Споделена история от Други

Трябва да се гордеете, че сте българи!
Хиляди турчини или песимисти не виждат, че трябва да се гордеят толкова много че са българи. Сега аз ще се опитам да им докажа каква велика страна е България!

Ще изредя повече от 10 причини от, които да се гордеем, че сме българи:

Номер 1 :Трябва повечето да го знаят, но ще го написа. Българинът Джон Атанасов е изобретил "компютъра"!

Номер 2:Един от най - развитите градове в България е София. Всъщност той е построен преди около 7 000 години. И е може би вторият най - стар град в Европа!

Номер 3:Дан Колов (борецът) има 1500 победи и само 2 загуби!

Номер 4:Българската ортодоксална църква е най - старата в света!

Номер 5:Първия дигитален ръчен часовник е изобретен от българинът Петър Петров!

Номер 6:Най - старото златно съкровище открито в света е тракийското съкровищеи е намерено в България!

Номер 7:В света има три страни, които са опознали невероятните звуци на гайдата! Това са България, Щотландия и Ирландия!

Номер 8:Маслодайната роза която расте само и единствено в България! Тя в чужбина е много ценна и много скъпа!

Номер 9:Киселото мляко, сиренето и кашкавалът - неща, които са доста известни в България и не толкова известни в чужбина! Всъщност не е установено кой е откривателят на тези вкусни ядената, но пък може да се твърди, че и в двата случая, те идват от България!

Номер 10:Нашият език е първият славянски език и третият по старотта език на Балканите след гръцкия и латинския!

Номер 11:България е единствената държава в света, която няма пленено знаме!

Има и още но стига писане! (това не съм го измислила аз, но пък искам да го разпространя в сподели. нет)

10Момиче

Коментари

1-50 от 55

1.   Браво момиче!! Аз знам още някои неща:
Китайската стена е построена за да защити китайците от БЪЛГАРИТЕ от Волошка България!

Начинът за рисуване на очи които гледат където и да застанещ произлиза от тук. Ако не вярвате отидете до Боянската църква.

И докато в средновековието в Лондон са си хвърляли изпражненията на улицата за прасетата ние сме имали канализация!

И преди турското робство българските учени са избягали на Запад и са довели културата там!

Гордейте се че сте българи! Историята ни не започва през 681!!

2.   Аз не се гордея със съвременна България, не се гордея със съвременните българи! Гордея се с България до 1989.

3.   И за какво да се гордея с хора, които нямат нищо общо с мен? Които са живели преди мен? Това е като приписване на чужди заслуги... Гордейте се със собствените си дела, а не с тези на някой друг. Моля това да не се бърка с неуважение към въпросните личности.

Може би аз или ти сме измислили киселото мляко или отглеждаме рози, от които правим масло? Не мисля... Като сме толкова велики сега защо ни е такова дереджето - масова простотия, емиграция и мутри. Айде моля ви се..

4.   Докато гледаме назад винаги ще се ме на това положение. :Х:Х:Х:Х:Х Честно казано разсъждавах като теб, когато бях на 11 години, но след като се сблъсках с безработицата и кредиторите хич не ми е до хан Крум и не знам кой, когато мангалите се редят за помощи, а аз на горния етаж за РАБОТА... и така с месеци, и десетилетия ще минат докато има хора, които разсъждават по този начин.
Голяма работа като сме били нещо преди 6 века, сега сме страната на евтиния алкохол и проститутките. Всеки турист ще ти го каже, но нито един няма да ти изброи това, което си написала? Защо ли, защото имиджа ни се гради на проститутките и евтината храна/алкохол.

5.   До 1 китайската стене не е построена заради волжките българи:)
Иначе да-Наченки на ренесанс-първо в България.
Езикът ни е четвъртият признат след латински, иврит и гръцки, на който може да се чете в църква(едно време-колосално по размери за тогава признание)
Византийско-българската е една от 13-те световни цивилизации, заедно с шумери, египтяни и т. н.
Българите спасяват Европа от арабите
Кремъл е строен по образец на Български дворец :)
Българите покръстват руснаците
Българският език е в основата на всички славянски езици.
Българският календар и досега е най-точния в света...

6.   че всичко ни е наред да се радваме на някакви факти.. И какво ще ме заситят ли тези велики дела когато съм гладна.. или ми е студено защото всичко е много скъпо...

