Споделена история от Други

Право на майчинство
Здравейте, напоследък постоянно мисля за това да имам дете... тази мисъл не ми излиза от главата. Чувствам, че съм готова и ще се справя, но не съм особено запозната с това дали мога да получавам майчинство. Тъй като тази година завърших /бакалавър/ нямам много трудов стаж. В здравната ми книжка имам 7-8 месеца трудов стаж. Би трябвало да се повече, но... на другите места не съм била на договор, а временно... студентска работа... та както и да е. Из интернет четох, че трябва да имам 12 месеца трудов стаж, вярно ли е?
Наистина ще се радвам, ако има някой да ми обясни как седят нещата и какви са изискванията.

Коментари

1.   Влез в сайта на НОИ, там ще прочетеш, каквото те интересува. Доколкото съм запозната, от тази година стажът, който се изисква, е 2 години.

2.   АКО нямаш 2 години трудов стаж и не се водиш на работа докато си бременна и след като родиш имаш 1 година право на платено майчинство от социалните на стойност 100 лв, явно не си чела достатъчно.

5.   Най на далавера си ако родиш като студент затова преди да родиш още като бременна запиши магистърска. Тогава ти се полагат около 3000лв веднага след раждането дори да не завършиш. Отделно от майчинството.

6.   Да, за да придобиеш правото да получаваш майчинство са необходими 12 месеца трудов стаж. Базата, на която се изчислява размера на обезщетението е осигурителният доход за 24 месеца. За месеците, в които липсват данни за осигурителен доход по фонд ОЗМ се взема база минимално майчинство, което към момента е 270 лв., но трябва да е изпълнено условието за осигурителен/трудов стаж (в този ред на мисли двете могат да се разминават).

В твоя случай ще имаш право на социално майчинство в размер на 100 лв., тъй като все още не си придобила право на обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на малко дете. Социалното майчинство се полага само за 410 календарни дни, независимо от това кога ще се роди детето (дали ще е преносено или ще се роди преди термин)

7.   Правителството внесе предложение за промяна на правилата за изчисляването на обезщетеията за бременности раждане. Идеята е това да става според доходите за 18 месеца назад. Новите правила ще заработят от януари 2011 г.

В момента обезщетението се изчислява като 90% от осигурителния доход, за последната година преди излизането в отпуск за бременност и раждане. Периодът за обезщетение за майчинство остава 410 дни.
Ако майката се е осигурявала само 12 месеца преди раждането, то за липсващите шест месеца доходите й ще се базират на минималната работна заплата от 240 лв.
Няма да има промяна в обезщетението за неосигурените майки, което остава 100 лв. месечно и се получава от агенция “Социално подпомагане”.

8.   Номер 7 информацията, която предоставяш едно , че не е конкретна и се отнася за съвсем различно нещо, второ е остаряла.

Чл. 48а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

Моля, правете разлика между сроковете, определени от КСО и за какво се отнасят вместо да обърквате хората. Едното има отношение към придобиване на правото на майчинство, т.е. ако в момента има само 7-8 месеца стаж като осигурена за това дори да има работодател няма право да получава майчинство. Вторият срок засяга размера на майчинството и как се определя. И за липсващите месеци не се взима минимална работна заплата, а минимално майчинство. Двете не са обвързани, за това се гласуват отделно. По същата прични до скоро размерът им не беше еднакъв. Хубавото е, че условието за 12 месечния стаж е, че не е задължително да е последователен, може да е натрупан по всяко време.

Номер 1 хич не си запозната, затова не внасяй допълнително объркване.

Номер 2 ако беше чел/а ти достатъчно, нямаше да се изказваш по тоя супер тъп и некомпетентен начин. Не от всеки става ТРЗ и счетоводител...иска бая четене, което явно не ти е по сърце.

Номер 5 тя ще вземе еднократната помощ за майки студентки независимо от всякакви други обстоятелства - дали е безработна или работи, какъв е семейният доход и т.н. Условието е да е редовно обучение.

