Споделена история от Други

ЗА или ПРОТИВ смъртното наказание сте?
Да дискутираме тази тема:ЗА или ПРОТИВ смъртното наказание за особено тежки престъпления-убийство на повече от един човек, по особено жесток начин или пък изнасилване на дете. Какво смятате вие

Коментари

1-50 от 59

1.   Против, защото може всички доказателства да сочат срещу един човек, а виновникът да е друг, а смъртта оправия няма. Пък и хората се променят. Може човекът да се разкая и да влезе в правия път и даже да започне да помага на другите. Според мен, доживотният затвор е достатъчно строго наказание. Помнете случая с хлебаря, когото без вина е бил осъден на смърт. После са разбрали, че виновникът е друг и са изплащали обезщетение на семейството, но парите не могат да върнат човешки живот. Та нали оттогава е отменено смъртното наказание.
*Д*

2.   За!

3.   "Смъртното наказание" не е наказание, а престъпление.

4.   Гласувам "за" доживотния затвор без право на замяна! Ако го екзекутират, ще страда няколко минути и после - покой! Нека гледа света през решетки докато умре, и хич не ми пука за психичните му проблеми, породени от пребиваването в затвора... скоро имаше такава статия в 24 часа.... а той мислеше ли за почернените животи на близките на жертвите? За техния погубен и неизживян живот? За предсмъртния ужас, който са изпитали? А на доказаните педофили трябва да се прилага кастрация, безапелационно! Може жестоко да звучи, но нека се научи да си прави кефа, без да закача деца! Ако не - няма кеф.... И поне няма да може да вреди на други деца!

5.   В тези случаи може би е редно роднините да изберат - смъртно или доживот на извършителя.

6.   За!!!

7.   Според мен е по- голямо наказание от смъртта да те затворят до живот в една стаичка, сам, без прозорец, без нищо. Само един кенеф и с нещо да облепят стените та да не може да се убие психопата. Иначе какво- теглят ти куршума или на електрическия стол и това е. Друго си е цял живот да се мъчиш, да си сам, всеки ден до края на живота ти да те яде съвестта.

ТТ

8.   Може да звучи брутално но аз съм за защото ако не се въведе ред в тази държава до никъде няма да стигнем. Всички сте против Република Турция но поне тя издава такива присъди може и тя да е корумпирана до някъде но поне малко има справедливост. И освен това армията им е отлична и подготвена за вражеско нападение. Ако и ние не бяхме премахнали казармата и тук щеше да е ок.

9.   За!!!

10.   Твърдо ЗА който е убил трябва да бъде убит.

11.   В белите страни отдавна е доказано, че страха от смъртно наказание или доживотен затвор изобщо не възпира и намалява престъпленията. А затвора изобщо няма превъзпитателна функция, а просто е един изолатор, от който излизаш още по-голям и опасен звяр.

12.   Смятам, че няма лоши хора, има лоши постъпки.
Против смъртното наказание съм!

13.   Няма смисъл от смъртното наказание, според мен е по - добре да гният до живот в затвора от колкото да се убиват защото като го убиеш ще му спестиш мъките, те даже тия които са осъдени на доживотен затвор се молят за смъртно наказание.

Reb

14.   Всички такива са за убиване

15.   При много тежки престъпление съм за смъртното наказание. Може да не е европейско, но през живота си се уверих, че Европа значи лицемерие.

16.   ЗА! трябва да има смъртно наказание... според мен ако се вкара в България няма да има толкова голям процент престъпност...

17.   аз съм за

19.   Аз лично съм против смъртните наказания. Смятам, че не трябва даден чоек да се наказва, а да се поучи. Нали и без това казват, че само Бог наказва (аз не вярвам, че Бог наказва). Та както написах- трябва да се даде време този човек да се поучи, ама тва не знам как ще стане като самото общество няма по-различно мислене... офф как да го обясня... Такааа значи разбира се обществото ще е враждебно настроено към такъв човек. Направо ще го смятат едва ли не като обладан от демон. Обаче човека все пак е човек като всички други. Всички са равни и трябва да се приемат така. Трябва да се направи всичко възможно този човек да влезе в "правилните" релси... Та това ми е идеята, ама не го обясних както трябва... Не знам дали ще ме разберете.

