Споделена история от Други

Искам да спра да си гриза ноктите!
Здравейте, приятели! Моля ви, отделете две минути на моя много сериозен за мен проблем. От малко повече от година имам ужасния навик да гриза ноктите и кожичките на пръстите на ръцете си. Те станаха грозни, възпалени, зачервени и като цяло в трагично състояние. По едно време за около месец бях престанала и бяха започнали значително да се възстановяват, но ето - навикът се върна.

Чела съм, че този навик е предизвикван от стрес. Ами... не съм сигурна, че при мен е това, но имайки предвид, че в момента усилено се подготвям за кандидатстване, имам малка сестра, която превзема всичко и родителите ми се карат, тревожа се за баба си... Може би е от това.

Както и да е, моля ви дайте ми съвет как да престана! Искам да използвам някакъв метод, който да не е поливане с лимонов сок, червен пипер, лепенки или нещо подобно. Искам да мога спокойно да ходя на училище.

МОЛЯ ВИ, ПОМОГНЕТЕ МИ!

Модератори, УЖАСНО ви моля да публикувате това...

Коментари

1.   Ем трябва да имаш волята сама да спреш не с лепенки или тн. Например аз преди пушех и един ден казах "Ще спра! " знаех, че мога да спра и спрях. Затова и ти трябва да се надъхаш така с думи и когато речеш да си гризеш ноктите пак да се сещаш и да ги отдръпваш.

2.   С горчив лак спокойно се ходи на училище.

3.   в една аптека попаднах на лак за нокти против гризане на кожички, освен това и заздравява нокътя. купих си го да го ползвам като заздравител, прозрачен лак за нокти, ок сложих го на ноктите, исахна и познай, тогава откривам 4е и аз имам някакъв странен навик да дарйа праст в уста, но се отучих, защото при всеки път усещах гаден вкус. потърси такъв лак козметични салони, аптеки.. помага

5.   Еми.. спи :D

6.   Аз се отказах от този навик, след като си направих ноктопластика. П

7.   Ще ти разкажа нещо.

Гризането на ноктите е много интересна история. И много странна.

Ще ти задам няколко въпроса - знаеш ли от колко време си гризеш ноктите?! А майка/баща/някой близък с който си израсла, гризат ли своите нокти?!
Сигурно отговорът на вторият въпрос е "не".

При някои хора гризането на нокти е .. все едно вроден у самите тях. Действа им успокояващо. Но това нещо продължава цял живот.

Горчив лак, растението пелин по ръцете, горчив крем, йод - това всичкото са ми прилагали моите баби, но и до ден днешен гриза ноктите. Веднъж за около година пуснах маникюр, незнайно как. Е те, не искам ти казвам с к'ъв кеф изпочупих всичките нокти след това ..

Всичко ми е окей, само ноктите са .. картинка.
Не става и с воля, не става с нищо, щото ти не усещаш кога пръста ти е вече в устата.

9.   Опитай с парфюм по върха на пръстите. Той не е приятен за устата

10.   Къде е коментар номер 8? !

Модератор - коментарът номер 8 не отговаря на условията на сподели.нет

11.   Обсесивно-компулсивно разстройство

12.   Аз си гризях ноктите може би около 10 години. До това лято. Спрях от самосебе си. Без нищо. Бяхме на море с мъжа ми и просто погледнах, че не съм ги гризала от дни. Казах си ще гриза само на дясната ръка, ако видя че успея да не захапя лявата ще пусна и дясната. Така и направих- спрях да гриза и дясната ръка. И почнах със заздравители, масла, маски, маникюри. Те пък станаха много хубави здрави, твърди, прави. Видях си ноктите толкова красиви :). И не си и помислям да ги захапя. Ходя си на маникюр, купувам си лакчета, заздравители, масла, пръстенчета, не ми се налага да си ги крия, защото са много хубави и здрави :) и ми е много гот! :) Обожавам си ги!