7.   Много е хубаво това, което си написала, но лошото е, че така не става.. ако един човек не е патриот, трудно ще го накараш да бъде такъв с факти от историята ни. Почти всеки знае повечето от тези факти, но уви не всеки от тях е патриот. Причината е, че хората не ги интересува историята, те не живеят в нея, те искат да им е добре най-вече финансово. С това свързват патриотизма.

Трябва да измислим начин да събудим тоя народ. Трябва да съберем наистина сериозни хора и да променим нещо в нашата скъпа родина. Но не като всеки път, говорене, говорене, надъхване и дотам. Предлагам да създадем една тема и да обсъдим много обширно въпроса.

8.   До номер 7, много ми хареса това, което пишеш, сподели как според теб трябва да се събуди народа, аз също мисля точно като теб?

9.   Номер 8, ще направя такава тема и там всеки, който желае, нека да даде мнение по въпроса.

10.   В официалния сайт на Олимпийските игри е написано, че официалният език в България е турски... нямам думи... това е невероятно груба обида!

11.   Гордейте се, че сте българи!!! Гордейте се с циганите, с техните сватби на отрито. Гордейте се с чалгата и проститутския стил на чалга изпълнителките! Гордейте се с Азис! Гордейте се, че сме на челно място по престъпност! Гордейте се с дупките по улиците! Гордейте се с варварското ни отношение към бездомните животни! Гордейте се с човека, който отряза и четирите крака на куче ей така, за забавление. Гордейте се с Максим Ставински - лице на кампания за разумно шофиране, който уби млад човек и осакати завинаги друг. Гордейте се! Аз лично се срамувам! И 100 000 Дан Коловци да има и 100 000 компютъра да измислят българите, аз пак ще се срамувам. Важен е манталитетът на народа. От там би следвало да идва гордостта, а не от личните постижения на някого.
Ж26

12.   Можем да се гордеем само с историята ни, а сега България тъне в бедност, докато мангалите си раждат децата за да взимат помощи, българите не можем да изхранваме себе си, камо ли деца. Всичко поскъпва, няма работа, няма пари, само високи сметки. Хубаво е да си в България, ако си турист, не да живееш тук. Не виждам как ще си оправим кашите

13.   Всички туристи са доволни от България как може вие да не сте? Много сте песимистични!

14.   Това за София не е вярно, тя е най-стария град, само че от Европейските столици, а не от всички градове, но и това не е 100% сигурно. Както и да е, да живее България.

15.   Макар автора да е само на 10 аз ще му изброя, нещо, за да разбере, че всъщност не това трябва да накара българите да се гордеят с себе си.

1. Българинът Джон Атанасов е роден, живял, образован и възпитан в чужда държава и е бил съвсем далеко от българското. Това, че името му е българско не означава българин.

2. Това че столицата и е на 7000 години не означава, че тогава Европа е била безлюдна и без градове. Не е нищо повече от другите даже е много по назад. Просто ти не знаеш историята на другите европейски градове. А незнанието не трябва да ни кара да се гордеем.

3. Това, че Дан Колов е успял човек не се дължи на българския му корен а на неговата упоритост и трудолюбие.

4. Първо се информирай какво е ортодоксална църква преди да пишеш измислици.

5.Петър Петров е нямал 20 години когато се е наложило да се запише в френския легион с цел да избяга от България. Постиженията му не се дължат на България а на приютилите го и помогнали му да се развие държави.

6. А майте къде ги слагаш? А Китай? Кой ти пълни главицата с тези глупости Най-старото златно съкровище.

7. Гайдата ли е най-великият инструмент? Защо в всички европейски зали свирят на цигулка и пиано?

8. Маслодайната роза не е българско растение и не е отглеждано единствено в България. Информирай се индийско е и се отглежда в доста държави. Ех ако цял свят чакаше на българските 30 хил декара рози, да ама не.

9. Така ли ние ли сме научили англичаните да си правят чийз, сирене и кашкавал има в цяла Европа и това не се дължи на нас. Истинското българско кисело мляко е наистина ценно но щом си на 10, ти не познаваш вкуса му.

10. Нашият славянски език сме го взели от славяните и преди българите, славяните са си говорели на славянски. Има доста по древни езици и нашият не е 1,2 или 3-ти. Какво ще кажеш за арабският или старо египетският.

