Споделена история от Други

Шофьорска книжка - невъзможна
Здравейте! Искам да споделя с вас това което изживявам, защото знам, че много хора са минали по този път и не на всеки му е било лесно...

От около 9 месеца карам шофьорски курсове, късаха ме 3 пъти и просто ми е толкова тежко чувствам се адски некадърна, бавно развиваща ;(((... адски много искам да имам книжка, но това ми се вижда най невъзможното нещо... И още по гадното е че винаги ставаше нещо в последните минути, когато може би съм се надявала, че ще си го взема и накрая провал;(...

Инструктора ми казва, че проблема при мен е притеснението и това ми пречи адски много... Когато съм с него съм спокойна, но дойдели деня на изпита просто не съм на себе си от вълнение... За първи път се притеснявам толкова много... Чувствам се адски зле и заради него, не мога да го погледна в очите, а и заради родителите ми който си дават парите... Просто явно не ми е писано да имам книжка, благородно им завиждам на хората които си имат книжки направо ги имам за герои...

Никой не вярва в мен и не ме подкрепя, когато караме с баща ми му казвам да ми казва за всяка една моя грешка и да ми се скара, ако трябва, но той си мълчеше през цялото време, а е доста критичен... Приятеля ми пък се държи така се едно съм карала цял живот и леко подигравателно... Съжалявам, че Ви ангажирам с моите глупости, просто исках да споделя, защото много ми тежи и измъчва ;(

Коментари

1.   Научи се да не се притесняваш, няма какво друго да правиш :)Death_Blade ^ ( PerniciousSentinel )

2.   Аз бях същия като тебе, то не беше треперене и пот, то не беше гасене на кола, ужас но го взех, просто си казвах още малко, още малко и така.

3.   Добре де какъв е проблема машината ли не можеш да управляваш или пътните знаци и маркировка са проблем?

4.   Аз взех книжка от 4-тия път, стегни се и не се притеснявай!

5.   И аз съм така в момента, за първи път съм на курсове, но ми е много трудно правя едва около 61 точки ами трябват 87 :С. Пък за практиката не ми се мисли. Като видя човек и страшно се панирам, че ще го сгазя.

6.   Много му мислите и сами се натоварвате. На мен единствения съвет преди кормуването, който ми дадоха беше да се наспя, да не ям нищо и да дъвча дъвка :)*Syndrome

7.   Откажи се, явно не ставаш за шофьор, помисли и за безопасността на хората по пътя! Щом не ти дават книжка, явно има защо и ако не дай си боже най-накрая ти я дадат и тръгнеш по пътя, горко ни!

8.   Опитай се просто да не ти пука дали ще го вземеш или не - сядаш в колата и караш... пък каквото излезе - такова.
Пренавиването "Сега трябва на всяка цена да го взема!" само пречи.

9.   От 15 години имам книжка и откаккто я взех не съм карал кола. :D Не ми е трябвала, а не виждам защо да давам пари за нещо, когато имам по-евтини алтернативи. Като прибавя грижите, проблемите и нервите около колата и времето което се губи около обслужването и да я мисля всеки ден, вместо да мисля за по-важни и приятни неща, стигам до заключението, че не ми трябва нещо, което отнема прекалено много от живота ми. За къси разстояния - велосипед, за по-дълги - автобуси, такси или влак. Чиста работа. Спестяваш си купища проблеми и пари. А и тези крака не служат само за украса. :)

10.   Номер 9 е прав, послушай го! И все пак заради самата себе си ли го искаш, или за да се изперчиш пред другите?

11.   Шофьор, к... а и търговец не се става, трябва да ти идва отвътре.

12.   Номер 11, да не намекваш на авторката, че е негодна за шофьор и търговец?? :D

13.   Между другото аз искам да попитам ако се откажа от шофьорският курс трябва ли да ми върнат парите?

14.   И аз те съветвам да не напираш за книжка, след като виждаш, че не си готова. Нормално е да се притесняваш в началото, всеки е бил така, но това не е оправдание да създаваш опасности на пътя.

Явно още не си готова за това, за къде бързаш? Никой не е казал, че трябва на 18-тия ти рожден ден да си с книжка. А и ако нямаш или не ти е нужна кола, е напълно излишно. Човек с книжка, който не е карал от 5 години, е много по-опасен от човек без книжка. И аз изкарах курсовете дори на 17, взех книжата на 18, но реално започнах да карам на 25-26... Преди това както казах номер 9, карах на градски транспорт, влакове, автобуси и понякога самолети.