9.   Много благодаря на номер 8. Информацията наистина е доста изчерпателна.
от авторката

10.   От №5 до №8 Авторката вече е завършила бакалавър и в момента не се води редовно обучение. Затова съм й писала да запише магистър, докато е бременна. Не съм се месила в майчинството й защото така или иначе ти ги написа законите. Но не виждам къде греша? Тя ще вземе 2880лв само ако в момента на раждането е редовен студент. Вече има майки, който ако ще раждат през лятото на завършващата година нарочно не си вземат юнските за да се водят редовно до септември или се подлагат на секцио докато са студентки, защото ако родят 5дни след завършването тези пари не им се полагат, ще се учудиш, но рискуват живота на бебето заради парите, защото после без стаж само една година по 100лв как ще се оправят.

11.   "Тя ще вземе 2880лв само ако в момента на раждането е редовен студент. "
От 8 - поправка, минималното майчинство вече не е 240, а 270, сумата се определя на годишна база или иначе казано 270x12=3240 лв. Не съм искала по никакъв начин да изкарам коментара ти глупав, написах го като допълнение към твоя. Извинявам се ако е прозвучало по друг начин. Не е вярно това, че към момента на разждането задължително трябва да си студент. Тези пари се полагат до навършване 6 месечна възраст на бебето, стига майката да е редовен студент, като е допустимо да има прекъсване на студентските права. Аз си взех държавния през септември, родих юни следващата година, през септември ме приеха магистратура и през октомври ми ги изплатиха до стотинка. Само, че се готви една промяна, понеже масово записват висше заради парите - не завършиш ли в определен срок връщаш всичко и не важат тия причини уважителните като "работих", тъй като редовно обучение значи първото ти качество да е студент, а после работник например.

12.   Здравей те!
Аз съм бременна и терминът ми е 01. 06. 2013 год. досега в продължение на 3 год са ме осигурявали на 4 часов работен ден и минамална заплата. Искам да попитам колко ли пари ще получавам майчинство. Ако можете да ми предоставите такава информация ще съм ви много благодарна

13.   Номер 12 - обърнете се към социални служби, към счетоводител и т. н., но според мен ще вземете социалното майчинство, а то е 1 мин. работна заплата, ако не се лъжа, в продължение на поне 9 месеца, после пада на стотина лв. до края на 2-рата година. Ако се бяхте осигурявали на реалната си заплата, щяхте да вземете и нормално майчинство - 90% от заплатата си в продължение на 9 м. и после минимална работна заплата. Успех.
П. П. не съм съвсем сигурна в горното, но съм 95% сигурна. Обърнете се към счетоводителя на фирмата, в която работите - и без това ще трябва да се оформят документи и документчета. Хубавото е, че в тези 2 г. нямат право да ви уволнят и ви тече стаж и то пълен. После ви съветвам да се осигурявате нормално, защото няма да можете да се пенсионирате един ден, а и ще поискате второ дете и пак ще сте в същото положение.

14.   Здравейте, планирам да имам дете, и искам да разбера следното, ако имам трудов стаж 4 г. ( проектант) и са ме осигурявали на минималната работна заплата, а на 04. 03. 2013г. започнах нова работа ( офис менеджер) и ме осигуряват сега на пълната заплата ( брутна месечна 1020 лв. ). Въпросът ми е следният: колко трябва да работя и да ме осигуряват на пълна заплата за да имам високо майчинство? И ако ще имам високо майчинство то колко ще го получавам, чела съм че е само 1 година след раждането на детето? дали е тъка? и искам да знам на втората година след раждането каки и колко пари се полагат? Ако можете да ми предоставите такава информация ще съм ви много благодарна.

