Споделена история от Други

Масонство
Интересувам се много от франк-масонство. Изобщо страшно съм запален по окултизма. Знам, че подобна тема не за пред публика, но се възползвам от факта, че тук всичко е анонимно, та ако има масони в форума нека напишат нещо повече за това течение ще съм благодарен!!!

Коментари

1.   И защо смяташ, че ако действително тук има членове на братството, то те биха тръгнали да изнасят неща "от кухнята" му?

2.   Масонството = откровен сатанизъм! Замисли се какво искаш.

3.   От Автора: Казах, че тази тема не е за пред публика но нали всичко е анонимно и се възползвам от това, и защо да не сподели някои дори да не е член на ложа.

4.   Номер 1, ако искаш вярвай, но доста пъти имах възможност да им прочета менюто. ;-)

5.   Номер 2, между масонството и сатанизма има разлика и то голяма. Не говорете като не сте запознати.

6.   Номер 2, мислиш ли, че автора не го знае, щом пита значи следователно знае за какво иде реч, замисли се! ;)
Номер 4, Трудно допустимо е само ако си имал приятел масон тогава можеш да имаш подобна възможност.
По темата приятел по-добре се допитай до някоя ложа имат различни сайтове. Но аз бих казал, че да си масон е достойно и престижно място в обществото. Масонството не е секта нито някаква вяра то е чисто и просто тайно общество което има норми, ритуали и още много неща като символика и тайна геометрия. Разбирам защо автора пита в интернет няма много информация за тях. Радвам се че, пича се е сетил да направи такъв пит тема. Ще следя темата с удоволствие.
Goldeneye

11.   Ето малко информация за масонството в БГ.

Така започва разколът и в българското масонство. Първият опит за обединение датира от март 1995 г., когато е свикан извънреден Велик събор на Великата ложа на България. Той обаче е закрит преждевременно, защото отделни групи предприемат нерегулярни действия. Въпреки това група лица начело с Иван Ставрев, в противоречие със законите на масонството, извършва подмяна на законно избраните велики сановници и Велик майстор и избират „нов“ Велик сановен съвет и „нов“ Велик майстор – Иван Ставрев. Той обаче не получава подкрепата на Ложата майка в Германия и Иван Ставрев започва активно да търси легитимация чрез контакти с работещите по това време в България и Германия ложи от състава на Обединените велики ложи на Германия. В периода 1995 – 1997 г. новосъздаденото формирование престава да се нарича „Велика ложа на България“.

https://anonymous3.blog.bg/drugi/2014/07/08/niakolko-ot-masonite-upravliavali-bylgariia.1279307

12.   Не съм достатъчно запознат, затова не взимай казаното от мен с лека ръка.

1. Масонството не е централизирано. Има много организации (наричани ложи) по света, като повечето от тях дори не се признават взаимно (с друг думи - масоните от една ложа ще ти кажат, че масоните от друга са измамнизи и клоуни)

2. Масоните не са сатансти. Всъщност, масонството рядко има нещо общо с християнството, поне доколкото знам. Да, масоните смятат, че съществува някаква всевиша сила, но повечето ложи имат собствена представа каква всъщност е тя - даже няма да се учудя, ако има масони, които почитат Катулу (Кътхулу? Кутулу?). Както и да е, масоните са много по-земни и повечето от тях се стремят към това да "подобрят" мирогледа си (какво значи това, не мога да ви кажа - предполагам зависи от ложата, в която си) и да разширят знанията си за духовното. Техните езотерични приключения рядко си играят с християнството, а още по-рядко със сатанизма.

3. Масоните не си играят с политиката. Противна на общото схващане, че масоните са едва ли не световните господари, в центъра на масонството е бягството от политиката и религията. В масонските ложи е забранено да се говори за политика, стига само тя да е от старата школа, а не wanna-be секта. И все пак, мое задължение е да ви кажа, че все пак е имало масонски политици - и то доста! В началото на 20-ти век, в Италя, повечето фашисти на власт са присъствали в Италианската Масонска Ложа. До колко те са изпълнявали желанията на ложата (ако въобще тя се е месела в политиката) не мога да ви кажа.

Иска ми се да ви кажа как да влезете в някоя ложа, но знанията ми свършват до тук. Ако все пак има масонско звено в България, то най-вероятно критериите му ще са подобни на затворените английски ложи:

- Трябва да влезете по собствено желание;

- Трябва да сте родени свободни;

- Трябва да признавате съществуването на върговен творец;

- Трябва да сте мъж;

- Трябва да сте навършили пълнолетие;

Само тези критерии знам.

Отново припомням - не съм експерт! Знанията ми са много общи и има шанс да са напълно грешни! Не съм нито масон, нито дълбоко заинтересован, затова имайте едно на ум. И внимавай при търсенето на подобни общества, трябва да си внимателен да не попаднеш в някоя секта! Пази се и успех!:)