Споделена история от Други

България, една държава с голямо минало и затрито бъдеще...
Аз съм момиче на 15 и искам просто да кажа всичко това на някого... Живея в малък град... Едва ли това има голямо значение, но... Родена съм 97 година и когато съм питала родителите ми `Как е било ТОГАВА - финансово и т. н. ` те ми отговарят `Имаше работа за всички и имаше пари`... Окей, а аз задълбавам в някакви мои си размисли `Ама защо, ама какво? ` Всичко започна когато бях на 6-7 години, баща ми замина в друга държава да изкарва пари... Аз живях с майка, дядо и баба в апартамента им. Беше малко трудно, аз- малко дете, тъкмо тръгвах на предучилищна, приготовления и т. н. Това време не мога да кажа, че бе най- тежкото, макар че, помня как мама ме е водила на басейн с баба, и са си делили кафето на 2, за да пият и двете... Както и да е, не е от особенно значение, баща ми се върна след година... Намери си друга работа и така, двамата работеха и бе добре... След доста години работа в тази фирма, баща ми напусна и в продължение на 2 и половина години (не знам с точност, колко бяха но... ) той беше на работа на която взимаше 200-300 лева заплата... Едва ни стигаха да си платим сметките, майка ми работеше почти постоянно за да има какво да се сложи на масата, и никога да не сме си легнели гладни... И това време отмина... Сега баща ми работи на доходна работа (смея на кажа) взима около 1000 лева и майка ми взима доста добри парички и се справяме, но... тук идва едно голямо НО. Започнах да излизам... все повече и повече... и виждам как всичко около нас рухва за много кратко време... Откакто Бойко Борисов дойде на власт, имам чувството, че всичко върви някак си - наопаки... Бензина доколкото съм запозната е станал 3 лева за литър, средната заплата е 300 лева, храната е скъпа, дрехите също и всичко се вдига с всеки изминал ден... Едно средно изчисление - 2 родителя, едно дете на 13 - да кажем, около 600 лева заплати общо за месец, кофти а? Ток, вода, телефон, интернет... излиза всичко около 200 лева(даже и доста повече), а през зимата да не говорим.. остават едни 400 лева, за храна, дрехи и недай си боже някой от семейството се разболее.. Защо в Германия например заплатите са толкова високи и всичко за техните стандарти е евтино? Така никога да не достигат пари... Пенсионерите, може би ако не са децата им да помагат ще умрат, почти цялата пенсия отива за лекарствата им... :) И с пенсионирането жените на 60, мъжете на 65... До последен дъх да работим, по възможност да умрем на работното място, за да не се харчи `държавата` за още една ВИСОКА пенсия... ;) По новините от години не виждам нищо интересно освен обичайното `Беше намерен труп`, ` Катастрофираха... `, ` 10 убити и 1 е в тежко състояние`, ` Водата поскъпва, тока също`... Освен убийства, изнасилвания и всякакви брутални работи по телевизията няма нищо друго... Няма олимпийски шампиони, победи и куп други неща, който биха били хубави... Даже бих си отговорила сама, стадионите и залите са занемарени до неузнаваемост... Криза- криза за народа, а депутатите си пълнят джобовете с парите ни... Няма лошо, нека децата им живеят в разкош, а нашите деца да са лишени от много работи... Другия път, когато идете в избирателната зала се замислете като гласувате за ГЕРБ или някоя друга партия - ЗА ЧИЙ ДЕЦА ИСКАТЕ БЪДЕЩЕ!

Коментари

1.   Виж, мила - не си виновна, но си вече на 15, прочети горното и се замисли малко - това твоите думи ли са или на родителите ти?
Разбирам, че семейството ти е минавало през трудни моменти, но така е с повечето от нас, което не пречи малко да се поинтересуваме.

Първо, през 97ма не само нямаше работа, но и нямаше хляб. Може родителите ти да са имали пари тогава, но са били едни от малкото. Повечето тогава изгоряха, прочети за хиперинфлацията от над 1000%, прочети за пенсиите от 5 долара, за заплатите от 20 долара, за изгубените спестявания на българите.

... и ето, вашите са си стъпили на краката, но сега взел Бойко и направил бензина 3 лв.
Мисли малко. Бойко ли определя цената на бензина или борсата в Ню Йорк, търсенето и предлагането, дори държави като Иран, които имат много петрол и могат да регулират предлагането, да блокират каналите и доставките...
Бензинът и преди, и след Бойко ще поскъпва, ако го питаш - той би определил една цена от 50 ст. дори, ти ако беше примиер и имаше власт да определяш цени, не би ли направила бензина 1 ст. и така да си спечелиш всички избиратели в държавата?
Истината е, че правителството НЯМА власт над цените.

Хайде, няма да ти говоря, но прочети поне в интернет определения като
„хиперинфлация“
“свободен пазар“
„демократична форма на управление“
„капитализъм“ и „комунизъм“
„социализъм“, „социална пазарна икономика“
„търсене“ „предлагане“, „пазарен механизъм“
и чети История на България...

