Споделена история от Други

Никога не съм нескромен
Това, което ще ви питам ще ви стори много глупаво, но поне ще е нещо доста различно от изневерите и интригите.

"Никога не съм нескромен .."

Означава това, че си скромен или че си нескромен.
Това си мисля от 5 минути насам и вече дори забравих значението на скромен. Това е някакво тройно отрицание и мозъка ми просто не го осмисля. ххаха

Та скромен ли си или не си? :D

Коментари

1.   Много ти е къс буферът - при 2 отрицателни думи сработва, а при 3 блокира... Да не си на тревица?

"Никога не съм нескромен .." = "Винаги съм скромен ..", т.е. "Винаги самоизтъкването ми е чуждо .."

Панимаеш?

2.   хааххахахаха мерси, братле, позна.. хахах

3.   Скромен си. Все едно да кажеш "Никога не съм надут" или противоположното му "Винаги съм скромен", това е същият принцип, само че с отрицателни думи.
Така че, скромен си. Поне така мисля, в първия момент не ми направи впечатление, ама после и аз се позамислих. :)

~sad-baby~

4.   И как по-точно беше одобрено това? Държа да знам? Моля?

5.   Много смислена тема! :)

6.   Оправи си речника :P

7.   Според мен пък означава, че винаги си нескромен. "Никога не съм" е минус по минус, тоест плюс. Нескромността я няма никога, тоест я има винаги. Никога да няма нещо означава, че винаги го има. Същото е с примера от 3-ти коментар "Никога не съм надут" - "не съм надут" е ясно, но това да не си надут се случва никога, тоест си надут.

8.   Никога не съм скромен =винаги си нескромен
Никога не съм нескромен= винаги си скромен

9.   И аз малко се пообърках, но си помогнах с една аналогия.

Никога не съм невнимателен = Винаги съм внимателен.

Този пример някак ми беше по-лесен, не знам защо... Ха-ха.

Та аналогично:

Никога не съм нескромен = Винаги съм скромен.

Номер 1 е прав, а Номер 7 греши :)))

10.   Номер 7, значи, понякога може и това, което да казваш, да е вярно, но според мене е двустранно.
В случая не съм съгласна! Това е все едно да кажеш "никога не ходя на фитнес", това значи ли, че щом има "никога" и "не", значи е "винаги ходя на фитнес"? Не, нали? Замисли се, минус и минус е плюс, но ако сложиш при този плюс още един минус и пак става минус, тук е "никога не съм нещо или Не-нещо", думата "никога" е за засилване, не значи, че това се случва винаги, т. е. не значи, че не се случва никога да си това нещо, а не се случва да Не си това нещо! Разбираш ли? Просто е друстранно, това е.

"Никога не съм надут", значи никога не се случва да съм надут. Какво друго иначе трябва да кажеш, "винаги не съм надут" също може, но звучи по-нелогично, нали?
Според мен се има предвид, че просто не се случва да си нескромен, т. е. случва се да си скромен и няма значение дали ще кажеш "винаги" или "никога", защото става ясно, че не си, ако кажеш "винаги", значи винаги си скромен, , или не си нескромен, ако кажеш никога, значи никога не се е случвало да Не си Нескромен, а не скромен, никога си Нескромен! Правилно е това от първия коментар, три отрицания и блокира.
Много завъртяно стана, но мисля, че е така.

11.   "Никога не съм нескромен" е отрицателно, еквивалентното му е положителното "Винаги съм скромен", но щеше да е противоположно, ако беше "Никога не съм скромен ", което значи, че не си скромен, а другото, че не си нескромен, т. е. , че си скромен. Значи това горното значи, че си скромен.

Номер 7, бъркаш се, "никога не съм надут" не значи "винаги съм надут", а пък ако беше Ненадут, щеше да е точно обратното, за това в случая си скромен, защото е отречено, че си нескромен.

12.   "Никога не съм скромен", все едно "винаги съм нескромен", нали? Обаче проблемът е, че "никога" и "не", не дават плюс, понеже "никога" според мен е за пресилване на не-то, а второто "не" в "нескромен" неутрализира първото и става все едно "винаги съм скромен". Два минуса се унищожават и става плюс, три се блокират, но даже май няма трети, както казах едната дума май само подсилва другата, а и като има две не-та, няма значение дали ще е "винаги" или "никога". "Нинаги не съм нескромен" е точно "винаги съм скромен. ", а не може да кажеш "Никога Съм скромен", просто е подвеждащо, обаче ако "Никога" се приеме за "не", ставаш скромен, но в случая не ми звучи така.

13.   ... а аз очаквах, че в коментарите ще има отговор на последния въпрос, а то само сериозни разсъждения и на фона на тях аз да отговоря конкретно;не, не съм скромна.. ЗАРА... а останалите тук....

14.   Никога не съм нескромен = Винаги съм скромен
Никога не съм скромен = Винаги съм нескромен
Никога не съм нескромен (Винаги съм скромен) <-> Никога не съм скромен (Винаги съм нескромен)
Тоест, който ти го е казал е имал предвид ВИНАГИ СЪМ СКРОМЕН.

15.   Хващам се за примера на номер 9 "Никога не съм невнимателен". "Не съм невнимателен" е еквивалентно на "внимателен съм". Но да не съм невнимателен ( = да съм внимателен) се случва никога, тоест като заместим в оргиналния пример "не съм невнимателен" с "внимателен съм", според мен илиза "Никога съм внимателен" или по-ясно - "Внимателен съм никога". По същия начин разсъждавам и за нескормен.

Номер 10, да звучи по-нелогично. Тези двойни отрицания са доста бамбашка, ако мога така да се изразя. Особеност на езика си ни е. Като например "нямам нищо". Това нищо аз го нямам, значи имам нещo, но е ясно, че става въпрос за "имам нищо".

Като гледам, че само моето мнение е различно, вероятно грешката е моя компютър. Ако сте прави, ще го вдена... все някога. :D

16.   Нямам нищо, значи, че нямаш нищо, а не, че имаш нещо.

17.   Номер 7/15, бъркаш се, може би от английския, където в изречението след "never" задължително няма отрицание. В българския няма такова нещо като "Никога съм внимателен" или "Никога съм скромен". Съгласи се, че не звучи добре.

18.   Хах, и аз прочетох заглавието няколко пъти докато успея да го осмисля :)

19.   Номер 17, така е, не звучи добре. Ние просто ползваме двойни отрицания, за да изразим единични. Сега май зацепвам, че останалите, които коментираха, се позовават на това. В такъв случай "никога не съм нескромен" действително означава, че винаги съм скромен. А аз анализирах самата конструкция и тя реално означава, че съм нескромен, но не влагаме този смисъл. Примерно нерядко ще кажем, че никога не сме били в Китай, вместо просто не сме били там, ей така за подсилване. Или "Нямам никакви пари" - никаквите пари ги нямам, значи имам, но вложеният смисъл е очевиден и в нормален разговор всички разбираме едно и също.