Споделена история от Други

Не ми връщат парите!
Здравейте,
преди 9 месеца дадох пари на заем на хора, който считах за приятели. Без да се поколебая дори още щом ме помолиха за помощ аз веднага казах, Да ще ви дам колко е необходимо. И така до ден днешен аз чакам тези пари да ми бъдат върнати. Вчера обаче разбрах, че това няма да се случи в близките 2 3 или повече месеца. Нямам бележка и друго каквото и да било освен смс-и, в които съм писала искам си парите, а отсреща отговор няма да е сега или няма да ги върна... Би ли ми помогнало това с нещо? Освен това се намирам в чужбина.. става въпрос за 1000 и няколко лева. Моля за съвет от хора попаднали в тази ситуация. Благодаря.

Коментари

1.   Щом си питал/а и са ти отказали единственият ти вариант е да чакаш, ако ти ги върнат върнат ако ли не ще пиеш една студена вода. смс-и в съда не са доказателство. А започнеш ли гражданско дело без доказателство ще загубиш.

2.   А те в България или в чужбина са? И защо толкова въртят и не ти ги дават? Каква е причината?

3.   Кажи им в лицето, че ти трябват. Ако са в чужбина, няма да искат общите ви познати да мислят, че искат пари на заем и не ги връщат. В крайна сметки и ти може да си в нужда сега и да няма от къде да вземеш. Обясняваш им го и казваш - чакам си парите, но ме разочаровахте адски много.
Няма почти нищо хубаво в това, което ти се е случило, но поне занапред ще внимаваш на кого помогаш и с какво помогаш.
Ана

4.   Здравей, ето какъв съвет ще ти дам: Изчакай ощ 2-3 месеца не ги притискай, поговори с тях, обясниим че, наистина парите ти трябват, изчакай още малко, ако пак не ти ги върнат, като се върнеш в България подай жалба до Районният или Окръжният прокурор на съответната Районна или Окръжна Прокуратура, в районна където живееш. Щом има подадена жалба задължително ще бъде образувана преписка и ще бъде дадена на дознател/разследващ полицай/ и вече оттук нататък каквото изслезе, ако се съберат доказателства може и да се образува досъдебно наказателно производство от общ характер за слоупотреба с доверие, или да откажат да образуват наказателно производство. Не завеждай гаражданско дело, защото ако го загубиш плащаш разноските по делото и разноските за адвокат на подсадимия, а и теб могат да те подведат за набедяване. Пази ги SMS- те не мога да бъдат доказателство, но могат да служат за изясняване на факти и обстоятелста по случай. Търси си правата до край, ти така и така повече няма какво да загубиш!

5.   Преди около половин година аз също дадох пари на заем и още си ги чакам. не знам какво да те посъветвам, аз търсих въпросния човек казвах му, че тези пари ми трябват, което наистина си беше така, но той така и не се обади. не исках да оставям нещата така, но знаех че не мога да докажа нищо. Ако този човек е лежал в затвора дали този факт ще ми помогне да си ги върна парите? Надявам се ти да си ги върнеш, защото не са никак малко парите, в противен случаи студената вода и обеца на ухото ;)