Споделена история от Други

Как да открия нещо което даже не знам дали го има?
Здравейте, преди 2 години почина чичото на моя приятел, получи пръсване на сърцето, (не знам дали това е точно инфаркт). Той живееше на село с майка си. Селото е близо до града в които живеем с приятелят ми.

На скоро преди 2 месеца една жена от селото казала на майката на починалия, че видяла името му и егенето му в някакъв списък. Били дошли 2 жени от София и го търсели, след като тази женица им казала, че е починал те казали поне близките му да потърсят парите, не разбрах застраховка живот ли е било или допълнителен пенсионен фонд. Той беше на 48 като почина и беше пенсиониран по болест, но имаше право и да работи.

Повечето години трудов стаж са му втора категория.
Жената на която са казали написала на един лист къде да проверим. Едното беше в Алианц за пенсионен фонд, а другото доверие. Бабата на приятелят ми т. е. майката на починалият търсила на всякъде в къщата документи, но не е открила нищо за застраховка живот. Преди 4-5 години той е обмислял дали да си направи застраховка и я попитал, но тя така и не разбрала дали е направил. Казаха ни, че ако има застраховка живот със сигурност трябва да има документ при него. Но Тя не намерила такъв, намерихме фишове от заплатите му трудовите му книжки, обезщетение от НОИ и нищо друго.
Когато бях в отпуск ходихме на всякъде да питаме, на всеки адрес, които онази жена била записала. Там все ни казваха, че няма нищо на името на този човек. Ходихме дори в банката на която има дебитна карта, с мисълта че ще намерим нещо. Но и там ударихме на камък. На мен ми омръзна да обикалям, а и скоро почвам пак работа, а приятелят ми не му се занимава, а и няма време.

От Доверие казаха, че трябва да проверим в нои или в нап там би трябвало да знаят, понеже майка му е с болни крака и е трудно подвижна, аз обикалях на всякъде и където можеше и тя идваше, защото той няма деца или жена и тя е единственият наследник. До нои не е ходила още защото се намира на 4-я етаж в града ни, а качването и по стълбите е много трудно, а няма асансьор. До нап няма кой да я закара, защото е в съседен град до нашият, а ние сме заети.

Днес ми сервира, че съседа и казал че през интернет може да се намери всичко и да съм проверявала. Но как да проверя нещо, което нито знам къде е нито дали го има. Аз тези неща не ги разбирам и изобщо си нямам на представа къде да търся. Ако някой си има представа кого трябва да питаме или къде другаде да търсим нека да ми напише, защото мен ми омръзна да търся неща които не ме засягат и които не разбирам

Коментари

1.   Мога единствено да те посъветвам да се ровиш в сайтовете на НОИ и НАП. Не разбрах обаче - някаква жена видяла името и ЕГН на въпросният човек в някакъв списък и изведнъж се появяват две жени ли? Нали виждат името му в този списък, значи там има и още хора? Само не разбирам едно, за какво тичате и бягате, при наличие, че никой не е дошъл лично при вас? Как може да вярвате на някаква жена от селото? Не мога да разбера. А и, защо не отидете в съда или общината или просто да намерите адвокат, който да се занимае, за да ви намери информацията, която ви е нужна? Абсолютно съм сигурна, че чрез дадените институции ще успеете да намерите информация. НОИ и НАП са просто... след като не сте намерили в Алианц и Доверие, значи... не знам. Тази жена от селото ме съмнява.