Споделена история от Други

Развалено ''Р''
И аз не мога да казвам ''Р'' много е неприятно. Аз съм момиче на 14 години и когато се съберем компания от всички само аз не мога да казвам ''Р'' и за това ми е много не удобно и гледам да казвам думи в който няма буквата ''Р'' защото ми стана неудобно. Всеки казва че е много сладко но на мен ми е неудобно да говоря като незнам какво с това ''Р''. Моля ви кажете ми какво да правя. Колко взима един Логопед. И дали мога сама да се оправя или с помоща на някоя приятелка? :ХХХ

Коментари

1.   Сама не можеш да се оправиш, задължително трябва логопед поне да ти обясни какво да правиш. Аз и до сега не мога да кажа ррр, но го приемам и нямам комплекси за това.

2.   В училище би трябвало да има логопед безплатно. Потърси на първия етаж или питай администрацията.

3.   Здр. И аз не мога да изговарям прословутото "Р". Преди много се комплексирах, но от както се преместих в ново училище, разбрах, че не само аз имам този проблем и ми олекна. Вече не се притеснявам толкова! А колкото до логопеда... при мен проблема не опира до логопед а до ципа под езика, която трябва да се премахне, тоест не бързай, преди да разбереш дали ти трябва логопед или ще стане по оперативен път! Като ходиш до личния ти лекар се консултирай с него!
Успех!!
МеРи ;)

4.   С логопед ще се научиш да говориш правилно най-бързо и ефективно. Не че нямам вяра на приятелките ти, но един професионалист ще може хем да ти обясни нещата, хем да ти даде най-добрите упражнения по говор. Говори с някой авторитет по въпроса - било то с учителката си по български език или с родителите си.

Аз не можех да произнасям Р и Л. Бях доста по-малък от теб тогава, може би 3 или 4-ти клас, но логопедът много бързо ми оправи проблемите. Е, все още изпитвам затруднения да изговарям Л в някои определени думи, но това почти не се забелязва.