Споделена история от Други

Много ли боли естественото раждане?
Много се страхувам да родя естествено, но искам бебче. Кажете дами много ли боли?

Коментари

1.   Да, много боли, не се умира от това, и най-важното е, че се забравя!

2.   Ами една приятелка родила за половин час, като преди това беше на концерт и нищо не разбра. На друга пък й се приспало, малко преди напъните. А аз изкарах 6-часови зверски контракции, после един час напъни, но родих напълно естествено, без упойка. Следващите (дай Боже) отново възнамерявам по същия начин, даже, ако може вкъщи, както една приятелка преди месец :)

Птичето

3.   Не обикновено се оживява.

4.   някои раждат много леко.

5.   Що за въпрос? Без да си раждал може да предположиш, че боли доста.

6.   Създаваш живот... може ли да не боли? Но зависи от организма има жени, които не усещат кой знае каква болка, но все пак едва ли ще е безболезнено! Не съм раждала, но те съветвам да не предприемаш раждане секцио, там болката е много по-голяма. И аз се страхувам, че ще боли, но като реша да си имам бебче, няма да се замислям за това, ще мисля само да се роди живо и здраво, а болката... ами ще я изтърпя. Когато видиш малкото същество да излиза от теб и спомен няма да има от болката, повярвай!
Пламс 21

7.   Ако нямаш противопоказания е по-добре да родиш естествено. И за теб, и за детето. Аз родих естествено на почти 35 години и станах на 2-рия час. Детето ми е здраво, аз се възстанових много бързо. Секциото НЕ Е безобидна операция. Изгледай някое и друго видео в нета и ще се увериш сама.

8.   Естественото затова е естествено, защото е естествено! Така са ни наплашили жените в днешно времем разни лелки и доктори, че не знам... Опитват се някои родилки да се изкарат Олимпийски шампионки, а някои лекари да вземат повече парички, няма лошо, но нека не забравяме, че всеки ден се раждат деца, всяка секунда и минутка, това е най-естественото нещо на света.
Днес имаме достъп до медицина, но нека не сглупяваме. Който е здрав, които носи здраво бебе да си ражда естествено.
Моята приятелка роди за буквално 15 мин. първо дете. От страх не е ходила в болницата до последно.
Не се плашете и от зачестилите в медиите новини за пострадали родилки - случва се, но вероятността е 3 на 10 000 раждания. Трагично е, разбира се за тези 3, но това е животът. В Англия например е по-рисковано - 9 промила е смъртността при родилките.

9.   а някоя жена, която е раждала, може ли да каже подобни на какво са контракциите?
толкова ли са нечовешки болките наистина?

10.   Естествено раждане - цял ден мъки и болки, раждаш и забравяш, на същия ден ставаш сама и се грижиш сама за детето си, корема ти се прибира значително по-бързо от другия вид раждане. Не знам, дали някой ще те посъветва да родиш с операция, тъпо е ако си здрава и няма смисъл да го правиш. Да ти кажа, всички ги е боляло, но както казах, тези болки са нищо в сравнение с другите, които продължават с дни и седмици...
Раждане секцио - не усещаш никакви болки по време на раждането, следват няколко дена на болкоуспокояващи, главоболие, не можеш да ставаш, детето ти го захранват с адаптирано мляко, то свиква със шишето и след няколко дена, като можеш да го кърмиш, то не иска да суре, реве та се тръшка, не можеш да вървиш нормално в продължение на седмици, голямата рана на корема ти може да се възпали и да стане още по-зле. Отделно не можеш да вдигаш тежко, т. е. да стоиш с часове с детето на ръце по време на коликите му е изключено, ако има някой да се грижи едновременно за теб и детето, браво, ако не, тежко ти.

11.   зравейте! бременна съм в 4 месец и се интересувам мн от самия процес на раждане и от болката разбира се, тя ме тревожи доста... може ли някой да сподели своя личен опит, много ще съм благодарна момиче на 20

12.   Дали боли ами питай някоя с проблем с хормоните която е раждала. При раждане организма ти така се надрусва с адреналин, че и на две да се разцепиш ще го понесеш, боли това е. Разпарения корем след секцио също боли.