Ти си едно потвърждение на мнението ми, че децата под 18 г. не трябва да гласуват. Имаш страшно объркани родители, които вярват, че едва ли не правителството има власт над цялото им съществуване и само отражаваш без да рефлектираш думите им, да се замислиш и за секунда.

„И с пенсионирането жените на 60, мъжете на 65... До последен дъх да работим, по възможност да умрем на работното място, за да не се харчи `държавата` за още една ВИСОКА пенсия“

Мила, това са думите на една 40-50 годишна лелка, не на 15 годишно дете.
От кога ти мислиш за пенсия? Не би ли следвало да се интересуваш повече от образованието и бъдещето си?

Ще ти издам една тайна - ти ще се пенсиониераш след 50 години, годината ще е 2070 и, ако не е станала трета световна война и има живот на тази Планета, то България ще има стандарт като в Германия поне от 40 години, а твоята очаквана продължителност на живота ще е 97 г. Това значи, че ще можеш да се наслаждаваш на пенсията си поне 30 годинки. Е, ако изхождаме от това, че днескашната 15-годишна се е образовала, квалифицирала, работила и осигурявала. Това трябва да ти е сега в акъла - как аджеба да се образовам, какво искам да стана като порастна и тем подобни. Пенсията...тя си те чака през 2070 г.

И още една илюзия - не държавата се харчила, а ние, данакоплатците се харчим. За да дадат високи пенсии на 55 да кажем, това би значило, че всеки работещ ще трябва да плаща непосилни осигуровки и да няма пари за мляко за децата си.
Питай ти баба ти и дядо ти, къде са технте осигуровки, питай майка ти и татко ти, къде са техните - едните са в Швейцарски банки на сметките на разни комунисти (които днес величаят), другите са отишли, за да се плащат малките пенсиики на първите, ако не са изядени от инфлацията на Жан (БСП) през 97ма.

В последните 70 г., 65 сме били управлявани от комунисти. ГЕРБ може да не са перфектни, и сред тях има доста черни овце и истински комуняги, но ако Станишев беше дошъл отново на власт, щяхме до сега да сме отново в прекрасната според родителите ти 97-ма, да се бием за хлебец по опашките и да гледаме прасета и кокошки по терасите. Точно като се сетя за годината на твоето раждане се кръстя 3 пъти и се моля никога повече да не ни се случва.
П.П. А, питай мама и тати, баба и дядко, кого избираха те преди 89-та година, как се провеждаха изборите тогава и какво се случваше с хората, които не бяха съгласни да живеят в диктатурата на БКП, да шпионират съседа си за ДС и да живеят затворени зад някаква желязна завеса. Повярвай ми - има много, много по-трагични неща от това да се печеш по басейните и да сърбаш кафе, да нямаш пари да излизаш толкова, колкото ти се иска и да се пенсионираш на 60 г. - именно, близките ти да те погребат в оловен ковчег, да те застрелят като куче без съд и присъда, да нямаш право да говори това, което мислиш.
Ти днес може да плюеш Б.Б., нищо няма да ти се случи, но някога за един виц за Тодор Живков хората са плащали с живота си.

„Познавай историята си, инак си осъден да я изживееш отново.“

А, ако се наложи да минем през същото, тогава ще сънуваш пенсия през крив макарон, защото ще следват 50 г. комунизъм, 20 г. Преход и т.н. и през 2070-та вместо да се насладиш на западен стандарт ще сърбаш едно кафе с дъщеря си.

2.   Съгласни сме с теб девойче, предложи за кого да гласуваме какво да сторим? Аз съм на годините на майка ти, трайно безработна с 55% инвалидност с диабет, болест на сърцето и т. н. вече не се подписвам в бюрото по труда, защото транспортният разход 2лв месечно, също е разход за мен. въобще не питай за синът ми който е на 14 как се чувства. За миналото няма смисъл да ти говоря. Гласувахме вече 20години за кого ли не и нищо. Давай идеи за бъдещето.

3.   Извинявайте, за 97 година, обърках се тогава също е нямало пари... Обърках годините :) Еми интересувам се от доста работи и не се влияя от нечии приказки :) Просто искам да споделя на къде отива държавата, окей ако не са виновни ТЕ (управляващите)... Кой е? Примера е много прост- едно стадо с овце и един падар... Ако падарят ги подкара с извинение на мa*йната си, загиват. ( това овцете нямат право на глас). Не зависело от управляващите, винаги за тях би имало милиони, а за народа- не? Не е ли факт...

