Споделена история от Други

Разхищение ли е да си купиш скъпи очила?
Здравейте!

Първо да кажа, че историята ми не е някаква важна и спешна, която очаква отговор на момента. Така че, ако сте в този сайт, за да помагате на хора, изпаднали в беда, пропуснете тази история!

Аз съм на 18г. Купих си хубави очила. Бях тръгнал с нагласата да си взема някакви от 50лв най-много, но навсякъде по магазините са или някакви ментета по 20лв или по 300-400лв. Та накрая си взех от 100лв. Много ми харесват, но някак си не мога да им се зарадвам, непрекъснато си мисля, че не ценя това, което имам и, че в момента има толкова много българи, които се чудят как да си купят единия хляб.
Не съм свикнал да си купувам скъпи неща, просто в момента ми бяха изпаднали повечко пари. Имам разни болести на очите и от слънцето още повече започват да ме болят, затова реших, че за очите си си заслужава да са ми по-качествени очилата.

Не знам защо написах това. Може би, за да си притъпя съвестта.
Ще радвам, ако някой даде мнение по темата.

Коментари

1.   Виж, приятелю, очите са си твои, зрението и здравето - също. Разбира се, че няма защо да те гризе съвестта, че си си взел нещо малко по-прилично, като за целта си дал сума, която считаш за сравнително висока. Заслужава ли си покупката стойността на тази сума - според теб самият явно да, иначе нямаше да купиш очилата.

Бедни и гладуващи хора има навсякъде. Помагай им, доколкото ти е във възможностите, но не се чувствай потиснат от това, че се стремиш да извлечеш малко удоволствие и комфорт от собствения си живот!

2.   Щом очилата ще ти предпазят очите и трябва да ги носиш, носи ги за здраве и със здраве. Пък и със самата покупка си помогнал на продавача.

3.   Според мен не е разхищение, даже напротив!
Щом си имала възможност да отделиш тези парички-радвай се!
Пък и все пак става въпрос за очите ти. Ментетата освен, че нищо не предпазват-даже и вредят!

4.   На мен лично очилата като аксесоар ми се струват изгъзица, но щом толкова много си искал.

5.   Няма за какво да имаш гузна съвест. Очите са много важни и заслужават най - доброто. Ако си постоянно с очила предполагам, че стъклата ти са със защита от слънцето и от компютър. Очилата се купуват веднъж и се носят докато ги счупиш. Всяко нещо, което се купува веднъж трябва да е качествено. Особено когато става въпрос за здравето ти. Ако си с контактни лещи тогава може да се говори за разхищение. Аз съм с контактни лещи и мога да ти кажа, че излиза доста по - скъпо, но пък е много комфортно. Имам и очила, разбира се, но ги нося само вкъщи. Наскоро им смених стъклата, защото едното се беше надраскало, но трябваше да сменя и двете стъкла, защото исках да са със защита от компютър, а свестен контраст можеше да има само ако се сменят и двете стъкла. Спокойно и да са ти честити очилата. Със здраве да си ги носиш.
*Д*

7.   Неееее, разбира се, очилата ти изобщо не са скъпи, норма цена за нещо, което ще ти върши работа повече от 1 месец. :) моите бяха с 50 лв. по -скъпи от твоите и още съм с тях, купи ми ги баща ми за завършването, доволна съм от тях, много са здрави и удобни. Все пак бих предпочела да не виждам света през стъкла, но какво да се прави- съдба.

8.   не виждам защо трябва да се чувстваш виновен, че си си купил скъпа вещ - парите са твои и си ги похарчил както си решил. не дължиш обяснение на никого и не трябва да се оправдаваш.
не казвам, че не трябва да помагаш на другите, но това не трябва да се превръща във фикс идея

9.   Щом са за здравето, а не за гъзария, си е напълно оправдано! И аз си взех хубави, скъпи очила (имам астигматизъм и далекогледство) с качествени стъкла - изключително бистри и с многослойни антирефлексни, поляризиращи и защитни покрития. Имам чувството, че с тях виждам по-добре (като картина, качество, контраст и т.н., не като диоптри) откоккото без.
Но купувам такива веднъж на 10 години! Като го разбиеш по месеци, идва по 1-2-3 лева на месец...
Предишните ми бяха по-гъзарски - с потъмняващи стъкла. Оказа се обаче, че това е излишна, неприятна и дори вредна екстра - излизаш навън в ясен слънчев ден, те ти потъмняват и не стига че започваш да не виждаш добре, ами и зениците ти стоят разширени и се облъчват яко с UV.
Затова новите я нямат.