11. А знамето което беше пленено н Севастопол? После дето си го искахме.

Младо девойче ще разбереш след години, ако не са ти промили мозъка, че човек не трябва да се кара, да се гордее на основата на лъжи. Защото когато порастеш и се огледаш в действителността ще осъзнаеш, че са те лъгали и ще намразиш не само лъжеца но и държавата си. Ще осъзнаеш че постиженията на даден българин в чужбина не се дължат на държавата му а на самия него. Нима Дилма Русев е повече българка от колкото бразилка?

16.   Номер 15, да не си евреин?
с тази антибългарска пропаганда хващай майка си и си заминавайте откъдето сте дошли.
няма такава страна, в която да има такава ниска самооценка.
нямам думи.
разбира се, че ще се гордеем с историята си.
ако не знаете България е първата държава в ранносредновековна Европа. ФАКТИ.
ВЪПРЕКИ бедността и проблемите на страната си, виждате какви кадри вадим. какви кадърни деца излизат оттук.
какви добри спортисти имаме.
разбира се, че всяко постижение се дължи на труда на дадения човек, но това неизменно е свързано с историята ни.
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!!

17.   №16 Българин съм живеещ в България. Не съм написал истината с идеята да нагрубя някого, но не трябва да се гради нещо върху лъжа, защото то след време пропада. За най ранна средновековна държава не може да се говори, защото информацията ти е само от учебника по история. За да уточним трябва първо да сме на едно мнение какво е държава и коя дата се смята за начало на държава? След като ми обясниш какво е държава според теб, аз ще ти докажа че не сме най старата държава в Европа. Ако искаш прочети историята на всяка европейска държава и ще забележиш Дания и много други са се оформили преди нас. Кадърните кадри се дължат на парите на родителите им, защото дете без частни уроци не е станало кадърно, поне през последните 20 години. Нито в спорта, нито в науките, няма дете, което е добро в нещо без частни уроци. А в момента в който поумнее бяга навън, защото се усеща, че са го лъгали. Не се убеждавай сам, че кадърността се дължи на българските гени.

18.   Номер 17 не съм съгласна, че без уроци няма успех, извинявай, но досега съм успяла без уроци, както в науката, така и в спорта. Спорта иска тренировки, както и науката, която иска четене, разбиране и усвояване, но ако нямаш желание никой частен учител не може да ти помогне. Смятам да остана тук, въпреки, че е трудно, смятам да се развивам, пак без частни уроци и определено не си прав за това, че не сме най-старата държава. Наясно ли си, ч в науката има сведения за това, че прабългарите са пряко свързани с Ноевия син - Зиези? ЗНаеш ли, че това се датира именно като 5 хил. години преди Христа? Аз определено не мисля, че държавата на Аспарух е първата българска такава, просто в историческата наука е утвърдено това и с времето се е наложило като твърдение. Както всички знаем, обаче за да има едно твърдение почва и за да се знае, че то не е безмислео трябва да има редица доказателства. Прабългарите в редица документи от западни летописци са отъждествявани с мирамидонците, а както знаем, това е пределна граница за древност!

19.   №18 Казваш, че си успяла, радвам се за теб, за самочувствието ти, но тук говорим за големите успехи ти колко олимпийски или европейски медала имаш /без частни уроци и платени треньори/? Говорим за хора успели със световна слава дано някой ден я постигнеш, но за сега не вярвам да си, щом не си ползвала частни уроци. Също, ако не си забелязала говорим за европейска държава с факти от събития, не за Ной. Говорим кой първи е създал държава в Европа. Но като загреба темата, какво ме убеждаваш, че българите са най древния народ ли ха ха? Бъркаш ги двата щата провери кой е хан Зиези и кога е живял и кой е синът на Ной и кога е живял. За твое учудване Ной е имал трима сина и нито един от тях не се е казвал Зейзи.

