Споделена история от Други

Как живеете с 310 лв. на месец?
Как се справяте? С тази мизерна заплата трябва да си платиш ток, вода, здравни осигуровки, данъци, телефон и още куп неща. Отделно разходи за храна, вода, учебници, транспорт и т. н. Да не говорим, че до миналата година беше 270 лв., ако не се лъжа. Как оцелявате?? ! Не е ли срамота млади хора да искат от по-старите, защото едва свързват двата края, и вместо да учат или да работят и да си живеят живота, да броят натрупаните борчове за този месец?
Защо всеки втори човек трябва да ходи в чужбина и да мизерства, за да може да живее нормално?
Хора, свалихме правителството, доказахме, че се интересуваме от това, което става ту, защото най-малкото сме граждани на тази държава, ами заплатите и пенсиите на старите хора? Трябва да пак да се правят протести за мизерните заплати, които младите хора получават? Нали не искате когато станете на 70години да вдигнат заплатите на 1000лв?? Защото според управляващите, след 50години пенсионерите ще получават по 1000лв пенсия. Това го чух по новините, срамота. В нормалните държави минималната раб. заплата е 600лв. Като увеличават тока всеки ден, поне заплатите да бяха високи, за да може всеки да си го плаща.
И тези учителите и лекари не се наядоха на пари. Нека не увеличават само техните заплати, ами да вземат да увеличат и минималната, защото много хора живеят със нея. Колко студенти има, които са безработни и вместо да работят по специалността си, работят като сервитьори или продавачки. Нищо лично към професиите, просто безработицата и безпаричието тласкат хората към мизерия, проституция и т. н. Не искам да живея така... но не искам и да ходя в чужбина и да живея в каравана с 100човека, а да имам бъдеще в моята държава. Искам да се гордея с нея, но сега просто няма с какво.

Коментари

1.   Кой е казал, че живеем с 310 лв.? Средната раб. заплата в страната вече подмина 750-800 лв.
Иначе може и с по-малко. Като студентка съм живяла с по-малко пари, но не съм се плашила от работа и не съм искала от нашите пари на готово. Гъз знае 2 и 200.
Една година се опитвах да намеря работа на един младеж от моят град, защото много го съжалявах. Включително в чужбина му търсих директно в бюрото по труда в Германия, защото знам немски. Какво стана? Ами той отказваше. Имаше големи претенции за заплащане, условия на труд, но НИКАКВА КВАЛИФИКАЦИЯ. Отказа и към 5 сериозни предложения за работа.
Накрая мама и тати му отпуснаха пари да учи в лош бг. университет.

Извод - не можеш да помогнеш на някого, който не иска да работи. Познавам още поне 3-ма подобни млади мъже, но не се занимавам вече. На единият също му бях намерила работа, а той не отиде дори на интервюто. Как се живее с 310 лв. ли? Трудно се живее, но се преживява. Аз съм живяла и с по-малко.

И аз съм работила неквалифициран труд дълги години, защото докато учиш висше си реално среднист и нямаш никаква квалификация и опит. Почва се винаги от най-ниската позиция за минимална заплата- познавам човек с основно образование, който е почнал като обикновен мияч на коли, а днес ръководи най-голямата авто-мивка в града ни. Да, няма да стане милионер, но едни 1000-1500 лв. си взима - това е РОМ С ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ. 10-15 г. е бачкал яко, но се е доказал и са го повишили.
Вие искате да почнете от 3 бона заплата? Лошо няма, но какво можете да дадете в замяна?
Когато сте необразовани, имате големи претенции, но не искате да работите и 310 лв са ви много.
Да, живяла съм и с по-малко, но вече не ми се налага. На 29 г. съм и имам 11 год. трудов стаж. Днес взимам 10 пъти повече пари от в началото, защото не само инвестирах в образованието си, но и се научих да работя и да разчитам на себе си. Почнала съм от под минималната заплата и съм работила на 3-4 места, за да преживявам, а вие?

2.   Хубава тема, но лоша теза си изложил авторе. Не омаловажавай труда на другите, учителят и лекарят са най важните хора в едно общество. Свалиха правителството без правителство обществото ще изкрета и 5 месеца, но без лекар понякога и час не можеш да изживееш. Имам в предвид, че и те, лекари и учитерли са си прави за себе си, все пак те са висшисти, а и ние сме зависими от тях така, че те също заслужават високи заплати.
По темата ще изчакам коментари и тогава ще си кажа мнението.

3.   Още нещо не смятай как хората живеят с 310лв, защото чисто тези хора вземат 243лв. Питай ги как живеят с 243лв.

4.   До коментар номер едно задръж си злобните изказвания за себе си не били квалифицирани хората за тебе вишшето образование не е квалификация така ли да разбираме а има и хора завършили средно специално в техникуми и имат квалификация и след средното. Хората заслужавали да взимат 310 лева че и по малко е това от твоя страна си е чиста злоба.

6.   до номер 1 и авторката(а)
Подкрепям номер едно за много неща и аз вярвам, че човек може да постигне много започваики от ниското ниво. За Германия не съм съвсем съгласна. Аз живея там и мога да ви гарантирам, че не е толкова лесно да се намери работа за българи. До 01. 01. 2014 г. българите нямаме право да работим там свободно да напомня. Точно в тяхното бюро, което се казва Job Center гледат за си отбият номера. Бюрокрацията е огромна и според мен не си заслужава. И аз съм търсила работа на хора там, но нищо не ми предложиха. Колкото до образованието, платено от „мама и тати“ - защо не. По-добре ли е киснат младите по улиците? Братовчед ми завърши „Право“ в ВСИ и днес е юрист-консулт при Софарма на две хиляди ЛВ. заплата. Лошо ли му е? И неговото образование беше платено от „мама и тати“. Родителите ще плащат образованието - по закон дори са задължени до 25 г. да покрият тези разходи. Утре нали децата им ще ги гледат, а и кой ще плаща пенсионните? Нашето поколение определено е прецакано. Не само малки деца трябва да се гледат, но и родителите ще ни кацнат рано или късно на гърба. Ако сега не се инвестира в образование, кога? Против съм нашите млади хора да ходят да слугуват на Запад за жълти стотинки. Собствената ми сестра е така. Вярвам, че държавата ни ще се оправи, но само с образование можем да постигнем това. Който днес не се образова как искате утре да плаща данъци и да издържа старите хора при тази демография. Не намерим на всички в германия неквалифицирана работа, но кой ще остане у нас да плаща данъци и осигуровки??? Така не се гради държава, а с образование и квалификация и ако това значи родителите да помагат. Защо не? С 310 ЛВ. се живее иначе, защо да не се живее. Като студентка съм живяла с 50 евро на седмица и се е бутало. Въпросът е да почнеш някаква работа, а после можеш и собствен бизнес да направиш. Аз лично съм против гастарбаитерстването, защото заплащането е лошо, условията са лоши и се предлагат работи, които никой не иска иначе да върши. Ако има някакъв начин човек да продължи да се образова, това е много по-доброто решение, защото вярвам, че нещата ще се оправят в тази държава. Аз един ден се надявам да мога да платя образованието на децата си, за да не се налага да работят на минимална заплата. Съветвам обаче всеки студент да почне някаква паралелна работа учеики задочно. Най-доброто в българската образователна система е именно задочното обучение, защото можеш да работиш паралелно. Дори да почне човек на минимална заплата с малка помощ от родителите ще може да се оправи. Важна е перспективата. Временно може да се живее с малко пари, но е важно да знаеш, че е временно. С 310 ЛВ. не можеш нито семейство да храниш, нито жилище да си купиш, но ако си достатачно умен и в това време се квалифицираш... не само висше, може и човек и да учи професия, да чиракува и в последствие да прави майсторски изпити. Защо трябва всеки да има висше се питам? Важно е човек да има някаква професия. Затова и съм против протестите в момента. За мен тези хора си губят времето вместо да се образоват. Улицата няма да им плати сметките.