Не се кахъри! Правилно си постъпил.

10.   Щом имаш проблеми с очите и ти се налага, не е разхищение. Даже 100 лв. са евтини очила в този случай (предполагам са с хубави качествени стъкла и т. н. ). Въобще не го мисли и не се чувствай виновен, ами се радвай на очилата.
Аз миналата година си купих очила за 200 лв. и пак си мисля, че не са особено скъпи за това качество. Само стъклата бяха 170 - едните най-добрите фотосоларни, за компютър, иначе диоптъра е само късогледство. Рамката беше 30-35 лв., така че от там спестих пари.
Все пак очилата са разход, който се прави веднъж на 4-5 години поне, така че си струва да се дадат малко повече пари в границите на нормалното. Все пак не става вапрос за гъзария, снобизъм, разни маркови излишни неща и т. н., за които съм изцяло против, а става въпрос за здраве и то за очите.

11.   И аз като като теб изпитвам голяма вина, когато си купя нещо по-скъпичко. Нали разумът крещи, че парите са мои, аз съм си ги изкарала с честност и труд и заслужавам обаче това чувство за вина, което крещи като видя някой да бърка в контейнерите за боклук или като чуя, че на някоя колежка 6-те лв са и последните пари направо ме убива. Няма спасение изглежда

12.   на 16 съм и логично паричките за всичко са от мама и тате. не сме се оплакали от безпаричие. нашите са ми казали, че докато имат пари ще ми купуват скъпи дрехи, обувки... а ако нямат да извадят 2 лева от джоба и да искам-няма. примерно ми дават 60-70 лева за дънки. в един момент си казвам "купи си скъпи дънки, нали са ти ги дали тези пари само за дънки", но след това се сещам за хората, които едвам свързват двата края и за родителите ми, които с много труд са изкарали тези пари, чувствам се гадно. накрая със 70 лева отивам на разпродажба и си купувам 5 неща за по 15 лева примерно и се чувствам по-добре. пак съм похарчила 70 лева, но не само за дънки.

13.   Когато мислиш да помагаш на другите - помисли и за себе си. Ако си слаб, глупав или болен - няма да може да помогнеш качествено.
В случай на нещастие - първо спасявай себе си, ако умреш на никого няма да е от полза и няма да спасиш нуждаещите се.
Когато става дума за здравето ти или за неща свързани с него, дори да са очила, удобни обувки - избирай качеството!
Ти си млад човек, очилата ще бъдат част от лицето ти, няколко години!!!
Не може да се показваш с нещо смешно... Нелепо е!
Мисля дори, че малко пари си дал.

14.   Става дума за слънчеви очила, доколкото разбирам, нали?
Не си постъпил егоистично. Парите са си твои, ти решаваш как да ги харчиш. За нещо, свързано със здравето ти пък най-малко трябва да се виниш, че си дал повече пари. Само, че тук идва момента, в който ще те попитам дали си сигурен, че очилата са наистина качествени. Сто лева не са много пари за слънцезащитни очила. Аз съм късогледа, имам и други заболявания на очите и преди 2 години някъде си правих слънчеви очила по поръчка, в същата оптика, в която ми направиха и диоптричните. Очилата се изработваха в София, а стъклата се дават за поръчка във Франция. Слънчевите ми очила бяха и с диоптър и цената им беше към 380лв. Към кутията имаше освен кърпичка и спрей за почистване и две книжки със сертификат за стъклата с печати и един куп сайтове, където можеш да влезеш и да провериш всичко, което те интересува. За някои може да не са много пари това, но за мен са, да не говорим, че разликата между тези очила и онези от 20лв. още от първо слагане е от небето до земята. Така, че щом е нещо, което ще ти е в полза за здравето, парите не трябва да се щадят, особено, ако става дума и за нещо качествено.