20.   ми не знам колко е уникален българския език но имаики допир с арабския откривам все повече думи от българския идентични с арабския

23.   Да се гордеем само само с настоящи постижения казвате. Не съм съгласен. Непознавайки корените си не бихме имали бъдеще. Не е възможно да се учим само от другите. Собствените ни благополучиея и неудачи ни учат най-добре, как да постъпим по-късно при сходни или идентични ситуации. Още повече, че основно родителите ни, техните родители и т. н. предават опита и знанията си безкористно, ентусиазирано и за лично удовлетворение. Да, настоящето е важно. Важно да има хора като момичето публикувало 10 причини за национална гордост. Аз се гордея с нея. Докато имам такива сънародници ще продължавам да се гордея, че съм българин. Ще се гордея защото първата предпоставка за просперитет е вярата в себе си, в семейството си, в приятелите си, в колегите си и в народа си. Пораженчеството и чуждопоклонничеството са най-сигурния път към неуспеха.

24.   До №15 №17 №19 - един и сьщ човек.

Тя е на 10 бе, какьв човек си и от каква народност си незнам.
Бьлгарин да направи това което направи ти, никога няма да го повярвам.
Бьлгарите винаги са обяснявали на децата си грешките или пропуските им с подходящ тон и отношение. Това което направи ти, никога не сьм чувал за подобно нещо.

Да се опиташ да убиеш патриотизма на 10 годишно момиченце???
Изби ли си комплексите вече?

Тя е на 10 и това което е изказала като факт, теория и предположение ще се подобрява с годините и. Такива като теб как ще се оправят не знам.

Не се захващайте с единственото нещо, което остана свято за нас - Децата. За много работи мьлчим и премьлчаваме, но за тях ще ви захванем не в виртуалния а в реалния живот. После да няма - Ма аз не исках.

26.   Авторката е още много малка, нормално е да мисли така, оставете я, ще й дойде и на нея времето за важни решения.

От един българин в чужбина :D

27.   Не разбирам когато някой каже "гордейте се заради произхода си", независимо дали го казва на българин, германец, евреин или китаец. Гордостта трябва да е чувство на вътрешно удовлетворение от признато лично постижение. Какво лично постижение е произходът ти?

В тази връзка да кажа, че аз УВАЖАВАМ българския си произход, но не заради постиженията на Джон Атанасов или някой друг, а заради самата същност на културата ни.

За мен хората, които се отричат от произхода си с лека ръка са като хора, които биха се отрекли от родителите си с лека ръка. Те казват "все пак е чиста случайност, че съм се родил българин нали... ". Аз казвам, че е чиста случайност, че си роден точно от тези родители. Значи да се отречеш от произхода може, ама от родителите не? В крайна сметка и двете променливи са абсолютно случайни и не си ги определял ти съзнателно. Никой не е избрал да се роди точно при тези родители, както никой не е избрал да се роди българин в България или някъде другаде.

28.   Авторке не слушай песимистите. Не слушай антиродолюбците. Знай, че много хора като не им върви и започват да плюят родината си, а не си признават, че не са станали такива за каквито са си мечтали/планирали, защото самите те не са били достатъчно УПОРИТИ, ТЪРПЕЛИВИ и КРЕАТИВНИ.

Ние българите сме уникални хора с изключителни гени.
Просто не всеки от нас е достатъчно упорит за да си развие качествата и талантите - но такива ние притежаваме в изобилие!

Поздравления на номер1, номер5, номер16

Сега се сещам за пример за успешна в целия свят българка, която е постигнала успеха въпреки, че е родена и израстнала тук в България и това е Станка Златева. И сигурно има и ще има още много такива усшешни българи.

И нещо друго - не разчитай само на учебниците в училище - търси информация в интернет, търси информация в библиотеките ни, особено в библиотеки, защото там има страшно много истини и факти за историята и развитието на нашия народ.

А първата българска държава на територията на Европа е създадена още през април 165 година от кан (хан) Авитохол.

Ако искаш прочети поредицата на Милан Миланов - "Тайните подземия на България".
Продължавай да обичаш България и вярвай в себе си и в своите способности. Бъди упорита и постоянна в това, което искаш да правиш като пораснеш и се замисляй още от сега какво ще е то. Не се плаши и не се предавай пред трудностите! Бъди позитивна и смела!

29.   Да ти кажа честно българската история не я познавам, ама знам някой неща. Разбира се, нито споря с някого нито искам да го правя. Естествено вие ще знаете по-добре от мен, защото сте българи, а аз не съм.