4.   Това ` Повярвай ми - има много, много по-трагични неща от това да се печеш по басейните и да сърбаш кафе, да нямаш пари да излизаш толкова, колкото ти се иска и да се пенсионираш на 60 г. ` ми прозвуча като някакъв сърказъм, който не ми допадна. Добре, би ли се чувствала добре ако нямаш пари да заведеш детето си цяло лято и т. н. Говориш все едно познаваш някой от хората лично, без да имаш напредстава за какво става на въпрос ;)

5.   Виж авторке, преди да споделяш, накъде вървяла държавата, хвани и си научи уроците.
Първо - те, уроците, за теб трябва сега да са най-важното, не пенсията ти, съалявам, но звучиш като развален грамофон.

Знаеш ли - наскоро разбрах един много важен урок - понякога няма значение, кой е виновен, важното са резултатите. Виновни сме всички ние и всички ние не сме виновни. Ако мислиш, че управляващите са виновни, а народът е сбирщина овце - ами кандидатирай се за примиер.

„Не зависело от управляващите, винаги за тях би имало милиони, а за народа- не? Не е ли факт... “

Не, не е факт. Къде са милионите на управляващите? Каква е твоята дефиниция за „винаги“? Та ти си на 15!

Моля те, преди да говориш, малко се замисли.
Дори семейството на Живков, колкото и да не съм им фен, трябва да признаем - не са милионери. Имат един откраден апартамент в София и общо взето - не са крали по-малко или повече от всеки обикновен българин, защото то, краденето, си е било национален спорт - всеки според възможностите му.

Следват някакви изпозастреляни премиери, пионки разни, Жан Виденов мога лично да гарантирам, че е беден като мишок и едно левче не е откраднал човека. Да, използван е като пионка, но не е богат, напротив. Костов има някакви далаверки, но честно - не знам, какво щяхме да правим без реформите на Костов, ако не беше толкова нагъл крадец след мандатите си, можеше да остане с добро в историята.
Царят просто си взе обратно имотите на баща си, ОК - премахна данък „наследство“ и си заграби повечко, което върна, но кой ли българин не спечели от липсата на този абсурден данък и кой българин не е опитал да заграби замя при разни делби, ако е имал тази възможност.
Дори Станишката не е милионер, Доган има пари от разни турски далаверки, Бойката е просто един грандоман, които иска да остане в историята, живее в къщата на баща си и гледа кучета.

Какви милиони за управляващите имало винаги. Аз, честно казано, предпочитам заплатата на примиера да е 2 милиона, но горният да служи на хората.
Истината е, че винаги, когато е имало за примиера е имало и за народеца.
В момента печелим заради болните амбиции на един малко или много луд грандоман. Е, предпочитам 100 пъти Б. Б. да ми се показва по ТВ-то и да ми реже лентички, да ми строи метро и магистрала, отколкото да ме краде Станишката и да подарява пари на руснаците. Какви пари взима Б. Б., дори една отпуска няма като хората. Ако искаш - стани премиер на народ, който ти самата определяш като стадо, аз не искам.

А иначе, то от теб си зависи, дали ще си овца в стадо и ще блееш със стадото или ще мислиш като личност. Факт е, че си само на 15, а вече блееш послушно и не си правиш усилието да хванеш една книга, да прочетеш една статистика, един анализ, едно изследване, да си кажеш - аджеба, дай аз да видя, защо сме ние на този хал като държава, страна, общество, личности.

Само да блееш фразите на роднините си, които те блеят от своя страна не те прави овчар, най-много поредната блееща овца в стадото. Жалко е това, защото те са миналото и тяхното блеене няма много голямо значение, но когато и 15-годишните у нас са просто поредното поколение блеещи овчици, които не мислят - тежко и горко ни, защото тежко и горко на народ от безмозъчни овце. Такова стадо дори най-добрият падар не може да го спаси.
Разбирам, че си ядосана, защото вашите не могат да си позволят да финансират допълнителните ти желания да излизаш по-често, но това не ни прави държава със затрито бъдеще!

6.   Можем да направим промяна - ФАКТ.
Но на повечето хора не им се занимава. Гледат себе си да уредят, другите кучета ги яли. После премиерът бил еди-какъв си... Вижте първо себе си, бе хора! Не сме ли обединени, и самата госпожа Меркел да дойде, няма да има оправия. Не го ли разбрахте? Ние сме държавата, от нас зависи! За Бога...

7.   100% подкрепям номер 6.
Номер 2 може пък да пише на Б. Б. да я излекува и да ? намери работа. Не вярвам и да гласуваш, честно казано, но хайде.
Идея - спри да отчайваш сина си, дай му самочувствие и вяра в себе си и го образовай. Твоят живот може да си го отписала, но неговият предстои.
Ако възпитавате децата си да са пасивни, да чакат някой да ги оправя, винаги ще са сред губещите в обществото. На 18 ще емиграират някъде, за да станат бедните и губещите в някое западно общество. И какво постигаме така? Затваря се кръга - цели семейства са винаги губещите, други успяват в това време, пълнят ресторантите, МОЛ-овете и автокъщите.