Кубрат

15.   Мен ме късаха 2 пъти на практическия изпит и се преместих на друго място, там си платих таксата и там ме изпитаха. И там разбрах, че на много неща не са ме научили на първото място. А и имам чувството, че нарочно късат за да ти вземат парите.
Тва с книжката си е цял бизнес. Не си некадърна, просто нарочно гледат да те прецакат.

16.   Здравей, аз не съм шофьор, но ще ти дам един универсален съвет - не придавай прекалена важност на нищо. И какво като нямаш книжка? Голямо чудо! Едва ли ще повлияе нещо на живота ти това. Ако не е спешно да имаш точно сега, не ти го изискват от службата например, откажи се за сега, изчакай известно врме да се успокоиш и тогава пак опитай като помни, че и да бъркаш в началото не е фатално. Абсолютно възможно е да вземеш книжка, не мисли, че това е някакъв талант само за избрани, майка ми също така мислеше, но на 45 г. й се наложи да вземе, защото щеше да си загуби работата и о, чудо, оказа се, че и тя могла да кара! :)

Така че просто спокойно. Що се отнася до опасността за хората на пътя на мене ми се струва, че ако караш бавно няма риск, катастрофите стават заради прекалено самоуверени шофьори, които карат с превишена скорост. Успех! :)

17.   Здравей току що се върнах от изпит... (кормуване) Скъсаха ме... Листовките си ги взех от вторият път. Е кормуването не успях от първият път... бях с един наказателен скъсаха ме затова 4е отнех предимството завивах на ляво и избарзах и не изчаках колата която беше на право... Много ми е тъпо защото се слу4и на 35-тата минута.... (до тогава имах един наказателен)Веерно не е приятно... но не свършва света на самия изпит не бях шашната но сега ме е яд, защото всякаш можеше да си затвори о4ите. Думите на инструктура ми бяха:"Според мен беше малко пресилено. Всякаш ти завиди 4е кара6 добре" Но разбирасе не бях права 4е не из4аках този който е с предимство... но за мен не беше основателно 4ак отоговор НЕ. Но нали все някой като мен трябва да даде още 100лв.... така, че работата с тези книжки (наи ве4е практическия изпит) еее много тънка далавера за ДАИ...

18.   Вземи един валидол преди следващия изпит.

Фортуна

20.   И изкара ли го?

21.   Абсолютно същата работа съм и аз (момче) инструктора ми каза няколко пъти, че карам много добре, и донякъде може и да е прав, но дойде ли денят на изпита, почвам да се притеснявам, вчера ме скъсаха за 2-ри (мисля че изпитващия можеше да ми каже да опитам отново но... ) както и да е вече нито имам пари, нито имам желание да продължа, а в момента съм доста паднал душевно 4 месеца моткане пари една камара, разправии с тоя ''адекватен'' инструктор и накрая за нищо но-най големия проблем е че изпуснах работа в чужбина.

22.   Аз пък мисля скоро да записвам курсовете, до сега се упражнявах дълго време на колата и карам добре, но ръчната ми е проблем и се боя, че ще ме скъсат точно заради нея, решавам и листовки и правилник учих, но тези листовки са ужасни и това вече са на таблет, което е много смотано...
Най-трудно ми е, когато трябва да потегля на някоя стръмна улица... колата или загасва или тръгва назад, а това коства доста наказателни точки и означава, че трябва после да се явявам пак...

23.   22, Трябва ти повече да упражниш краката на педалите - просто техника, а ръчната и мен ме зори, защото нямам толкова сили, но в крайна сметка си взех изпита на някакъв мерцедес от 2010 год модел, както и да е, но на тази кола ръчната представляваше едно малко педалче долу в ляво от трите педала - нали натискаш го и така се активира ръчната, а за да се освободи както е таблото в ляво пак от волана, но отдолу на едно место там си поставяш пръстите и съвсем лекичко придърпваш към теб и се осовобождава ръчната спирачка - много добре решено като за по - крехки момичета като мен :)

Успех!

24.   И мен ме скъсаха за потегляне по нанагорнище, така форсирах двигателя, панирах се и до там. Но инструктора не ме е училил как се потегля по голям наклон. И сега си блъскам главата-дали в момента на потеглянето се осжобождавата ръчната или преди това, защото наклона дърпа автомобила и в момента на потегляне може да помета колата зад мен, защото не мога да я удържа.