20.   Твърдо ЗА!

Престъпността нарастна твърде много, а "правосъдието" ни е подкупно и корумпирано. Това води до абсолютен разпад на държавността и законите като цяло. Днешният изкривен век, е рай за насилниците и престъпниците... И е наложително да се въведе смъртното наказание като задължителна присъда в България, а и не само тук!

При жестоки случаи на зверства, изнасилвания и убийства, категорични смятам че извършителите трябва да бъдат осъждани на смърт, без никакво право на помилване от страна на властите. Само така ще имаме реди дисциплина и престъпността ще се намали осезателно.

21.   ЗА, ако е за убийство, умишлено извършено.

22.   И на кой му пука какво мислим ние?

24.   ЗА, обаче 22 е много прав. Какво като си дращим тука!

25.   При изнасилване и убийство на малко дете-смърт! Като се сетя за невинната Деница на 6 години и извергът, който я е убил и насилил, като майка настръхвам и мога да кажа само-смърт!

Говорим за ОСОБЕНО тежки престъпления, авторът това и подлага на дискусия, а не по принцип. При такива случаи с непълнолетни и малолетни-смъртно наказание!

26.   мисля че трябва да се помисли нещо и за психично болните които извършват жестоки убийства, изнасилват и после ги пускат на свобода. Те също трябва да бъдат в болница или затвор до края на живота си. Има много случаи които са на свобода и никой не ги контролира дали си пият хапчетата. Един такъв психично болен убиец има пистолет, плаши цяло село ими се хвали че него закон не го лови защото имал жълта книжка. Той уби своя чичо. И наистина той биеше дъщеря си по главата-тя ми се оплака. Тя се самоуби като се заля с бензин. Той има още двама сина. Но си живее спокойно и прави пакости по нивите на самотните жени. Недосегаем е.

27.   Първо, не мисля че е разумно да има толкова тежко наказание в България. Системата ни е твърде корумпирана и пристрастна, което директно означава, че е възможно да бъдат наказвани както невинни или недостатъчно провинили се (за да заслужават смърт), така и напълно виновни мафиоти-изверги, но с достатъчно връзки, да бъдат пуснати на свобода. А ако така седят нещата, ще се промени ли нещо наистина, пък ако ще да наложим смъртно наказание до седмо коляно?

Второ, дали наистина заплахата от екзекуция би могла да бъде превантивна мярка за тежки престъпления? Този въпрос може да бъде разгледан от много страни, но аз ще се спра само на една - да кажем, че един закоравял изверг вече е извършил такова престъпление, което му гарантира смъртна присъда. Е, дали няма да си готов на ВСИЧКО, само и само да се измъкнеш? Или да се отдадеш на серийни убийства и масово изнасилване на де що има? Така и така няма как да те екзекутират два пъти, така че.. що не? По-добре да гръмнеш по полицая, който току-що ти е креснал "горе ръцете! ", отколкото да се предадеш и послушно да си чакаш реда за бесилото.

Иначе не съм против смъртното наказание, но само ако живеехме в по-нормална страна. То пък ние ако живеехме в нормална страна, престъпността хич нямаше да е толкова висока, че въобще да се питаме "за или против смъртното наказание".

28.   ПРОТИВ! Номер 1 го е казал много добре. А и никой няма право да отнема човешки живот. Това, че някой го е извършил не бива да прави и другите убийци! Но трябва да има наказание от държавата и то да е адекватно - за тежките престъпления доживотен затвор. Ако не му дойде акълът в главата - негов проблем. Но поне си му дал шанс и възможност за разкаяние и прошка!

29.   Твърдо ЗА!!!
Случаите в Колорадо, по време на премиерата на Батман, и наскоро от Ню Таун, Кънектикът... Както и МНОЖЕСТВО други подобни.
ТВЪРДО ЗА!!! Око за око - зъб за зъб.