1 - До колкото знам Джон Атанасов е наполовина българин. Майка му е американка, а баща му е българин, но все пак е вярно. Даже, ако не се бъркам самолета също е изобретен от българин и първите, който са летели са българите.

2 - Това не е вярно. При вас специално Пловдив е по-стар от София. Той е съществувал много преди столицата ви още е от времето на траките (не знам дали се пише така) града, ами в Гърция, Италия там има много по стари градове.

Даже аз знам, че най-старият европейски град е Атина, Гърция на второ е Аргос пак в Гърция и после не ги знам вече, ама и Пловдив го имаше на 4-5 място беше.

А иначе за света на първо място са признати за сега Ерусалим и Йерихон в Израел, а не в Палестина.

3 - За това вече нищо не мога да кажа няма си на представа за кого ми говориш или поне в момента не мога да се сетя.

4 - Мисля, че най-старата християнска църква е в Йордания до колкото съм чел.

5 - Това е вярно и аз го знам, ама не помня коя година беше.

6 - Да и това е така. Те са живеели много отдавна и не споря, ама може и да има по-старо на евреите например, ама може и да няма.

7 - Вярно е, ама Ирландия не чак толкова много.

8 - За първи път я чувам, ама сигурно ги има и другаде.

9 - Нека те поправя в България се прави най-хубавото кисело мляко, защото имало някаква бактерия, която растяла само във вашите земи и тя го правела по-хубаво, а не че сте го създали. Това за мен са две различни неща.

10 - Вашият език е най-старият славянски, но от балканските е на четвърто място след латинския, гръцкия и италианския.

11 - Е да така е това е истина. А за китайската стена и арабите не го знаех това, ама може....

graf Dakula

31.   Уважавайте предците си, защото те са градили тази земя с кръвта и костите си, за да сме свободни, независими и да се развиваме! И защо да не се гордеем, американците как се гордеят и са 10 пъти по-големи патриоти от нас. Изобщо едва ли има държава по света, която не се гордее с корените си и приема всичко като даденост, а не нещо за което предците (и не само те) са се борили. Май единствено в България е едва ли не "престъпление" да си националист и патриот, затова и ни командват като овце, защото нищо българско не е останало в нас, постоянно се натрапва чуждото влияние. Не смятате ли, че трябва да има нещо традиционно българско и консервативно? Позволихме си да издевателстват в/у нас това е цялата истина и докато "българите" само си мрънкат
под носа и не казват нищо гласно, няма да има промяна!

32.   Свалям шапка на номер 2

34.   Джон Атанасов е велик човек и учен, но е роден в САЩ, майка му е от ирландско-френски произход (ако не се лъжа), така че и те имат право да се хвалят с него. А за Българската църква.... : "Българската православна църква - Българска патриаршия е древна автокефална поместна източноправославна църква. Признатият и? през 927 г. ранг на патриаршия я превръща в първата автокефална църква след античните в Рим, Константинопол, Александрия, Антиохия и Йерусалим, в най-старата народностна църква в Европа и на славянските народи. " <-----> В Европа може, но не и в света :)

36.   И аз свалям шапка на номер 2. И наистина не виждам с какво да се гордеем. Няма ценности вече.

38.   Към №36 няма кой да ви уважава след като вие самите не се уважавате. Аз мога да ти кажа, че по-голямата част от руснаците харесват българския народ, надявам се на е взаимно.
Между другото преди бях писал, че не знам това за китайската стена и арабите. Преди няколко дни го прочетох в книга и е вярно, но мога да го кажа само за китайската стена, за арабите не знам и ще потърся.

graf Dakula

39.   България, е единстената държава в света, която няма пленено знаме, но е пленявана няколко пъти, барабар с всичките знамена.

40.   Браво за патриотизма ти момиче! Но това разбира се са малка част от нещата, които българина е измислил. Печатарската машина също е измислена от българин, ръчната скоростна кутия, двигателя за първата машина кацнала на луната и още неща. Успехите ни по математика са ненадминати. Печелили сме световни математически състезания. Като през 2008 година, считано за най-силното в Индия състезание, е спечелено от български математици. Стратегиите измислени от българи, за по време на война също са възхитителни. Да не говорим за наши спортисти. Горд съм, че съм българин! Бъдете горди и вие.

41.   Горд си със чужди постижения. Стига сте си преписвали чужди медали, това е фалшив патриотизъм! Ще се гордееш, че си българин, ако ти сам представиш страната си пред света по такъв начин.