П.П. За Германия пак повтарям - има работа, но не е за българи. Познавам и много хора, които си търсиха в последната година, но не става толкова лесно, защото ДО -1.01.2014 Г. българи и румънци нямат право да работят там легално. Има много начини да заобиколиш законите, но не си заслужава. Съветвам всички желаещи да учат немски поне до ниво B1. Имате една година за това. След това пазарът се отваря и ще имате шанс да се реализирате във всички развити страни от ЕС. В момента работа има не само в Германия, но и в държавите от Северна Европа, Великобритания отчасти, но не може да се работи там легално или има прекалено много бюрокрации. На навитите ще кажа, чакайте годинка и учете език, след това вратите се отварят и ще имате много добър шанс за добра работа

7.   всеки взема толкова, колкото знания, умения и квалификация има
ако искаш да получаваш повече, учи се, повишавай квалификацията си, стани най-добър в това което правиш и няма да останеш без пари
не чакай някой да дойде да ти ги налее в паничката, или някое правителство да ти я повиши!
всичко зависи от теб самият/самата, само неудачниците обвиняват другите за състоянието в което се намират!

#

8.   Ами на село хората с толкова живеят. Само дето вие на село не щете - не е престижно, няма клубове и чалгарници. На село се преживявав чудесно и с 250 лв. - гледаме си зеленчуци, животни - храната ни е без пари, при това напълно чиста и здравословна. Разстоянията са къси и не ни е нужна кола или градски транспорт- ходим пеша и се движим. Единствените разходи са сметките за ток и отопление. Водата - повечто си имат бунари в дворовете и сметки за вода нЕма. По-предприемчивите си разработиха дядовите ниви и си докарват прилични доходи от продажбата на продуктите от тях.
А вие си стойте у София, гньетете се като овци у рейсовете и тролейте, дишайте мръсния въздух, яжте химиите и нитратите и живейте в панелните кутийки. Ама важното е че сте "Граждани", пък ний сме прости селяндури.

9.   Абе вие да не сте от серията тъпи. За какви заплати говорите, като няма икономика. Парите не се раздават от правителството а от фирмите за които работите. Само при комунизма заплати и пенсии се определяха от държавата, защото всичко беше дьржавно... Пенсиите се определят от платените осигуровки на работещото население.. Няма икономика, няма заплати няма пенсии. Ето сега имате възможност да гласувате отново за крадците, които ви доведоха до това положение(нямам предвид Герб). Работете а не да искате. Дайте нещо на тази държава, защото никой не ви е длъжен за претенциите които имате. Изберете отново хаидуците и утре ще протестирате от някое гето.

10.   Така темата е страхотна. Но, някаде в нея прочетох "тези учители и лекари не се наядоха на пари" Съвсем не е така, не се заблуждавай. Да, има някой директори на болници и тук-там някой хирург да взима висока заплата, но масата не са така. Приятеля ми работи в Спешна помощ и взима едва 600-700лв, мед сестрите са масово с по 300лв. Отговорноста, която носят спешните е огромна. Някой беше казал, че в София има няколко хиляди таксита и едва 30-40 линейки! Ужас! Учителите нямам преки наблюдения, но това което знам е че едвали има заплата по-голяма от 300-350лв.

11.   До №1 :Знаеш ли какво е средно! Ти ядеш мръвка а аз само зеле. Средното е мръвка със зеле ама кой какво яде?

Ти пишеш че си на 29 а аз съм на 57 и знаеш ли нямам висше но имам специалност която ми позволяваше да живея добре до време. Когато станах на 45 решиха че вече съм стара и не отговарям на имиджа им и останах на улицата. Не съм чакала наготово а веднага намерих друга работа но за 300лв заплата бруто - чисто 240. И така работя къртовски труд за тези пари вече 12 год. Никой не взима на работа по възрастни хора а ако ги вземат са за тези мизерни пари. Тези хора които са ви изгледали и са ви дали хляба в ръцете трябва да мрат ли?
Неудачник ли съм аз която имам 37 год. стаж и съм плащала всички данъци на тази държава, изгледала съм2 деца които също работят за тази държава без ничия помощ.
Сега и аз не мога да посрещна сметките си. Означава ли това че съм мързелива и чакам държавата да ми даде наготово?

12.   Браво 11 срахотен коментар а тези предните коментиращи дето казват че държавата не била длъжна да се грижи за хората то тогава за какво е тая държава и не лъжете хората че в западната демокрация не се грижела за хората грижи се и то много.

