Споделена история от Други

Можеш ли да се научиш да пееш?
Здравейте, момиче съм на 16. Много обичам да пея, но явно не мога. Можеш ли да се научиш да пееш по някакъв начин или това си е талант и можеш просто да го доразвиваш? тоест или се раждаш с него, или не.

Коментари

1-50 от 60

1.   Абе да не те отчайвам, но, ако едни 60% не можеш да пееш, останалите 40% в теория и уроци са ти безполезни. Това е все едно "да се научиш" да рисуваш. Или го можеш, или не. Трябва въображение, трябва да го носиш в себе си. И аз винаги съм искала да бъда певица, ама на... не че не мога да пея, но не съм чак толкова талантлива, колкото трябва, но знае ли човек... Е, ако изобщо не можеш да пееш - няма как да се научиш.

2.   Талант е, ако го нямаш каквото и да правиш няма да го получиш... Ако го имаш може просто да го доразвиеш, другото е безсмислено.

3.   Мисля, че може. Във вокална група съм и съм виждала всякакви случаи, които с течение на времето се развиват.

5.   Талант е, съжалявам :)

6.   И аз мисля, че може. Ако го желаеш наистина силно..

7.   Не може. Ако можеше дали всички нямаше да са певци, художници, и т. н. :)Аз например никога не съм ходила на уроци по пеене, но имам талант. Винаги когато съм пеела, хората са ми задавали въпроса защо не развивам таланта си. Участвала съм в конкурси и имам 3 първи места. Винаги хващам микрофона когато отидем на пиано бар или караоке, за да развеселя обстановката. Но никога, ама никога не почувствах музиката част от себе си. :) Родителите ми са музиканти, предполага се трябва да ми е вродено. Но никога не почувствах нищо когато пея... Беше между всичко останало. Истинската ми любов е рисуването. Уви, дърво не мога да нарисувам :) Нямам никакъв усет! Така, че не винаги получаваме това което искаме. Може би трябва да се научим да обичаме това, което получаваме :)

8.   Може, аз съм била във вокална група, възможно е да се научиш да пееш, но как да се изразя... гласа ти ще звучи малко... изкуствено. :)

9.   Занимавам се професионално с пеене и да ти кажа ако имаш музикален слух и хубав тембър на гласа може много бързо да напреднеш, но ако нямаш тези качества те съветвам да започнеш да свириш на някакъв инструмент за да развиеш слуха си. Докато свириш използвай зрителната и двигателна памет за да запомниш мелодията, която свириш и акордите. За пеенето определено е нужен талант, без него напредъкът е почти невъзможен. Отиди при вокален педагог да те чуе и да ти каже дали си струва да дерзаеш. Успех:)

10.   С много пеене става и без талант !!! ВАжното е да ти е хубаво

11.   Когато пееш не мисли за друго вжевисе във песента дай всичко от себе си не се предавай и ще видиш малък резултат и аз съм така и вече имам напредък не ми трябват уроци и други неща

12.   НЕ, от както се знам не мога да пея, пробвала съм да ходя на хор и в началното, и в основното, и в средното училище- не става. Това е талант, или го имаш, или не.

13.   Аз съм вокален педагог. Преподавам пеене от години. В практиката си съм срещала различни случаи. Има хора, които могат да пеят вярно- да интонират точно, казано по-професионално. Има и такива, които не могат изобщо. Но... съм попадала и на един междинен тип, макар и доста рядко. Това са индивиди, които не са на сто процента музикални, но не може да се каже, че са лишени от всякакъв слух. Пряк свидетел съм била как някои такива случаи, след упорити занимания по солфеж, започват да пеят доста вярно. Подчертавам обаче, че трябва не уроци по пеене, а уроци по солфеж. Уроците по пеене се насочват основно към изграждането на правилна вокална постановка, докато заниманията със солфеж поставят основен акцент върху точното интониране- вярното пеене. Заниманията със инструмент също са много полезни.

14.   Зависи какво искаш да пееш. Ако е чалга и/или рап - всеки може. Ако искаш наистина да пееш, тогава трябва талант и труд.