42.   До номер 41 от номер 40 - не напротив, не съм горд с чужди постижения. Нещо си се заблудил явно. Патриот съм, защото обичам родината и народа си, какво фалшиво има в това??? Да те попитам, а ти по какъв начин си преставил страната си? Какъв е твоят нефалшив патриотизъм? Още не съм представил родината си, защото съм малък, но когато му дойде времето, ще го направя, а ти и твоята злоба няма да стигнете далеч. Когато ми покажеш твоя медал, тогава ми говори, с какво да се гордея и с какво не.

К С А

43.   От 41 към 42
Не съм споменала никъде, че съм патриот. Нито ще се опитвам да представям страната си по какъвто и да е начин. Именно заради това не парадирам насам натам с големите успехи на други българи, както ти правиш.
Освен това тук става въпрос за гордост (досадната форма на патриотизъм) и лична идентификация. Можеш да се идентифицираш като българин, чувствайки се най-удобно сред всичко българско, харесвайки поезията на Вазов, например. Но когато започнеш да се възгордяваш с тези неща, да ги обясняваш запалено на чужденците, "България на три морета" и не знам си още к'во, вече става адски странно.

Живея в чужбина от три години и тук никой не знае кой е Левски, Ботев, Каравелов и така нататък. Единствено на приятеля ми съм обяснявала кои са, защото той сам ме попита. Не казвам, че не трябва да притежаваме национална гордост. Просто не трябва е такава като на дванадесетгодишните дето им е широко около врата още, включително и горният номер.

44.   от номер 42 до 43 - разбира се, че се чувствам удобно сред всичко българско и харесвам поезията на много български писатели. Не ме познаваш така, че не си вади празни изводи. И да, като дойде времето да отида в чужбина, доста запалено ще говоря за всичките ни български герои, носейки портретите им на дрехите ми. Явно ти изпитваш злоба и омраза за това, че нося национална гордост, щом се опитваш да ми притъпиш ценностите и патриотизма ми. Не си виновна за това мила, просто лошо са те учили.
В тази тема парадирам със заслугите на други българи, за да вдъхна увереност на десет годишното момиченце, не мислиш ли? Прочети отново темата и осъзнай за какво е писано в нея. Това, че не искаш да представиш родината си по никакъв начин, ме навява на мисълта, че си егоист и грам не ти дреме за корените ти. Това, че си в друга държава, не променя факта, че си българка и, че си свързана по някакъв начин с България.

К С А

45.   ". И да, като дойде времето да отида в
чужбина, доста запалено ще говоря за всичките ни български герои, носейки портретите им на дрехите ми. "
Н44, внимaвaй с подобни нещa.... вероятно ще си помислят, че имaш нуждa от психолог, a може и принудително дa те " лекувaт"
Не знaеш кaкво и кaк е в чужбинa, кaто поживееш поне 3 год. нaвън, тогaвa ще ти се изяснят много нещa.
Тaм ( в чужбинa) хорaтa нямaт нуждa дa чекнaт историятa, дa блaгослaвят минaли векове, живеят ДНЕС и СЕГA!
И кaто сaм се убедиш, кaк точно живеят днес и сегa... е, ще рaзбереш!

47.   Номер 45, благодаря! Номер 44, като поживееш малко повече, независимо дали е в чужбина или в България, ще видим на кой му дреме за корените и кой кого е учил на лошо. И ти не ме познаваш, не знаеш защо съм в чужбина, така че по-спокойно с личните нападки, мило детенце.
Типично за малките е да намират за трудно да застанат от другата страна на аргумента и да помислят. Някой ден и ти ще пораснеш и ще стъпиш здраво на земята, не се бой.

От 43

48.   Защо да се гордея, че съм българин? С кое да се гордея, че никой никъде не ни иска? Че в Европа българин е синоним на циганин? Че тук има само проститутки, мутри, цигани, мошеници, крадци, идиоти и т. н. Тук в българия няма нищо, което да ме задържа. Живея в Англия от 7 год. - има закон и ред, които се спазват, хората са възпитани. Ако кажете на някой чужденец, че българите сме уникален и работлив народ, ще ви се изсмеят.

