Споделена история от Други

Шофьорска книжка на 16г, каране с придружител ?
Искам да попитам как стоят нещата с закона за шофьорска книжка на 16г? Може ли един 16г да изкара шофьорска книжка и да кара кола- с придружител, разбира се? Имат ли право или в България е невъзможно? !

Благодаря! : )

Коментари

1.   Ооо, то само това липсва и тогава съвсем ще цъфнем и вържем.. Те на 18 не могат да карат.. Пък и съмнително това с "придружителя". Тук не е Америка да караш само по магистрали без грам завои и т. н.

2.   Не само в България е на 18 годишна възраст, а в цяла Европа и слава богу. Остава и децата да се трепят по улиците...

3.   Гледай си ученето и не мисли за глупости! Още педалите не стигаш, а вече за книжка и кола си мисли.. Стегни се.

Сафрон

4.   Не мисля, че може. А и не ти и трябва сега, не вярвам да си закъсал до там, че да се налага сам да се караш. И аз съм колкото теб, но съм против 16-годишни пубери да се придвижват с 2-3 тонови машини по улиците, сегашната касапница е достатъчна. А и като знам знам колко са внимателни на нашата възраст хората, то направо да си копаем гробовете тогава. Те на 20 не могат да карат пък.. Гледай си училището, не ги гледай американците. Те нямат друг избор, общественият им транспорт не е развит на много места, а и там от къща до къща или магазин има по 10 мили.

5.   В България това все още е невъзможно, макар че мислят да го въвеждат и тук, което би било огромна грешка според мен. Ние не сме Америка, приеми го. Там улиците са големи, широки със сигурност с по-малко дупки и течове от спукани тръби, докато тук улиците са малки, тесни, с много завой, достатъчно дупки, несполучливи калдъръми и какво ли още не. Тук нямаме възможността да караме кола на 16 години без да се блъснем в нещо, не е безопасно нито за нас нито за околните.

7.   Значи искам да ви поправя,защото закана вече е въведен и тези на 16 трябва да вземат курс A1 и могат да карат само smart fortwo.

8.   абе много сте зле може и да се притесняват като са родители ама защо децата да не карат освен това ще има човек с тях този човек не трябва да е 18 или 19 год някой с опит и да не остава лицето зад волана да прави глупости

9.   На 16 или 17 май имаше право да се запишеш на курса, но преди 18 няма да ти дадат книжка. И да знаеш има си логика в това, защото човек става пълнолетен на 18 и едва след това носи пълната отговорност (включително и наказателна) за действията си. И не, не гледай американците, техните пътища нямат нищо общо с нашите, пък и там да си без кола е все едно тук да нямаш право да излизаш от вкъщи. Разстоянията са огромни и изобщо целият им живот е различен от нашия. Спокойно ей сега ще станеш на 18 и тогава ще можеш да вземеш книжка без никакви проблеми.

10.   Аз лично съм била свидетел на ужасно нагло щофиране на хора между 40 и 50 годишна възраст. Виждала съм хора на тези възраст да карат така, сякаш притежават улиците. Говорят по телефона по време на щофирането, пушат цигари, пият кафета.. Да, позволяват си го, защото лежат на лаври от сорта, че са зрели и отговорни и по - опитни, което не е лъжа, но все пак аз смятам, че правилата за управлиние на мпс трябва да бъдат стриктно спазвани и от тях. Като най - пресен пример (съвсем на скоро го видях) ще ви разкажа за един мъж на тази възраст (е поне на тази възраст изглеждаше, бях на тротоар и изчаквах възможност да пресека), който си позволи наглостта да направи съвсем демонстративно ляв завой при условие, че имаше знак за задължителен десен завой! При това беше по обяд, когато движението е супер натоварено!

Също така имаше и знак стоп - е разбира се че не спря на стопа, а просто намали, колкото да си направи грубото нарушение (е да, много хора не спират на стоп, но за тези, които не са щофьори ще кажа, че на практически изпит късат автоматично, ако не спреш на стоп).

Много от младите хора си позволяват да шофират в нетрезво състояние (е, аз не съм от тях), но също толкова много от по - възрастните хора също си го позволяват, при това не по - малко!

Към автора:
Трябва да имаш навършени 16 години и 9 месеца и основно образование.
Става въпрос за категория В1 - Малка кола (четириколесни моторни средства), с обем на двигателя над 50 кубика, скорост над 45 километра и с маса не по голяма от 550 килограма.
Повече информация потърси в гугъл. Успех!