13.   Гризкането на ноктите е признак за неразбирателство с родителите или домашните. Съвет от Арнолд Шварценегер: Ако нещо в теб не ти харесва, направи му снимка и я поглеждай от време на време. Др. хитринка е да си сложиш огърлица и да я пипаш и да си играеш с нея всеки път когато ти идва да си захапиш пръста. Същото може сигурно да се постигне и с др. бижута. А, и хвани да разтовариш тоя стрес-спорт, хобита, ръкоделия, разходки, занимания или просто приятна компания, нар. танци, автогенен тренинг, разните му Чи гун, У шу, Тай чи, представяш си, че от земята към небето се издига мощен стълб от светлина, а ти го прегръщаш. Ако не др. плуване до изнемогване, то разтоварва вегетативната нервна система и изобщо няма да имаш сили за нищо след това. Сетих се също за водене на дневник ден след ден, но се вписват особено и предимно хубавите положителни изживявания през деня, преживявания, които ти помагат да се самоутвърждаваш и да израстваш в собствените си очи. Човек трябва в тези дни на прошка да прости не само на др-те, трябва да прости преди всичко на себе си, бъдете щедри със себе си, възнаградете се със страхотен маникюр, снимайте го и него и вместо да се упреквате се вдъхновявайте от красивото в живота. Пролетта настъпва и прекрасното ни заобикаля отвсякъде, само да имаш очи да го видиш.

14.   №11, много си се изхвърлил с диагнозата. Не мисля, че това се вмества в ОКР. Аз също дълго време имах този навик- винаги, когато се притеснявах за нещо, от нещо, го правех. Спасих се, когато започнах да използвам лак за нокти. От лака ноктите стават твърди и е доста трудно да ги гризкаш. Можеш да се лакираш с безцветен лак. Сега вече просто не ми се случва да го правя. Разбира се, че има причина за това нещо. Доста информация можеш да прочетеш и да откриеш евентуалните причини.

15.   скъпа и аз съм с този проблем миналото лято имах страхотен маникюр голям и оформен беше френски май... маникюра ми беше по-хубав от на майка ми, а бях само на 10 години... Но почнах с гризането на нокти просто имах ужасни пръсти... <33333 Е реших да спра, но не можах. Майка ми купи едн лак --само да се опиташ да отгрезеш някой нокат ти горчи ужасно абе ужас. Лака се казва---TITANIA-пробвай... Сори ако правописни грешки ако има такива

16.   И аз си гриза ноктите и незнам как да спра, но ето че съм на 10 години и сега е още по - зле дори в този момент те са в устата ми.
Най - добре е да споделиш с някого с роднини, с приятели те може да знаят нещо. Казвам ти това, защото аз самата не съм споделила с никого, а и дори да си пръскам ноктите с оцет или лимонов сокнищо не се получава. Пробвах и с лепенки, но нищо. Сега ще пробвам с лекарство след като кажа на мама. Едва ли нещо ще се получи, но все пак да пробвам.

17.   имам същия проблем да знаеш все искам да спра но не става

19.   Значи пускаш си снимки с красив маникюр и си мислиш ако и твоите нокти изглеждат така и си казваш че ще спреш и така ако не помогне търси други начини.

20.   аз вече 15 години ги гризя и все още е така, всичко опитах, наистина всичко, но не помага.. знам, че целия въпрос е волята и още опитвам и ще продължавам, докато не успея... ако не можеш там горе да си го набиеш и да си го кажеш, какво да ти кажа... зле за теб

21.   И аз имам този проблем но горчивият лак не помогна аз свикнах с него и няма ефект.