30.   7. Смъртно наказание за изнасилвачите

Според ислямската шария обвинен в изнасилство мъж се наказва със смъртно наказание. Мното хора се шокират от тази строга присъда. Някои дори твърдят, че Ислямът е безмилостна, първобитна религия! Задавал съм един прост въпрос на стотици мъже – не-мюсюлмани. Представи си, да пази Бог, някой изнасили жена ти, майка ти или сестра ти. Ти си съдията и изнасилвача е пред теб. Какво наказание ще му дадеш? Всички те казаха, че ще искат, той да умре. Някои от тях даже казаха, че ще искат да го измъчват докато умре. Като попитах това, ти каза че ако някой изнасили женати или майкати, каза, че ще искаш той да умре. Но ако същото нещастие се случи на жената или дъщерята на някой друг си на мнението че смъртното наказание е първобитно. Това не е ли двоен морал?

31.   Да, бе, да гният по пандизите, ама ние да плащаме издръжките им. На три метра-без съд и присъда, барем се поизчисти мало тази грешна земя. Твърдо "ЗА! "

32.   Моля не намесвайте шериата, това е първобитен кодекс, антихуманен и израждащ хората в животни (справка държавите в които се прилага, мисля че никой нормален човек не желае да живее там). Няма място в демократичните общества тъй като противоречи на конституциите както и самия Коран.

33.   Има изроди, които заслужават да се мъчат, а по-голямо мъчение от това да си затворен завинаги в една килия няма. И все пак, аз съм "ЗА" смъртното наказание, защото смятам, че когато говорим за особено тежки престъпления, нещата са сериозни. Става дума за много опасни индивиди, които по-добре да са мъртви. Те са опасни за обществото и, ако не дай си Боже избягат от затвора, ще наранят още хора. Освен това парите на данъкоплатците могат да се използват за нещо по-смислено от това да храним убийци и изнасилвачи...

34.   Съгласен съм с № 1 и № 13

35.   Не №30, не е двоен морал, защото както може да се случи да изнасилят сестра ти, така може да се случи синът ти да обвинят в изнасилство например, защото е нежелан кандидат зет. Ако представи си синът ти легне с приятелката си у тях, и тя го е поизлъгала за възрастта си с 2 годинки, и му е казала аз съм почти на 16г, и баща й ги свари, и повдигне обвинение. Да синът ти в този случай се явява педофил, той заслужава ли смъртно наказание. Не забравяй, че сме в бг и дъщерите ни, искаме или не, правят секс от 13 годишни с нашите 16-17 годишни младежи. Всички те педофили ли са? Всички те смъртна присъда ли заслужават? Да не говорим, че в случай, че приемем смъртното наказание за педофилия трябва да убием всички роми от мъжки пол, не че са ни полезни, но с тях ще идат и нашите младежи. Ако ще се мисли закон той трябва да се изработи така че да пострадват само истинските изроди но как?

36.   Един човек не трябва да убива друг човек. Ако се прилага смъртно наказание върху такива извършили убийство, с какво се различава отмъстителя от убиеца? Не са ли и двамата убийци? Ние не искаме да живеем в свят съставен от убийци и насилници, защото по този начин не се въздава правосъдие, а насилие (със сила). Смъртта в земния (материалния) живот не е последна, другата вечната смърт, която е наказание от Бог следва. От това трябва да се страхуваме - от Божието наказание, не от човешкото насилие над нас. Защото смъртния човек може да убие тялото ти, но не и Духа ти. Никой не може да убие духа ти, защото добротата(любовта) е Божия сила. Бог иска ние да се въоръжаваме с любов и търпение, не с отмъстителност. А последната дума е Негова - Той ще накаже тези, които не се подчиняват на Божията воля. Така че, злото ще бъде изкоренено, но не посредством човешка намеса, а заради Божията воля - което е предречено още от сътворението.
Както е написал някой по-горе, за такива убили друг човек, Бог ги наказва още тук на земята - посредством всякакви нещастия. Те са гледани с презрение от останалите, съвестта им говори цял живот и не ги оставя на мира, сънуват непрекъснато кошмари, умират от неизлечими болести и т. н. Но ако междувременно такъв човек се промени и осъзнае стореното от него зло и се покае, и търси Бог за помощ, то Бог ще му прости, защото е спечелена още една човешка душа за Божието царство. Щом Бог прощава, защо ние да не прощаваме - та ние не стоим над Бога. Затова не на смъртното наказание, което е равно на убийство. След като сам Бог ни е завещал, че "всяка кръв ще бъде изискана" от ръцете на убиеца, защо ние трябва да убиваме или поддържаме убийството? Бог ни е създал за мир и любов, не да се унищожаваме.
Когато юдеите разпъваха Исус Христос на кръста, Той не им се противопостави, но ако искаше и трябваше така да бъде щеше да измоли от Бог наказание само с една дума или един жест да ги унищожи. Вместо това, Той се молеше - "Прости им Господи - те не знаят какво правят, не им го зачитай за грях".
След като един човек е загинал от ръката на друг човек, отмъстителя и цялото семейство на убиеца да унищожи - няма да върне своя убит и няма да му стане по-леко от това, напротив сам се превръща в убиец или поддръжник.
Само си помислете кои стават убийци - невярващи в Бога и слаба воля хора, които се подчиняват на злото. Навикнали винаги и във всяка ситуация да бъде тяхното и непризнаващи мнението и желанията на другите, мразещи себеподобните си и доминиращи със собствените си егоистични искания. За такива водени от зли духове няма място в Божието царство и Бог ще ги унищожи, така или иначе, затова хората не трябва да враждуват помежду си и да си причиняват зло(като му се подчиняват). Към убийство прибягват само безсилните - тяхната сила е в унищожаването на заобикалящата ги среда, те не се уповават на справедливия Божи закон, че любовта е най - голямата сила на света. Без любов няма живот!