8.   №7 Самочувствие не се постига, когато търсиш най-евтините тетрадки от вестникова хартия, за започване на учебната година. Когато майка ти няма 2лв за транспорт, как да ти купи учебниците за 8 клас на стойност над 300лв? Колкото и да му връзвам очите на синът ми, той е голям и вижда реалността. Как се прави образование без пари? Как се приема в университет без частни уроци? Всеки ли има дарбите да бъде добър ученик, лесно запомнящ материала? Такива като тебе са ми направо смешни. Мислят си, че са постигнали нещо само със своите усилия и не оценят дарбите си от природата и парите на родителите си внесени в тях. Обвиняват онези родители, който по една или друга причина нямат възможност да осигурят добър стандарт и добро образование на детето си. Ако знаех, че ще се разболея!! Ако знаех, че в родилния ще ми открият дефект на сърцето!!!! Ако знаех, че когато синът ми като навърши 4г, ще получа диабетичен шок, мислиш ли, че нямаше да се замисля дали да създавам дете. Не съжалявам за това, че създадох дете, обяснявам ти, че изглежда си доста млад човек и въобще не си наясно с обратностите на съдбата, който може да ти предложи животът. Все още вярваш, че всичко в живота зависи от теб, но ще дойде ден и ще осъзнаеш, че всъщност не е точно така. Лесно е отстрани, на чужд гръб сметка за тоягите лесно се прави, трудно е да се поставиш в положението на някой друг. Трудно е да погледнеш живота от неговия ъгъл. Но както и да е, да си жив/а и здрав/а и не се опитвай да правиш сметки на чужд гръб, за някой живота е сложен, дано за теб не е.

9.   Абе не мога да ви разбера що за хора сте вие? ! Момичето споделя някои свои наблюдения и размишления вия я нападнахте и оплюхте едва ли не и казахте: "Марш в ъгала". Това е наслеството на комунизма - за най-малката грешка следва наказния оплювания, порицания и т. н. Не се насърчава критиката и самостоятелното мислене. Тоталитарни мутанти такива. Плюят предишните управляващи и възхваляват Бойко като месия, а не осъзнават, че той не е по-различен от тях. Сега ще обясня на момичето защо сме бедни и нямаме пари. Виж сега първо цените се определят от цената на петрола, а цената на петрола се покачва непрекъснато заради воините в Ирак и Либия и предстоящата война срещу Иран. Това е процес над койт Бг правителството няма контрол. И международната финансова криза играе роля, но това е друг въпрос. Обаче защо Бг е страната с най-нисък жизнен стандарт в Ес е друг въпрос. И ще ти дам една от причините- циганите. Циганите паразитират на държавен гръб. Нашите управници ги ползват като гласоподаватели защото все по-малко и по-малко българи гласуват вече. За сметка на това те не работят, а българите чрез данъците им плащат високите сметки за ток, вода и социални помощи. Също така храниме и най-голямата полиция на глава на населението в Ес. Оставям те сама да се сетиш защо? ! И тези няколко фактора плюс високите цени на петрола правят българина беден.

10.   Номер 5, това беше едно ГРУБО и ТЪПО изказване, къде съм казала, че не съм доволна, че нашите не ми спонсорират `допълнителните желания` както ТИ ги нарече? И плюс това изказването `блееща овца` ме подразни доста, ако ние сме едни от овцете, значи си и ти. И ако ми кажеш, че Бойко не си пълни джобовете с нашите пари ще се застрелям! За какво го избрахме този премиер - цели мандати реже лентички, е ако това е твоята дифиниция за работата на `премиер`, моята не е такава!
Авторката

11.   Накратко казано си нямаш идея за какво говориш...

12.   "Примера е много прост- едно стадо с овце и един падар... Ако падарят ги подкара с извинение на мa*йната си, загиват. ( това овцете нямат право на глас). Не зависело от управляващите, винаги за тях би имало милиони, а за народа- не? Не е ли факт..."
Ако се приемаш за овца си оставаш овца... кво да ти кажа няма как да се решат проблемите в нашата мила татковина, но мога да ти кажа не би трябвало парламента да е падаря щото все пак работят за нас 1 пример ти давам веднага ГЪРЦИЯ не им харесва нещо стачкуват ситуацията при тях е обтегната наистина но когато не ти харесва нещо има стачки и протести преди ходех по протести в София но като няма резултати няма и мотивация та така че вече ми е през тва м/у краката и гледам себе си немога да ти разтягам и обяснявам защо е така и не инак образовайте се идете по чужбина там е трудно но с работа учене нещата ще се получат
Та се сетих за една карикатура от вестника отдавна.
Две момчета виждат r6(примерно) и едното казва
Ей тва с работа и учене няма как да го получиш..(говорим за България) така че колкото и да разтягате дълги локуми относно наща мила татковина или сътворението на вселената живота и тем подобни теми нищо няма да се промени :)(поста е писан за около 2-3 минути за тва е толкова разхвърлян)

13.   До авторката: Виждам, че си се засегнала от думите на номер 10, а той в никакъв случай не се опитва да те засегне. Извинявай, но и той и Номер 1 са безкрайно прави. Лошо е, че дори не се опитваш да разбереш какво ти говорят тези хора. Така прявят и много от възрасните като родителите ти, но както вече казаха горните, това няма значение. Много по-важно е ти да откриеш причинно-следствените връзки, а не родителите ти защото ти си бъдещето. Спецялно за цента на бензина действително правителството нищо не може да направи защото не сме производител, а вносител на петрол.

