Споделена история от Други

За рибките
Здравейте. Начинаещ съм и ще си вземам аквариум с размери 50х30х30 т. е 45 литров. Какви рибки мога да си отглеждам и откъде мога да си купя рибки Бета? Пишете, защото не съм запознат с акваристиката, а много искам рибки..

Коментари

1.   Аз имах преди 2-3 год. рибки и си ги гледах с голямо желание, но искат много грижи относно аквариума:сложих речни камъни на дъното-и по-големи, и по-малки, гадното беше, че стените позеленяваха и се налагаше всяка седмица да ги чистя с гъба (изваждах рибите и почвах да търкам с гъба за миене на чинии). Иначе след това изглеждаше много чист и приятен-рибките си плуваха вътре и т. н. Аз лично си бях взела гупи, сомче, златна рибка, която стана огромна и не ти я препоръчвам 1. защото много цапа и 2. защото аквариума няма да е достатъчно голям за нея и ще се мъчи.
Просто отиди в някой зоомагазин и те ще ти обяснят каква храна да купиш (вземи и витамини), ще си избереш рибки на място и т. н. Успех!

2.   Бетите са много красиви риби (мъжките бети), но и много агресивни към себеподобни. Те ще тормозят всичко живо около тях, дори и женските бети. В аквариума ти ще е касапница, ако вземеш бета и други риби. Ако толкова много ти харесват вземи си един малък аквариум (може от кръглите) и гледай там мъжка бета. Аз така бях направила. Плюсът е, че няма да е нужно да взимаш помпи, филтри и т. н., тъй като бетата е блатна риба, не й трябват такива екстри - само нагревател, защото обичат да им е топличко. А за другия аквариум, литрите са малко за много риби, но това не пречи да си направиш красиво аквариумче. Ако се спреш на златните рибки - най-много две! Дори и те са много, защото на златните им трябва пространство - 50 литра на рибка. Аз в момента гледам 1 златна и 2 сома-чистачи в 50 литров аквариум. Ако се откажеш от този вариант, тогава можеш да вземеш няколко гупита, или пък хелери или нещо такова. Те са красиви и стават за начинаещи. Живородки са, т. е. ще си гледаш и поколението им. Не смесвай видове преди да си прочела дали са съвместими. Продавачът ще ти каже че са, само и само да си продаде стоката. Ти чети по форумите (има поне 2 за акваристи). И само да ти кажа, за всички останали риби като изключим бетите, ти трябва филтър и аератор. Имай го предвид. Успех в това хоби - акваристиката.

3.   Oт 2 към 1:
Това, което се е случвало със стъклата на аквариума ти се нарича алги. Това са водорасли, да уточним, само лаиците наричат водните растения водорасли, всъщност водорасли са алгите, брадата и др. Алгите се махат с едни хапчета, които се купуват от специализирани магазини и се слагат на определени литри. Това е често срещан проблем затова го пиша, в помощ на автора. Другото което се сещам - за хубава визия се продават камъни за аквариуми, големи, малки и всякакви, така можеш да си направиш аквата по твой вкус. Хубаво е да се вземе и маркуч за чистене на дъното.

4.   Боже, това е чудесно! Успех с рибките :)))))