15.   може да се научиш само трябва силно да го искаш и ще успееш вярвай в себе си

16.   МММ аз имах не много добър глас но исках да съм на сцена - започнах да пея по накалко часа всеки ден пих сурови яйца спрях сухите храни и безалкохолното и точно за 1 месец всички казваха че гласът ми е по мек и вече не толкова грапав и точно след месец и няколко дни беше първата ми изява без да се хваля но всички останаха доволни - изводът е че да можеш но ти трябва постоянство и трябва зумите от текстовете да излизат от сърцето но за съжаление моите месеци слава в училище и в доста голяма чяст от варна - приключи постоянното ми занимание със музиката ме обсебе имах лоши оценки но на мен ни ми пукаше след известно време забелязах че гласът ми се променя и уви загубих всичко гласните ми струни баха съсипани но споко едва ли ще ми послушаш но все пак не давай на музиката до те обсебе

17.   Можеш, стига да не е чалга :) (защото това не е музика)

19.   Според мен не можеш, всеки си се ражда с талант/дарба, която може да развие или усъвършенства.

ПС: Недей да се пробваш да пееш метал - това не е музика.

Йоана ?

20.   На мен всички ми казват, че имам хубав глас, но не пея правилно. Като бях малка имах участия в концерти, но изведнъж започнах да променям гласа си докато пея и всичко стана много фалшиво. Сега дори ме е срам да пея пред хора. Посещавам вокална група в училище и ми предстои солово изпълнение на Фестивала На Руската Песен. Не знам как ще се справя. Може би ще се изложа. Моля Ви кажете как да си върна стария начин на пеене с някакви упражнения или нещо. На 13 съм и се нуждай от помощта ви.

21.   Някой добър самарянин ще ми каже ли как да НЕ пея фалшиво. Аз си пея точно, но е доста фалшиво. Става въпрос за метъл. И моля чез постове от типа "метълът не е музика"

22.   Трябва да вярваш, че можеш нещо. Трябва да имаш голямо желание и винаги бъди себе си дори и да ти се смеят другите какъв си на вид или какво можеш или какво не можеш!!! Ще оспееш с желание и ти пожелавам да се справиш много добре!!!

23.   Талант е, но ако имаш много желание можеш да постигнеш горе-долу прилични резултати и без да си супер талантлива, обаче не очаквай да станеш професионална певица без талант, но ако е само да пееш за удоволствие-нямаш проблем и щом ти се пее, пей.

24.   "Никога не е късно да станеш за резил" Визирам последният коментар. Ако видиш, че всички ти се смеят, не е лошо да се поспреш. Освен, ако нямаш уникален глас изпреварил времето си... което в случая не е така. Точно коментари /обикновено давани от близките/ окуражаващи видимо неталантливи хора им правят мечешка услуга накрая. Пеенето е талант, гласът също, ако имаш даденост -да може да се научиш да пееш, ако нямаш - не. Същото е и с рисуването. Точни науки могат да се усвоят с усилия, но талантите - не мисля.

25.   Разбира се че може без талант. Аз пеех като раздрана гарга, а сега пея много добре. Ако отидеш на уроци по пеене ще се научиш. Мен ме научихаот да пея страхотно. Следвай мечтата си. Бъди смела. Баща ми ми казваше че човек има 30% талант и 70% труд. Тате ми ги казва до ден днешен и аз не се предаван. Можеш да бъдеш каквото си пожелаеш

26.   Оказа се, че майка ми ме е чула как пея и ми каза, че пея изключително вярно и само да не се хващам с по-високите тонове. А аз нищо не отбирам от тонове, ноти и тем подобни. Каза ми да се водя по музиката, а не по гласа на вокала.

27.   Тези, които казват, че е нужен само талант изобщо не са прави. Естествено ако имаш талант ще ти е по-лесно, но и да нямаш, с много усилия ще постигнеш страхотни резултати. Човек може да се научи да пее, едно момиче от моето училище не можеше да изпее един верен тон, а сега ходи по конкурси и печели награди. И аз отскоро ходя при нейния вокален педагог, който е страхотен професионалист. Напредва се страшно бързо при него. Може би тези, които казват че без талант не може, посто не са попадали на добри педагози. Иначе аз имам музикален слух, пея що-годе вярно, но просто нямам глас на певица. А толкова много обичам да пея, затова тръгнах на уроци.

28.   Като за начало можеш да "пееш" рап - там няма тонове, а само ритъм, тей че пробвай да свикнеш. После може да минеш към някои песни дето са с тонални мелодии, обаче са в много малък диапазон (например 4-5 тона - това са някои от по-простите детски песнички, някои народни песни, както и доста от поп музиката).

