Споделена история от Други

Как да се науча да общувам?
Четох няколко статии по въпроса, но не помага. Да кажа аз съм жена на 26 г., (имаше подобна статия в този сайт, но не можах да открия). От дете съм срамежлива. Трудно завързвам контакти(социални и интимни). Всичките ми спомени от детството са ми неприятни. Имам две приятелки, които за щастие са истински. Но не чувствам, че мога да го споделя това с тях(даже едната знае), а и какво от това, когато немогат да ми помогнат. Искам да си намеря подходяща компания. Незнам как стана, но успях да си намеря приятел(от 8 години се познаваме и сме женени). Имаме си дете на 11м. Благодарение на него си говоря с хората. Не седя в страни, както правех преди 10 г., но душата ми се е свила а топка в стомаха. Завързвам контакти, но сякаш насила.

Хората казват:"Бъди себе си", как да бъда като незнам коя съм себе си. От приказки ми омръзна. Единствената алтернативна възможност са майките и се виждаме всеки ден. Но на мен почти винаги ми е скучно, а говорят само клюки, за болести, все отрицателни неща. И те ми омръзнаха. А, когато намеря компания, която ми допада ме е срам и си мисля дали ще ме харесат, започвам да ходя след хората като удавник след сламка ставам зависим съответно разочаровам се от тях и пак същото си повтарям. И си казвам всеки път станах на 26г. и още не ми е дошъл акъла. Нищо не мога да измисля вече. А и мъжът ми няма приятели. Той обича да си седи във вкъщи иначе е срамежлив, но не колкото мен. Може и да му тежи това, но да не казва. Но болката от самотата е голяма, дори и да съм сред хора пак съм самотна. Преди бях умна, но вече се съмнявам дали е така. незнам как да си намеря компания :(

Коментари

1.   Не се вземай толкова насериозно и не се притеснявай, че можеш евентуално да се изложиш! Карай малко по-джаста-праста. Света не му пука чак толкова за теб, така че и не се втелясвай толкова! П

2.   Знам, че си прав(а). Досега уж това правя, но то все не се получава. Мерси за коментара. въпреки, че такова мнение слушам всеки път.

3.   Мисля, че имаш нужда да четеш повече. Така ще повишиш знанията и ще придобиеш по-добър стил на изразяване. Много е важно да казваш каквото мислиш и да си спокойна. Първо се успокой, дишай, после казвай точно това, което мислиш. Не е лошо преди това да си изясниш някои неща - например по дадени въпроси и проблеми на какво мнение си, защо си на това мнение и т. н.

4.   Трябва ти само едно нещо: САМОУВЕРЕНОСТ!

5.   Аз в някои ситуации съм самоуверена, но не помага.

6.   Щом си била умна, трябва да си изгледала хиляди часове телевизия и да си контактувала с поне 100-на глупака, за да затъпееш. Но началните ти умствените заложби винаги ще са вътре в теб и ги губиш само при определени заболявания, които едва ли си развила на 26 годишна възраст (да чукна на дърво! ). Занимавай се с неща, които поддържат ума ти жив поне едно денонощие седмично! Не е нужно да бъдат в точно определен ден, а например по 3 часа между понеделник и четвъртък и 4 в петък, събота и неделя, когато хората са по-свободни заради уикенда.

Винаги съм се смеел на глас на съвети като "Бъди себе си! " и "За всеки влак си има пътници! " Проблемът с първия от тях е, че обикновено се дава на хора, чието естествено поведение е станало причина да нямат много контакти и именно то не им позволява да общуват с другите. Съветващите ги смятат, че всички са като тях и затова за тях "Бъди себе си! " означава "Бъди като мен! ". Да, но това няма как да е така! Колкото хора, толкова различни комбинации от чувства, характери и предпочитания. Но по-добре за теб ще е да не бъдеш себе си, защото ти знаеш до какво те е довело през изминалите години твоето собствено аз.
Например виждаш някой човек и решаваш да се запознаеш с него. Но няма да го направиш ти, а жената Х (измислена за случая персона, която ще отнесе целия резил или неприятни емоции, ако се стигне до такива. Не си длъжна да й даваш име и други опознавателни белези. ). Повечето стеснителни хора вътрешно изпитват страх, че ще се изложат или ще направят нещо не както трябва, ако заговорят някого. Как да се спасят? Като не заговарят никого, естествено! Затова ти създай в ума си една общителна жена, която без колебание би заговорила всеки интересен на твоето аз човек без капчица страх и притеснение и я остави да действа. Ако стане нещо неприятно, да му мисли онази фантазия, която си си измислила! Не говоря за доброволно създаване на някакво психическо отклонение, ако някой си го е помислил! Все едно, че си актриса и това е следващата ти роля. Само че няма да ти платят луди пари за нея, естествено! :)
Прави го поне няколко пъти седмично. Не е нужно да завързваш приятелство с всеки, когото заговориш. Можеш да се ограничиш и до еднократен разговор. Постепенно ролята ти ще бъде записана в твоя мозък поради честата й употреба и без да се замисляш ще започваш да действаш като нея все по-често (така както сега несъзнателно ти се свива сърцето при мисълта да заговориш някого). Затова внимавай каква ще е тя - не искаш да преминеш от един проблем към друг, нали?

7.   Съгласен съм с Номер 6. Но това което ще направиш като актьорска роля не го възприемай като решение. Приеми го като едно трудно начало за осъществяване на повече контакти. А после вече като свикнеш с всичко това напрежение и страх от заговаряне естествено ако упорстваш става за месец тренировки вече ще разкриеш себе си. Направи така започни първоначално да поглеждаш всеки преминаващ около теб мъж или жена. После започни да спираш всеки на улицата да не ти пука спираш ги и ги питаш например колко е часа питай 20 човека колко е часа за 1 ден да речем. Така човек се калибрира с обстановки и общувания. После да речем ако ти допадне дадена компания отиваш и директно се запознаваш с всички(аз така правя в повечето случай), с високо вдигната глава и без срам или страх опитай се да не мислиш и анализираш толкова ситуациите а просто действай ще видиш, че с практика всичко се постига айде от мен лек и весел ден, всичко добро и успехи в контактите!!! ;)

8.   6 от телевизията не се затъпява. Повече се затъпява от висене в Интернет и форумите.

9.   Не те разбирам особено добре, понеже съм обратния на теб тип човек, но ми дойде идея-направи си група за срещи с хора с подобни на теб проблеми. Като по филмите. Звучи малко инфалтилно, но никога не се знае. Или ако имаш някакви конкретни интереси- спорт, рисуване, поезия и т. н. - запиши се в подобна група и може да попаднеш на хора, с които искаш да общуваш. А

10.   Не те разбирам особено добре, понеже съм обратния на теб тип човек, но ми дойде идея-направи си група за срещи с хора с подобни на теб проблеми. Като по филмите. Звучи малко инфалтилно, но никога не се знае. Или ако имаш някакви конкретни интереси- спорт, рисуване, поезия и т. н. - запиши се в подобна група и може да попаднеш на хора, с които искаш да общуваш. А

11.   Опитай да говориш пред огледалото със себе си. Казвай всичко, което мислиш независимо за какво се отнася. Говори непрекъснато на детето си, нищо, че е доста малко.
Не би искала и то да бъде като теб, нали!