13.   Абе, жени, като ви е страх от болката на естественото раждане и от последствията на секциото, платете си за местна упойка и си родете естествено. Това се прави мосово на запад. Хем си в съзнание, хем не те боли, хем не те режат. Да ама трябва да платите иначе ще ви третират като добитък в БГ-болниците. Акушерките са гнусни цинични лелки, докторите са още по-цинични търговци. Не дай си боже да не платила - светата инквизиця ще ти се стори като игра в сравнение с това, което могат да ти причинят - като се започне от цинизмите и обидите, та до прослувотото скачане върху корема от доктора и тъй масово прилаганата епизиотомия, след която може да забравите за удоволствията на вагиналния секс до края на живота си. Тъй, че платете си за екип, платете си за предварително планиране на раждането, платете си за упойка и обезболяващи и може и да оцелелете, но пак не е гаранция.

14.   Не може да се генерализира.
Моите болки започнаха към 8 сутринта. Абсолютно поносими и през 45 минути. Стоях си у дома докато станаха през 10 минути. Докато стигнем до болницата бяха през 5 минути и малко по-силни. В 17 часа ме приеха, в 17:45 родих. Е, за тези 45 минути доста ме болеше, особено при напъните. Много е важно да слушата акушерките и да дишате правилно. Поне на мен, това много ми помогна. Много повече ме боля докато ме шиха. След като родих ме държаха още час. Станах си и на крак си отидох до стаята, даже сама си бутах кошчето с бебето.
Та, при мен болките определено не бяха нечовешки. При бъбречна криза ме боли много по-дълго и много по-силно.

Съседката ми роди няколко месеца преди мен, със секцио. То не бяха възпаления, не бяха дренажи. Много съжали, че се е подложила на тази операция. Съветвам ви да раждате по естествен начин, освен, разбира се, ако не е рисковано.

15.   Нека да се включи и една акушерка- съгласна съм с 13, че акушерките са гнусни цинични леки, шповечето са такива за съжаление. Водила съм и съм гледала ужасно много раждания и трябва да ви кажа че много малко от тях минават като по книга, почти всяка втора жена особено първескина има усложнения. Защо всички мислят за болката, това не е най-важното, тя се забравя но последствията остават и човек трябва да бъде предвидлив. Съгласна съм с номер 7 че секциото не е безобидна операция, но когато се направи качествено е по- добрия вариан. Аз родих и двете си деца секцио, мъжа ми е анестезиолог и можеше да ми сложи епидурална упойка както казва 13 номер и да си родя вагинално без болка, ами после.... знаете ли колко жени страдат после защото се променят усещанията им и повечето казват секса не е същия. Всяка жена се променя след раждането и това че мъжа ви не виго казва за да не ви нарани затова че сте го даеили с дете не значи че не е така. Това е доказан факт, а епизиотомията се прави на всяка втора жена номер 13, това че ще си платиш за упойка не значи че няма да ти направятепизиотомия. И мам много познати родили вагинално които мъжете им не ги искат а и те самите нищо не усещат при секс, прибягват до пластики на влагалище и т. н. На мен никой неможеше да ми гарантира, че няма да ми се случи същото затова избрах секциото и мога да напиша 21 предимства на секциото, ако някой иска да ги чуе ще ги напиша

16.   Ами боли... но се издържа някак си. Болката е като да речем при бъбречни кризи-силна, свиваща, изпотяваш се, може да ти се доповръща.... Много е важно да не се панираш и да дишаш правилно, за да напълваш дробовете си с кислород, да слушаш инструкциите на акушерката. Ако може да не си легнала, а на колене или клекнала. Тая поза е удобна за водещите раждането, но не и за теб. Във ваничка с топла вода е по-болкоуспокояващо.... Надявам се вече родилките да имат избор за нещата.

17.   Прагът на болка е индивидуален. Аз мисля, че мен доста си ме болеше и не крещях, но стенех. Циганката до мен рори за час и половина (аз за 10 часа) и заспа... Да, ако някой ми го беше казал - нямаше да повярвам. Биха и шамари да се събуди: "Момиче, събуди се - раждаш". А аз стенех и завиждах :) Тя почти не издаде звук и после поиска да я пуснат за да идела на събор. Без коментар...
Циганката след мен роди за 9 минути (засякох по часовник, защото ме държаха малко в коридора на количка). Дойде с 10 сантиметра разкритие и просто го снесе.
Та какъв е изводът? ! Теорията на Айнщайн - ВСИЧКО Е ОТНОСИТЕЛНО:)))

18.   Да, всичко е индивидуално, някои ги боли, други не.
Мен ме болеше много, като ме хвана болката в 2 часа през нощта, та цялата нощ и целия ден, до 6. 30 на другия ден. През това време, както се казва в горните коментари, хората идваха, раждаха за 2 часа и си заминаваха... аз бях на система през цялото това време, с нечовешка болка, а момичето до мен също на система и спеше.
Като я питах никак ли не я боли, тя каза "не".