14.   Авторке пий едно топло мляко и не се тормози с неща които не можеш да промениш и нямаш такова влияние не си тормози главата с нашата родина има си хора за това все пак затова сме ги избрали и надали едно 15 годишно момиче слушащо чалга малга ибиза хаусове или квот е там разбира какво е положението в държавата при положение че 250 образовани(надявам се да са образовани) политици не знаят и 6-7 милиона също надявам се поне половината образовани хора не знаят така че ти си гледай образованието и мамка му
от утре ще почнат да влизат новородени да ми размишляват относно вселената Айнщайн висша математика ренесансовата епоха и библията и истински ли е Исус.
Седете си на г*за бе стига с тея революции от месии нужда нямаме. А относно Бойко той беше по малкото зло на тези избори а и защо да не е малкото добро защото може да реже лентички за тва онова и ние да си правим таш*к с тва обаче се прави нещо метро ли ще да е магистрала пак по добре от нищо нали а относно заплатите бюджета се разпределя ако изнасяме повече отколкото внасяме сме на печалба но за да се изнася трябва да се произвежда и не само така се печели тва е просто пример а и не знам в коя реалност са живели твоите родители защото аз помня как рафтовете на магазините бяха празни и сами месихме хляб и произвеждахме всичко домашно.
Не целя да обидя никой особено авторката на тази объркана тема.

15.   Родителите ти са ти казали истината. Никой не можеше да се оплаче, но сега някои хора имат сметка да налагат, че сами сме си виновни за положението, че сами сме си виновни за безработицата. Аз мога да ти кажа, че съм живял много добре по това време.
След промените имаше период да няма хляб, но питай родителите си, дали не е било добре преди промените.
До коментари 1 и 5 - Много се хабиш да се обясняваш. :) Кажи, че нямаше хляб в прехода. Да не объркваме подрастващото поколение. За образованието се искат пари. Толкова хора се опитват да вземат висше, но после ревове, че не ги приемали никъде на работа. Значи не е до образованието, макар че то е важно, но не и за държавата, защото всички умни хора бягат. Имаше времена, в които да си висшист във България е полезно на държавата. Сега хората, които се трудят да ги ядат кучетата, нали? Не забравяй, че по онова време се строеше и нямаше такава деградация и хаос. Много хора знаят какво е имало, но сега няма нищо. О, има магистрали, само че с парите за тия магистрали трябваше да ходим чак до Япония, но и до там да бяха дълги магистралите, пак щяха да ходят всички от западна Европа, защото за тях се строят. :(
Авторката е на прав път със разсъжденията си.
До номер 6 - нашата заблуда е печелившата форма за управляващите.

16.   Съгласен съм с номер 1. Това което искаш се нарича петернизъм-да чакаш някой да те оправи в случая държавата. България не е изолирана страна, ние не произвеждаме петрол, природен газ само 15-20% от търсенето. За пенсионната възраст се вдига в цяла Европа в някой страни вече е 67 и ще прехвърли 70. Средната заплата в средно аритметично на всички и е 750 лв >В малките градове и села може да е 500. Но ако от трима един има 300, друг 500 и на трети 4000. Средната е (300 500 4000)/3=1600 лева.

17.   Бойко не е човекът Правителство!!

Лошо те възпитават родителите ти, типично по български- да хвърляме камъни по един човек, който да иска САМ не може да събори дори барака, а какво остава за цяла държава.

Ще е хубаво всеки българин да се запознае с основните правомощия на всяка държавна институция преди да обвиняваме някого затова, че не са се осъществили големите очаквания.

Сами сме си виновни, че чакаме и очакваме прекалено много от всяко правителство.

18.   Авторката доста клишета измрънка, идеята на тази тема явно е да ги използва, вкарвайки ги в текст.