13.   Много ме е жал за номер 11, но за съжаление вашето поколение паднахте жертви на Прехода и на комунизма. Моите родители също са на тази възраст и знам, че ви е много трудно и сте страшно прецакани, но аз не вас имах предвид, а младежите по-скоро от моето поколение, които създават хаос и трошат по улиците в момента.
Защо сте прецакани, номер 11? Ами възпитани сте и сте образовани от един режим, който не съществува - самоунищожил се е. През 89-та повечето от вас са вече с малки деца, задължения - мърдане няма, но квалификацията, качествата, ценностите, която ви е дал режимът вече не се търсят, защото в условията на пазарно стопанство се промениха структурите, производството, изобщо - икономиката като цяло.
С нищо не сте виновни, просто го обрахте вие - ЕВАЛА обаче, че все пак отгледахте и образовахте децата си и, ако днес имаме изобщо нещо, то е резултат от точно вашия труд. Едно обаче не разбирам - защо не потърсихте сметка на тези преди вас - защо не изгонихте от управлението и от високите постове служителите на ДС, комунистите, защо се оставихте да ви крадат? През 97-ма изгоряха всички спестявания на нашите. Населението като овце - нито хляб, нито зрелища, чисто преживяване и футбол.
Я се опитайте днес да вземете на хората спестяванията, да ги оставите без хляб.
Има напредък значи... но процесите са бавни.
Не ви виня, че не можете да разберете зависимостите, описани от номер 9. Просто сте продукт на една система, която се самоунищожи и трябва да живеете в друга, която няма как да разберете.
И все пак - съветвам всички, които искат да не ядат само зеле, а да ядат МЕСО със зеле да послушат номер 8. През 90-те моите родители точно така успяха да ни изхранят, никога не ни е било студено и винаги сме си плащали сметките и тока. Просто на село гладен няма да останеш. Аз, ако съм на мястото на някои граждани с минимална заплата, веднага давам под наем градското си жилище, отивам на село и си живея живота.
Ами децата ще кажете?
Децата да се оправят! Повечето от поколението на н. 11 си имат някакво жилище - може и панелка. Даваш го под наем, отиваш на село и си живееш. Много сте се загрижили за порастналите си деца, но истината е, че им правите мечешка услуга. Оставете ги да се оправят - за разлика от вас те са имали достъп до съвременно образование, КОМУНИКАЦИИ, ГРАНИЦИТЕ СА ОТВОРЕНИ ЗА ТЯХ (вие можехте ли да отидете да работите на Запад? ). Вашите деца са европейски граждани - имат и следващите 50 г. да се реализират, не ги мислете, а се оправяйте вие, защото днешните 45-60 годишни сте прецакани двойно и тройно. Предишните поколения са ви дресирали да сте послушнички, а после се оказва, че не е много полезно - иска се да си предприемчив, да поемаш рискове, а послушковците потъват.
Но както и да е - оправяйте се. Не съм аз тази, която ще ви казва, как ще живеете. Минала съм през буквално най-големите мизерии и знам рецептата на успеха - ОБРАЗОВАНИЕ И ТРУДОЛЮБИЕ.
Ако има жертви на системата, това е поколението на г-жа 11 (от което идва и Б. Б. ), инвалидите и хронично болните хора, защото те са жертва на обстоятелствата.
Не симпатизирам на никой лумпен на моите години, който не можел да си плати тока. Моля ви се! Не симпатизирам и на днешните пенсионери, защото каквото са посяли, това и жънат. Всекиму заслуженото, другари. Да не сте градили комунизъм, да сте градили демокрация. Вашите връстници на Запад взимат 1000 евро и нагоре пенсия, но постлаха на деца и внуци. Вие не оставихте нищо, освен една порутена, мръсна, сива, ОПОСКАНА страна. Такива като номер 11 ще ви гледат и на старини - двойно и тройно сте намазали. 50 годинки мързелуване благодарение на заеми и подаръци от СССР, после сладка пенсиика - малка, но сигурна.
Питайте 11 или дори такива като мен дали някога сме имали сигурен доход.
Питайте днешните деца - от тях ли да вземем, за да храним вас. Кой ще ни храни нас, другари, когато остареем? Какво ще стане, ако днес не инвестираме в децата си?
... и да, с 310 лв. се живее, но който е умен, работлив и има идеи ще постигне повече. Не живеем в комунизма. Няма за всеки само зеле. Днес някои могат и месо да си позволят. От вас самите зависи, в коя категория ще попаднете, но бъдете честни - и през комунизма стандартът не е бил кой-знае какъв. Имало е просто сигурност, но на много ниско ниво, нямало е иначе възможности да постигнеш повече и е нямало дрезнене - хирургът и той с 200 лв. заплатка, и шофьорът с толкова, но вторият може поне да крадне малко от товара и да продаде на черния пазар. И филми има по темата. Баш Майсторът ми е любимият. Забравили са доста хора за тогавашната действителност, но е излишно да дискотираме тази тема, защото режимът се е самоонищожил и се е доказал като неефективен. Ако някой има носталгия - на остров Куба и в Северна Корея още го има. Приятен път.
Не говоря за хора като 11, защото те са малко или много жертви на Прехода, но нямам оправдание за здрави, млади хора, който чупят и вилнеят без никаква идея и концепция за бъдещето. Повечето дори не са виждали сметка за ток през живота си, камо ли да изкарат 100 лв. да я платят. Пълно безсрамие за мен е да си млад и здрав човек, а да разчиташ на родителите си за такива неща. Познавам и достатачно хора, които дори работят, но живеят при мама и тати и не са готови да покриват част от семейните разходи, но виж - за смартфони, коли и почивки има пари. Токът - да го плащат нашите. Е, на тези ли да симпатизирам? Те ли да ме управляват?
310 лв. са малко, това е безспорно, но за зеле стигат. Хайде, такива като номер 11 си имат причини да са на зеле, но младите и здрави госпожици и господа? Моля ви се! Най-малкото можете да отидете да берете портокали в Испания, но не го правите, защото при мама и тати е по-леко и меко, а и време остава да се чупи и протестира.

14.   Номер 12 - много си прав, но от кога България е Западна демокрация. Другарите избраха да строят комунизъм. Каквото посееш, такова жънеш. Западните демокрации 70 години са го градили този стандарт и 70 години са внасяли в социланата си система. Къде са нашите пенсионни фондове? Къде ни е производството?
Питайте другарите. Всеки може да иска, но кажете от къде? 100% ви подкрепям. Още утре напускам работа и почвам да вилнея по улиците - ще ми издържате ли семейството? Ще ми плащате ли тока?
На 25-то число пак ще искате такива като мен да внесат соцални и пенсионни, нали? Ще искате и да се греете на ток и другия месец, но нали се сещате - графа „несъбираеми вземания“ за нормалните граждани ще набъбне още. Циганите, за които днес плащаме поне се греят на дърва. Не ми се мисли, когато дойдат сметките и за хората с дебелите климатици и тояги. Някой трябва да плаща, само да не сте вие! Но за трошене, взимане и искане - на първа линия.

15.   до номер 1.. средната работна заплата в софия може да е 750 лева.. аз съм от бургас.. заплатата ми е 400 лева.. 340 взимам кеш 60 лева ми дават в купони за храна с висше съм, живея под наем и работя към частна фирма.. не познавам човек тук в обкръжението ми да взима над 500 лева.. така че не ми развивайте философски теории кое как е...

17.   Номер 13 и 14 не знам що реши че съм пенсионер на 25 съм и това което казваш не е вярно. При социализма мникой не е гладувал работа е имало за всички и най вече социална и всякаква справедливост а сега няма нищо няма държава и ред отдавна за съжаление.

18.   До номер 13 и 14 и никъде не съм казал че българия е западна демокрация къде видя да съм го написал.

19.   N 1, ти нищо не знаеш. Аз съм се наслушал на теории, особенно от вишисти, които учат всичко само на теория, а на практика почти нищо. В моя град почти няма заплата по висока от 500 лева, а почти 1/3 са безработни. Аз например съм завършил селскостопански техникум, но където и да отида не дават повече от 300-400 лева заплата. Трябва да учите професии с които след това можете да бъдете полезни както за държавата така и за обществото, а не да учите за такава която е свързана с администриране или с офис, защото по този начин паразитирате останалите. В България всеки иска да завърши висше с цел след това да се намърда в някой офис и да си взима паричките без пот.
Вижте в Германия как е, там всички учат за да работят, и за това са толкова напред, а не като тука майките да казват на децата си "Учи мама за да не работиш". То и именно така и става, и за това сега в България има толкова голяма бюрокрация, и малкото които наистина работят едвам смогват да изхранват деца, цигани, пенсионери и най вече бюрократите. Именно заради това са толкова ниски заплатите на трудещите се хора, защото те са принудени да изхранват толкова много чантаджии.
П. П: Силно ви препоръчвам да намерите разказа на великия турски писател Назъм Хикмет 'Кристалният дворец' и да го прочетете.

20.   Дразня се като пишат деца за политиката... Вие си мислите че сегашното правителство е виновно... Всъщнот вие искате да се качи някой и да почне ей така да раздава пари... Няма как да стане, та ние нямаме икономика.... Ние пак на тези пари трябва да се радваме, ... не знам откаде могат да паднат пари и изведнъж да се овеличат пенсиите и заплатите... А това правителство се пробваше да направи нещо, само че предишните правителства ограбиха държавата и подписаха какви ли и не договори

21.   Честит национален празник!

Аз обещавам да подкрепя протестиращите на изборите, ако успеят да направят изборни листи и напишат някаква програма - ще гласувам за вас, защото искам да вземете властта и да не плащам ток, да взимам 3000 лв. заплата, баба ми да взима 1000 лв. пенсия и т. н. и т. н.
Изобщо няма да гледам какви муцуни сте сложите в листите и какви са ви обещанията - обещавам да гласувам за вас!
Хайде - къде са лидерите ви? Къде са обещанията ви? Какво ще направите за народа, когато вземете властта?
Колко дни ви трябват - съветвам ви да изберете друго число, различно от 800, защото това ми се чини познато...
Успех на изборите!

