Споделена история от Други

Рисуване, скициране, оцветяване...
Здравейте, от доста време търся клипчета и сайтове, които да ми помогнат да се усъвършенствам в изобразителното изкуство, но така и не намирам точно каквото ми трябва. Обичам да рисувам и съм добра в това, но само до молива, скицирането, а с оцветяването не се справям въобще. Опитах се да оцветя една картина с акрилни бои - пълен провал. Всички видео уроци, които намирам са на английски и не разбирам точно какво казват.

Можете ли да ме насочите към някой сайт, който има уроци на български? Дори и клип да е, пак ще ми е от полза, само да показват последователно какво трябва да се направи.

Коментари

1.   Аз бих те научила. Не знам в интернет къде може да гледаш на български, но кажи какво ти трябва да знаеш и ще ти кажа.

Акрилни бои - с тях можеш да рисуваш две техники, по два начина. Единият е като темпера - на пластове. Това значи, на дадено място нанасяш боя, чакаш да изсъхне и нанасяш втори пласт отгоре. Акрилните бои се разстварят във вода. Можеш да нанасяш различно дебел пласт боя. Ако нанасяш тънки пластове боя, ще получиш ефект на смесване на цветовете като пластовете прозират. Можеш също да си смесиш цвят и да си го нанесеш плътно и така да седи, като маслените бои.

Друга техника изглежда подобни на водни бои. Когато разстваряш боите в много вода и ги правиш много редки, можеш да ги нанасяш върху бяла основа и това е ефирният ефект на водните бои. Леки петна, воднисти с различни оттенъци - това е техниката, която наподобява водните бои.

Тези техники може да се смесват - това прави акрилните бои универсални. Можеш да използваш натрупване и релеф. Има изработени различни пасти за смесване с акрил, които ги прави по-гъсти и така постигаш релеф. Преди 20 години беше модерен този вид натрупване и релеф и се правеше с маслени бои - смесвахме ги със сикатив и с натрупване правехме релефни повърхности. На платното може да се залепваш и различни хартий - сега има какви ли не фабрично изработени различни видове хартиени пластове. На времето пробвахме с вестници и също един скулпторен ефект- в боята се вграждат чежди елементи - копче, тел, пружина. Иди в някоя градска галерия и виж от 90 те години какви неща има.

2.   Здравей, аз също като теб обичам да рисувам... но съм добра само с молива.... за съжаление нямам възможност да се записвам на курсове, затова ще съм мн благодарна ако някой сподели нещо по темата... все едно аз съм я писала... ще следя с интерес :)