Споделена история от Други

Шофьорски курс
Здравейте хора,
Скоро започвам шофьорски курс и не знам какво да очаквам, смисъл на сайта авто автошколата има онлайн листовки по които вече започнах да тренирам но искам да разбера как после става шофирането защото ми е малко притеснено, но явно е нормално.
Баща ми, ми е показвал няколко пътикак да тръгвам но много пъти му гасих колата но и успях и да тръгна.
Схванах принципа с съединитела но ако имате и други съвети или забележки кажете.
Как бяхте вие когато бяхте на моето място и ако имате някакви съвети не се колебаите да споделите!

PS: На 17 години съм и автошколата в която мислу да се запиша се казва Старт 97 и се намира в В. Търново.
Ако има хора които са от региона и са карали там шофьорските курсове да пишат мнениета им.

Коментари

1.   Ами преди всичко очаквай по-малко от обещаното. Инструктора не винаги ще ти обяснява всичко, ще гледа да скатае някой и друг час кормуване, а ако е партия с изпитващите от ДАИ може и директно да си поиска пари преди изпита.
Относно листовките - просто гледаш да ги изядеш за да не губиш време и пари ако те скъсат.
Също така прочети поне веднъж актуалния правилник за движение по пътищата.

*Syndrome

2.   Виж не съм от региона, но сега ще ти разкажа всичко с подробности. Първо да започнем с листовките или така наречената теория. Няма смисъл преди да започнеш курса да решаваш листовки. Материята е изключително елементарна и всеки, който не е умствено изостанал се справя с лекота (огледай се и виж колко хора са шофьори). Като започнеш куросвете има часове по теория, която поне за мен беше много полезна и разбрах всичко от раз. Съответно изкарах изпитите с по 97 точки, което предполагам знаеш, че е макса.

За теорията толкова. За часовете по кормуване трябва да знаеш, че са 31 и са напълно достатъчни, макар и тази цифра да е твърде заблуждаваща, защото 1 час градско се равнява на 40 мин. каране, а 1 час извънградско са 15 или 20 изминати километра и това е. Не се притеснявай за тръгване спиране паркиране и така нататък. Това са навици, които ще усвоиш лесно още първите няколко часа. В семейната кола е едно да се опитваш, в учебната друго. Инструктурът също има педали и първите няколко пъти ще те подпомогне докато не свикнеш сам. Другите по- важни неща ще ти бъдат казани и ще ги упражняваш достатъчно. Хората си знаят работата и няма да те пуснат на изпит неподготвен. Един съвет от мен, който вероятно няма да чуеш. Не бъди толкова страхлив и плах колкото искат инструкторите. Това води до притеснение и много хора треперят на изпита. До като караш в градска среда ще те учат вероятно до 3та предавка и повече не. Бъди по- динамичен и се опитвай максимално повече да превключваш и да си играеш със скоростите на автомобила. При потегляне ти е ясно на 1ва, след кратко време пускаш втора. Дори да знаеш, че трябва да намаляш вкарай и 3та, тогава намаляш, връщаш на по-ниска предавка и по този начин трябва да си играеш със съединителя и лоста. Друго важно е да бъдеш естествено внимателен с пешеходци и няма такива ама той беше далеч и т. н. За периода ти на обучение пешеходецът винаги е с право дори да е в нарушение, запомни го. Горе долу е това.
Най- важното е да бъдеш отпуснат и преди всичко да приемеш курса като едно приключение, което да си го направиш приятно. Лично аз имах малко повече практика, защото се упражнявах по площадки с колата на баща ми, но трябва да знаеш, че това не е особено голям фактор. Да караш различна кола е все едно да спиш с различна жена ;). Късмет от мен и да казваш как върви изпита.

3.   Няма как да ти кажем дали имаш грешки, при положение, че не сме те видяли как вършиш нещата. Аз съм жена, но пък ми върви с техниката и на трети час карах в града и сменях всички скорости, а нито веднъж не ми угасна колата, дори когато се учих да потегля. Всъщност от първия път го направих и беше правилно. Но предполагам жени като мен са изключения. Просто съм израснала с мъже и имам мислене и поглед върху нещата.
Ще те посъветвам да тренираш много на кола на родителите ти или поне у дома мислено да опитваш да запомниш реда на нещата, за да не ти изпраща компютъра грешни неща на крайниците. Важно е да го знаеш.

4.   Листовкит можеш да ги научиш, не са трудни. А на изпита по кормуване, при мен лично яко късаха, после пак плащаш 50 лв такса и 110 лв за часове. От първи път рядко се минава и общо взето ако искат да те прецакат го правят, прекарват те през улици със скрити в дърветата знаци т. н. или пък гледат да те сдухат да се притесниш. Подвеждат те например ти казват завий на дясно, а десния завой е забранен и ти не виждаш знака щото там е спрял автобус и разни такива хитрости използват. Това е в София.

5.   Ами да се надявам че не са толкова лоши тука в Търново все пак не сме София и не намирам нормално да те прецакват по този начин като те прекарват по такива места където не можеш да видиш знака, все пак никой не може да вижда през колите!