23.   Честит Национален Празник! -на всеки който го зачита.
Аз съм №11 и не търся от никой съжаление.
Пишете че сме възпитани в 1 режим отминал. Така е но вие сте възпитани в друг, вашите деца ще бъдат възпитани по друг начин, вашите внуци-в по още по друг начин. Къде е правдата тогава?
Всеки дърпа чергата към себе си и е сляп за другите. Защо?
Аз не отричам че съм живяла в тоталитарно време но то ме научи на отговорност, въпреки че в много неща не съм била съгласна.
Аз също се борих за да имаме свобода на избора но никога не съм мислила че това изградено през старото време ще се разруши и ще настане пълна анархия. Имаше изградени заводи, предприятия които имаха пазар и обикновените хора можеха да работят за да се справят сами а не да чакат някой да им даде наготово пари. Къде са тези работни места?
Вие ги продадохте мили деца за скраб и жълти стотинки.
А можеше да се използва всичко създадено за да се продължи напред. И щеше да има развиваща се икономика, работни места и Нямаше да има толкова хора които да не могат да платят сметките си и да изнемогват.
Някой беше писал хората да отидат на село-там гладни няма.
Така е, но който има село! Имате ли представа колко хора са родени в градовете, техните родители, техните баби и дядовци които нямат нищо общо с което и да е село?
А колкото до моите деца те не стоят до полата на мама а също като хиляди наши деца отидоха в чужбина за препитание. Те също искат да бъдат тук но нито има къде да работят, нито как достойно да живеят което е жалко-много жалко.

24.   Номер 11/23 - не Ви съжалявам, а просто казвам, че поне имате причина да сте на този хал за разлика от младите и здрави хора като мен, които сами са си виновни, защото са родени със съвсем различни възможности от вашето поколение. Най-малкото сме нямали стена, която да ни отделя от нормалния Свят.
„Пишете че сме възпитани в 1 режим отминал. Така е но вие сте възпитани в друг, вашите деца ще бъдат възпитани по друг начин, вашите внуци-в по още по друг начин“
О, тук грешите - за пръв път в историята на Човечеството се сменят ЕДНОВРЕМЕННО и политическата (от диктатура към демокрация), и икономическата система (планово стопанство-пазарна икономика). Аз съм възпитана и образована в условията на демокрация и пазарна икономика. Вероятността в следващите 50 г. България, страна членка на ЕС и НАТО, да стане комунистическа диктатура е... много малка. Ако познавате хора от Западна Европа или САЩ, Япония, където от 70 г. имат демокрация и свободно пазарно стопанство, Вие няма да намерите и 1 човек сред тях, който да има носталгия към комунизма и авторитарната форма на държавно управление. Нямат ги и противоречията между поколенията - старите са оставили на вашето поколение например една здрава икономика, които следващите са развили. Моето поколение пък продължава да развива стореното от предишното и т. н. Всяко следващо поколение живее по-добре от предишното. Хората са свикнали да разчитат на себе си, защото предприемчивостта е ценена, не е хулена. Не се пречи на предприемачите, точно обратното. Тези страни не познават и корупцията и краденето и разсипване на държавна собственост. И да - имат социална система и солидарност, главната роля на държавата е да разпределя националното богатство, но там има и висока производителност на труда, висок БВП и висок доход на глава от населението, внасяло се е от 70 г. в пенсионни, социални, здравни каси и изобщо - имаме съвсем друга система вече. У нас се произвежда средно 3 пъти по-малко на човекочас и се потребява 3 пъти повече енергия за единица БВП. Икономиката ни е с две думи много неразвита в сравнение със западните икономики - неефективна и изостанала. Нямаме и социални каси от 70 г. За да има за социално слабите с две думи трябва да се вземе от средната класа. Проблемът е, че ако вземете повече от средната класа под формата на данъци, тя самата ще изпадне в бедност. Например, ако г-н Работливко Образованов взима бруто 1000 лв., той внася 333 лв. в касите и държавния бюджет под формата на данъци и осигуровки, но му остава достатачно да си покрие нуждите. Ако обаче Лумпо Лумпенов реши, че иска да живее по-добре и да не си плаща тока, водата, иска социални помощи и 1000 лв. пенсия за баба си, то трябва да вземем от Работливко Образованов поне още 300 лв. допълнително. Остават му значи под 400лв., с които той трябва да си плати тока (включително графата „несъбираеми вземания“) и да си храни семейството. Кажете, дами и господа, защо Работливко Образованов да търпи това? Той има избор, има квалификация, образование и работни навици. Остават му два избора - да напусне страната или да излезне на улицата. Понеже Работливко е човек на реда, той ще избере първото - така Лумпен Лумпенов ще загуби неговите 333 лв., но ще загуби и останалите пари, които Работливко е потребявал в държавата Лумпария. И по-лошо - ще загуби работна ръка, която е продуктивна и е произвеждала с печалба (обложена с данък) за фирмата си. Тази фирма няма какво повече да прави в Лумпария, а ще реши да отиде да произвежда в Работвария, където Работливковците имат добри условия за живот и труд и не са доминирани от интересите на Лумпен и компания.
Да, има страни на Запад с много Лумпен Лумпаров-ци, но там и Работливковците са повече, а и заплатите им не са 1000 лв., а 10 000 лв. и могат да си позволят да платят, за да имат Лумпените ток, вода, жилище и ядене. Евала на такива страни, но тези страни градят СОЦИАЛНА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА вече 70 г. И ние можем да имаме такава система един добър ден, но сме в самото начало. САЩ например не са социална държава. Можем да си изберем модела, но първо трябва да си изградим здрава икономика.

„Имаше изградени заводи, предприятия които имаха пазар“
Ако това беше вярно, госпожо, то сега щяхме да цъфтим под комунистически режим, да сме царете на Света, най-богатите и проспериращите. Истината е, че от от края на 70-те България е преживявала благодарение на 20 мил. долара външен дълг, взет от Парижки и Лондонски клубове с 10% лихва, които вашето поколение изплатихте през 90-те. „Пазарите“ са били СССР, които всяка година са пращали 2 мил. долара на другарите си в България, но това хрантутене свършва с разпадане на Съюза. Руснаците решават да живеят демократично и да имат свободна пазарна икономика - отиди ги принуди да ти дават 2 мил. долара на година и в замяна да получават доматени консерви и кисели краставички със съмнително качество. Отиди и принуди руснака да си купува „Поморин“, когато може да си четка зъбките с „Блендамед“. До тук с пазарите - да не говорим за тежката индустрия, за която нито ресурси сме имали, нито модерна техника и инфраструктура. Отиди накарай руснака да ти купи желязото за 10 пъти по-висока цена от тази на борсата.
Ако България е имала преди 89-та година здрава икономика, качествено и рационално производство, пазари, кадри и т. н., то нито комунизмът щеше да падне, нито режимът и щяхме да стреляме западно-германците по границата, които искат да живеят в нашата богата, цъфнала и вързала Родина, нямаше да стреляме българите, които искат да избягат на Запад. Как мислите - има ли логика да построиш Желязна завеса, за да не бяга населението ти на Запад, когато си по-добре развит и предлагаш по-добър начин на живот?