37.   аз съм за то не може човек ей така да си убива на воля и после да остане без наказан

38.   Аз съм ЗА!

39.   За. Но не и при положение, че корупцията е в извьнземни размери, както е сега.

Тия корумпирани ченгета ще ни избият, а оня дето е извьршил престьплението ще си пече дупето на скьнце. Приеме ли се подобно нещо в сегашно време - още 1 вариант за изтребване на Бьлгари.

40.   Твърдо "ЗА" смъртното наказание. На престъпниците мястото им не е между хората. Които е убил умишлено, пак ще убие. Страхът от смъртното наказание ще намали престъпноста драстично-. А за доживотен затвор несъм съгласен. От къде накъде данъкоплатците ще плащат за престъпника да живее. Как си представяте аз да работя и да плащам да се храни някой изрод в затвора докато е жив. От тая хуманост и от тези калпави закони, нормалните хора живеят в непрекъснат страх.

41.   н. 40 „Страхът от смъртното наказание ще намали престъпноста драстично“ Ако това беше вярно, нямаше САЩ, Индия и тем подобните страни със смъртно наказание да са ТОП по престъпност. В САЩ има изследвания - в щатите без смъртно наказание престъпността дори е по-ниска. Важна е превенцията. Иначе като член на ЕС и без това не можем да имаме смъртно наказание. И това е добре така! Не е рядко и да се направи грешка и доста невинни биват изпържвани в САЩ.

42.   Темата е безкрайна. По принцип "НЕ" но ако аз или мой близък е пострадал от някой психопат... "ЗА" Има такива престъпления... Чух неотдавна за циганин, който обрал и изнасилил баба, пред очите на стареца. Минали 2-3 дни и стареца починал. Е, тоя е за убиване с камъни. Забравих, да спомена, че това става в село някаде в Северозападна България. И не е единствен подобен случай.
Ели

43.   Смъртта не наказва, тя отървава престъпника. Тежък физически труд и доживотен затвор е по тежкото наказание. Не сте ли чували, че някой си стрелял по хората и после се гръмнал сам, защо мислите го е направил? Не му се лежи в затвор. И тука трябва всеки убиец да лежи до края на дните си, а те рядко ги излежават.

44.   Целта на която и да е присъда е не да наказва и отмъщава, а да реабилитира - възпитава! .. и отчасти да действа като вид заплаха за бъдещи престъпници. Смъртната присъда в САЩ е позволена в много от щатовете /в повечето/ и там нито убийствата, нито изнасилванията са по-малко. За сметка на това всяка година 350 души биват освободени, защото са им сбъркали присъдите. Хайде - трагично е да си лежал 20 г. несправедливо в затвора (наскоро дори пуснаха такъв, който уж бил убил евреин в Ню Йорк, но се оказа невинен), но още по-трагично е да си изпълнил смъртната присъда и хоп - човекът да е бил невинен и да се дадат повече права на самозащитаващите се, но осъдените убийци трябва да лежат до живот в човешки и хуманни условия, за да имат време и възможност да мислят за деянието си и да се покаят.