15.   Явно не си свикнал да харчиш лесно 'грешни пари', и в тоя момент си казваш "можех да ги дам за друго". Абе истината е, че хората постоянно надуват цените за щяло и нещяло.. марковите неща са скъпи... Човек би си купил маркови очила или каквато и да е друга щуротийка, САМО, ако има възможност да си го позволи. Под тази възможност, разбирам човек, който си има всичко необходимо и достатъчно средства, с които може да си купи едни маркови очила от 300-500лв, без да остане с 1лв в джоба.

16.   100 лв, ама и мен ми предлага '' скъпи'' ''найк'' от пластмаса за 100 лв. D:D:D: че по-добре да си купя за 30 лв, отколкото да дам 100 лв. за пластмаса. D:D:D:

17.   Аз си купих преди година и половина два чифта скъпи очила, от 100 и нещо и 150 лв, но ги имам и сега, и никога не съм съжалила, че съм вложила в очите си. Те са ни за цял живот, а и рядко се купуват, така че в никакъв случай не съжалявай. Едните са ми фотосоларни и се чувствам отлично с тях, много по-добре от преди, а нося очила от повече от 30 години.

18.   Е, друга тема е, че някои очила минаващи за 400 лв ги продават за 15 по кафенетата, но това е друга тема. :)))

19.   Ако на наричаш това скъпи очила...
Една моя приятелка има няколко чифта очила на Rey Ban (не съм убедена дали се изписва така). Поръча си ги от интернет от Франция и струват по около 800лв. , защото са от оригиналните.

Аз от друга старана имам очила на-скъпите от които са ми 10лв. Сори, нямаме кои знае какви възможности, че и да си харча парите за скъпи очила.

Същата тази моя приятелка веднъж щеше да полудее, когато друга наша приятелка беше взела тези скъпите очила на рей бан и беше отишла с тях на някаква дискотека. Както знаете, в диското няма нужда от очила и тази моя приятелка щеше да получи инфаркт, защото се притесни, че някой може да ги открадне....

Иначе се радвам когато видя някой със скъпи и модерни аксесоари като цяло!
Щом може да си го позволи какво лошо има? :)

20.   Всекиму според възможностите. Не е разхищение, ако не си взел заем да кажем, който не можеш да си позволиш. Ако можеш да си позволиш очилата - защо не?
Аз съм късогледа от 15 г. Имам голям диоптер и винаги съм носила най-евтините и шибани очила, но пазя и с години издържат. На 19 г. се изнесох от вкъщи, почнах работа и някъде на 20 г. вече можех да си позволявам от най-евтините лещи. В началото се чувствах виновна, че давам пари за такива работи, после осъзнах, че това е необходимост за мен.
Купих си рамки за 80 лв., защото ми харесаха, но имах намерение да дам 200 за рамки. Сега съм дала да ми слагат мултифокални стъкла за 700 лв. и да ти кажа честно - ама изобщо не ме е яд за парите, които ще дам. Питай за този вид стъкло - ще се родиш - не се вдига диоперът с тях!!!
Нося и мултифокалн лещи - 300 лв. давам за 3 месеца. И изобщо - за очите си всичко давам. Точка.
Мога да си го позволя.
Минала съм през очилата за 10 лв., на които им падаха стъклата. Минала съм през страшни мизерии и със свои труд и усилия си постигнах всичко. Защо да не мога да си позволя едни очила?
Жал ми е за по-бедните от мен, но това е положението - всекиму според чергата. Никога обаче не бих взела кредити заради такива работи да кажем. Имала съм пари - дала съм. Мани лещите, но очилата са си дългосрочна инвестиция и изобщо НЕ МЕ Е ЯД.

21.   ами правилно си направил по добре да дадеш толкова пари за нещо качествено отколкот 20 лв или 30 за някакви ментета които вместо да те предпазват ти вредят аз като работих в италия си взех очила на известната марка Реу-бан за 130 евро и още съм със тях и съм много доволен чист оригинал са няма менте и предпазват вярно че в бг като чуят очила за 200 300 лв и ти викат че си луд еди кво си еди що си ти необръщаи внимание тва всичко е завист проблема е че такива очила трябва много да ги пазиш :)