„Така е, но който има село! Имате ли представа колко хора са родени в градовете, техните родители, техните баби и дядовци които нямат нищо общо с което и да е село? “
Да, аз също съм от град, но на село има достатачно къщи за по 5 хил. лв. с двор дори и стопански постройки. С наемът от града ще можете да си живеете много добре на село. Е, животът на село е неудобен. Там топлото идва от дървената печка, не от климатикът с 3000 вата мощност, но никой не е умрял гладен на село, а гражданите твърдят, че гладуват. Има и достатачно БЕЗПЛАТНИ къщи на село - пустеещи, в които можете да се нанесете и след 10 г. са ваши, но да - не е удобен животът на село, няма кафета, ресторанти, климатици, супермаркети...
И не, не ви съжалявам, защото съм 100% сигурна, че имате собствено жилище, което ви прави по-богата от мен. Намирам го обаче за безсрамие такива хора да се смятат за бедни и да се оплакват и да искат помощи за сметка на хора като мен. Оплакването по принцип не ти решава проблемите - точно обратното! Няма солидарно общество, в което няма висок стандарт на живот и истинска средна класа, не го ли разбрахте това? За да дам на Лумпен Лумпенов повече, аз трябва да лиша децата си и себе си от най-необходимото. Е, как да съчувствам на такъв човек, кажете?

25.   Леле, № 24, на коя ли партия си платен писач/драскач? ! Нали знаете, че има и такива - специално им се плаща от партийните централи да обикалят форумите и да пропагандират, има ги в мама-та със сигурност, сега гледам и тоя сайт са надушили!

26.   Номер 25 - виж, аз не знаех, че има такива хора, но ти трябва да знаеш, защото сам си от тях. Дано стигнат паричките за сметката за ток, защото ромите ми стигат, те поне нямат климатици, но вашите сметки като цъфнат в глава „Несъбираеми вземания“ в сметките на Работливите и нормални българи - тогава става лошо.

„Едно е да ти горят "Люти чушки" /книгата на Радой и Димовски/ в пещите на Полиграфическия комбинат, друго е да гориш направо Конституцията - без да си изял дори една люта чушка. Едно е комунистите да те интернират в някое село, а съвсем друго - ти да искаш да интернираш всичко, което се е пръкнало преди теб. “

"Най-удобното е един Бунт да иска всичко, и то веднага - тогава е сигурно, че нищо няма да получи, никога. " Кеворк Кеворкян

28.   Авторката:
Номер 1 ме издразни с злобния си коментар. Това, че имаш престижна професия и взимаш добри пари е страхотно, но нали се сещаш, че в тая държава някои хора(повечето) живеят с минимална раб. заплата, нямат пари хляб да си купят, а какво остава, ако решат да учат за висше и да се издържат. Много родители са теглили кредити, за да могат децата им да учат, но дали специалността която са си избрали е престижна и ще могат да я работят тук, за съжаление не зависи от тях, а от мафиотите в България. Всичко затвориха, много хора не работят, а тези които работят като сервитьори и тем подобни, взимат мин. раб. заплата, която ОЧЕВИДНО не стига за нищо. А хората от провинцията, които трябва да пътуват, за да отидат на работа, за цял месец едни 150лв отиват САМО за билети, и какво остава за тях след като си платят ток, вода и др. сметки? НИЩО. Дори и тока може да не си платят, заради постоянното увеличение и ниските заплати.
НЕ ИСКАМ да ходя в чужбина и да мизерствам, да чистя или слугувам на някой, или да му гледам детето или бабата/дядото. КОГА И НИЕ ЩЕ СИ ПОЗВОЛЯВАМЕ ТАКИВА ЕКСТРИ? Мразя хората, които се мислят за преуспели като са отишли в чужбина и чистят някоя тоалетна... Верно срамна работа няма, но... не смятам, че повечето българи, които са отишли да берат в някоя ферма или да чистят нечий кенеф, заслужават такова бъдеще. Аз лично няма да гласувам за Бойко Борисов, нито за никой. Трябват ни нови партии, нови интелигентни и модерни хора, които са ходили в чужбина, видяли и са модерномислещи. Ако чакаме нашия президент да ни оправи географията на страната и всички проблеми, това няма да е скоро. НЕ СМЯТАМ ДА ЧАКАМ ДА СТАНА НА 50 ИЛИ 100, за да има живот тук. Искам да живея сега ТУК, никъде другаде. Камъка си тежи на мястото, нали знаете?
Каквито и да станете в чужбина, дори и да учите там, завинаги ще си останете имигранти, и като гледам чужденците хич не ги обичат, нормално. Ако в България дойдат всички индийци, румънци, и всякакви и ги назначат на работя вместо ВАС, защото индиеца ще работи за по-малко пари от ВАС, няма ли да е по-удобно на Българина да вземе 10тина емигранти на работя, вместо Вас? Помислете... Като човек, ходил в чужбина много пъти, знам какво говоря. За това, нека искаме своето, т. е, нека имаме възможността да избираме между нови политически партии. ЗА ТЕЗИ МОШЕНИЦИ НЯМА КАКВО ДА ГЛАСУВАМЕ, ЕДИН ДО ЕДИН СА БОКЛУЦИ. С ИЗКЛЮЧЕНИЕ НА ВОЛЕН, СПОРЕД МЕН, НО ВЕЧЕ НЯМАМ ДОВЕРИЕ НА НИКОЙ ОТ ТЯХ, ЗА ТОВА... НЕКА ИМАМЕ СВОБОДАТА ЗА ИЗБИРАМЕ МЕЖДУ НОВИ И МЛАДИ ХОРА! СТИГА С ТЕЯ СТАРЦИ, КОИТО ДОРИ НЕ ЗНАЯТ АНГЛИЙСКИ, А ВСИЧКИ В ЕС ЗНАЯТ ЕЗИК.

П. П

29.   Питаш как живеят хората с 310 лв? Ами питай онези хлапетии, които вечер пръскат стотици левове по дискотеките за алкохол, а майките им до обяд се мотаят по кафенета и барчета с цигара в ръка и нов маникюр. Питай онези, които си купуват айфони, айпади за по 300 лева, а след това ти искат цигари, понеже 'забравили да си купят'. Питай и ония, които купуват коли на келешите си за 1 месец, след като вземат книжка, а апартамента им стои ипотекиран от 15 години. И питай родителите на ония хлапетии, които ходят по солариуми 3 пъти в седмицата и се мотаят в моловете вместо да учат.
Който няма пари си стиска гъза, бачка здраво и учи нещо, което ще му докара пари. За какво се бъхтите 3-4 години за бакалавър за специалности като европеистика, история на изкуството, психология и пр.? Ами кой в България ходи на психолог? Кой в днешно време би наел интериорен дизайнер, като няма пари за хляб?
4 години бях в чужбина и видях точно това като се прибрах - хора, които реват, че нямат пари, а след това дават 10 лева за кафе и цигари, правят помпозни балове на абитуриентите с рокли за по 1000 лева и куп дрънкулки, а после изплащат заемите с години. Харчат за разни телефони и скъпи джаджи и после се чудят от къде да я подхванат. За мен такива хора не заслужават съжаление, а точно това, което са си надробили.
Лекарят е учил 10 години, спасява животи, изкарват го от леглото да лекува пациенти. Какво са ти виновни и учителите? !? ! Ти би ли се наела да работиш от 7. 30 до 17. 30 часа с някакви зверчета, които те обиждат, налитат на бой и ти плюят в лицето? Аре стига сме ревали, а да си осигурим първо ние живота, пък тогава да разчитаме на държавата. Основното и средното образование са безплатни, повечето хора в България притежават някакъв имот, било то и къща на село. Най-много обичаме да се оплакваме и чакаме някой друг да ни върши работата, а ние да лапаме, да взимаме на готово. Като нямаш опит и диплома за дадена професия какво очакваш? Дори в една мизерна Индия хората са намерили начин да са богати - всеки втори е лекар или инжинер и после взимат луди пари. А това, че на някой му се живее вместо да учи и бачка, вече не е проблем на държавата, това си е негов проблем!