25.   н 24, много глупав начин да те скъсат, но се случва. Аз се научих сама да потеглям нагорнище - елементарно е, но го правят голямата работа - просто при спусната ръчна тръгваш на първа и освобождаваш бавно ръчната, едновременно с това натискаш газ. Ти най-вероятно от паника дори не си включил на първа. Трябва спокойствие и увереност при карането на кола - не е голяма философия. Проблемът е, че доста инструктури те плашат на макс и освен това се преживяли много глупави инциденти с курсисти и самите те са под пара и ти предават това напрежение.
При автоматик проблемът го няма - колата не тръгва назад като е на предна предавка. Мен обаче една бабка за малко при потегляне при лек наклон да ме чукне, защото тръгна назад, а аз нямаше къде да ходя (зад мен друга кола). От тогава си имам едно наум и ще спирам доста зад кола като има наклон, защото не знаеш кой е на кормилото.

П.П. - Заради работата си пътувам много в чужбина и карам много често коли под наем. За мен най-добрата ръчна си е простата и ефикасна ръчка! Има вече ръчни под формата на копчета, което е глупаво. Частно карам Кайен и там, слава Богу, си имам нормална ръчка. Автоматикът е уникален, но си признавам, че по-голямо удоволствие ми доставя карането с ръчна предавка - карала съм практически всичко от нормалните автомобили и най-голямо удоволствие за градско ми доставя освен личния ми автомобил ...Маздата (независимо от модела, стига да е бензинка). Има едни малки Опелчета (НОВИ) и Шкодички, които също са чудесно моторизирани за класа си. Като цяло за първа кола ви препоръчвам добре моторизирана с бензинов двигател и автоматик и не защото е по-лесно, а защото вярвате, че е така. Действително не му мислиш за предавките, но с времето сами ще забележите, че липсва директния контакт към колата. При Кайена и другите подобни автомобили имате перфектен автоматик, който няма да го усещате, но в ниския клас автомобили е ужасно да караш на автоматик, а ако е разбит е ужасно. Карала съм кола пак под наем с разбит автоматик, който изобщо не превключваше между трета и четврърта и беше някаква лудница - на магистралата Пловдив-София карах със 180-190 км./ч. при положение, че мразя тези скорости, защото алтернативата ми беше да карам с 80-90 км. в час! Колата беше Рено Сеник и никога няма да я забравя! Някакви джигити мислиха, че ги преследвам или, че се надпреварвам с тях и стана някакво страшно рали, при което пред мен и зад мен, дори отдясно джигити и цяла група се движихме с тази скорост с часове!
Също изненадващо добре се кара Форд и то големите седани.
Преди да си купите кола задължително искайте да покарате 30 мин. из околността.
Въпреки ниските данъци не карайте коли със слаби мотори, защото рискувате живота си - изпреварванията траят безбожно дълго. С под 150 коня не карайте кола, а при малките 120 коня минимум. Към 180-220 коня почва удоволствието и го казвам като човек, който не кара бързо - в града си карам с 50-55, извън градско си карам с до 100, на магистрала 140 най-много. Карам кола с 500 коня, но тя е за удоволствие на съпруга ми. Аз лично бих карала някоя малка Мазда с 180-220 коня примерно. Не си купувайте МИНИ - ужасно шумен мотор, а не набира и нямам представа защо. Същото се отнася за малките БМВ-та, а Мерцедес не ми харесва като имидж, но е супер кола иначе. Ауди също доставя удоволствие, но Опелчетата (от по-новите) предлагат изключително за цената.

26.   Номер 25, с наисаното от тебе само объркваш хората. По нагорнище напред се тръгва по следния начин- при изтеглена нагоре ръчна спирачка- 1 Натискаш съединителя, 2 Запалваш двигателя, 3 включваш на първа, 4 подаваш плавно газ, 5 плавно отпускаш съединителя, докато почнат да намаляват оборотите, 6 плавно смъкваш надолу ръчната, като следиш оборотите да не намаляват повече и колата потегля. Грешките, които допуска неопитните водачи - 1 рязко отпускане на съединителя- двигателя угасва, 2 рязко отпускане на ръчната-колата тръгва назад. Тънкостта е, така да синхрозираш отпускането на съединителя и ръчната, че оборотите да не се променят. Постига се с концетрация и много практика.

