Споделена история от Други

Може ли психотерапевта да навреди?
Здравейте,
Как смятате според вас възможно ли е понякога психолога или психоаналитика да навреди на пациента? В смисъл да му въздейства така, за да вземе решение, което самия психотерапевт иска. Което решение може и да не е за добро на пациента.

Както всички знаем всеки понякога греши. Смятате ли, че е възможно психотерапевта от лични причини да действа по някакъв негативен начин на пациента, за да се повлияе той. И макар пациента дълго време да не се съгласява с решението, което му предлага психотерапевта накрая да склони и после да страда цял живот заради това. Как мислите вие? Ще се радвам да чуя мнения. Благодаря.

Коментари

1.   Не вярвам съзнателно да навреди, но може да го направи поради некадърство и незаинтересованост. Най-добре е човек да не им се предоверява и да си дава парите на празно.

Моето мнение е, че не може някой непознат, бил той и психотерапевт, да знае за тебе и проблемите ти повече, отколкото ти самия.Той не е заинтересован за тебе, въпреки че му плащаш за това.
И аз много съм го закъсвала с проблеми, но не съм се обръщала към тях, и не съжалявам за това.

2.   Аз лично съм обиколил доста писхитерапевти (платени и безплатни) и до сега не се съм забелязаял някой да е искал да злоъпотреби с мене. Верено имаше една млада психоложка която ми изготви незнам си колко хиляди сесии които бяха абсолютно задължителни. Аз ходих при нея когато АЗ имах нужда и същност видя че нейния номер няма да мине със задължителните и сесии.

Ходенето при психолог/психоаналитик е едиснтвено по твое желаниеЧ Никой не може да те задължи и да ти постави за цел колко и кога ще се виждаш с този специалист. Всичко си определяш сам/а! Естествено ако видиш че психолога се опитва да шикалкави нещо кажи му го направо в очите. Запомни, ти НЕ СИ вързан за този човек и не трябва да играеш по неговата свирка. Всичко зависи от теб! Успех!

3.   От авторката
При мен проблема е не, че аз съм ходила на психоаналитик, а моят бивш приятел и както се досещате тя успя да ни раздели след 3 години, откакто той започна да и споделя за нас. Още в началото тя беше казала, че не съм за него, че сме много различни и така в продължение на 3 години все такива неща му говореше.
Освен това е приятелка на майка му. Той по едно време също подозираше, че има нещо общо това и че може би тя споделя някои неща на майка му, но въпреки това накрая явно е успяла да го убеди.

И така вече повече от година не сме заедно. Но аз разбира се още се сещам за него и за това как се стекоха нещата. Та за това реших да попитам при вас имало ли е подобни случаи. Колкото и да е все си мисля, че тя е изиграла основна роля за нашата раздяла. Защото той беше видимо тъжен, когато се разделяхме.

4.   Не се заблуждавай: ако тоя човек е искал да бъде с тебе, как ще му каже някой, па било то и майка му, да те остави, и той ще го направи?Ако той иска да е с тебе и ти с него, никой и нищо не може да ви спре и да ви попречи...та камо ли приятелката на майка му да му каже че не си за него и той: да, добре...
Значи просто, тоя човек не е искал да е с тебе, или поне не достатъчно.Така че не съжалявай, няма за какво.

6.   Да може и за съм посещавала психотерапевт и след сеансите съм ревала бърка в стари рани и после много те боли но ти пробваи може пък на тебе да ти повлияе добре при всеки човек е различно така че не може да се обобщава!!!