29.   Отговора на въпроса на авторката няма как да бъде еднозначен. Да се научи човек да пее има няколко страни.

Първо - да се научи да пее вярно, а не фалшиво. Това се учи, освен ако "слон не ти е седнал на ушите". Важно е човек да се научи да се слуша. Може да сте забелязвали как някои изпълнители по време на концерт, ако е много шумно притискат ухо за да могат да се чуят. Е, аз съм от музикална фамилия, години съм свирила на пиано, учила съм солфеж, елементарна теория на музиката, хармония и т. н. и пея вярно, но това изобщо не означава, че мога да пея.

Второто, което е важно е да имаш някакви гласови данни - хубав тембър. Всички, които се занимават с музика знаят от какво се определя тембъра на всеки инструмент и на гласа, а именно обертоновете. Тембъра човек си го има и той е индивидуален. Разбира се вокалните педагози могат да направят много относно диапазон, постановката на гласа и самото звукоизвличане. Но колкото и да уча може да имам напредък, но винаги ще ме различите от Калас.

И третото (но не и по значение) е душата. Нея само господ може да ти е даде, тя си е лично твоя. Никой не може да те научи да чувстваш, да усещаш музиката. Без душа какъвто и тембър да имаш, колкото и вярно да пееш няма да се получи добре. Нещо ще липсва.

Успех на всички!

30.   Като по-малък бях много зле с пеенето, в часовете по музика госпожата ми казваше, че съм имал потенциал, пък аз чак не можех да й повярвам. Обаче с развитието на нещата започнах да свиря на китара и да ходя на уроци и придобих що-годе добри музикални познания. Една вечер, както си стоя със слушалките в ушите реших да пея заедно с песента, която слушах и не прозвуча толкова зле. Оттогава чакам всеки удобен момент като съм сам вкъщи да си пея. Моят съвет е - трябва ти опит, само с желание не става. Ако редовно пееш ще задобрееш. Дано съм помогнал :)

31.   Според мен може и двете. Ако не си кръгла нула в пеенето, имаш слух или свирищ на нещо, има възможност и да се научиш що-годе. За таланта няма спор - или го имаш или го нямаш. Но пък можеш да се пробваш. Става с много упражнения. Запиши се на уроци, ако не става - не става.

32.   здравейте, аз обичам да пея, но когато запея пред възрастни аз ги питам дали пея добре, а те ми отговарят че не пея хубаво става въпрос за песни като на Адел listen или на Лили Иванова за тебе бях не знам какво да правя може ли отговори или съвети аз съм на 9 и когато се слушам да пея звучи не чак толкова лошо и фалшиво

33.   Трябва да вярваш в себе си. При мен беше така. Всеки ден си пея и понякога ми се получава, но зависи и от височините. Не съм най- добра певица, но все пак пея добре. Пробвай с по- ниските тонове. При мен се получават високите (всичко зависи от това какъв е тембъра и силата на гласа). Колкото това дали пеенето е талант или не отговорът ми е, че постепенно всеки ден дори да пееш само (до, ре, ми, фа, сол, ла, си, до)стига. Вярно е, че с талант е по- лесно, но и тези, които не могат също могат да се научат. Съветът ми е : не се опитвайте да пеете, като оригинала, а по свой начин. Както на вас ви е удобно. Започнете с рапиране и бавно започнете с по високите тонове на песните. Не дейте да пеете по-силно от мелодията а се вслушвайте в нея. Родителите ми са музиканти, а аз пея по-зле от тях, но с постоянни репетиции баща ми ме научи. Свиря на пиано и цигулка, мога да рисувам, да танцувам, но пеенето е моята страст. Очаствах в няколко концерта (5 или 6) спечелих 3 първи 2 трети и едно второ място. Сега ми предсоят още 4 и се надявам да се справя подобаващо на тях. Това е от мен. Накрая започнах да се хваля, но мисълта ми е, че и аз не можех да пея, а с постоянни тренировки и на ден по 4 часа солфеж и свирене на музикални инструменти се спавих и се научих да пея правилно.