27.   От 25 до 26 - съгласна съм с теб - ти описа всички стъпки последователно, но мисля, че това го правят и инструктурите по същия начин и с това се шашкат хората. Описваш по супер сложен начин най-елементарно тръгване на първа, но с пусната ръчна, която отпускаш постепенно с даването на газ.
Според зависи е иначе играта със съединителя. При дизел (какъвто на мен ми се падна при учебната кола), съединителя се пуска сравнително бързо и се дава сравнително много газ, за да потеглиш. Всичко е практика и действително тук има разлика между различните коли, но е достатачно да знаеш как да тръгнеш на първа да упражняваш мнокократно играта ръчна газ и ще се получат нещата. С теория някои неща просто не се получават. Карането на кола си е 99% практика.
Колата иначе тръгва назад, когато си пуснал ръчната преди да си дал достатачно газ и да си почувствал това дърпане напред на колата. Ей това се постига с практика и не е въпрос на теория.
Лошият учител се познава с това, че обяснява много.
След дълго некаране правих опреснителни и с новият учител на едно запустяло място 2 часа карахме само на задна. Той си се облегна спокоен назад и ми каза да карам на задна като мястото имаше дупки, хълмчета, които да обикалям и дори ме накара да тръгна на задна нагоре по един хълм пак с ръчната - сама си определях маршрута, сама си карах както исках, спирах, потеглях и паркирах между имагинерни точки.
Така 3-4 дни по 2 часа (това са ти 8 часа! ) карахме само на това запуснато място назад-напред и от него научих, че със спокойствие се кара кола и без да се шашкаш или отказваш просто повтаряш многократно това, което ти е проблем.
Примерно карането на задна ти помага после при паркирането.
Какво ти помага някой да ти изброи стъпките при каране на задна? Нали като се качиш на колата и два-три пъти направиш грешка ще се научиш.
Човек цял живот се учи.
Ние си взехме жилище с подземен паркинг. Колата е голяма, мястото също, но има много колони и други паркирани коли, които ти оставят около 20 -30 см. за маневра. Близо 8 пъти тренирах, за да паркирам колата в това място, така че да съм по средата и да може всички да излезнат, но веднъж като успях вече е елементарно, защото мястото си е същото и другият път вече получавтоматично си влизаш в него.
Кола се кара значи и с рутина.
Не може някой да ти взима страха от карането с много сложни обяснения, паники, техники, а ти да не седнеш и да не караш сам, включително всеки прави грешки и трябва да внимаваме и за останалите участници в движението.
Наш познат има 19 ПТП-та като всички до 1 са поради вина на ответната страна - е и? Той има разбити колена, кости, операции сума ти и какво го топли това, че не е бил виновен?
Най-важното, което никой не ти казва на курса е да гледаш другите и дори да си в предимство или на зелено да не даваш мръсна газ, а да наблюдаваш дали си бил видян, как реагират другите. Многократно ти се казва да внамаваш за пешеходци примерно, но никой не ти казва да ползваш клаксона на макс, малко или много, за да предотвратиш някой да ти се качи на платното изневиделица. Примерно виждаш човек, че се огллежда на нерегламентирано място - свирни му, дори форсирай двигателя, за да те забележи, защото ти ще спреш, но този зад теб ще спре ли? Ами този до теб - най-много пешеходци така дават фира - спира едната кола, а в съседство друг гледа да заобиколи и не внимава и се случват нещата.
Карала съм в много държави в Европа и в САЩ съм карала и това е основната разлика у нас и в тези страни - липсата на опит, на рутина при повечето водачи у нас, но и липсата на гледане какво правят другите - липсата на склонност да изчакаш, но да пазиш хората около теб и това е заради неопитност, не толкова, защото сме джигити или лоши хора.

Примерно спрели сме на светофар на наклон, но аз съм спряла много близо до първата кола. Шофьорката е възрастна жена, колата е стара - тръгва 40-50 см. назад и ме удря - какво ми дреме, че тя е виновна - можеше да спра по-далеч.
Ей тази рутина ни липсва - да предвиждаш грешките на другите.
Причината е, че българите като цяло сме неопитни шофьори, отскоро караме и жените, отскоро можем да си позволим масово коли - включително хубави и мощни.
Инструктурите живеят в миналия век и не подготвят младите шофьори за предизвикателствата навън, включително не дават да се кара практически, а се губи ценно време в глупави обяснения и теории.
Питай 10 шофьора навън да ти дадат стъпките при потегляне - 9 няма да могат да го формулират, но могат да тръгват. Ей затова говоря - вземи ученика на един наклон, 2-3 пъти ще има гаф, но веднъж като тръгне ще е научил до живот как се тръгва под наклон, а това няма обясняване - иска практика и то пак казвам - има дори от кола до кола голяма разлика. Тънкости много, но не се учат като друг ти обяснява, а трябва човек сам да седне зад кормилото, да има спокоен, разбиращ човек отдясно и да кара, да кара, да кара докато умее криво-ляво да кара
Затова и доста помага ако преди курса си карал с роднина някъде на изоставен двор на фабрика или полигон, помага карането за удоволствие някъде и без страх. Ужасно е да се качиш на кола и някой да ти вменява страхове и само, защото не умее да върши нищо друго освен карането на кола да ти го прави сложно и да ти го представя като нещо трудно и невъзможно за теб. Истината е, че карането на кола е елементарна работа за прости хора - професионалните шофьори не са най-големите интелекти, но се иска опит, самоувереност, желание, удоволствие при карането на кола

28.   Номер 27, аз съм описал как се потегля при голям наклон на ИЗПИТ, а като вземе изпита всеки кара както си иска.