49.   Българите, които работят в чужбина са 2 милиона и 500 хиляди, а българите, които работят в българия са 2 милиона и 300 хиляди. Защо ли? Защото тук в българия няма бъдеще и няма реализация. Заплатите са 5 пъти по-ниски, отколкото в чужбина. И после защо не се гордеем, че сме българи...

50.   Дракула, ти не си запознат с проблемите тук, за чужденците е лесно да дойдат тук, защото имат широко поле за изява, много често се занимават с някаква дреба собственост, като магазинче, фирмичка или нещо подобно. На българина тук не му харесва! Иначе да, аз поне нямам нищо против към руснаците. До 1989 си бяхме добре, а сега какво имаме? Имало сега свобода на словото и право на развитие, не, няма такова нещо. Нищо развито няма нито в обществен аспект, нито в икономически. Подкрепям 2!

51.   Да те опровергая веднага:

Номер 1 :Трябва повечето да го знаят, но ще го написа. Българинът Джон Атанасов е изобретил "компютъра"! - Джон Атанасов НЕ Е български гражданин. Той е живял, учил и се е развивал в САЩ. Той е роден и починал в САЩ и освен фамилията нищо друго не му е българско!

Номер 2:Един от най - развитите градове в България е София. Всъщност той е построен преди около 7 000 години. И е може би вторият най - стар град в Европа! - Една от най-бедните столици в света е София.

Номер 3:Дан Колов (борецът) има 1500 победи и само 2 загуби! - Той също се е бил основно в чужбина.

Номер 4:Българската ортодоксална църква е най - старата в света! - И е единствената в света пълна с агенти на бившата Държавна Сигурност.

Номер 5:Първия дигитален ръчен часовник е изобретен от българинът Петър Петров! - Избягал в чужбина, а след това обявен от комунистическата партия за неин враг, получава задочна смъртна присъда от тях.

Номер 6:Най - старото златно съкровище открито в света е тракийското съкровище е намерено в България! - А неговите откриватели не са получили нищо освен едно ' Благодаря! ' и 2-3 интервюта!

Номер 7:В света има три страни, които са опознали невероятните звуци на гайдата! Това са България, Щотландия и Ирландия! - В света има три страни в които едни от най-популярните звуци са с ориенталско-циганско звучене- Индия, Турция, България.

Номер 8:Маслодайната роза която расте само и единствено в България! Тя в чужбина е много ценна и много скъпа!

Номер 9:Киселото мляко, сиренето и кашкавалът - неща, които са доста известни в България и не толкова известни в чужбина! Всъщност не е установено кой е откривателят на тези вкусни ядената, но пък може да се твърди, че и в двата случая, те идват от България! - Кисело мляко има в чужбина, нарича се Гръцки йогурт, сиренето не идва от България, кашкавалът не е нищо друго освен друг вид сирене.

Номер 10:Нашият език е първият славянски език и третият по старотта език на Балканите след гръцкия и латинския! - И все пак е пълно с неграмотници, включително и ти, които го съсипват всеки ден!

Номер 11:България е единствената държава в света, която няма пленено знаме! - Но пък е била 500 години под турско, 180 години под византийско робство. Както и 45 под комунистическо управление.

Но това не означава, че не се радвам че съм българин. Напротив. Причината да се гордея не е нашето минало. Причината е, че въпреки това че страната ни е малка, не особено популярна и т. н., българите в чужбина са едни от най-успешните емигранти!

52.   Тези факти са малко като македонския въпрос - Луно, Луно, Землю македонска. Едва ли не излиза, че всичко, което е хубаво, е дело на българин. Първо половината неща не са верни, има си нет, провери си. Второ - като отида да бачкам и да ме тъпчи някоя мутра комунист, не ми става по-леко, като знам, че Дан Колов има 1500 победи. Нито когато съм гладен и няма какво да сложа на масата пред дъщеря си, ми става драго да знам, че Джон Атанасов е измислил компа.

Нали се сещаш, че който си е направил нещо, си е негова заслуга, не моя, не твоя или на филан кишията. Тези хора дори не са живели в България. Това е супер простотия да се гордееш с някого, само защото баща му примерно е роден в същата държава, в която и ти. Кое му е за гордост да знаеш, че хората тука никой не ги е бръснел за слива, та са отишли в чужбина и ЧУЖДЕНЦИ са им дали възможност за развитие и са ги оценили като кадри, а не като говорещи оръдия на труда за разлика от тук?