30.   Подкрепям изцяло номер 29, но за да стигне човек до тези изводи, той трябва поне за 1 ден да е напускал удобното си кресло пред ТВ-то. Такива изводи не се правят и на „Орлов мост“ нито на чаша гроздова в кварталната кръчма.

До авторката

„Много родители са теглили кредити, за да могат децата им да учат, но дали специалността която са си избрали е престижна и ще могат да я работят тук, за съжаление не зависи от тях, а от мафиотите в България. “
Който е телил кредит е взел лично решение да го направи. Моите родители не са теглили кредити, за да уча „престижна професия“. Аз си работих, учих си и си завърших не знам престижна или не професия, но такава, която ме храни. Както 29 го каза - образованието у нас е безплатно. Дори висшето е много достъпно. Аз познавам хора без родители (сираци), които са завършили медицина в България. Може значи.
Моят съсед пък работи на „Женския пазар“ за 2 лв. на час по време на цялото си следване, той е кръгъл сирак - баща му безработен, от провинцията на частен наем винаги в София... И ето го днес - със своя фирма, 10 човека работят за него. Клиентите са му от чужбина, изкарва си добри пари, не е богаташ, но човекът е под 30 г. все пак, но има, за да живее добре, да издържа баща си.

И докато едни са зиннали за по-големи пенсии и заплати, докато едни не искат да си плащат тока, други биха били щастливи ИЗОБЩО да имат работа. Над 12% от българите са безработни, а вие искате по-високи заплати? Средната раб. заплата у нас надмина 800 лв. Работодателите не назначават нови хора, а увеличават заплатите на заетите. Нима това е справедливо? Не е, но нека си кажем правичката - кът са в България специалистите. И не говоря само за хора с висше, липсват и хора със средно, но които имат някаква специалност изобщо. Отчасти вината е на държавата, защото не е реформирала образователната система, но извинете - не е ли сам виновен този, който кара родителите си да взимат кредити, за да учи психология в държава, в която населението не знае кой е Фройд и предпочита да се натръшка с метилов алкохол, вместо да се лекува? Не сме дорасли за психолози и вътрешни дизайни, не защото няма пари - няма обща култура. Липсват обаче инжинери, качествени икономисти, учители, шлосери, фризьори, готвачи, сервитьори, честни и учтиви държавни служители...липсват КАЧЕСТВЕНИ ХОРА. Липсват като цяло КАЧЕСТВЕНИ СПЕЦИАЛИСТИ - среднисти, висшисти и такива с основно образование.

31.   На тези, които нямат квалификация, но не искат да работят за 310 лв. ще напомня, че има хора пък, които имат нужда от тези работни места.

“Къшеят хляб за мнозина изглежда по-привлекателен от тортата на фантазиите - и дори по-важен от всичко друго. “ (Кеворк Кеворкян)

32.   Мило момиче/момче/ искам да отговоря на някои от твоите писания. Аз съм 11-23 и се казвам Стела да не се бъркаме с тези номера.
Никъде не съм писала че поддържам комунизма.
Аз не се занимавам с политика и не бих се занимавала. Пиша от позицията на обикновен човек на 58 год. с трудов стаж 40 год.
Пишеш за здравни и осигурителни каси- ами къде са моите пари внасяни 40 год. всеки месец в такива каси? Сега ако ме заболи зъб и нямам да платя веднага ще ме изхвърлят като куче.
Пишеш че не е вярно че имало изградени заводи и предприятия а тези които имало произвеждали паста "Поморин". Ами да -това за времето си е било актуално. Ако Вие тези след нашето поколение имахте малко повече акъл щяхте да използвате тази основа и смалко средства да направите ново конкурентно-способно производство. Тогава не Блендамед а много други неща щяха да завземат пазара. Сега какво стана-основата колкото и да е нестабилна я няма. Отиде в няколко джоба и нищо налице. Нова основа се гради по трудно отколкото самия строеж.
Пишеш че си 100% сигурна че имам собствено жилище и съм по богата от теб.
Права си -имам собствено жилище-Стая с бокс от 36кв. което ако дам под наем както казваш не мога да си платя и тока през зимата. Да не говорим че няма къде да отида за да го дам под наем. Говориш за къщи по 5000лв по селата-права си но толкова пари накуп не съм виждала в живота си.
Колкото до богатството-да душевно съм по богата от теб.

33.   До №1/31 - тезата й е ясна. Аз само бих й препоръчала да изгледа филма "Катастройка" и да си направи извода след гледането на филма.

34.   Подкрепям н. 29 - „хлапетиите“, между другото ще ги намерите най-отрпред на „Орлов мост“ да развяват знамето.
32, много благодаря за компетентно зададените въприси и добрия тон! В дискусията се ражда истината.
Бихм могала да си спестя много негативни коментари и обиди, ако просто кажа простичко
„Бойко открадна парите, Дянков ги изяде, а Цветанов ги... “... не ми стига въображението да завърша.
Истината обаче боли!
Ако искаш популизъм - включи си телевизора и слушай какво ще ти каже Станишев и Доган.
Ако искаш истината - МИСЛИ. Не е необохдимо някой като мен да ти я казва.

Ето как аз си обяснявам нещата. Изобщо не си правя илюзията, че един човек, който за добро или зло е възпитан и израстнал в една друга система ще разбере принципите на демократичната форма на държавно управление и свободното пазарно стопанство в икономиката. Такъв човек си има своя си истина, в която живее хлябът за 5 ст. и билетчето за метро е 6 ст.

Моята истина е, че „Метро“ е нямало.
Моята истина е, че хляб нямаше, нямаше олио, имаше режим на тока.
Моята истина е, че дори паста за зъби нямаше, а четките ползвахме по 2 години, защото нямаше често в магазина.
Моята истина е, че „Хумана“ нямаше да нахранят децата, а кувиозите на 20 г. бяха залепени с тиксо.

Конкретно по въпросите Вас.
1. Пишете за здравни и осигурителни каси- ами къде са моите пари внасяни 40 год. всеки месец в такива каси?

НЗОК е създадена преди 13 г. някъде. Парите всяка година не стигат и от държавния бюджет се дофинансират болниците. Вярно е, че при временни дупки в бюджета част от парите в НЗОК в миналото са били ползвани за други дейности (пенсии), но после тези пари са се връщали. По Законите на ЕС държавните здравни каси не могат да работят на печалба и да формират резерви, но нашата има малък резерв от около 200 мил. лв. Истината я вижда всеки българин като отиде на лекар - системата е недофинансирана. Няма пари за елементарни неща. Защо няма пари? Защото сме бедна страна. 1-2 мил. работещи издържат останалите 5 мил. души. Определено има и злоупотреби в НЗОК и системата като цяло! Срещу това трябва да се борим!!! Корупцията и разхищението са основия проблем, но нямането на пари ще остане, докато не се развием като икономика.

