Споделена история от Други

Моята "приятелка"
Здравейте! Много ме измъчва нещо и искам да споделя с Вас, понеже Вие ще ми дадете безпристрастното си мнение :)

И така имам много близка приятелка, която буквално "ме отсвири" след като заминах преди година за чужбина- намерих си работа и тръгнах без да му мисля- не ми стигаха парите и нямах избор. Работих с нея 8 години- на работното ни място се запознахме, бяхме изключително близки, но като цяло двете страшно много сме си помагали, може да се нарече, че израстнахме заедно и толкова много неща преживяхме, с две думи- истински приятелки. Но докато не дойде момента, в който напуснах страната, чувахме се първия 1-2 месеца, след това започна да ме отбягва, накрая само аз й звънях и пишех в скайп, но лека полека започна да не ми отговаря, камо ли сама да ми пише. Така минаха вече няколко месеца, в които тя дума не ми е облелила, ред не ми е написала, да ме пита как съм, аз й пишех до скоро, тя ми отговаряше със седмици закъснение, при положение, че е на линия- което ясно ми показа, че не желае да контактува с мен и ми стана страшно обидно. След като напуснах работа на мое място дойде ново момиче и още тогава разбрах, че са започнали да излизат заедно, тя ми го казваше и твърдеше "тя неможе да заеме твоето място". Вече 5-6 месеца виждам във фейсбук, че те си излизат, веселят, пишат и т.н., а за мен не се сеща и хора страшно ми е тъпо, понеже ме смени където се вика набързо и си намери нова дружка!
Изключително тъпо се чувствам, толкова ми беше ценна, за миг не съм си променила отношението към нея откакто заминах, напротив винаги съм я имала за най- близкия ми човек извън семейството ми. А ето сега какво се случва. Сега ми предстои да се прибера в България за един месец и много се чудя дали да я потърся. Какво ще ме посъветвате? Какво да правя попринцип вече в отношенията си с нея? Чувствам се предадена, много страдам. Не сме тинейджърки, не е нормално за мен такова отношение, поне да ми каже, че не иска повече да общуваме... Би ме заболяло, но поне да каже, а не да се държи като мишка.
Винаги съм си мислила, че истинско приятелство между жени без злоба и завист и клюки не съществува, докато не се намерихме с нея, но сега се замислям сериозно...
Ще се радвам да чуя Вашето мнение по въпроса! :)

Коментари

1.   Ти си тая, която е заминала и очакваш приятелката ти да страда и да се измъчва, че те няма. Не е ли егоистично от твоя страна?

2.   Извинявай, но мисленето ти донякъде е и детинско. Щом не иска да общува с тебе, трябва да уважиш нейното желание. Въобще не й се обаждай. Тя върви напред с личния си живот. Същото трябва да направиш и със себе си. Не говорим за бившия ти, който е баща на детето ти, а за някаква си бивша колежка, която ти е била добра приятелка. "Чувствам се предадена, много страдам. " Това са смехории. Като се върнеш за един месец ще гледаш да си починеш и да обърнеш внимание на себе си. И пак ти казвам няма за какво да и се обаждаш.

3.   Номер 1-можела е да пише поне. Сега много хора не са в Родината си по финансови причини-но това не е причина да те избягва. Мисля, че вече се е отчуждила от теб и те е заменила с друга приятелка. Но все пак искай да се срещнеш с нея. Мисля, че нарочно те избягва-за да те заболи защото знае какъв ти е характера и все пак-8 години сте били най-добри приятелки-не може така човек да се изтрие от сърцето на някого. Все пак мисля, че тя постъпва детински и незряло като те оставя да се чудиш на нейното отношение.

4.   Зарежи я, не си струва да се занимаваш с човек, който очевидно не те иска край себе си. Намери си други приятелки, излизай, забавляваи се, не и доставяй удоволствието да си мисли, че след като тя те еоставила си са сама! :)

5.   №1 - изключително тъп коментар. Кое по-точно е егоистично? Това, че се е интересувала за своята "приятелка" и е мислила за нея, това че и е писала, че и се е обаждала? Къде видя егоизъм тук? Егоизма, бих казала, е точно в така наречената "приятелка".
Авторке - за съжаление мога да ти кажа, че такъв човек неможе да се нарече приятел. Ти си заминала и тя те е заменила - това е. Така не постъпват приятелите, напротив - те милеят за теб. В това се крие силата на истинския приятел - да му е мъчно, когато те няма, да страда с теб, когато ти страдаш и т. н., а не да заминеш някъде и за 1 месец да е забравил за съществуването ти.
Моят съвет е да забравиш за нея, тя ясно е показала що за "приятел" ти е била.

