Споделена история от Други

Основи на омразата
Мъж съм. В разцвета на силите си.

Излязох от офиса щастлив, че работният ден е приключил успешно. В рамките на 30 минути обаче, настроението ми се промени коренно. Ето какво се случи.

Първо видях една съседка на улицата. Преди време един пощальон трябваше да й остави писмо, но тъй като тя не беше у дома си, ме помоли да го остави при мен, за да и го дам, когато се появи, защото на него не му се идвало пак да я търси. Когато й го предадох, тя започна да ми се кара, защото се оказа, че то било от съдия изпълнител и тя не искала да го получава. Наистина сбърках, че взех писмото, но го направих, защото исках да помогна. Сами разбирате, че при срещата ни изпълзяха неприятни спомени.

След 5 минути видях на автобусната спирка две двойки. Прегърнати. Още по-напред - момче и момиче с велосипеди си говореха, спрели под един кестен. Разговорът често бе прекъсван от смеха на момичето.

Никога не съм бил с жена. Преди точно една година, май месец пак, бях влюбен в едно момиче и излизахме няколко седмици. Тогава животът ми за пръв път имаше смисъл. Тогава бях усмихнат, весел, добродушен и щастлив. Знаете как е. Чувствах, че летя и че животът е прекрасен. Нещата не се получиха. Тя беше влюбена в друг.

Чиста завист и омраза нахлуха в съзнанието ми при тези гледки. Все едно някой ми е откраднал щастието. Животът ми е празен.

Десет крачки нататък една жена, клошарка, ми се изпречи на пътя и проведохме следния разговор:

Тя: Момче, може ли да те питам нещо?
Аз: Да, пари ли ще ми искаш?
Тя: Да, някакви стотинки...
Аз: Амиии, НЕ!
Тя: Защо толкова грубо?

Ще ви кажа на вас защо. Липсва ми нежност, близост. Никой не ме е прегръщал от една година. Самотен съм и много се притеснявам от това. Но вместо да съм тъжен и депресиран, аз съм пълен с омраза, презрение и ненавист. За да даваш щастие на хората, трябва да си щастлив. За да бъдеш добър, трябва да се чувстваш добре.

Коментари

1.   Човече, недей така- една година!!! Как си издържал? Иди на проститутка на първо време- поне да се освободиш от сексуалното напрежение. Мисля, че си интелигентен млад човек- гледай по-ведро на нещата и всичко ще е наред.

3.   Любовта няма нищо общо с човещината.

4.   Напротив, 3. Точно липсата на любов в живота ни обезчовечава. Губим човешкия си образ точно по тази причина - липса на любов. Автора го казва много добре: за да даваш щастие, трябва да си щастлив.

Авторе, защо се поставяш под зависимост от други хора? Щастието и вътрешното ни състояние не зависят от някой друг, а от самите нас, само от нас. Загубена работа е да търсиш някой да те обича, да търсиш щастието и доброто вън от самия тебе. Каквото излъчваш, това получаваш. Ако излъчваш презрение и ненавист, ще получаваш същото. Ако излъчваш любов и хармония, това и ще идва към тебе.

И не носи света на раменете си, както се казва. Проблема на жената с писмото, на клошаря и т. н... са си техни проблеми, не ги приемай като свои, ти нямаш нищо общо с това.

5.   Едва ли при всички е така номер 4, поне при мен не е. И аз нямам късмет в любовта, но не знам защо ми става мило и едно такова чувство нахлува в мен, което поражда усмивка като се размина с влюбена двойка хванати за ръце. Вчера направо ми се изпълни душата - насреща ми една баба и един дядо хванати за ръце на разходка из парка, как да им завидиш и озлобление да изпиташ към тези хора.

6.   И аз съм така, всеки ден като видя някоя двойка ми иде да ги блъсна с колата си.

7.   Бог ни учи да се радваме на всичко хубаво - било влюбена двойка, или бедна жена която търси помощ и ние й помогнем, или каквото и да е друго, което прави щастлив "другия човек".
Оправдание е, ако търсим "първо ние" да бъдем щастливи, че да даваме от "нашето щастие" на околните.
Авторе, замисли се - мъдростта е в Библията.