Споделена история от Други

Турците празнуват Коледа
Здравейте, преди да кажа това което искам моля не ме обиждайте!
Така, турчин съм (не се срамувам от това) но искам да ви попитам, турците празнуват ли Коледа? Тъй ние празнуваме само Нова Година, а аз много бих желал да празнуваме Коледа, да си подаряваме подаръци и т.н.
Но естествено, че ако кажа на нашите дали може да го празнуваме те ще отвърнат "да не си луд?!"

Коментари

1.   Да поздравяваш хората за коледа, да разбира се... ама чак пък да го празнуваш с родители, няма смисъл. Сигурно с твои приятели, което няма лошо според мене.

2.   Зависи колко ти е религиозно семейството. Моето семейство е от атеисти. И аз и сестра ми сме възпитани като атеисти, но уважаваме празници като Коледа, Великден, Цветница. По скоро това е традиция, а не вяра. Вие може да празнувате дядо Коледа, а не рождество христово. Дядо Коледа е приказка, той е измислица. Така че ако искаш да ги убедиш заложи на това че това е един празник на човечеството който е измислен. Един край на годината който трябва да бъде семеен и по традиция да си подарявате подаръци. Елхата определено не е задължителна. Важно е настроението. Не свързвай празника с религията. Може да вкараш фактора за интеграция в Бг общността.

3.   Принципно не знам за турците, но съм имала приятели араби и те не празнуват Коледа.
Ана

4.   Аз съм българин от един смесен край, и имам приятели турци. Когато дойде Великден, Коледа или някой христиански празник, празнуваме заедно, а когато дойде Байрам, пак празнуваме заедно. Но всичко е въпрос на разбиране.

5.   Защо пък не..? Никъде не пише, че Коледа не може да бъде празнувана от всеки... все пак това е въпрос на предпочитание... ако искаш празнуваш ако не искаш не!
П. П. Авторе от къде си?

6.   Какво ви пречи да празнувате, не им казвай че искаш Коледа кажи им че преди НГ искаш само семейството да се съберете преди НГ, защото тогава всеки е някъде с приятели и да си размените подаръци, хубава трапеза и кажи на майка си за по интересно да направите питка с късмети и ето ти Коледа :)

7.   Е как може да си турчин, а сам да питаш какво правят турците? Нали ги виждаш вашите, знаеш как ще реагират. Коледа е чисто християнски празник и вие няма как да взаимствате всичко до такава степен. Все едно ние да празнуваме Байрям? Това е невъзможно... всяка религия има хубави обичаи, но те са със символично значение. Някои турци ни обиждат, няма никаква толерантност, а в същото време действат по християнски, когато им е изгодно. Извинявай, просто не можах да се сдържа за последното. Ти си културен, остани такъв и занапред! Ще се радвам, ако повечето турци са такива. Късмет и Весела Нова година!

8.   Естествено, че българските турци празнуват от уважение към своите български приятели или ако са в смесени бракове и връзки, само че неофициално, защото се води религиозен празник. Впрочем няма значение дали си българин от турски етнос (етнически турчин, каквито има и в Гърция и в Румъния и у нас) или българин, когато искаш да зарадваш близките си. Общо взето на Байрамите празнувате това, което ние празнуваме на Коледа, но ти не се бъркай с това подаряване на подаръци, което е по-скоро търговски трик от колкото нещо свързано с празника. Коледата се нарича така заради коленето на прасе (или агне) и яденето на месо след 30 дневни пости.
Това с подаръците е западна измислица, но пък е весело и забавно и сме го възприели и ние в България. Преди 20 години всички си подаряваха подаръци по Нова година, заради дядо Мраз :) руския побългарен вариант на Дядо Коледа, включително и турците, чийто деца посещаваха детска градина. И до ден днешен го правят.

9.   Ти трябва най-добре да знаеш дали празнуват Коледа или не. Може да празнуват дядо Коледа, това е най-вече в смесените райони или в някое семейство, в което има и християни и мюсюлмани. Но ти каза, че си турчин, но да ти кажа, че знам, че има и турци християни, както и българи мюсюлмани. Но всичко друго е интерпретация ти трябва да знаеш най-добре за Коледа, не е задължително да се правят религиозните неща, а дали има дори и малък положителен заряд.
Иначе в някои смесени райони хората си празнуват заедно празниците все пак са комшии.

10.   Смисълът на Коледа не са подаръците и елхите. Празникът е за християните и рождеството на Исус Христос. Семейството се събира да почете именно това. Като не си християнин няма как да проповядваш тази религия. Но нищо не ти пречи да се съберете със семейството ти и сплотено да отпразнувате вечерта.

11.   Авторе въпросът ти не е правилен Коледа е християнски т. е. религьозен празник и това дали да празнуваш зависи от религията ти не от етноса ти /турски/.
Въпросът ти звучи глупаво като този "Арменците празнуват ли шекер байрям? " има два отговора ако арменецът е мюсюлманин Да празнува, ако е с друга религия НЕ не празнува.

12.   До 4: Какво имаш предвид под думата "заедно"? Аз съм също от смесен район, има уважение, на Байрама мюсюланите ни носят мекици, бонбони, ние пък от своя страна на Великден яйца... но е твърде пресилено да се говори, че празнуваме заедно. Не познавам турчин, който да празнува Коледа, също така не познавам българин, който да празнува Байрам, това са си чисто религиозни празници.