Защо тогава елегантно пропускаш факта, че половината българи в чужбина са крадци и мошеници, че сме най-корумпираната нация и най-бедната в Европа? А качеството на образованието, здравеопазването, инфраструктурата, социалната политика, стандарта на живот и да не изброявам още къде са? Това са важните неща - защото като се разболееш, ще има значение здравеопазването, а не какво е направил някой преди 2000 г. примерно. Когато детето ти иска да учи, е важно да има кой и на какво да го научи в университета, а не какво е измислил някой си преди 100 г. , който дори не е роден тук. Когато държавата те тъпче при всеки удобен случай и когато народа го докарват до там, че да е утайката на Европа и да работи за всеки друг, но не и за себе си или дори за обществото си, малко е трудно да се радваш на някакъв си град, само защото е бил основан не знам си кога. Да не говорим, че този град е мноооооого далеч от модерен развит съвременен град.

А и в магазина не те питат кой е измислил млякото, а направо ти казват колко дължиш за него и им е през онази работа кога и от къде произлиза. С тези факти, които дори не са верни, можеш да убедиш някого на 10, но не и човек, когото го чакат вкъщи още 3 гърла.

53.   аз съм на мнение, че човек трябва да се гордее с неща, които са лично негова заслуга. месторождение, семейство (имам предвид произход) и националност не са от тях. с това не искам да кажа, че трябва да се срамуваме от произхода си, но да смятаме, че сме върхът на бора е смещно, невярно, а и да беше вярно, ние нямаме никаква заслуга за делата на Ботев например.
иначе са ми много смешни хора, които например се гордеят с висок ръст или еди-какви-си очи, или парите на тати :-)
за протокола: живея в България.
Ж42

54.   Нищо не сте разбрали. Не става дума за индивидуалната ви гордост, а за нашата сравнително висока самооценка като нация, в цялост. Всяка нация трябва да има самочувствие, защото в противен случай я мачкат. Ние нямаме (благодарение на песимисти като коментиралите по-горе) и това другите го виждат. И се възползват. Самият ЕС е доказателство за това. В европарламента нямаме думата, а некадърниците, които сме пратили там, очевидно нямат и какво толкова да кажат. Жалко. Гърците? В криза, нямат пари и прочие, но действат със самочувствие и от всяка ситуация излизат по този начин. А са много по-мързеливи от нас. Така че... малко по-уверено!

55.   Номер 54, почти напълно съм съгласна с теб, добър коментар. Проблема е, че дори и да сме горди заедно като нация, това няма да ни направи силни колкото повечето от останалите европейски държави. Като не сме силни икономически и не предлагаме нищо съществено на другите, няма как да очакваме в Европейския съюз да ни поставят на високи пиедестали като другите държави. А нямаме ли средства (включително парите), няма как да размахваме гордо български знаменца наляво и надясно и да претендираме колко сме велики.

Освен това не отричам, че съм българка, както детенцето по-горе се изрази. Просто достатъчно пораснах за да гледам реално на нещата и от чуждестранна гледна точка. Тъжно е, но сме жалки.

Номер 47 (и 43, и 41)

56.   зависи, има благородни българи, има и завистливи, но трябва културно да се развива страната ни, да се строи много, да станат нравствени хората, да имат морал, а не да са някакви изпростяли и с да говорят глупости

58.   Само едно нещо е заслуга на българина. Това, че е взел от турците и е запазил до днес сорта "Смилянски боб". Нищо друго!

59.   Абе много ме разсмяхте, без съмнение :D
Миналото нито ще промени бъдещето и настоящето, нито ще ни изкара от това мизерно положение, което никой няма да търпи.
Не е важно да ни управлява министър Бойко Матрисов или Ахмед Чалами - трябват дела, не само думи!
Българинът е умен, но прекалява със неуважението и незнанието си.
Защо?
Ами просто е... винаги се говорят неща, които не са свързани с реалноста.
Начел съм се на "Как смееш да пишеш така бе, невернико", "Българите са горди"
- Какво ще промени огромната, изгнила, разрушена държава?
Преди да пишете погледнете колко хора не могат да си намерят работа, не могат да нахранят децата си.

1-50 от 55