34.   Според мен може в нашия клас имаше едно момиче . Тя нямаше нито лош глас нито добър, но тя продължи да пее и .... вече има страхотен глас !! Може не всички певци/певици от началото са имали хубави гласове , ама с течение на времето всичко става ...
Ако на ден пееш поне 10минути гласа ти ще се отвори и ще звучиш по-добрее :) !!
И , ако не се откажеш естествено, трябва да имаш воля. Трябва да накараш една твоя приятелка която има хубав глас малко да ти каже как точно пее , защото тя може би има талант , пък може би се е научила. В математиката не трябва талант или трябва да се научиш или .. И в рисуването с натрупването на опити започваш да рисуваш по-добре става. Преди няколко месеца чух , че за да имаш по - добър глас , освен да пееш 10мин. , трябва да изпиеш сурово яйце или да ядеш месп , наденица судужук и др. :д . Аз не мога да пея , но не мисля да се откажа от това и вече звуча по-добре от преди , преди не можех да нарисувам човек , но сега съм по -добра в товаа !! Надявам се да съм ти помогнала ! :))))))))))

35.   Ами зависи... Или го имаш или не...

36.   И талант трябва, но не само. Ако можеш да пееш високите тонове, нямаш проблеми. С няколко урока ще ти се получи, но ако смяташ да се занимаваш професионално, освободи си графика за няколко години.

37.   Две думи... Джъстин Бийбър. Мислиш ли, че тя някога се е учила да пее?

38.   16 да знаеш, че ако наистина си постигнал такъв напредък просто остави гласът си да си почива един месец. И през всеки ден от този месец си пей някоя съвсем лека песничка. Един път реших да участвам в концерт и спечелих. Пратиха ме в няколко извънучилищни концерта. След това цял месец ме боля цял месец и аз правих така.

39.   " Ако можеше дали всички нямаше да са певци, художници, и т. н. " - Има куп хора, които пеят, рисуват, пишат и творят почти професионално, и биха могли да живеят от това, но просто са си го избрали като хоби.
Някой хора са различни.

Ако си имала добър слух си прихванала верните тонове е доста по-лесно. Истината е, че дори гласа ти да хваща 7 октави, ако не знаеш как да го ползваш, ще звучиш фаливо.
Важното е да се научиш да пееш вярно, та доти и да нямаш гласът на Фреди или Уитни Хюстан, то пак ще звучиш добре. И всекиднени тренировки. А ако те е срам да пееш пред хора.... съжелявам ни си сбъркала хобито. Може да се пробваш като актриса в театъра... не и това не е добра идея :)
Успех.

40.   Забравяте, че таланта е 10% останалите 90% са труд. Ако потърсиш помощ, полагаш много усилия и имаш огромно желание ще се получи. Аз също пеех ужасно, но много ме влечеше музиката. Вече от 7 години се занимавам с музика, пея, продуцирам...

41.   Аз искам да пея.

44.   И при мен е същото уча много бързо песни особенно ако са на друг език но ме е страх да пея пред семейството си или публика но само на приятелите ми им се доверявам а и относно за теп да аз съм сигорна че можеш да пееш ако тренираш гласъ си ( да пееш постоянно) може да имаш много по хубав глас и като пееш постоянно може да свикнеш и да си пишеш свои песни

45.   Спорет мен трябва да имаш талант и да се опражняваш над него.

48.   Трябва да го можеш. Аз мога да пея и даста време не се занимавах но вече започнах и до сега имам 3 първи места и имам покана за шоуто на слави трифонов. Но пробвай може и да стане :)

49.   Аз от малка съм родена с таланта си да пея и да свиря на пияно, но и ти можеш да се научиш. Мама винаги ми казва, че няма невъзможни неща. Заради мама пея. Тя винаги и казва, че съм нейното славейче. :)

50.   Спокойно и аз бях като теб-отначало не можех да пея всички ми се подиграваха че не мога да пея, но аз не ги слушах и в продължение на 11 месеца може да се каже една година постоянно пеех песните на деми ловато и видях че има подобрение в гласа ми бях силна. Не казвам, че съм добра в пеенето, но имам ги тия 85 процента и затова ти казвам и ти да опиташ и да бъдеш силна и да не слушаш другите. Пожелавам ти късмет

51.   Разбира се можеш! 1-во Това ще стане ако много го искаш! 2-ро всеки ден трябва да се упражняваш , , ла ла ла ла, , защото така гласните струни ще се оформят.! 3 - то прави гласове колкото може по - добре, след тези правила може да отидеш и на уроци!! с тези правила вече може да се опитваш и на сцена...
Успех!! :)