За осигурителните каси - „Бойко ги изяде“ - лесно обяснение. Прекалено лесно, не мислите ли?
Истината е по-сложна. Всичките пари, които работещите хора като мен и Вас внасят всеки месец биват разпределени между социално слаби и пенсионери още същия месец, ако не и предварително. Единствено при младите се трупат едни 5% в частни пенсионни дружества, но те в момента са на загуба, защото няма къде да инвестират, а имат разходи всеки месец.
Какво се е случило с парите Ви преди 1989 г. - общо взето същото като сега - те не са се трупали, а са били харчени на момента. Имайте предвит, че това е нормално!!! Така е така във всички социални държави. Пари се трупат само в несоциалните държави като САЩ, но ние искаме да сме като Франция и Германия, или?
Баба ми е работила навремето за 120 лв. заплата. Днес взима 200 лв. пенсия и е доволна. Тези хора така са си живяли винаги. Те познават войната, лишенията след това и действително - до средата на 60-те години България се е развивала добре, след това продължават да се строят жилища (панелни). Общо взето е било ОК за хората, които не познават по-доброто. Истината за недоразвитата икономика в бившия Източен блок и изобщо - за изродството на системата стават ясни чак след нейното окончателно рухване. Най-тежното е, че е неконкурентноспособна в сравнение с капитализма и при падане на стената няма как - хората ще искат да си светят с „Осрам“, „Филипс“ или дори някоя турска крушка, но не и със “Светлина“. Белята обаче е направена.
Къде са парите ви? „Бойко ги изяде“
Искате истината?
Истината е, че са се изяли още тогава от тогавашното население, мен включително цели няколко годинки, доколкото нашите са ме хранили с „безплатна“ храна от детската кухня и са ме лекували в „безплатната“ болница. Сметките иначе не закъсняха, но хората останаха с впечатлението, че тогава всичко било безплатно, докато днес всеки си знае - няма безплатен обяд, а детската кухня дори и безплатна някъде за майките се знае, че се плаща от общината - т.е. от данакоплатците. Това за моето поколение е нормално. Когато не ни харесва кухнята, ние сме свикнали да изхвърляме готвачите. Това е основната разлика между моето и вашето поколение. Ние просто не познаваме „безплатното“.
Дори комунистите не са изпли милярдите дълг, които ни завещаха. Да, имало е може би сметки в Швейцария, но от няколко милиона. Къде отодоха милярдите? Ами в изкуственото поддържане на една неефективна система и храненето на населението с „безплатното“.

Къде отидоха вашите пари? - при пенсионерите тогава, а после и за плащане на кредитите им.
Къде отиват нашите пари - при пенсионерите днес и за плащане на кредитите на пенсионерите.
Къде ще отиват парите на децата ни - при нас като пенсионери.
Къде е проблемът? Ако нямаме деца или работещи с висок доход, тогава няма и за пенсионери, за здравеопазване и за социално слаби.
Защо нямаме висок доход?
Защото икономиката ни е недоразвита, а държавният апарат е корумпиран и никой няма да даде на държава като нас някакъв изгоден кредит да инвестираме в образование, здравеопазване и инфраструктура. И с право - корумпитаната система не може ефектнвно да вложи парите.

„Пишеш че не е вярно че имало изградени заводи и предприятия а тези които имало произвеждали паста "Поморин". Ако Вие тези след нашето поколение имахте малко повече акъл щяхте да използвате тази основа и смалко средства да направите ново конкурентно-способно производство. “

Това отчасти се е случило (точно при пастата за зъби), но в повечето случаи не е било възможно. Пример са последните останали държавни предприятия - ВМИ „Сопот“ и БДЖ. В първото са се наливали нахаос едни милиони, които са изтекли някъде... във второто подобно е положението. Е, кажете, Вие одобрявате ли вашите пари да изтичат по тези държавни предприятия? Изобщо не е ли ролята на държавата съвсем друга?
Пак давам пример с Германия, защото това не само е най-силната европейска икономика, но е била и разделена страна - там като в лаборатория и двете системи са получили своя шанс.
1989 г. пада стената. Обединяват се двете държави. Разликите в стандарта на живот са толкова големи, че бившата ГДР почва да се обезлюдява. Създава се фонд, който да помогне на възстановяването на страната. Създава се екип от икономисти, които трябва да спасят предприятията в ГДР - гордостта на комунизма.
Влизат тези икономисти и... ПОЛУЧАВАТ ШОКОВ УДЪР. В някои от заводите заварват машини от преди ВСВ!!! Улиците - леш. Заводите - леш. Хората - недохранени. Мините - опасни за здравето! Химичните заводи - замърсяващи околната среда. Почти нито едно предприятие не е било могло да бъде спасено в ГДР - гордостта на комумизма, въпреки ОГРОМНИТЕ финансови средства от другата Германия, въпреки експертите. И днес в бившата ГДР стандартът и пенсиите са по-ниски!!!
Защо мислите, че у нас нещо е било могло да бъде спасено, където сме корумпирани и неопитни? Ако можеше нещо да бъде спасено, нали германците щяха да го сторят. В следващите години са се бутнали заводите. Единствено панелките са санирали, но само добре построените. В гр. Берлин предстои бутането на цял панелен квартал.
Отново в България.
Имаме съживяване на някои сфери на производството, но старите производствени бази не се ползват. Знаете ли, че в последните 13 г. (преди кризата преди всичко) са се построили повече жилища от целите 50 г. комунизъм да кажем.
Знаете ли, че миналото лято имахме бум в земеделието да кажем.
Ползват ли се старите заводи, халета? НЕ. Всичко се руши, защото е толкова зле и неефективно проектирано, че циганите имат право - поне да взривим тези пустеещи сгради, за да могат да изчегъртат стоманата без опасност за живота.
Фабриките, строени от комунистите не могат да се ползват, защото са построени по идиология, която се провали.

„Колкото до богатството-да душевно съм по богата от теб. “
Надявам се, защото сте два пъти по-възрастна от мен. Имали сте два пъти повече време да четете книги, да се развивате, да трупате житейски опит.
Ако беше обратното, щеше да е трагедия, но и аз не съм от вчера, прочела съм някоя книжка. Завършвам с думите на Чърчил

„Който на 20 години не е комунист, той няма сърце, но който на 40 е все още комунист - ТОЙ НЯМЯ ГЛАВА!!!

35.   Изцяло поткрепям номер 29.
Много точно обрисува ситуацията.

36.   До №34 от Стела.
Не искам повече да споря. И никъде не съм написала кой е изял парите. Може би мислиш че съм някоя червена бабичка но грешиш. Още в миналите години когато бях млада имах смелоста да си хвърля комсомолската книжка/тогава задължителна/Защото виждах какво се върши.
В интерес на истината поддържам правителството в оставка защото мисля че това правителство направи много повече от всички преди него. И ще гласувам пак за тях.
Аз съм проста жена, работничка и разсъждавам от позицията на реалноста а не на идеологията.