22.   Защо просто не пробваш със силиконов ластик на китката. Всеки път като се усетиш да ги гризеш, дръпни ластика. Така ще свързваш гризането на нокти с болка и сама няма да искаш. На мен много ми помогна!!! :D

23.   Аз пък съм на 16 и не мога да спръ да ги гриза прпдто много ме удпокоява нз просто си служи ластици. И като ти се чреиска просто си ги тегли Ддд успех:-)

24.   Това е на нервна основа.
Значи аз години наред (от ранно детство) си ги чоплих. Ноктите и кожичките около тях. Просто от малка съм в нервна обстановка и така.. както и да е.
Нормално изглеждащи нокти никога не бях имала. Камо ли пък маникюр.

От есента на 2010 започнах да пия Neuropan - това са едни зелени хапченца мента, глог и валериана. 2 лева са от аптеката. И са безобидни.
Не, че помагат напълно за стреса, но ефект поне за пръсчетата ми има :)
Пролетта на 2011 вече бях успяла да пусна нокти на палците и показалците, аз след няколко месеца имах вече супер добри нокти и още си ги имам. Обработвам ги само с пиличка.

Дали е плацебо ефект или наистина са помогнали те не знам. Но не са пристрастяващи. Последните 3 години ги пиех редовно като тази година не чак толкова, но хубавите нокътчета продължават да са факт при мен.

Пожелавам на всички с проблема успех и повече спокойствие, или поне отдушник на стреса :)

25.   Никакви лакове и илачи няма да ти помогнат, ако ти самата не спреш. Така, че не си давай парите напразно.
За да ти е по-лесно, дръж постоянно нещо приятно за мачкане в ръцете ти, за да ти напомня постоянно за проблема.
Аз точно така отказах цигарите. Постоянно държах едно мекичко герданче и си го мачках. Ръцете ми бяха винаги заети с него, вместо с цигарите. Помогна ми и вече дълги години не пуша.

26.   Гризенето на нокти е сигурен сигнал за липса на силиций в организма. Причините за тази липса са най-различни, като най-често това е наличието на паразити, които обожават силиций и консеквентно лишават своя гостоприемник от него. А до какви още последици води липсата на силиций можете да прочетете на [Линк]. За да си набавите силиций е добре да пиете изворна вода, да ядете зеленчуци богати на този елемент, да пиете отвари от хвощ, или по най-лесния начин - да си го набавите с помощта на диатомит, който има изключително високо ниво на аморфен силиций, който се възприема много лесно от организма. Помнете: купувайки диатомит проверете дали е от хранителен клас, дали се добива от сладководни залежи и дали е аморфен. В най-добрия случай 3-те отговора гласят - ДА! Поздрави

27.   Аз сащо си гриза ноктите но вчера бях на маникюр и беше уникален сега вече не с и мисля да ги грза и ми е кефф

28.   Аз също си гриза ноктите слагам лепенки, горчив лак. После Спрях за една две седмици и е то аз тукощо търсех начин как да спра, защото си ги изгризах пак ПОМОЩ САМО НА 10 СЪМ И ИСКАМ КАТО ПОРАСНА ДА ИМАМ ХУБАВИ НОКТИ!!!! 1

29.   Аз си гризя ноктите и не мога да спра.Един от моите съоченици ми каза.
-Ол твоите нокти са по-малко от моите,а си момиче.
Исмя ми се стана ми гадно. Тогава бях спряла за 2 месеца на след спрях скарахме се в класа и пак започнах много е трудно да спреш.
Четох че гризането на нокти води до комплекси в селеси почваш да си мислиш че си грозен или отвратителен.Дойте ми савет как да спра

30.   Вземи си от DM магазин крем против гризене на ноктите.
Като се намажеш и после като тръгнеш да си ги ядеш ноктите ще ти горчи и ще спреш!!! :)

31.   Ами спри

32.   Аз съм момиче на 21 години и от 7 годишна си гриза ноктите, нищо не помага, нито лакове, нито кремове, нито хапчета, нито психолог. Имало е периоди в които съм имала маникюр, хубав, нарисуван.. но няма никакъв ефект.. и волята не помага.. казвам си че няма да си слагам ръцете в устата и се усещам чак когато ме заболи, или ако приятеля ми или нашите ме пернат през ръцете.. последното нещо което мисля да пробвам е ноктопластика (надявам се да проработи). Успех на всички с отказването от гадния и грозен навик.

33.   Репептата е много ефективна:
-1 брой 4-5 кг камък
-2 броя бинт
- търпение
Ваш приятел взима камъка, пуска го върху двете ви ръце, след което няма да имате проблем с ноктите.
Ефектът е гарантиран ;)

34.   До номер 32- аз съм на 23г., от както се помня винаги съм била с нокти изгризани до кръв, каквото и да правех ръцете все ми бяха в устата. Майка ми и скандали ми е правила, ръцете ми ги е мазала с люта чушка и пр., ефект 0. Много подигравки отнесох от приятелки, съученички, колежки от университета. Но ключа за бараката се оказа в ноктопластиката, отидох януари направих си я, но поради финансови затруднения не можах да ходя на поддръжка. Гела падна сам, имаше леки поражения по мойте си нокти, но сега имам маникюр и вече не ги гризя.

35.   Аз спрях да си гриза ноктите когато баща ми се скара. Той каза:
- Днес е четвъртък (вечерта) имаш време до сряда. В сряда ще те проверя, ако си си гризала ноктите ще играем на пържоли (тоест бой)!!!
Е все пак баща ми не ме провери, но спрях да си гриза ноктите.

36.   обвии си всички прьсти с нещо и него сваляи докато не заразнат дано да сьм ти помогнал

37.   Купи си фалшиви нокти! Прави го докато не ти пораснат нови. Фалшивите ще ти е гадно да гризеш. И ще спреш. При мен стана. Купих си и за 2 месеца имах толкова хубави нокти, че ме бе жал да гриза.

38.   Аз съм на 10. От 5 годишна си гриза ноктите. Мама и тате ми се караха, когато ме видят и сега ми перкат ръцете. Баба ми е говорила за глисти, обяснявали са ми, че ще нараня ноктите си сериозно и ще вляза в болницата, но не помага(дори сега са ми в устата). И с лепенки пробвах, но нищо не действа. Гледах и снимки. това не помага! Ами късмет, защото и волята не помогна. ИСКАМ ДА СПРА! Помоооооооощ! Искам мникюр! Сега да пробвам и с лак, но ако и това не свърши работа, съвсем ще се отчаям!

Сори ако има пр грешки:)

40.   И аз имам този проблем. Гриза ноктите си постоянно. Пробвах какви ли не методи, но нищо. Тогава се сетих как да премахна този грозен навик.

Първо - сложи си гумен ластик на ръката. Всеки път когато се, , хванеш" да си гризеш ноктите го дърпаш. Да боли. Обаче, психолозите смятат, че след време, подсъзнателно ще свързвате лошия навик с отрицателна емоция. И няма да имаш желание да го правите.

Второ - Грижи се за ноктите си. Или това, което е останало от тях… И не става дума само да ги почистиш и оформиш. Говорим за маникюр. По възможност при професионалист. Нека бъде красиво изрисуван. И скъп! Две невероятни стоп-причини да сложиш ноктите в устата си и да го развалиш. Ако трябва, сложи изкуствени нокти.

Трето - Занимавай ръцете си с нещо. Готвене, шиене, дори чат. Всичко, което ще ангажира ръцете ти и няма да позволява да пъхнеш ноктите между зъбите. Същото важи и за устата. Хапвай моркови, краставици или смучи ментови бонбони.

Четвърто - Използвай специалните лакове против гризане на нокти. Въпреки че, според масовите отзиви, не водят до успех. Някои хора втриват в пръстите си нещо люто. Недостатъкът тук е, че често мием ръцете си, така че лютото трябва постоянно да е наблизо.

Пето - Намали стреса. Ограничи кофеинови напитки. Прави разходки на чист въздух. Спортувай!

Шесто - Ако нищо не помогне – носи ръкавици. Вярно, че идва топло време, но красотата изисква жертви. Може да ги носиш само вкъщи – пак е добро начало.

В момента използвам метода с гуменото ластиче и усещам, че започва да действа, макар че ноктите ми още са ужасни.

41.   Не бях предполагал че толкова много хора имат този проблем. Аз съм тежък случай. На 25 години съм и от както се помня практикувам този отвратителен навик. Дядо ми също го правеше и предполагам, че от ранна възраст съм усвоил (копирал) това поведение. Изключително неприятна гледка. Съветите ви са добри и смятам да използвам всеки от тях, докато не постигна резултат. Желая ви сила на волята и успех в борбата с тази психологическа напаст.

42.   Здравейте. Аз съм на 13 и си гриза ноктите по едно време една маникюристка ми каза, че ако след 2 седмици имам нокти ще ми направи маникюр издържах едва 6 дни мислех си, че никога няма да имам нокти после пробвах с горчив лак е аз свикнах с него не съм пробвала с люти чушки поради факта, че аз ги обичам и сега смятам да пробвам с повече ВОЛЯ, самочувствие и метода с ластика
Извинявам се ако има правописни грешки :)

45.   Намажи си пръстите с оцет. Аз много мразя оцет и като си намажа пръстите с него не си гризя ноктите цял ден, и затова ги мажа всеки ден! На мен ми помага, но ако не теб не ти помогне-късмет!

46.   На нервна почва е. Много е трудно, и аз съм същата. Оставяла съм си маникюри и то не знам как... някак просто спрях. И после като се счупи и пак започнах. Абе кофти работи е, да не говорим и колко е вредно. Истината е, че МОЖЕШ стига да си постоянен - когато ти идва да започнеш да го правиш, се осъзнаваш и спираш въпреки желанието си.
Сложи си лак, за да те спира от естетична гледна точка. Ако започнеш да усещаш желание - по-добре иди да потичаш да изпуснеш малко парата. ;)

47.   Здравей. Понеже темата е пусната преди доста време не знам дали още я следиш. Аз също си груза ноктите и кожичките адски много. 10 клас съм и от около 5 години го правя. Пробвала сън с горчив лак, но не ми помага особено, защото след известно време просто му свиквам и не ми прави впечатление. Преди 2 седмици реших да си направя гел лак с последни надежди това да ме спре от този отвратителен навик. И така от 2 седмици не съм си докосвала ноктите с уста и пораснаха сравнително много. Не бях осъзнала, че ми растат бързо и им се радвам. И си мисля, че веднъж като си ги пуснеш ще ти е жал да ги гризеш.

48.   И аз имам такъв проблем и съм 10 годишна. Опитвам се да спра, но когато го правя след време видя ли бялата чертичка веднага ги гризя и всичко това отново и отново, но намерих решението!!! Просто си сложи ластик имаше такъв съвет и си сложи през някоя ваканция, за да не ти се подиграват иначе искрящ лак и не го трий докато ти расте нокатя, защото ще видиш своя прогрес. Пожелавам ти успех, ако не ноктопластика!!!!

49.   Аз съм на 13 и си гриза ноктите от четири годишна. Много пъти съм се опитвала да спра и ми се е получавало, но за малко. Пробвах да си правя маникюр сама (наистина красив) на който да отделям поне 30 минути. Маникюра ставаше наистина хубав и ме беше жал да унищожа усилията си. Но проблема беше, че дори едно малко пърченце от лака да се отлющи, нс мен вече ми става все тая. А нямам време на всеки два дни да се лакирам. Ако вие разполагате с това време може да пробвате метода.

50.   Аз също си гриза ноктите. Но аз съм момче. Може ли предложения.Ако не спра да ги гриза нямя дя ми купят куче. СПЕШНО Е. АТРЯБВЯ ДА СПРА ДО КРАЯ НА МЕСЕЦА

51.   Здравейте! Аз съм на 16 години и никога не съм била с мои нокти!