29.   Стига сте писали глупости за ръчни, обороти и т. н.! Това е много по-трудно, отколкото просто да се научиш да усещаш колата. С ръчна можеш да тръгнеш единствено, ако много близо зад теб има друг автомобил и наклонът е много голям. Трябва просто малко повече практика за тези неща и се научават. Това пък, че кола под 120-150 коня не може да изпреварва е пълна глупост, същото като да ходиш всеки уикенд до Дубай.

30.   Аз съм 21-ви номер отново, искам да кажа, че си взех изпита от 3-тия път. Bях притеснен отново, но също така и фокусиран и си го взех без проблем утре си попълвам документите в кат и след 1 месец ще съм с книжка, сега трябва да си събирам пари за кола. :D

31.   И аз бях като теб. Не се отказвай, така или иначе истински шофьор се става след като вземеш изпита и тогава те първа почваш да учиш. Дори сега да не се справяш, това не е повод да се отказваш. Просто нямаш опит, а той се придобива с времето. Щом искаш нещо, направи го. Бъди упорита и не се отказвай. Съвет от мен!

32.   И аз бях като теб. Не се отказвай, така или иначе истински шофьор се става след като вземеш изпита и тогава те първа почваш да учиш. Дори сега да не се справяш, това не е повод да се отказваш. Просто нямаш опит, а той се придобива с времето. Щом искаш нещо, направи го. Бъди упорита и не се отказвай. Съвет от мен!

33.   Здрасти, изобщо не се мисли за некадърна. Познавам точкова хора, които са го късали няколко пъти. Познавам и такива, които са я взели от първият път. Мога да ти кажа, че всичко зависи от психиката на човека и естествено ситуацията. Лично мен са ме късали два пъти, но я взех. Шофьор съм от 3години (не е много), но засега нямам ПТП, шофирам внимателно и общо взето не се отказах. ;)

34.   Здравейте има проблем с това че когото съм на упражнения карам като най - обикновен шофиор който си е взел книжката преди години но когото седне изпитващия започвам да усещам как ще ме скъса и резултата е оттрицателен накрая това ме хваща на миссълта че този е искал да ме скъса

35.   Аз също имах големи трудности при шофьорския курс.тогава срещнах най-добрия инструктор на света инж. Владимир Йорданов.тогава успях да направя разликата между предишния викаш мрънкаш и смърдящ инструктор и този точен човек. С много внимание към моя проблем той ми помогна да се отпусна и да се включа в движението. Наистина човек трябва добре да си подбира инструктора още преди да започне обучението от това зависи страшно много.иначе то още като ти се развика на първото кормуване че не можеш да караш и всичко свършва много бързо.човекът трябва да е много спокоен с много търпение и с много так като моя инструктор инженер Владимир Йорданов

36.   Аз бях същатаааа :D само че като по някакво чудо на вселената на изпита влезнах в грешна лента и пак ме пусна, НЕ ЗНАМ КАК СТАНА НАИСТИНА! Изобщо не бях за ДА според мен, ама просто извадих късмет. То и в повечето случаи е до късмет. Също така, редовно даяджиите са някви тъпанари и го правят нарочно, аз просто попаднах на пич. Моя приятелка, която шофира десет пъти по-добре и спокойно от мен я скъсаха, именно заради притеснението. Аз бях в такъв филм, че треперех направо за тоя тъп изпит. Не е много ок тва, ама аз взех едно успокоително (слабо мн ясно) преди изпита и гледах да съм последна, че да съм сама само с даяджията и инструктора ми. Реално просто трябва да си набиеш в главата, че трябва да караш 20мин с някого, ще се справиш!! Всеки ден по улицата гледам такива идиоти и идиотки с бързи коли за по 100k се изтрепват и даже едно паркиране не могат, та ти ли няма да можеш!

37.   Твърде много го искаш, затова не става. Три съвета:

1. Концентирай се върху нещо друго от живота ти. Не книжката е най важното

2. Пий една малка ракия и лапни една дъвка. Или поне вземи един валериан.

3. Мисли си, че със сигурност ще те скъсат. После поне няма да си разочарована от себе си.