Споделена история от Други

На предната седалка - възраст
Здравейте! Искам да Ви попитам - тийнейджър на колко години може да седи на предната седалка на кола - на 12 , 16 ? Моля, не ми се смейте за това, че не знам.
Чао! Приятен ден Ви желая! =)

К.

Коментари

1.   От 10 г. нагоре.

3.   Чл. 133.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г. ) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.
Това означава, че ограничение за возене отпред заради възраст няма, просто дете до 12 трябва да има специална седалка. Ако детето е над 3 години седалката е без подлакътници и облегалка.

4.   И все пак не разбрах ако си на 12 ще можеш ли да седиш на предната седалка с колан без специална седалка.
От админката на историята

5.   Да авторке, ако имаш 12 се возиш отпред, без специална седалка и само с колан.

6.   Някъде ми се мярна по сайтовете, че дете и над 12 не може да седи на предната седалка, ако колата има преден еърбег, каквато е и моята. Вярно ли е това?

7.   №6 Няма такъв закон, това с еърбега са само родителски извинения и съображения.

8.   Aз мисля, че е нaд 10 може дa седиш нa преднaтa седaлкa aз съм нa 11 ще могaли дa се возя нa преднaтa седaлкa с колaн.

10.   Аз съм на 11 могали да се возя на предната седалка с колан

11.   В закона май пишеше, че до 12 нямаш право да си отпред.

12.   А да попитам моята дъщеричка е на 10 години може ли да се вози на предната седалка без специална седалка?

14.   Децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.

15.   Аз съм на 11г и вуйчо ми има кола която притегля дали има човек на нея. Мен ме притегли като човек за предната седалка може би може и деца на 11г може да седят отпред

16.   Не е от значение точната възраст. Съществуването на забраната за возене на деца на предната седалка е изцяло от съображения за сигурност.

Който си обича детето и има малко акъл, не би го возил отпред поне до 12 години, независимо дали му забраняват или не. Пък който е безотговорен нега си вози и бебето на предния капак, нали в закона не е описано и изрично забранено.
Дори законотворците не могат да се сетят за всяка глупост, която идиота би измислил, та да изписват книги със забрани. Трябва и малко лична отговорност и мисъл.

17.   Ами като ми е с две седалки колата, безотговорен родител ли съм? Или да возя детето в багажника?

18.   Чл. 133

(1) Забранява се превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство. Допуска се в лек автомобил да се превозва допълнително на задната седалка още две деца до 7 години или едно до 14 години.
(2) Превозването на деца до 10-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

19.   Децата до 12 години и с ръст под 150 могат да се возят и отзад и на предната седалка, но само в специално столче (това по повод на господина, който има двуместна кола. Да, можете да возите детето до вас, но в столче. ) След 12 годишна възраст вече няма ограничения, стига разбира се детето или възрастния да е с колан.

20.   Здравейте! Може ли да ми кажете и на мен, мога ли да се возя отпред? Аз съм на 10г., точно 36кг. и 151-152см. висока. Мога ли да се возя отпред, но без столче? Защото ми се удря главата в тавана постоянно, а и ми е много неудобно, на задната седалка се возя без столче.