37.   Стела, напълно Ви подкрепям, но за наше съжаление България е една материално бедна и икономически недоразвита страна и няма как заплатите да се вдигат до небесата, докато за всяко място за чистачка на минимална заплата в Провинцията имаш 100 кандицатури. Хората искат хляб, не пасти.
Нормално е за този, който има вече хляб да се стреми към нещо повече, но докато не сме нахранили всички хора с хляб, пасти няма да има, разбирате ли?
В момента има 12% и повече българи, които НЯМАТ НИКАКВА РАБОТА. Как да им обясним на тях, че 310 лв. са малко, когато те и толкова нямат?
Единствения начин да печелиш повече е когато квалификацията ти те прави незаменим на пазара на труда или поне те прави сравнително рядка птица. По-трудно е да замениш един машинен инжинер например, отколкото един мияч на коли, разбирате ли?
Ако увеличите минималната заплата, инжинерът се задържа на работа /той не взима минимална/, а миячът на коли губи своята, защото е измислена машина, която мие коли, но до сега е била по-скъпа за работодателя от неквалифицираният му работник за 310 лв.
С две думи - понякога е по-добре за работниците да не се увеличава заплатата със закон.
Дългосрочно погледнато и без това оцеляват само съвестните работодатели, които успятат да задържат работниците си. Едно време в моя край имаше много експлоататорски гръцки шивашки фирми, но им стана скъпо и се изнесоха към Албания... да не мислите, че жените останаха без работа? Намериха работа в сферата на туризма. Но истината е, че ако гърците не бяха шили у нас през 90-те хиляди семейства в моя край щяха да гладуват. Тогава туризъм нямаше в моя край. Имаше около година, в която само жените работеха и хранеха цели семейства (е, работеше се и земеделска работа).

Какво искам да кажа - всяко нещо с времето си!!!
... заплатата на майка ми през 1997 г. беше 15 долара все пак /ако ? я плащаха изобщо/, колко искате да е днес - 5000?
Тръгнали сме от дъното, а и под него. Много постигнахме, нека не си плюем толкова лесно на държавата, защото какъвто народът, такава и държавата.... и така плюем самите себе си! Преди 13 г. минималната работна заплата беше 120 лв., ако не се лъжа, а безработицата беше над 25-30%. На места имаше безработица от 33-40%
Днес сме много по-добре от тогава. Да, няма още пасти, но за хляб все някак си ще стигнат.

38.   Напълно съм съгласна с №37 но аз никъде не съм искала да ми се увеличи заплатата от 310лв.
Искам да се съживи икономиката и да се отворят работни места за хората - те сами да си изкарат тази заплата.
Сега какво е: в повечето семейства работи по 1 човек, още1-2 са безработни-как се издържат и да се плащат данъци. Ако имаше работни места и всеки пълнолетен от семейството да взема тази мин. заплата щеше да има поне за хляб.
Хайде някой който повече знае да ми направи 1 разчет на доходите, защото явно съм некадърна да го направя сама:

2-ма души сме:аз със заплата-310лв, съпругът ми без работа на 59год., жилище-стая с бокс.
Заплата310 бруто-чисто-250лв
разходи за пътуване до работата-60лв
ток-30лв
вода-золв/топла и студена/
Сградна инст. на парно-40лв /без ползване/
Входни такси 10лв/задължителни/
Изключвам екстри като телефон, телевизия и др.

Остават ни чисти 80лв на месец за 2-ма души.
Може ли някой да ми ги разпредели? - за храна, пране, миене и т. н.

39.   Браво на номер 38, защото пести и гледа да изкара достойно месеца. И тя можеше да сложи два климатика и после да не плаща сметките за ток или като циганите да не си плаща и вода и ток, но е човек с достойнство и е трудолюбива.
Точно това искам да кажа - какво да я увеличаваме тази работна заплата, когато работа няма!!! Трябва напротив - благодарение на ниските работни заплати да привлечем производители в страната, за да има работа за хора като мъжа на 38 - срамота е, че не можем да осигурим работа на такива хора - майки и бащи, които са дали толкова много на обществото.
Когато дадем на всички хляб, няма лошо - и пасти можем да поискаме, но за мен е безрамно да искаш пасти при положение, че има хора без хляб!
Моето лично мнение е, че трябва да освободим от социални осигуровки хора като номер 37, които издържат безработен или болен човек у дома и имат нисък доход. Определено има какво да направи държавата, освобождавайки такива хора от данъци и т.н., но в никакъв случай не бива да вдигаме изкуствено работните заплати, защото още хора ще се окажат на улицата.

Пожелавам успех на 38 и дано мъжът ? си намери работа. Идва лято, надявам се да се посъживи икономиката.
Иначе като съвет - толкова ли няма работа като охранител или нещо друго в града ви? Баща ми е на неговата възраст със средно образование и има две работи, а градът ни е беден и нямаме връзки като семейство. ...всичко си е и до късмет де. Успех, защото хората, които искат да работят винаги успяват! Нека Бог да е с Вас - не знам как оцелявате така! Срам ме е, че има хора в държавата, които искат да работят дори да е за минимална заплата, но НЯМА РАБОТА. Това е най-големият ни проблем!!! Хляб трябва да има за всички, които искат да работят!!!

40.   Е работа има винаги, номер 39.
Аз съм студент.
Всичко ми е наред. Хапвам пици, пия кока кола, гледам мацки. Карам и на духовна храна.
Каква е духовната храна ли?
Много просто :
- мацки - невестета по на 26, 28, 22 години( самия аз съм на 22 години)
-филми
И така.
Лек ден.

41.   №39, не разбра ли, че причината е в ниските доходи на хората и безумно надутите цени на тока? Поне в последните дни достатъчно предавания има, от които стана ясно, че цената на тока у нас е ненормално висока и хора, които са вътре в нещата обясняват защо. Погледай малко, прочети и спри с тези истории за икономии, нежелание, некадърност и не знам още какво! Абсолютно същата история е с цената на водата, лекарствата, храната, горивата. Схемите са едни и същи и всички, които управляват се възползват от тях. Това е. Държавата има огромен принос в това, хората да на улицата. И ако не бяха излезли, щяха да продължат да ни работят още 23 години.

42.   41 - съгласна съм с това, че заплатите са ниски. Тук трябва да се помисли за даначни облекчения на най-ниските доходи, за организиране на работниците в синдикати и т. н.
Токът иначе не ни е скъп. Аз си взех сметката за месец януари и си изчислих, че към 8 цента ми идва тока (нямам нощна тарифа). Сега пък направиха нощната 5 цента и си заслужава да си сложа и нощна гледам. Това не е много в сравнение с другите страни в ЕС. Проблемът е, че заплатите са ниски, а горе съм обяснила защо. На производителите на ток иначе им е през.... , те могат да си продават тока и в Гърция да кажем.
Не гледам телевизия иначе и защо? Медиите са платени и манипулират общественото мнение. Има някои вестници и страници, които са обективни - тях чета, но най-вече се информирам от множество източници и мисля преди да повярвам на другите. Удобно е да се говори за ток в момента, вместо да се видят истинските проблеми - корупцията и престъпността.
Ако нямаше корупция, щеше държавните органи отдавна да са хванали истинските нарушения в ЕРП-тата, а такива ИМА! Но ние популистично намалихме цената, след 1 година пак ще се качи и... кучетата си лаят... керванът си върви.... и заплатите не виждам как ще се качат. Ок, ще се обединят да кажем продавачките в синдикат и ще искат 800 лв, заплата, ами в бюрото по труда чакат още 200 човека, които се борят за такова място за 310 лв., защото с тях е зле, но без тях - без тях е ТРАГИЧНО.
Пак казвам - определено всеки обича пасти, но първо трябва да има хляб за всеки.

43.   №42 Или не можеш да смяташ, или смяташ без ДДС-то. 8 Цента е 16ст, тока за януари, дневна тарифа е 0, 1997лв или 20ст, а нощната 14ст.
С сегашното намалени есъответно падат на 19ст и на 13ст