19.   От номер 7 до номер 8

Като човек, израстнал в условията, в които расте сината ти, имам право да противореча - самочувствие и образование не се градят с тетрадки, а с учене, здрава психика, мотивация и много, много труд.
Тетрадките са си тетрадки, аз нов учебник не съм видяла в живота си, а стари има за 1/4 от стойността и това ни най-малко не ми навреди на самочувствието. Който е будала да купува учебници за 300 лв., аз ще си ги купя за 50. Случвало ми се е дори да продавам година по-късно учебниците трета употреба на печалба и с нея да си купувам помагала.
Образован човек съм, завършил висшето си в елитен университет в чужбина и това не струваше на родителите ми нито един лев. Образование не се прави с пари, а с много учене и желание... или с много пари.
Който те обвинява, че не можеш да осигуриш висок стандарт на живот на детето си, сам има проблем.
Според мен, единственото ти провинение е, че не искаш или не можеш да му дадеш самочувствие и вяра в бъдещето въпреки обстоятелствата.
Ти самата съжаляваш, че си го родила, но това е грешната нагласа. Повечето успели хора са тръгнали с тетрадки с жълти листи и употребявани учебници. Много е важно за сина ти да разбере, че всичко зависи от НЕГО самия, не от държава, правителство, произход. В противен случай ще се откаже от борбата преди тя да е започнала, което е жалко, много жалко...

На авторката мога да кажа - преди да повтаряш клишета, вземи и ги подложи на вътрешна равносметка.

20.   Не съм съгласна. Аз и семейството ми сега имаме много повече пари и по висок стандарт от 90те години. Тогава учех от употребявани учебници, носех дрехи втора употреба и имах само един чифт дънки, носех скъсани обувки. А погледни сега, всяко дете с гсм и то модерен. Всяко с прическа, модерни дрехи, лап топи, таблети... Всяко средно семейство в поне по една кола, напълни се София с коли, а на времето се возехме по рейсовете.
Много грешно ви е разбирането, да обвинявате винаги правителството, че нямате пари. Че някой ви е взел парите и си пълни джоба с тях... Ми нормално премиер да взима много пари. Стани и ти премиер и ти си пълни джоба с пари. Той един джоб с повече от 1000 2000 лв не може да побере. Какви ви пречат лентичките и магистралите? Все сте недоволни. Преди протестирахте, че има дупки по пътищата, сега се дразните, че строи магистрали. Какво искате? Някой да дойде и да ви каже, ето ти тая престижна работа, ето ти тая голяма заплата. А вие какво можете да предложите на стойността на голямата заплата?
А авторката, искам да я попитам за голямото минало, дето го изтъква, знае ли по това време, пенсионерите дали са пили лекарства и дали тогава всички са били презадоволени, нямало е трупове и всичко е било щастливо. Дали знае за турското робство и дали им е било готино на хората тогава. И защо се сравнявате винаги с Германия, сравнете се с Албания примерно и ще видите тогава, че сме си много по добре от тях. Обаче не, винаги трябва да се завижда. Обаче колко работят хората в германия и че са като роботи, тва не го знаете.

Просто престанете да се оплаквате и престанете с тия черни прокоби над България, защото каквото си пожелавате, това ви застига и колкото повече плюете България, толкова повече тя ви рита по гъза.

Аз я обичам и се чувствам добре в нея.

21.   А знаете ли какви данъци плащат чужденците, и че всичко им е на лизинг, държавите повечето също са на кредити от МВФ и хората са роби на парите.

22.   Девойче, евала ти, че на тая възраст се интересуваш от нещо различно от скитане из моловете, ако темата не е пързалка, де ;) Има истини в твърденията ти, има и заблуди, но за мен единственото важно е, че толкова млад човек има позиция по тия въпроси. Не ги слушай ония, които ти разправят за метрото и магистралите, защото те са от младежкото ГЕРБ, на което Тиквата се накара, че не популяризирали дейността Му в нета и ся отвсякъде ни заливат с мантрите си. Винаги се е крало в тая държава, ама такова нагло крадене като сегашното не помня, а не съм първа младост. Разправя ти някаква дама тук, че 97г. имало хиперинфлация. Дааааааам, така беше, помня го, ама пропуска, че това беше за няколко месеца. Има една приказка, че най-добрата лъжа е онази, в която има известна доза истина. Праща те и активистката да четеш що е туй "демократична форма на управление", а самата сервилничи на тирана.

23.   Към номер 20 - От къде знаеш, че всяко дете ги има тези неща.
Знаеш ли, че всеки 7- ми човек на земята се недохранва? Знаеш ли, че всеки ден над 30 хил. души умират от глад? Просто няма за какво да се спори със статисти. Във всяка една нормална държава образованието е достъпно за всички, здравеопазването е безплатно. Ходи да видиш как живеят хората в Куба, нищо че се говори за измислена мизерия там. Там е социализъм, но не бъркайте БСП. Те нямат общо със социализъм. Социализъм има и в Китай, защото всичко друго ги обрича на глад и мизерия
Обича България и се чувства добре в нея. :( От луната ли идваш? Ако имаш всичко това, което изброяваш, защото не ме съмнява, няма как да не я обичаш. Ако някой има причини ще се оплаква, защото никой не се оплаква просто така. Преди пълни стомаси, но нямаше това поле за изява на деградацията. Сега дай хората да умират от глад, но да деградираме, всичко да е частно, наркоманията да се развива с пълна сила, кражбите...
Всеки се интересува от кое молче да си купи дреха, която е докарана там за нищожна сума с оригинален етикет и продавана на абсурдно висока цена. Всеки тръгнал да критикува, че само се оплакваме. Критикуващите са хора, които мислят как да си продадат компа или мотора, защото нямат достатъчно пари за да си купят обувките за 200.

