Споделена история от Други

Имам проблем със увереността. Как да се справя?
Здравейте. Съжалявам предварително, че ви занимавам с тревогите си, но не знам към кой да се обърна, дълго време тая това в себе си.
На 16 съм. Имам голям проблем със увереността в себе си и се чувствам малоценна. "Винаги другите са прави, те всичко правят по-добре от мен, аз се обличам странно спрямо другите момичета, аз съм странна, винаги греша, дори и когато правя нещо правилно, пак греша... " Срещам се с тези мисли всеки ден... Тези мисли ми пречат в училище много. Аз съм перфектционист и МИ Е ПИСНАЛО ДА СЕ ПРОВАЛЯМ. Дайте ми съвет моля Ви, защото проблемът ми е в това, че дори, когато вътрешно знам, че, например, един мой отговор на тест, е верен, но пак негативното ми мислене казва: ГРЕШЕН Е... А всъщност по-късно се оказва верен. Помогнете ми, започвам да мразя себе си. Дайте ми съвет... Не вярвам в никой и нищо вече.

Коментари

2.   И аз съм перфекционист, знам колко е трудно постоянно да изискваш нещо от себе си. Не мога да ти кажа да спреш да бъдеш такава, защото едва ли ще се приемеш. Смисъл, ако си ината и държиш на твойто си - няма как да стане. Дори и да се примириш с 'недостатъците' ти, пак няма да си щастлива. Съвета ми е, да започнеш да работиш именно върху тях, и да се опиташ да бъдеш малко по-добра към себе си, защото "перфекционизма" е нож с две остриета.

3.   Трябва да намериш сили да промениш своето мислене. Всъщност никой не е казал че е по добър от теб или че се облича по добре от теб. Не намесвай други хора в твоя проблем и ще имаш по добра реална представа за нещата. Ти нямаш проблем с увереноста, а с това че искаш да имаш контрол върху разни неща, които да ти дават увереност. Започни да трупаш уважение към себе за това че си толкова целеустремена. След това стани малко по-позитивна, като мислиш за хубави неща, включително да се зарадваш и на успеха на някой друг. Постепенно ще отбележиш напредък. Ако не четеш книги, започни да четеш, защото книгите ще ти помагат да не мислиш за лошите неща и ще те откъснат от твойта негативна действителност, която в момента те мъчи.