Споделена история от Други

Как да получа разрешително за оръжие?
Пускам тази тема от чист интерес :)

Живеем в България преди всичко. С всичката циганска престъпност наоколо, която само нараства - обири, групови нападения, пребивания, изнасилвания, убийства, брадви, камъни, сатъри - не е лоша идея да можеш да се защитиш. Особено като се има предвид, че полицията в тази "държава" НЕ ПРАВИ НИЩО по въпроса. Ами политиците? !

Едно време е било чест да бъдеш полицейски служител, но днес не се славят с добро име. Самия аз исках да бъда полицай като малък, но дотам.

Да се върнем към темата. Как мога да изкарам разрешително за притежание на огнестрелно оръжие като цивилен гражданин на Република България? Колко се заплаща? С кого мога да се свържа или къде трябва да отида?

Надявам се някой да сподели от личен опит :) Благодаря.

Коментари

1.   Отиди в оръжеен магазин. За газов пистолет не ти трябва разрешително, към 120 лв. е. Там ще ти кажат как стават нещата за другите оръжия, но имай предвид, че ако държиш такова чудо у дома и някой го вземе и убие с него някого ти също ще бъдеш съден за убийство при непредпазливост. В Америка доста деца се изпотрепват така.
Колкото до циганите - ами смени квартала или града. Аз живея в град, в който почти няма цигани, а малкото са си нормални и не съм виждала в живота си оръжие при цивилен човек, не искам да имам такова чудо в къщата си. За газов пистолет съм мислила, защото зимата е доста тъмно, когато се прибирам от работа, но си купих кола и вече си паркирам пред дома и нямам проблем. Ако бях мъж, изобщо нямаше да мисля и за газов пистолет - малко е вероятно все пак някой циганин да те изнасили, а ограбените пари се печелят. Недай си боже да убиеш някой невинен или някой да се убие от невнимание с това оръжие, как ще живееш с това?
Да имаш оръжие е голяма отговорност. Иначе в оръжейните магазини ще ти помогнат.

3.   Съжалявам, че не мога да отговоря директно на въпроса ти, но исках да възразя на опасенията на номер 1. Отговорността да имаш огнестрелно оръжие вкъщи е голяма, но могат да се вземат предпазни мерки да не бъде откраднато като подходящ сеиф например. Аз съм израснал в семейство което имаше бойни пистолети и пушки вкъщи. Още от малък ми беше обяснено кое какво е и че не са играчки. Никога не съм посягал към тях а някои дори не бяха заключени. Като порастнах достатъчно бях научен и как да боравя безопасно с всички оръжия. Предполагам номер 1 не е имала възможноста да се запознае с безопасното боравене на оръжие и затова се страхува.
Огнестрелно оръжие си е необходимо в тези несигурни времена когато полицията не и пука и не реагира особенно адекватно да защити обикновените граждани.

Аз живея в страна където свободното притежание на оръжие е разрешено. Даже не ти трябва разрешително за да го купиш. Тук всеки трети е въоръжен и криминалната хроника е доста тиха. Случват се инциденти от време на време по непредпазливост, но са сравнително рядко. В някои съседни области притежанието на оръжие е по-ограничено и там обийствата и изнасилванията са масово явление. Извода е, че криминалните типове ги е страх от въоражено общество.

На Автора успех!

~M29

4.   Автор:

Благодаря за коментарите :) Може би ще поразпитам в оръжейния магазин

5.   Искам да си изкарам разрешително за ловна прашка. Някой може ли да каже как стават нещата. На принципа на огнестрелното оръжия ли? Не ми трябва за стрелба по дивеч, трябва ми за лично оръжие, понеже искам да започна работа като въоръжена охрана. Явявам се на курс за безопасно боравене с оръжие и после отивам на психотест. Дано тук има някой компетентен.

7.   И аз исках същото като тебе. Ама в България за добро или лошо закона за притежание на късо нарезно оръжие е меко казано същия като закона който се прилага в западните страни към рецидивистите по отношение на оръжието. В България ще ти идват в къщи униформени да те проверяват дали го съхраняваш заключено във сейф и дали патроните към него са толкова колкото си закупил. И ако са по-малко веднага ще попаднеш в графата "заподозрян" за разстрел на някого или в друго престъпление. В най-добрия случай ще ти отнемат разрешителното. Всъщност според закона престъпление е да стреляш с него където и да било освен на лицензирано стрелбище където ти се води отчет по документи за патроните. Да не говорим че ако не изтъкнеш сериозна и убедително причина че имаш нужда от оръжие ще получиш разрешително през крив макарон. Но може би така е правилно-по-добре без права, отколкото сума ти избити. Иначе ако наистина имаш нужда отиваш в служба КОС по раьон на местожителство и там попълваш нужните документи и започва процедурата-психотест, курсове и още други. Да ти кажа аз какво направих-заради закона се отказах, ама след като ми счупиха ребрата на улицата едни наркомани си взех телескопична палка. Страшно удобно и ефективно оръжие. Към 20 см е в сгънато състояние и се носи в джоба без да се вижда и да пречи. И при нужда само замахваш един път с нея и излиза от дръжката като джедайски меч. Има много голям спиращ ефект, и обсега ти е по-голям. Демек никой не може да те достигне с юмруци щото ще изяде палката по-отдалеко и ще се свие да скимти от болки и да ти се моли да не повториш. Аз като хода с нея определено се чувствам спокоен. Гледай филма Green Street Hooligans първа част да я видиш в действие. Ще се влюбиш в това оръжие.

8.   Авторе, за циганите не се притеснявай. От Януари като разрешат на българи и румънци да работят легално в останалата част на Европейския съюз, огромната част от мангалите ще се изнесат на запад, особено в Англия, заради социалните помощи, които са много по големи там, а и безплатните къщи които ще им дадът.

10.   През 2008 година си купих турски газов пистолет, 8 мм от бургаския оръжеен магазин за 38 лв. Тогава не се изискваше разрешително нито регистриране. Пистолетчето е малко и удобно, не ми тежи на джоба. Халосните патрони са по 25-30 стотинки парчето. Определено човек трябва да носи оръжие. С газовия пистолет също можеш да убиеш човек, макар, че не ми се е налагало да го ползвам за защита, възпиращия ефект е много сигурен. По Коледа и Нова година гърмя по около 100 патрона. Много съм доволен.

11.   Здравейте, аз съм момиче и също се интересувам от къде и как мога да си купя пистолет, при положение, че си нямам на идея от оръжия абсолютно нищо. И как мога да закупя без документ на ниска цена? А и още един въпрос за който ще ми се смеете, но какво точно прави газовия пистолет? И споко нямам никакво намерение да убивам никого!