53.   Според мен не е вярно. Виж, пей каквото ти харесва и каквото според ТЕБ ти подхожда. Не се интересувай от мнението на останалите и ще бъдеш върха! :)

54.   Аз съм на 26 години.
Цял живот съм се опитвал да пея и всички са ми се подигравали. Майка ми също се шегуваше и ме наричаше музикален инвалид, даже ми го каза преди година. :D Началото на тази година пропях. Потвърдиха ми го професионалисти и бившата ми учителка по музика. Според тях имам глас. Оказва се, че мога да докарам гласовете на няколко изпълнители от България и Сърбия. Не го вярвах и се записах да си чуя гласа. Аз усетих, че имам глас, но се появиха съмнения и си казах, че на мен така ми се иска, а всъщност съм фалшив. И приятелите също ми потвърдиха, ама аз помислих че нещо ме гаврят. Трябваше да се уверя и се консултирах с човек, който е доста откровен и не обича да лъже хората. Той беше казал на един човек преди няколко години, че ще е препоръчително да пее само в банята и пред огледалото, за да не изтезава случайните и всякакви слушатели, тоест казва си директно кой става и не става. Той ми потвърди и беше доста сериозен, накара ме да се свържа с негов приятел и той също да ме чуе, да си даде и той оценката. Сега ме карат да се занимавам с музика професионално. Аз си пея за кеф и не искам да ставам певец. Трябва да се упражняваш върху разни песни. Можеш да го постигнеш без вокален педагог, ако искаш да не се занимаваш професионално с това, разбира се. Възможно е да се научиш да пееш, възможно е почти всеки да се научи. В интернет има хора, които страшно дразнят с гласовете си, но и те могат да намерят подходящ стил и да не звучат дразнещо. Моят глас подхожда много на поп-фолк ритъма, аз също съм се пробвал и на песента на Don Omar - Taboo, получи се добре. и все пак искам да пея Поп-Фолк.

55.   Здравей! Аз съм момиче и сега съм на 16 и от тринайсетгодишна се занимавам с пеене - вкъщи разбира се - всяка вечер разпускам като усилвам музиката и пея. Просто изразявам това, което чувствам, чрез гласа си, отпускам се изцяло и се опитвам да правя различни извивки с гласа си. Това го правя всеки ден, защото е полезно и ставам все по-добра. Сега наскоро се записах на уроци по пеене и първият ми път не беше много добре, защото се притеснявах, отдавна не бях пяла, но в мига в който почувствах, че наистина искам да пея станах много по-добра, защото усещам че правя това, което искам. Когато правиш нещо от сърцето си, то винаги е добро. Важното е да имаш хубав глас и усет за тоновете, пък оттам нататък всичко се научава. Не си мисли, че пеенето е само вроден талант - всички певци и певици имат вокален педагог и се упражняват, защото доста неща от пеенето са въпрос на техника и упражнения и време. Важното е да имаш основата - както вече казах - усещането за тоновете и хубавият глас, а извивките се научават. Мечтата ми е да пея и всеки път, когато си помисля за това, сърцето ми започва да "танцува". Ако и при теб е така, значи не си сбъркала пътя, продължавай, за музиката винаги си струва.

56.   Човешкият мозък е разделен на две части, лява и дясна.
Лявата част отговаря за логиката, цифрите, изчисления-Дясната част отговаря за възприятията, емоциите, изображенията, въображението. Хората са предимно ляво мислещи. Художниците, музикантите и други хора на изкуството използват предимно дясната част на мозъка си затова те виждат света по съвсем различен начин, затова и се обличат доста често различно от нас, говорят по различно и съответно имат таланти, които ги отличават от нас обикновенните хора. За сметка на това те рядко възприемат живота като материален, рядко усещат завист, омраза и това още повече услеснява правенето на изкуство. Това че ти искаш да се научиш на изкуство означава, че си ляво мислеща, понеже си поставящ граници( Аз обичам да пея но май не съм добра певица-това са граници). Ако искаш да развиваш таланта си вземи си един рекордер и просто пей каквото ти е на сърце прочети как можеш да изчистиш гласа си максимално и виж какъв е ефекта :) Успех

58.   Аз мисля, че ако нямаш талант с няколко години осилена работа по хармоний и т. н. и с много вяра ще стане. Имахме такъ в слечай. Ака искаш вярвай, ако искаш не вярвай!!!! Успех ;-)

1-50 от 60