката но и чистачките трябва да ядът. Може да се погледне и от тая гледна точка, че все едно и помагаш на чистачката по този начин даваш й един вид възможност да си изкара хляба. Ако ти разбира се имаш финансовите възможности.
Това можеш да го погледнеш и от друг ъгъл, по принцип всеки може да си измие колата нужно ли е се да ходи на автомивка. Така погледнато всеки може да се грижи за себе си и не е нужно да плаща на никой за нищо, но дали ще му стигнат силите и умствените възможности.

6.   Ако е богат, защо не.

7.   Ако разполагам с много пари и мога да си го позволя, защо не?

8.   Ти що ходиш по кафета, у вас нямаш ли кафе?