Вие кога ще разберете, че да заместиш дюнер с баницата, не е бедност. много хора и баница не могат да си позволят.

24.   Темата си е съвсем реална и да, наистина съм на 15 и се интересувам от това, не съм като повечето от днешните тийнове - да ме интересуват молове, дрехи, цигари и тн. :) Само незнам защо всички се опитаха да ме нападнат с това ' чуваш това от родителите си и го говориш', `излагаш се` и тн... Аз просто исках да споделя какво виждам... Защото когато излизам просто на разходка в града ми... Виждам отвратителни гледки -как просяк, може би на 65г. приблизително, в инвалидна количка, в 8 часа се беше закътал на едно местенце и четеше книга... Как дете 3 клас бе сигурно с `изсухлени дрехи` мъчещо се да прилича на рапър, се крие да пуши цигари в едно детско паркче, ставайки през 2 минути да види дали някой не идва да го спипа... Как 3 момичета по центъра са тръгнали с поли малко под з*дниците и блузки над пъпа в 10 часа и отиват в някое заведение и накрая винаги момчетата са виновни за изнасилванията, ако искаш да покажеш плът, не е това начина, СПОРЕД МЕН, а това всичи имаме вечерен час - 10 лятото мисля, че беше... А полицията спи по това време... Да не казвам, че в повечето от заведения тук се сервира в големи дози алкохол на малолетни ( не че се съмнявам, че в другите градове не е така). Как един луд може да обикаля по центъра ни, псувайки с оръжие на кръста, като се има впредвид, че всички го знаят, никой нищо не прави. А някой от тези хора ме захапаха по- горе за бензина, ок да става и 10 лева, храната да я вдигнат още и всичко да поскъпне, и да Ви видя дали ще си останете тук да живеете! Винетки- минетки, за какво - поредната простотия от която се дърпат пари, данък смет, данък жилище, здравни осигуровки... Номер 19, къде ме вкара в Турското робство? Да знам, и надали на хората им е било ` готино` както ТИ се изрази... АЗ не ти говоря за тогавашното време, а за сега... Номер 17, не мисля, че родителите ми са ме възпитали лошо, първите 7 си ги имам, и нататак, вече сама се градя като личност, така де както и да е с това, добре като не трябва да очакваме нищо от тях, защо ги избираме? Защо гласуваме? :)

25.   Аутсайдери е имало, има и винаги ще има! Ако си такъв почти винаги сам си си виновен и винаги обвиняваш управляващите. Хората не са равни! Някой се образоват и с много труд и работа постигат целите си. Други мрънкат по форумите за времето, когато всички са взимали по равно, независимо от това колко са работили. Не е нормално нито морално един мениджър който взима заплата от 4000 лв в часния секто и плаща 1000 лв. осигуровки да трябва да се примирява със същото здравеопазване и бюрокрация с която живее и един безработен! За протокола аз не съм нито от първия нито от втория вид.

26.   Здравей, Авторке! Хубаво е, че вече имаш ясна гражданска позиция на тази крехка възраст! Но не се отчайвай и не бъди мрачна! Усмихни се широко! Имам добри новини за тебе - ти си бъдещето на България.... да... макар и малка частица от този голям организъм, наречен НАРОД! Затова няма да коментираме твоите констатации, няма да спорим по тях! Знай, че всичко може да се подобри и твоята роля хич не е малка в този процес! Само не загърбвай удоволствията и любовта... в никакъв случай! Направи живота си една приятна игра, ... ти измисли правилата, .... отвори си широко очите и сърцето, ... дай воля на сетивата и чувствата си....! Мило момиче, сама ще видиш и разбереш, че има много красота, доброта, хубави хора... Наслади се, отпусни се и всичко ще ти се получава и ще бъдеш наистина щастлива! Успех!
Вълчо

27.   Мацка, N 22 съм и пак ти казвам, че спориш с младежкото ГЕРБ! Тия хора или изпълняват партийно поръчение, или направо им плащат да пишат глупости във възхвала на Вожда. Изобщо не допускам, че са толкова тъпи, та да вярват в дивотиите, които дрънкат. Захапали са мантрите на тема антикомунизъм, а самите те са по-комуняги и от червените. Пак ти свалям шапка, че си съпричастна към проблемите на околните, че изобщо имаш позиция за неща, за които на повечето 15-годишни не им дреме. Не можеш да си щастлив там, където преобладаващата част от хората са нещастни, ама това важи за интелигентните хора.

