Споделена история от Други

Легализация?
Здравейте, някой може ли по - простичко да ми обясни какво представлява легализацията на документи? Какви видове има и защо се прави и как да разбера дали ми е нужна за даден документ? Да речем на диплома, свидетелство за съдимост или акт за раждане или каквото и да е?
Опитвам се да го разбера, но ми е непонятно, защото нямам много опит с документи и подобни неща.
Благодаря!

Коментари

1.   Легализация на документ с прости думи означава поставяне на печат (апостил), с който се удостоверява, че документът е истински, т. е. ако е диплома-първо минава през Мин. на образованието, съдимост-Мин. на правосъдието, медицински-Мин. на здравето и т. н., а самият апостил се поставя от Външно министерство. Има и легализация на документи от чужбина (на чужд език), те минават само през Външно за заверяване на подписа на преводача, който ги е превел. Дали ти е нужна легализация могат да ти кажат единствено от институцията, за която ти е необходим документа. За регистрация на раждания, бракове, смърт със сигурност искат легализирани документи. Ако не си разбрал/а нещо питай :)

2.   Аз съм правила легализация и превод на диплома, затова мога да кажа тя как става. Значи, първо, се отива при нотариус, който заверява дипломата, прави копие, слага подпис и печат и пише върху копието "Вярно с оригинала". В моя случай, направих също и пълномощно на фирмата, която ми я легализираше. После я дадох на фирмата, те я изпартиха в Министерството на образованието, за да бъде заверена и от там. След това я взимат обратно, превеждат я, и я изпращат в консулството на (в моя случай) Германия. Тоест- дадох им пълномощно за да я изпращат по министерства и консулства от мое име. Мисля, че легализация без превод е просто- изпращане до даденото министерство за проверка. Можеш да го изпратиш и сам/а, но мисля че с фирма е по-сигурно.

3.   И аз съм легализирала документи за Португалия.
Трябва да се обърнеш към фирма за превод и легализация и и те ще ти кажат към кой да се обърнеш за да ти направят пълномощно с което самата фирма да се заеме с въпроса.
За превод и легализация на диплома ми струваше около 250лв и 10 дни чакане.

4.   Пак съм аз - Какви документи ти трябват могат да ти кажат само от страната в която отиваш. Иначе фирмите се занимават с всичко и ти отиваш само да си вземеш готовите документи.

5.   Хубаво разбери какво точно се изисква да представиш... Мн често не се налага легализация, а само превод на документи от Заклет преводач, демек такъв, който е признат от държавата ни. Има списък в сайта на нз си кое министерство беше, с тези преводачи... Иначе, естествено като отидеш при преводача, той толкова любезно ще ти каже, че никъде в чужбина няма да ти признаят превода без Апостил и трябва да платиш 5но и то за всяка страница поотделно, за да свършат това за теб... Глупости на търкалета! Аз само си преведох дипломите, но имах уверението от чуждестранният университет, че това е достатъчно(за университетите почти е сигурно, че ако е легализиран преводача, Апостил не трябва), но любезна госпожа така ми обясняваше как вместо 20 лв на диплома, трябва да ми вземе 150, и как ще се върна за да искам и Апостил и ще ми излезе още по скъпо, тъй като заглавните стрсници имат разлика в съдържанието си при двата случая и тр да се пишат наново, но видиш ли, тя можело и да не ми вземе пари за това... Та не си давай парите ей така, хубаво се осведоми, аз честно казано не разбирам за какъв им е този знак, ако превода се извършва от лицензиран преводач, все пак важното е просто да е сигурно, че пише едно и също на различните езици... Щом като тоя преводач е нещо като" нотариус" то държавата какво повече би могла да докаже... А иначе ско си от Сф и ти тр легализация, то може да си преведеш документите при преводач и сама да ги занесешза легализация в министерствато и мисля, че минават и през още една институция, и ше ти излезе мн по евтино ;) Това е просто поредната простотиия в България, с която някои хора си пълнят гушите...

6.   №5 аз съм 4 и 3.
Не заблуждавай момичето/момчето само с тези преводи при заклет преводач. Аз си изпатих миналата година от съвети като твоите. Изпратих за Португалия преведена, подпечатана и заверена диплома и мислих че всичко е наред. Да ама не. От Португалия ми върнаха документите. Апостила е задължителен. След заверка при нотариус и превод се минава през Министерство от което е издаден документа, след това през Консулство на страната към която отива този документ.
И ако мислиш че там само теб чакат за да стане бързо и евтино грешиш. Там се влиза след предварително уречен /за всяко място/час, дата, месец.
Фирмите имат уредени часове всеки ден за оправяне на документи и не си заслужава за някой лев по малко да тичате месец по инстанции.
За диплома на португалски с апостил платих около 250лв за 10 дни.
Ако документите се искат на английски-таксата е на половина.
Има поръчки - обикновени-до 20дни
бързи -до 10 дни
Експресни - до 7 дни
Разликата в цената е около 30лв.

7.   Номер 3, 4 и 6, абсолютно никого не заблуждавам! Всичко което съм написала си е самата истина, това, че ти не си бил/а осведомен/а и са ти върнали документите си е твой проблем! Ясно съм подчертала, че тр да се пита със сигурност институцията, за която ще се превеждат, какво точно изискват... И или си превеждал мн отдавна или преводача ти е бил личен приятел... Разликата в парите е над 100лв за документ, аз имах да превеждам 3 дипломи с по 3 приложения, това са 6 документа, както и Акт за раждане... Ако се чудиш къде да си даваш парите, дай насам! Аз дипломите само си ги преведох при заклет преводач и си ми ги признаха във Франция. Не зная каква е точно процедурата в министерствата, ако си от Сф едва ли е голяма философия, но със сигурност е мн по евтино отколкото да ги даваш на така любезните преводачи, които всичко ще направят, за да им платиш!

8.   Номер 6, кой преводач ти плаща хонорар, че правиш такава реклама на дейността. Ти не заблуждавай хората, има си декрети, споразумения. Особено, ако става въпрос да държава от ЕС, е почти сигурно, че Апостил не е нужен. На сайта на министерството може да се види с кои държави имаме сключено споразумение и с кои въобще има ЕС. Някои хора така и не се научиха да ценят парите! Ти си платил 250 за един документ на португалски, аз платих под 100 само за превод на 6 документа на френски, казваш че ще е на половина (на френски и английски почти няма разлика в цената)... ами сам си сметни! А също така самата легализация няма разлика в цената, според езика на който се извършва! Така че многото "евтино" дето си го платил, е оскъпено единствено от това, че е а Португалски, което ще да е до 7лв. на страница, щом казваш че е двойно. Направо кажи на автора къде ти е кабинета и да идва, щом искаш да му вземеш парите!

9.   Ако няма подпис до снимката на дипломите ще ги приемат ли за превод и легализация? Моля, отговорете ми, благодаря.