13.   Ами... Коледа е по принцип Християнски празник, но предполагам няма лошо да обменята подаръци, просто така :) Може би с приятели, които празнуват, колкото да се почерпите, да обмените подаръци, но родителите ти едва ли ще се навият да участват

14.   Специално се обрьщам кам НОМЕР 7! Бе защо говориш глупости че турците трябвало байрям даси празнуват че бьлгарите - коледата? ! Ти ли си ги измислила тия празници? Аз лично сам циганин, но с моето семейство винаги си празнуваме коледа! Жена ми пьк е християнка и тя празнува байрям! И не само ние но и мн други цигани в квартала празнуват Коледа! Аааааа и на велик ден яйца боядисваме :)

15.   От номер 7 до 14: Че вие имате смесен брак, там нещата стоят по различен начин! Всеки си прави каквото иска, въпросът е, че ритуалите се спазват, но колко хора се замислят за тяхното значение? Ако ти го осъзнаваш и приемаш, значи си станал наполовина християнин. Това ми е мисълта- да има толерантност. Не всеки да си защитава усилено религията и в един момент да се окаже, че е кривнал от нея :)

16.   №14 Какво общо има етноса ти с религията ти, не разбрах? ! В мюсюлманските книги, ако си мюсюлманин, пише да празнуваш курбан байрам в чест жертвоприношението на пророка Ибрахим.
Ти се отричаш от религията си, като искаш да празнуваш рождението на пророка Иисус, сигурно колиш "курбан прасе" в чест на Исус. А "правоверните" ти братя свинско не ядът!? Ако празнуваш раждането на Иисус, значи толкова си мюсюлманин. Просто си човек, който иска да има повече празници, тоест повече пищни маси и спокойно би празнувал и Дипвали /ако знаеше кога/, защото като ром имаш и индуски корен. Давай на байрама с мюсюлманите, на коледа с хриситяните, на дипвали с индусите само подаръци и маси да има пък е.. съм му религиите. И гледай да не пропуснеш китайската нова година през февруари! Че и тогава ядене пада и подаръци има.

17.   Няма нищо лошо мойто момче! Коледа е хубав празник! Може да излезеш с приятели на заведение и да си направите подаръци! :)

18.   Сьмнявам се да си турчин, но както и да е да ти отговоря.

В турските семейства които са силно религиозни нямат абсолютно никакьв шанс да празнуват който и да е празник от друга религия. Поради факта, че ако го празнуват наказанията са ( по бьлгарските разбирания ) много сурови.

Ако си от интегрирано в обществото турско семейство нямаше да има нужда да питаш : - Може ли.

За 33 години сьм видял само 1 интегриран в обществото Турчин и за мой кьсмет го срещнах в Бьлгарската Армия. Единственният Турчин който не ме изльга, че се има за Бьлгарин, не ме изльга за религията си, не ми е говорил АБСОЛЮТНО НИКОГА ЗА ИСЛЯМ или да ми е намеквал каквото и да било за турска вяра и религиозни глупости. Нямаше никакви цели да става нещо голямо в Бьлгария ( има много турци които се правят на Бьлгаролюбци само и само да се намькнат някьде и да си изпьлнят религиозния план за сьсипване на Бьлгария ) а искаше само да сме приятели които си помагат. Такива като него сьм сигурен, че се броят на прьсти в цялата страна. Всички други са като Змия - и от малка да я отгледаш пак ще те охапе.

19.   №18, младите турчета нямат нищо общо в разбиранията си за съвременният свят и разбиранията на дъртите фанатизирани техни родители. Политици като Доган им бутат фитилите и ги плашат, че ако не се правят на истински турци, щели да ги побългарят. Това е с вербуване за редиците на ДПС. От ДПС актива няма по голяма опасност за младите мюсюлмани. Реално погледнато, до 89 и у нас се празнуваше най вече нова година, както тогава го приемахме, беше Дядо Мраз. Този младок малко ни забива в девета глуха. Пуска такива теми, струва ми се провокативно и пробва реакциите ни. Пише, че е турчин, но това не значи, че е обезателно мюсюлманин. Наскоро по телевизията даваха един имам да приема християнска вяра, защо да не празнува Коледа? Но този се опитва да ни пързаля!

20.   В университета имах няколко приятели турци в компанията. На коледа си подарявахме подаръци. Коледа е комерсиален празник, последната коледа бях в Истанбул и там на всяка витрина имаше елха, подаръци и дядо коледа.
Велик ден си е чисто религиозен празник, докато Коледа е създадена от капиталистическото общество като ден, за който се хвърлят най-много пари. Въпреки, че ми е писнало от капитализма, атмосферата на коледа е доста приятна и според мен щом ти е кеф - разменяй подаръци.
Пропуснах да кажа, че уж съм християнин, но в същност не вярвам в нищо, което не съм видял. Ако наистина имаше бог, като гледам колко много хора в лошо положение му се молят - до сега да им е помогнал.

21.   Една моя БИВША приятелка празнуваше Великден... какво да говорим!

22.   Коледа е български празник. Рожд. Христово е религиоз. христ. празник. Айде се научете да правите разлика.