За мен смъртна присъда трябва да има (и има) само за хора, които непосредствено ни заплашват - терористите например. Трябва да не се съдят хора, които в опит да защитат частно или държавно имущество са действали.

45.   Абсолютно. ЗА.

46.   ЗА.

Тези, които убиват и придобиват чужда собственост в особено големи размери трябва да бъдат разстреляни като кучета.

Давам ви пример - КТБ. В този момент някои от кредиторите в КТБ са се превърнали в кредитни милионери и ще живеят живот на гръцки богове, а за сметката на тези 50-на души други 500 000 ще изживеят един мъчителен и мизерен живот, който ще бъде наследен и от техните деца.

Знаете ли, че през последните 10 години в Китай 13 000 са били осъдени на смърт и екзекутирани за корупция?!

Няма смисъл данъкоплатците да плащат стотици хиляди левове, за да може един убиец да живее 50 години в затвора нахранен и напоен.

Толкова ли сте глупави, за да не го разберете ?

47.   Смъртно наказание трябва да има както и строг тъмничен затвор за непоправими престъпници, не трябва разходите за затворниците да са за сметка на народа, те трябва да си ги отработват!

48.   Против съм, най-малкото защото може да е станала грешка.
Китай изобщо не са ми приер, защото тези смъртни присъди са с политически привкус. В САЩ трудно вече дори ги изпълняват, защото не могат да намерят кой да им прави смъртоносните инджекции - никоя нормална компания не иска да доставя такива медикаменти за смъртни присъди. Да не говорим, че като християни трябва да сме против, защото Христос прощава на един убиец на кръста - виждаме и при него до какво води смърното наказание - до очистване на неправилните хора, защото никой не може да гарантира, че присъдата е справедлива, а при затворник можеш да го пуснеш, но като го убиеш - КРАЙ.

49.   Аз съм ''за''! Не виждам нито смисъл, нито логика в това да храним рецидивистите и извергите по затворите, а след това да ги пускаме на свобода или те сами да бягат за да ни кълцат, режат, изнасилват, давят, ограбват, застрелват и бият до смърт. Мисля че живота на мирните и невинни граждани е по - ценен от този на убиеца!

52.   "Да не говорим, че като християни трябва да сме против, защото Христос прощава на един убиец на кръста - виждаме и при него до какво води смърното наказание"
Ние сме в един различен свят, където трябва да се пазим от злото, но когато това 'зло" е вън и убие някой какво?
Едва ли искаш затворник (убиец) да избяга и унищожи няколко невинни живота. Предполагам знаеш за убитата студентка във Велико Търново и извършиля...
Вчера чух, че ще има гривни за някакви престъпъпници - нищо не му пречи на "нарушителя" да убие, ограби, пребие с тая гривна - ЗА СМЪРТНО НАКАЗАНИЕ.

53.   Вие сте луди! мислите ли,че няма да пострадат децата и внуците ви ако се въведе.С един свидетел да каже той беше и пробитият бг съд всеки може да бъде осъден.Те сега са го обърнали на бизнес правосъдието не плащаш взимат ти години от живота.Знаете ли че 98% от изправените пред съд са признати за виновни а 2% са политиците и мощните бизнесмени те са оправдани.Ако има смъртно то трябва да се дава задължително на съдии хванати с подкуп сега им дават условни....

55.   Вие сте луди! мислите ли, че няма да пострадат децата и внуците ви ако се въведе. С един свидетел да каже той беше и пробитият бг съд всеки може да бъде осъден. Те сега са го обърнали на бизнес правосъдието не плащаш взимат ти години от живота. Знаете ли че 98% от изправените пред съд са признати за виновни а 2% са политиците и мощните бизнесмени те са оправдани. Ако има смъртно то трябва да се дава задължително на съдии хванати с подкуп сега им дават условни....

1-50 от 59