Споделена история от Други

Икономично каране на кола
Здравейте имам въпрос:имам 2 коли-волво v50 и vw polo. Волвото е 2008(80к км. ) с Д5 двигател 180 коня и 6-ръчна скоростна кутия. За него в книжката му пише че най-икономично се кара на най-високата възможна предавка или на круиз контрол направо, но НЕ и по инерция. Пробвах го на практика и наистина като моментен разход според комютъра на круиз с около 100 на 6та е около 2, 5 до 3(в зависимост от наклона на пътя най-вече) разхода-иначе на дълъг път дава около 4. 2 градско-7-8. Извън скорост наистина и компютъра показваше по-висок разход. Обаче нз за полото как стои въпросът. То е само 60коня, но в града разхода е колкото на 3 пъти по-мощната ми друга кола(да по-старо е но все пак). Него го оставям повече по инерция когато мога. Това грешно ли е и как да му смъкна на него разхода?

Коментари

1.   Искаш урок по ДВГ.
Двигателят при работа винаги харчи гориво, в зависимост от натоварването двигателя гори повече или по малко гориво. Ръчната скоростна кутия е избор на водача за натоварване на двигателя. Круиз контрол е избор на компютъра на машината за натоварване на двигателя. Тъй като ти, като човек, не можеш да определиш с компютърно прецизна точност кога и колко да отпускаш колата по инерция, затова при ръчно управление ти показва по висок разход. Но винаги разходът дали при ръчно изкарване по инерция или на автопилот колата харчи по малко от колкото когато е на скорост. При кола без екран за гориво и липса на автопилот, гледай оборотомера, колкото е по ниска стойността толкова по нисък е моментният разход на гориво. Така, че прав си да отпускаш полото колкото може повече по инерция, ако целта е пестене на гориво разбира се, защото винаги пестенето на гориво е за сметка на бързината.
Другото с което трябва да се съобразиш е годинките на колата, двигателят на полото ще ти харчи по малко, след основен ремонт, разбира се, тъй като ресурсът на двигателя сигурно отдавна е прехвърлил зенита си. Когато минеш шлайф колянов вал, шлайф цилиндров блок, обслужване на главата. Смениш пълен комплект гарнитури, семеринги, бутала със сегменти и пистонни болтове, основни, биални и аксиални лагери, биални втулки. Мини и на стенд за ходовата част и полото ще работи по добре, ще намали разхода. Всичко разбира се е според колата, зависи другите й части дали имат достатъчно дълъг живот в бъдеще.

2.   Имай на предвид, че тези джаджи дето гледаш разхода изобщо не отговарят на действителността. Иначе икономичното каране е съвкупност от умения, за които има написано много ако имаш желание можеш да прочетеш

3.   Полото е по-икономично при всички възможни случаи :)
Волвото те лъже нещо :))

*Syndrome

4.   Приятелю аз съм таксиметров шофьор най икономично във града се кара със 50км почти на всякъде гледай да не надвишаваш тази скорост и след 2. 3 дена виж разликата