Та това е - някой го боли много, друг по-малко, а други дори никак не усещат болка.

За секциото, аз също съм на мнение, че не бива да се прави ако си здрава и можеш да родиш естествено.
Защо да раждаш секцио като болката преди самото раждане няма да си я спестиш, а самото раждане не трае дълго, слагат местна упойка и няма страшно.

Има известна доза страх като дойде времето да раждаш - страх от болката, от неизвестното. Приеми този страх, той е нормален. Просто го приеми, но гледай да не го подхранваш.

19.   Ми наистина различно е при всеки. Аз бях чувала, че жените с по-изправена стойка раждали по-лесно от останалите, който следователно имат крива стойка. Не знам дали това е така, но до някъде си има и смисъла в себе си. Ми какво да се прави сега всяка жена (като изключим монахините) минават през това няма как просто боли и това е. Макар че може на тебе да не те боли знам ли? Зависи и бебето колко е голямо начина по който то излиза от теб и така. От много неща може да зависи как ще протече самото ти раждане не знам аз не съм раждала все още, но не се страхувам кой знае колко много.

21.   боли 6 часа 9 часа
В кой век сме бе Няма ли упойки? !

22.   Има епидурална упойка, но има условия за поставянето й, необходимо е да има разкритие не по-малко от 5см, защото самата упойка забавя раждането и жената неможе да си контролира напъните след това. Много лекари не я предпочитат заради това, а и не всеки анестезиолог е способен да я постави правилно

23.   Всичко е много индивидуално и си зависи от състоянието на майката и бебето, ако общо взето си в добра физическа форма и бебето не е много едро ще те боли по-малко, ако обаче 9 месеца си яла като за двама и си качила многоооо килограми и бебето е голямо... сещаш се. Не съм аз човекът, който може да ти каже колко боли, защото имам проблем с очите и мога да родя само със секцио, но имам приятелки раждали естествено и всяка разказва различни неща. Едната почти нищо не усетила, другата се мъчила зверски... много си зависи от организма, за това като наближи момента поговори с лекарите и винаги имай резервен вариант ако болката стане твърде много, защото не смятам, че е наложително в 21 век да се мъчим и да страдаме толкова много. Да не говорим, че в миналото много жени са и умирали при раждане.

24.   Номер 23, не ти знам какъв ти е проблемът с очите, но ако си само късогледа - ти проблем нямаш. Аз живея на Запад и при нас късогледите си раждаме без проблеми.
Само в България старите лекари вярват в митовете, че се отлепяла ретината.
Аз имам -7, 5 диоптера, но САМО късогледство (без астегматизъм) и за мен не беше проблем естественото раждане.
Колкото до болките при голямо бебе - аз съм се родила 4, 5 кг., а моя приятелка дори 4, 8 кг. и майките ни не са умрели. Да не говорим, че в днешно време има епидорална упойка.
Мит е, че дебелите майки раждат дебели деца. Майка ми е била слаба жена.

25.   Това за големината на бебето и размера на болката са пълни глупости. Познавам жена, която влезе да ражда 89 кг и роди бебе 2. 700 и друга която качи 9 кг през бременноста си -влезе да ражда 56кг, а преди дазабременее беше 47 и роди бебче 3. 500. За нейния ръст и кг бебето си беше големичко. А колкото до болката. Една позната казва. "Ако ти кажат, че боли- лъжат! Адски боли!

26.   До 24, късогледа съм, обаче имам и астигматизъм и докторката все ми втълпява, че при мен секциото е задължително. Не знам дали е точно така, ама още не съм бременна, но като стигна до там ще проуча нещата по-задълбочено и тогава ще решавам.

27.   да

28.   Лелеееее, прочетох номер 15 и нямаше как да не се намеся. От нейните думи излиза, че секциото е за предпочитане, което НЕ е така. Първо, бебето излиза без подаден за него сигнал, което е ужасен стрес. Все едно докато спиш, някой да те изхвърли през прозореца и да се озовеш в снега. А да не говорим за хормоните. А пък на женското тяло са нужни 3 години, за да се възстанови на 100 %. А и на всичкото отгоре, плода изпраща стволови клетки и лекува ТЕБ :) - имам диплома и с право го казвам!
Тялото ти се подготвя 9 месеца. Готово е. Болят последните няколко минути около 30-тина, когато контракциите зачестят. Изтощително е, но си заслужава. И не боли толкова коремът, колкото кръста.
Всичко, което трябва да знаеш е, че паниката само ти пречи. Трябва да се отпуснеш, да дишаш правилно и да знаеш, че ако е толкова гадно теб е нямало да те има. Хиляди поколения наред са раждали без упойки и без обезболяващи :)
Всичко ще е наред, накрая ще си кажеш - "Абе не беше толкова зле. Мислех, че е по-страшно :)"
Повярвай ми, инстинктът ти за раждане е вроден и ще понесеш малко болка. Просто си казвай, че всяка една изминала секунда те доближава до най-хубавото нещо в живота ти :)
Давай момиче и успех :)

