Споделена история от Други

Вярвате ли в Бог?
Здравейте, всички читатели!
Искам да попитам дали наистина вярвате в Бог или не. