Споделена история от Други

Царство България или Народна република България
С позволението на модераторите бих искал да пусна една историческа тема а именно кога е било по-добре за държавата и за отделният човек - по времето на Княжество/Царство България или по времето на Народна Република България? Кога България се е развивала по-успешно и кога е бележила падение? Кой е нашият най-голям съюзник и приятел - Германия или Русия/Ссср? Кой е най-големият ни противник на Балканите - Сърбия/Югославия или Османската империя/Турция? Кои лидери са се справили по-добре с управлението на отечеството ни - Фердинанд и Борис Сакскуборготски или Георги Димитров и Тодор Живков. Провокиран съм да пусна темата заради днешното състояние на държавата защото това определено не е чистата и свята България която предците ни са искали и са се борили и искам да видя коя България най-много се доближава до нея? За себе си ще кажа, че съм на 19 години, по принцип съм привърженик на републиканската форма на управление според заветите на Апостола на свободата Васил Левски и във външнополитически аспект предпочитанията ми клонят към Русия заради делото на Освобождението.

Коментари

51-62 от 62

52.   Изобщо не познавам вашата история, но пък за сметка на това нашата (руската) я знам наизуст така да се каже. Да интересно ми е, но и 50% го правя, защото това, с което се занимавам го изисква тоест трябва ми история. Та така де №14 - никъде в нашата руска история не е писано, че сме имали право да удряме БЪЛГАРИТЕ. Разбира се, за турците няма как все пак сме тръгвали на война срещу тях. Тук да отговоря за освобождението. Никой не може да знае с каква цел царят ни тогава (Александър трети) е тръгнал да ви спасява от робството. Съобразете се с факта обаче, че по онова време всичко е било много по-различно в този случай и отношенията ни с вас и общо взето самата България. Нямали сме никаква изгода от източният въпрос и всъщност не виждам логика. Хм може и аз нещо да се бъркам, но до колкото знам българските войници са се биели не с турските, а редом с нашите - руските. И пак не виждам логика в това ние да идваме да ви освобождаваме, а вие да се биете заедно с поробителите си. :)

graf Dakula

53.   Между Русия и Съветски съюз има голяма разлика... Да, става въпрос за 80% една и съща територия, но управляващият елит е съвсем различен (и като идеология, и като етнос)

Обикновено се изтъкват следните "предимства" на социализма:

- работа за всички. Комунизмът е направил изключително съществената грешка да започне процес на насилствена урбанизация. Хора от села около големите градове са били изселвани от къщите си(където голяма част са имали частна собственост, гледали животни и са имали по някоя нива) и са били настанявани в набързо построени грозни панелки. И после комунистите са им намирали работа в новосъздадени държавни предприятия. Целта е била не да намерят истинска работа на хората, а да ги откъснат от частната собственост, която са имали (къща, ниви, животни) и все пак да не ги оставят да умрат от глад.

- били сме 9 милиона. Единствената причина да сме били 9 милиона е, че границите са били затворени, а страните към които човек е можел да се придвижи не са представлявали кой знае какъв икономически интерес, защото са били също толкова развити като България поради сходните стопански системи.

- по-голяма сигурност. От дядо ми, който е бил пазач по нивите знам, че и тогава цигани са ходели да крадат по нивите. Въпросът е какво научава обществото за това... Ако във държавно-контролираните вестници не сложиш отвращаващи новини както днешните вестници, хората ще са много по-спокойни. Вестниците днес са отвратителни, на първа страница слагат най-грозното.

- жилища. Комунизмът, както вече казах, има един голям грях и това е урбанизацията и панелките. Панелките са измислени от някакъв западен архитект, но навлизат в САЩ и там първо се използват през 1940-те години за бързо строене на жилища в гетата. В Европа малко по-късно започват да ги строят в Холандия, но бързо разбират, че този вид жилища са анти-социални и спират. Е, в целият Съветски блок сега ги има - изключително грозни, еднотипни жилища без идентичност, а хората вътре влизат в клетките си, сякаш са животни.

И преди да кажете, че съм явен анти-комунист, нека кажа, че има едно нещо което ми харесва в периода на комунистическа България и това е контролът над културата. Както казах вестниците тогава са създавали много по-положително впечатление за Света. Имам вестници от тези години, макар че тогава не съм ги чел защото съм бил малък, но ми прави впечатление че липсва негативното и грозното, докато днес то изпъква. А това намалява общия стрес. Същото е и с музикалната и филмова култура. Днес имаме Пайнер, а преди всички групи, които са искали да издават е трябвало да минат през държавно одобрение. Сега, факт е, че Хисарският поп започва да "пее" още през комунизма и поставя началото на чалгата, но чалгата навлиза масово след 1989.

54.   ВАСИЛ ЛЕВСКИ "Братство с всекиго, без да гледаме на вяра и народност

Целта ни в Българско е братство с всекиго, без да гледаме на вяра и народност. Ръката си подаваме всекиму, който желае да пролива кръв с нас заедно за живот и свобода човешка. "

От тези думи на Апостола, ми става пределно ясно, че той е мислил за народа, а там където има цар, няма народ! Има експлоатация! И проверете за Христо Ботев, какъв е по убеждения.

55.   Възгледите на Левски са нереални и утопични. Що се отнася до Ботев то комунизмът също се издъни като политическа система и комунизмът като идеология служеше на враждебна на България държава - Ссср която ни пороби и до ден днешен ни управляват комунисти. Нацинализмът е единственият път за спасението на България, а България беше управлявана от националисти преди 9-ти Септември 1944 година.

56.   №55, кой националист е управлявал преди 44 година! Знаеш ли откъде идват Кобургите? Колкото аз съм космонавт, толкова и те са български националисти! Като сте толкова зелени и неуки, защо пишете глупости?

№3 пише:"Разбирам, че си настроен така, защото единствената информация, която имаш е, че Русия ни е освободила и от там се прекланяш, но ако си малко умен, ще се попиташ защо и ще потърсиш в европейската история отговора. Русия просто като велика сила е искала да реши "Източния въпрос".
Тя толкова е искала точно нас да ни освободи, колкото сега ти искаш да станеш от стола в София и да идеш пеша до гетото в Каспичан, да освободиш 15 годишното ромче от шамарещия го баща ром. " - №3, примера ти е много неудачен. Прав си във втората част, да дъртите цигани могат да се отъждествят с действията на турските поробители, но не сравнявай българският народ от онова време, с 15 годишно цигане! В много случаи, цигането си заслужава съдбата, и най вече боя, докато рязаните Османци, са безчинствали над смирен и беззащитен български народ! Нима Англия са били по загрижени, за тогавашните християни, живяли под робство? Напротив, смучели са кървави пари от Турция, събирани от поробените народи! Не са важни имперските помисли на Русия, факт е, че са ни освободили и са спасили България. Никоя западна страна не би ни помогнала(даже и сега, в ЕС)!

№4 пише: "Може да се обидите от това което ще кажа но ако сме си останали под Османска власт ще е било много по добре, да много още сме щели да страдаме но резултатът ще е в наша полза. "- №4, само това като прочетох, разбрах колко си още зелена да разсъждаваш, да не кажа, дори жалка! Нима вадиш заключения за Турция, само от европейската й част. Имаш ли представа как живеят в Анадола, имаш ли представа, как живеят кюрдите? Явно нямаш, затова пишеш глупости! Ако не е била Русия, сега България нямаше да я има! Ти момиченце, шеше да носиш шалвари, щеше да си забулена с чаршафи и през ум нямаше да ти мине, че щеше да имаш някакви права(сега в уредената ти Турция, бременните жени нямат право да се разхождат пеша, чети новините)!

№6, и аз съм за монархия, но такава каквато е била преди робството! Ако ще робувам на монарх като Симеон Сакс-Кобурготски(мошеник от класа, като партиен секретар от БКП), предпочитам сегашната бъркотия. Сега е времето да видим находчивите, те трябва да поемат държавата. За 20 години видяхме мърлячите, сега е ред на находчивите. Щом са успели да устоят в тези мизерни години, значи ще изведат България в по добри времена.

№12, споделям мисленето ти, и аз съм за управление от младите(необременени от комунизма), но за съжаление, зад тях още стоят техните дядовци и бащи от ДС! Без революция, система не се сменя! Не виждам условия за такава. Народа се пробужда, но е много плах. Не е нужно само да си буден, трябва и да се скочи от леглото, както призовава Чинтулов" СТАНИ, СТАНИ юнак балкански, от сън дълбок се събуди"!

№16, "От №14 до №15 Не позна, чист българин/ка съм. "- ти хермафродит ли си, сега разбирам защо мисленето ти е сбъркано, като природата ти!

58.   До 55,
Браво за признанието за Ботев, доста хора отричат този факт. Но защо намираш кусури на Левски и спасителите На България? Само патриотите обичат родината си, националистите не уважават нито историята, нито народа. Национализма е за егоисти и хора, които не могат да разсъждават логично и когато ги затапиш проявяват агресия. Радикалният държавен национализъм е ключов за идеологиите на фашизма и нацизма. Няма разлика в разсъжденията на дете в прогимназията и един антикомунист, доказваш го с поста си! Кой са го арестували за виц през последните 24 години? Да виждаш трудова заетост за всички българи? Да имаме силна икономика? Чистачите да живеят по=добре от инженерите? Циганите да се страхуват и да са по ниски от тревата? Да имаме производство и качествено образование и още куп други неща? Ако всичко това го има в днешно време, добре! Значи живеем през комунизма. Виждаш ли какъв упадък е днес? !? !? ! Стига с това " Комунисти ни управляват". Управляват ни капиталисти и плутократи, а БСП са най-големите капиталисти и нямат нищо общо с БКП. Няма ли да разберете, че демокрацията при капитализма е демокрация на буржоазията, тоест на някакви си хиляди хора, на хора със бели и черни джипове Мерцедес? Това ли ти е смисъла на живота? Да бъде фашизъм и някакъв глупак(защото повечето богати са такива), да прибавя по 100 лв към касичката си, от заплатата на 10 или повече работници.. И после се чудим защо минималната работна заплата е 340 а не 500 лв. Национализъм, фашизъм, религии... всичко това е за залъгалка и заблуда на обикновеният човек, за да се притъпи неговата борбеност. Фашизма побеждава враговете си с насилие. Ако сега излезеш на улицата и кажеш, че искаш да живееш както преди и да имаш достоен и щастлив живот, ще се намери някой който да ти затвори устата със сила, това е положението. на това ли му викаш свобода и демокрация? Сега е модерен фашизъм и скоро няма да си отиде, не и ако пролетарите не се организират. Има много доказателства за това, че капитала се провали и 24 години бяха достатъчни за да кажа - искам още 60 щастлив живот! Искам да имам деца, семейство, работа и да си купя лекарства, защото няма да съм човек след 40 години. Как ще се оженя и ще имам деца? Знаеш ли, че ще имам нужда от придружител след време? Аз не съм единствено човек в такова положение. Знам само, че нямаше да треперя за бъдещето си, ако сега беше комунизъм!

59.   СНН -Страната на Неограничените Невъзможности

61.   Не знам дали темата е още актуалнa, но на въпросът: "Царство България или Народна република България", не може да се отговори еднозначно, зависи в какъв аспект се разглежда темата. Царство България е била слабо развита промишлена и аграрна страна, с ниска степен на урбанизация, близо 80% селско население. Народна република България, бе високо урбанизирана и индустриализирана страна, с много добре развити социални системи (образование, наука, здравеопазване, мощни въоръжени сили и служби за сигурност) и всеобщо благосъстояние, няма безработица, дори има дефицит на работна ръка. През 1987г., НРБ е поставена на 27 място в света по Индекс на човешко развитие на ООН. За 2015г., България заема 59 място по същият Индекс на човешко развитие на ООН, което ясно показва колко е бил "успешен" прехода в България.

63.   Всеки знае че българите и руснаците сме братя и всеки който ви каже противното, има някава скрита цел и не ви мисли доброто. В българските, както и в руските сайтове, влизат специално обучени за целта чужденци, говорещи много добре езика и с лъжливи доводи и изопачаване на историята, се опитват да ви настройват едни срещу други.

64.   Накратко...
Всичко това което се построи през социализма, беше разграбено и унищожено още с нахлуването на тази циганска "демокрация" при която българският народ беше унижен, оставен безработен и беззащитен и принуден всеки да оцелява кой както може. При тази натрапена ни цигания, на мангалите им е хараби и си живеят добре от социални помощи и не трябва да работят, защото тези балъци българите ги носят на гърба си. Когато едно правителство взема от Иван и го дава на Манго, може винги да разчита на подкрепата на втория.

66.   Ето ви най-актуалното към днешна дата.
Не трябва да се разглежда страната България - монархия или Република във и единствено икономически аспект.
С тази мисъл наум, с Ботевите, Вазовите, Елин Пелиновите, Йордан Йовковите и така нататък произведения - които не говорят за държавата, а за действията на хората(било лични, било на друг човек), както и създаването на комитети от В. Левски... чуждите автори също, не само изучаване на езици, но и ТЪЛКУВАНЕ на непознатото(произлиза от Етимология)...
Та, всичко взето накуп, плюс задълбочено изучаване на Библията, плюс Историята(независимо коя, каква, и на кой) ще ви даде да разберете в "коя държава" се живее най-добре и на хората им е най-гот.
За момента се живее в държавата на удоволствията и лесния начин на печалба, КАТО СЕ УНИЩОЖАВА ПРИРОДАТА!
И това е в световен мащаб.
-----
Един пример от миналото написан от Христо Ботев:
"Я надуй дядо кавала
след теб да викна, запея"...
Като се има предвид къде е бил Ботев по това време(емигрант в Румъния) и това, че не е имал явно средства за съществуване, отдал се е на писане. Затова "неговата държава" е във въображението му за песни и танци.
Да, ама само песни и танци(все това) не те хранят, ако няма кой и да копае и сади, нали така? Така че, мисля си и хора като Ботев е трябвало да се занимават с градинарство(както се пее в "Тих Бял Дунав").
Така се пее в песента, вярвам че и така е било, но "четата" която Ботев е събрал явно не му е разбрала мисълта и е продължила едностранчиво само да пее и танцува.
Ама какво казва народа по този повод? "Музикант, къща не храни". Ще добавя че, същото важи и за политик, спортист, дудняч, преследвач и всякакви такива "професии", ако няма и нещо с друго подплатено - някаква солидна физическа помощ.
Ето някой по-горе споменава, че в Анадола държали бременните да не излизат по улиците. Аз ви питам, а каква им е работата на бременните по улиците? Също, защо работодателите се презастраховат да назначават бременни или да предупреждават жените при евентуална бременност, че еди какво си?
Може да се реши такъв въпрос, като потенциалните и истински бременни жени в този период бъдат пренасочени към някакъв друг вид дейност. Важно е за бременната жена да не седи само на Д-то си, а да се труди, да се изразходва(по този начин ще намалеят и секцио ражданията).
Независимо в каква сфера е назначена, при бременност жената би могла(ако не може да изпълнява задълженията си) временно да бъде включена в програми за пряко подпомагане на възрастни хора, безпризорни деца и така нататък. Мисля че, това би подпомогнало и бъдещото и майчинство. Не става въпрос за писане на документи и само разговори, а участие във физическите им нужди, разбира се без вдигане на тежести, които биха могли да навредят.
Също бременните биха могли да работят и към селското стопанство, както са работели нашите баби и майки в миналото и са раждали даже директно на нивата. Не казвам там да се ражда, а само пример че, хората не са се плашили от физически труд. Това са само примери, може да се помисли по въпроса.
------
Много погрешно е да се пише против Османската Империя, Руската Империя, Сакс Кобурготската, СССР, Америка и каквото и да е, което е съществувало като наименование и продължава да съществува. Мисля че, в училище не се полагат достатъчно усилия да се обяснява на учениците и да се тълкуват разните му там наименования.
Училището съществува само като наименование, но вече не като действаща институция. Учителите трябва да се подготвят по-добре, за да могат да разясняват на учениците и някои провокативни въпроси.
Една моя учителка навремето ни питаше, какво е искал да каже поета(някой от поетите) със свое произведение. Всеки си пишеше каквото му падне, но сега като се замисля тази ни учителка не ни е обяснявала нищо за произхода на съответния автор, нито условията при които е живял. Как ние учениците да знаем какво е искал "да каже поета"? В този смисъл казвам, че ще е по-разбираемо за учениците да разбират авторите, като им се обяснява или насочва вниманието в каква среда е израсъл и живял съответния автор. Много лаконично се обясняват автобиографиите им, а само се изискваше свободни съчинения по произведенията им. Така се създава впечатление, че България от "освобождението от турско робство" е дело единствено на емигранти и поети, а другите обикновенни работещи по нивите хора, те нямат ли заслуги? Имат, че и повече, ама те са само в песните народни и картините на Златю Бояджиев, значи трябва и те да се изучават в училище - защо не? Ами строителството от онова време, и то е изографисано в картини.. - да се учи в училище.
-------
Едно много добро начинание беше по текезесарско време и държавното земеделско стопанство. Хора, които само това са работили цял живот си го работеха с усмивка на уста и си пееха. Такива държавни земеделски стопанства бяха "приватизирани" доколкото можеш да си го сложиш в джоба и разпердушинени, защото няма отговорност. Така че, всеки си е живял и си живее в "неговата държава", а Общата ни Държава НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРИВАТИЗИРА.
------
Сега, авторе, питаш в коя България се е живеело по-добре.
Ето ти един спомен от 1990-1991 година.
Стана "демокрация" и всичко живо в България и кьораво, и топаво стана търговец(търгаш).... и след не знам колко си време.... фалира.
Е сега ти ми кажи, в коя България са живеели онези наши (съ)-граждани/селяни? В царска ли, или в Народна?
За мене си беше тарикатската България, пълна с хора които искаха САМО да забогатеят и фалираха.
Интересното е, че този процес е световен и България е една малка прашинка в него. Значи грешката не е в царството или републиката, а в това кой какво прави и с каква цел.
Ето това трябва да се преподава в училище, ако в къщи са го пропуснали първите седем години, иначе поредната приватизация на реки, гори, земи и поля, че и на луната, небето и космоса, също и на ветровете, бурите и снеговете и дъждовете.
Ама ние хората на земята искаме природа и живот, не да умираме насилствено.
Време е учители и будители да предприемат съответни действия, не само да вдигат врява или да си правят тестове.
Пряко участие в учебния процес, жертвоготовност(не за умиране), а за подпомагане, и никакви компромиси - този е дете на онзи или на еди кой си. Резултатите ги видяхме.
Всички са деца на всички и не всички са гениални, затова Държавата на Левски е описана - "Всекиму според заслугите".

67.   Разликата на живота по времето на царство България и след това, през Социализма е толкова далечна и различна, колкото между Земята и Луната. Царство България е периода между освобождението на България от турско робство, до края на Втората Световна Война. Русия ни измъкна от тъмните, злокобни, кошмарни дни на турското иго, но пет века робство оставиха както България, така и останалите балкански народи, напълно банкрутирани. По времето на Царска България, държавата ни е била една предимно аграрна-затчийска страна, с незначитлна индустрия и една от най бедните в Европа. През времето на Социализма -1944г. до 1989г., с огромната помощ на Русия, България беше индустриализирана и се нареди в ранглистата на ООН сред 30-те най развити държави в света участващи в световния експорт на машини. По времето на Социализма, Бългрия е бил на 27мо място в света по станарт на живот, докато сега е на 59то място. По данни на ИЧР на ООН, през 1989г. България по стандарт на живот е била след ГДР, Чехословакия и СССР, но ПЕДИ Унгария, Полша, Румъния, Куба, Албания, Югославия, докато сега сме след всички тях.
Мисля че от това можеш да добиеш груба представа за положението.

51-62 от 62