29.   Номер 28, ти си много смешна, какво значи все едно да спи бебето, ти да не смяташ, че когато бебето е решило да излиза то само почва да се бута навън. Това зависи изцяло от матката ти, тя започва да се контрахира, тоест втвърдява и по този начин изгонва плода навън. Затова има случаи когато жената преносва, тоест матката е "заспала" няма контракции, плодът страда защото вече плацентата е остаряла и не го храни пълноценно, затова се предизвиква раждане със система окситоцин или се прави секцио. За бебето дори е по-безопасно да се роди секцио отколкото вагинално, когато е узряло да се роди и дробоете му са готови да с разгънат. Когато бебето е във влагалището, там то е лишено от кислород, ето затова след всеки напън и контракция се слушат детските сърдечни тонове, защото ако има едно протрахирано раждане по продължително при напъването има в предвид, особено при първескиня, има много голяма опастност за бебето. За него е голямо усилие да премине през тясното пространство. Дали бебето е готово да се ражда не го решева самото бебе сега разбра ли?

30.   Номер 29, секциото го има от някакви си 200 години, естественото раждане от милиони години и е било осъвършенствано от еволюцията достатачно, за да си продължаваме да раждаме така.
Да, секциото е хубаво за жени с проблеми, за бебета с проблеми, но който няма проблеми си ражда естествено. Що за глупав спор е това и що за цирк правим с най-естественото нещо на света? Ние искаме всичко да ни е планирано и да е под контрол - е, раждането и смъртта не подлежат на контрол. 12 милярда човешки индивиди до сега са минали през „тесния отвор“, направен точно за тази цел - ще мине още един. Да не говорим за останалите бозайници, които раждат по 4 бебета през „отвора“ -
ТОЧКА.

31.   Мен никой не може да ме убеди, че естественото раждане е за предпочитане. Боли супер много, особено ако ти е 1-во дете, мъчиш се като обезумяла, и накрая за капак те шият отдолу. Майка ми на това отгоре и се е изсипала. Аз съм още на 19, но съм твърдо убедена, че ще родя секцио. Да, може да е по-бавно възстановяването, може да имам рана на корема, но поне няма да ми шият вагината и ще мога да пишкам нормално след това, както и да се подмивам. Раждането секцио си е рутинна операция, нещо подобно на махането на апендикса. Пък и е много по-добре да отидеш в болницата на планирано, да знаеш кой доктор ще отговаря за теб, да няма неприятни изненади и да свързваш раждането на бебчето си само с приятни емоции :)

32.   Аз казвам и 10 деца да имам, всичките ще ги родя със секцио. Родих преди 1 година със секцио със спинална упойка, след започнали контракции! Няколко часа по-късно бях на крака, една седмица след това бях забравила, след 8 месеца бях свалила вдичките 24 кг качени повреме на бременността. Нямам изсипвания, не са ме рязали като прасе и не са ме шили без упойка! Аз имам козметичен шев дебел 0. 3 см. Не е ме е боляло не съм викала и не изглеждах като пребита както всички родили нормално. Около мен има няколко избрали да родят нормално, който сега трябва да се подложат на операция за да могат да живеят, както преди.

33.   Споделям опита на жена родила 3 деца... 2-естествено и 1- секцио. Няма по-голяма глипост от това да родиш секцио без показания за това. Боли повече, крие повече рискове и се прави за улеснение на лекарите, не на майката, коато не се налага.. Не случайно всички цивилизовани държави, стимулират и подкрепят нормалното раждане. И замисляте ли се колко смешно звучи - дай за да не боли, да ти разрежат всички мусколи и тълани на корема.... информирайте се малко, има много литеатура която доказва, че секциото се прави само в животоспасяващи случаи и не случайно е резервен вариант. Освен това не е рутинна операция, много е опасна дори и за детето стреса е много голям. Колкото повече се откъсвате от природата си, толкова повече си вредите, лишавате и новороденото от първите ласки на майката, които са най-важни за него в 1-те часове. Дами, не се лъжете...

34.   Само не мога да разбера жени, които не са раждали защо вземат участие? !