15.   Здравейте, искам да попитам тъи като се водя прекъснал студент редовно обучение имам ли право на някакво майчинство, или ако запиша новата година като платя такса терминът е през август, а новият семестър се води от октомври, тъи като прочетох на някои места, и неможах точно да рязбера момента с лятните ваканций в този случай. В някои форуми ме посаветваха да си изтегля документите и да кандидатствам наново тази година тъи като семестърът се плаща при записването през юли, но никъде не открих дали се водя студент от тогава и дали имам право на майчинство. Благодаря предварително.

16.   15 - питай в деловодството на бившия си университет или в който и да е друг университет. Счетоводителите също разбират от такива работи. В НАП има веднъж седмично приемане на граждани с подобни въпроси.
Според мен, имаш право само на социалното майчинство като всеки друг нестудент и неработещ /каквато факически си/, но на всяка цена си струва да провериш и да търсиш начини.

18.   Здравейте! Моят въпрос е следният смятам да се запиша магистратура редовно обучение-октомври месец 2013г терминът ми е януари 2014г но не съм наясно дали се дава еднократна помощ от 12 минимални заплати когато учиш магистратура. Някой познати ми казват, че само когато си Бакалавър се плаща.

19.   Здравейте. Имам си едно диваче вкъщи на 2 годинки, и много ми се иска да не е само :-) Родих го 2 седмици преди държавните си изпити и получих обезщетение от университета 2880лв и 12м *100лв тъй като до тогава нямах никакъв стаж. Сега работя на пълен работен ден от 4 месеца. Въпросът ми е колко време трябва да изчакам още за второто за да мога да вземам майчинство ( не социалното, защото тия 100 лв на месец няма да стигнат за млякото и памперсите само) Изчетох доста неща и доста се пообърках, за това моля да ме извините ако повтарям въпрос задаван многократно. Благодаря :-)

20.   Здравейте, искам и аз да попитам нещичко :)
Работя на пълен работен ден (8 часа) и преждевременно мисля да запиша магистратура. Въпросът ми е, ако продължавам да работя и запиша магистратура редовно обучение, и в това време родя, мога ли да получа тази еднократна помощ. Благодаря предварително.

21.   Получавам 1 год. майчинство в чужбина. което скоро ще приключи. Какво е необходимо да направя, за да получа втората година от България

22.   Здравейте! Аз сам завършила семестриално ( редовна студентка) и имам изпити да взимам. В момента съм бременна. Някои може ли да ми каже дали ми се полага тази помощ от 2000 лв? Благодаря предварително?

23.   Искам да попитам имам стаж 2 години, но напуснах работа а сам бременна в 3-ти месец. Трябва ли да си намеря работа за да получавам добро майчинство или не е задължително.

24.   Здравейте и от мен! Аз също имам въпрос свързан с майчинството-имам трудов стаж 4г. и 3м. от които 2г. майчинство от 1год. и половина съм безработна а вчера разбрахме, че очакваме и второ дете :) Въпросът ми е следния: Колко майчинство ще взимам- 100лв. социално или 310лв. защото все пак имам трудов стаж преди години? Благодаря ви!

25.   Кога една майка ще придобие право на обезщетение за майчинство при условие, че същата е работила на граждански договор и само два месеца на трудов договор. В момента е лице упражняващо свободна професия и е осигурено за всички осигурителни случаи.

26.   Здравейте, самоосигурявяща съм имам ЕТ, предстои ми да излизам в отпуск по майчинство. Въпроса ми е колко майчинство ми се полага като собственик на фирма?

28.   Здравейте! За да получавам майчинство имам здр. осигуряване и 12 м трудов стаж, безработна съм а съм бременна. Какво трябва да направя за да изпълня условията

31.   Трябва ли да съм студентка в България, за да получа еднократна помощ за раждане на дете? Предвид че си плащам осигуровките в България и постоянният ми адрес е тук.

32.   Здравейте, мога ли да съчетая гледане на бебе и университет (редовно). Имам стаж, но се притеснявам от това кой ще го гледа когато съм на лекции или изпити. Бащата работи и не винаги може да поеме грижата вместо мен.