Това, което се случва в България в момента, не е случайно. Ако се интересуваш, виж пирамидата на Маслоу. Той смята, че ако потребностите от по-ниско ниво не са удовлетворени, човекът няма да премине на потребностите от по-високо ниво. Някои го оспорват, но аз ( без да съм специалист) си мисля, че в общи линии е прав. Целта на тиквите е съзнанието на повечето хора да бъде ангажирано със задоволяване на физиологичните им потребности. Стане ли това, то ценности като свобода, справедливост, достойнство, самоусъвършенстване, солидарност, състрадание, човешки права, любов, ако щеш, ще изгубят смисъл. После на управляващата клика ще и бъде лесно да наложи тотален контрол над живота на малцинството мислещи или да ликвидира онези от тях, които не са достатъчно сговорчиви. После-рахат, всичко, което каже Вожда, ще се приема за абсолютна истина, няма да има нужда от съдилища, онзи с шестте апартамента ще правораздава от телевизора, няма протести срещу ГМО, няма и такива в защита на горите, няма срещу нищо, щото почти няма да има кой да види, че царят е гол.

Струва ми се, че си достатъчно голяма, а и достатъчно интелигентна, за да прочетеш "1984" на Оруел. Тогава ще ти стане ясно защо толкова народ се възмути, че имаш наглостта да имаш позиция за състоянието на държавата ни и то на 15 години;)

28.   27, може ли да ми кажеш за какво става дума в тази книга `1984` на Оруел, защото в момента имам да чета книги на други езици и ми е малко трудно с времето :)

29.   25, От примиреният вид си ти

30.   Друг е въпроса, че познавам доста интелигентни и мрънкащи хора, но сигурно има за какво да мрънкат, нищо че имат страхотна професия, но не работят по нея, защото такива като 25 ги избутват от полето..
Хората живеят според условията 25. Примирието, което целиш да наложиш на определена група индивиди, няма никакво въздействие, защото няма идиот, който да се съгласи, че е некадърен и аутсайдер. В случая звучиш по наивно и от хората, дето ще мислят над писменото ти явление.
Многократно сме чували тези клишета, а тяхната цел е доказана - примирие и покорност у "аутсайдерите. ". Иначе си от така наречената дребна буржоазия, а там положението с класовата ориентация е толкова сложна, че няма да разбереш какво ти обяснявам. Но е факт, че след време хората с подобно на твоето мислене се обръщат от Север на Юг. Една пешка си ти, тоест, ти вече не си и аутсайдер, понеже не можеш да окажеш никаква съпротива. Ти си просто една шахматна фигура, която се мести по схема. Недей да завиждаш на хората, само защото не искат да съществуват, а да живеят. Толкова ли ти е мерак да имаш цар? Защото го пазиш доста добре с такива приказки. През годините имаше една матирана империя, и се надявам, че този мат ще е последният!

31.   Живеем бедно- и тогава, и сега, защото се краде! Не се гневя на авторката, а на коментаторите. Краде се яко! В комунизма бяха бащите, сега са синковците и щерките. В България случайни и " хора от народа" в политиката няма. И може би, няма да има. Със здраве.
Жена-40.

32.   ХОРА!

България е по-голяма от Австрия. От Холандия и Белгия. От Люксембург и Дания! От Лихтещайн, Швейцария и Естония! България е по-голяма от Унгария. От Литва и Латвия. От Чехия. От Словакия и Словения. От Хърватия.

Срамота е, че живеем така! Можем повече от всички тези, изброени. Имаме ресурса. Само дето не го използваме.

33.   Авторката през 2013-та го е писала, но тогава нещата бяха още добре. От 2015-та до сега са по-зле и ГЕРБ съвсем започнаха да съсипват страната, а първият им мандат беше най-добрия.

34.   Аз почнах да уча немски и се махам.

35.   Правителството на България има власт над цените по магазините, колкото Русия може да се нарече развита държава. Бойко не отговаря за цените. Това го правят борсите и тия с нефта. Знаеш ли, че има държави, където не са чували за питейна вода и едвам си купуват храна (като по-голямата част от Китай, където се води комунизъм, за който ти милееш, нали е имало пари и работа... ). А ти тук -имаш интернет, вода, ток, храна, климатик, парно и т. н.. Предизвиквам те да отидеш в някоя централно-африканска държава. Ще се самоубиеш веднага или ще крещиш по улиците "Кога ще имаме източно-европейски стандарт на живот, а? ! Защо не сме като в България? ! "... Да не говорим, че имаш образование и достъп до здравеопазване...

36.   Аз почнах да уча Румънски и се махам. Всъщност нали това е целта-да се махнем.

37.   Абсолютно некоректно е да се сравнява Африка, където огромна част от териториите са пясъци и пустини, с България, в която има прекрасни условия за почти всичко. Да не говорим пък, че вода има на всяка крачка, достатъчно е само да копнеш на 10 метра под земята.

38.   32 - Тo Казахстан и Алжир са 10 пъти по-големи от България...

39.   Аз уча шведски, испански и по малко полски. От юни месец не мога да си намеря работа и то в София.