Споделена история от Други

Мога ли да пътувам сама
Здравейте. След около два месеца правя четиринадесет и се чудя дали мога да пътувам сама из страната. Аз живея във Велико Търново и искам да отида до София (нашите са съгласни да ме пратят там).

След като изкарам лична карта мога ли да пътувам сама из България или ми трябва придружител?

Коментари

1.   На практика мисля, че можеш да пътуваш сама из страната. Много деца го правят- а вече това, че е рисково да ходиш насам натам е друга тема. А колкото до законите на РБ не съм запознат с тях.

2.   След 7 годишна възраст можеш да пътуваш сама из страната с картата прикрепена към бележника. Синът ми на 9 години си пътува с автобус и влак до друг град и обратно на 250км сам без проблем на половин цена на билета за влака.

3.   Не пътувай сама!

4.   В рамките на страната-да, ще можеш.

5.   Абе то че можеш- можеш, ама само дете и то момиче във влаковете... нз не те съветвам... не че искам да те плаша, но все пак това е моето мнение ;)

6.   Да, можеш в рамките на страната. Няма риск, ако пътуваш с влак или автобус, ако се движиш на обществени места в рамките на деня, но докато е светло. Не се качвай на стоп и не се качвай в коли на чужди хора. Взимай само таксита, за които си сигурна, че не са фалшиви. Например в София пред автогарата са истинските таксита на ОК, но пред гарата са разни фалшиментоси.
Във влаковете, по гари и автогари има винаи много охрана, полиция, а и граждани, които също внимават да не ти се случи нещо лошо. Ако някой мъж ти се натрапва викай силно „ОСТАВИ МЕ НА МИРА. КЪШ, КЪШ, ПОЛИЦИЯ“ и го гледай в очите. Той ще избяга и няма да те закача.

Честито - на 14 г. си. Следващата стъпка е на 16 г., а на 18 ще си съвсем самостоятелна. Ако внимаваш и имаш акъл, няма какво лошо да ти се случи. Лошите неща се случват на несамостоятелните деца без самочувствие, които не са ги пускали сами да играят и пред блока си. После точно тези попадат на педофили и всякакви идиоти, защото нямат опит в живота и с хората. Във влака пътуват и доста възрастни хора и по принцип няма проблеми, напротив - разказват се чудесни истории и се учиш да се съобразяваш с другите пътници, да поемаш отговорност (да не си губиш билета например), да се оправяш при проблеми (закъснения) и с всякакви глупаци.