6.   Ако обичаш някого го пусни на свобода и се надявай той да е щастлив, а авторката иска приятелката и да страда, че нея я няма. Е КАК ТОВА ДА НЕ Е ЕГОИЗЪМ НОМЕР 5???
Значи аз заминавам, но ти си ДЛЪЖНА да страдаш, да ревеш за мен, иначе не си ми приятелка ако продължиш щастливо живота си без мен.
Вярно че е можела да драсне някой ред, но явно живота и се е променил и е тръгнал всеки по пътя си. Какво толкова? Никой на никого не е длъжен.

7.   Подкрепям н. 6

8.   От 5 до 6.
Къде видя да съм написала, че тя била длъжна да страда, затова че е заминала? Говорех ПО ПРИНЦИП за отношенията между истински приятели. Естествено, че всеки поема по пътя си, но когато имаш даден човек за приятел - винаги ще намериш 10 минути време да му драснеш 2 реда, да го питаш как си, добре ли си. Аз имам огромното щастие да имам от 18 години истинска приятелка, която от 5г. е на 2000 км от мен, но НИКОГА не е пропуснала да ми се обади за празник, да ме попита как съм, как я карам, да ми даде съвет, ако съм в кофти положение, или просто да звънне да ме чуе.
Човек, който е загърбил 8 години в рамките на 1 месец е абсолютно интересчийство.

9.   От авторката:

Благодаря за коментарите, с № 1 не съм съгласна, това, че съм заминала въобще не значи, че съм постъпила егоистично. Явно не всеки ме е разбрал правилно, № 8 обаче напълно ме е разбрала за какво говоря. Не искам тя да страда, напротив, още повече, че когато и разбрах, че ще заминавам (което от доста време обмислях и момичето беше наясно и ме подкрепяше напълно, защото знаеше, че така е по- добре, а и аз за това се борих) ние плачехме заедно от щастие, че това, което искам се сбъдва, не съм съгласна, че като съм тръгнала трябва да прекратим отношения. Ако ше беше случило на нея никога не бих постъпила така, както тя. Имам много познати, с които поддържам чести отношения, но не са само познати, едни от многото, а човека, който ми беше най- близък да не се сеща за мен... Много ме боли, само хора, които имат истински близки хора до тях да се поставят на мое място и поне малко си представят как биха се чувствали в моята ситуация. Не разсъждавам детиснки в никакъв случай... Неможе човек, за който съм дала какво ли не, помагала съм й в най- трудните моменти, плакала съм с нея, изживявала съм всяко нещо от нейния живот все едно се е случило на мен- а сега да ме отбягва все едно нищо не е било. Еми не е нормално. Аз със сигурност повече няма да я притеснявам, пиша, звъня и т. н., ясна е работата, просто немога да повярвам...

10.   До номер 1 - не, не е егоистично. Нормално е. Нормално е, ако обичаш някой да страдаш.

До номер 2 - "бивша колежка" и 8 г.? Ако общуваш с един човек всеки ден от сутрин до вечер - споделяте, плачете и се смеете и го виждаш повече от мъжа ти, наричаш това колежка? А мъжа й, който вижда примерно по 3-4 часа вечер какъв е? Познат?

До Номер 6 - "Ако обичаш някого пусни го на свобода... " и той ще се върне. Не става въпрос, че видиш ли, между другото, можела е да драсне някой ред. Става въпрос, че няма необходимост да го направи.

До авторката:

1. На този свят хора разни. Има и такива като теб и мен, има и такива който аз наричам "емоционално неангажирани". Това са хора, които не могат да създадат дълбоки отношения с някой. Те нямат приятели. Има богат и разнообразен живот, но не "свързват" конкретно с друг човек. Имат много познати за забавления, нито един приятел. Може би нямат тази естествена необходимост ни нужда. Животът стана твърде бърз, за да седнем и да си замислим по въпроса. Не го разбирам, не го приемам, но е факт. Не търси логика. Просто... хора разни.

2. Обади й се, защото това искаш да направиш. Освободи се от товара, които носиш. За да го преодолееш, изкарай всичко от себе си. Не търси извинения или оправдания. Не се надявай да ти обещае, че нещата ще бъдат други. Не я питай как се чувства - имала е възможности много да ти каже, които е пропиляла. Направи го заради себе си. Изясни си нещата и й кажи всичко, което те мъчи. Не е нужно да вземе отношение или да се промени, достатъчно е, че на теб ще ти олекне.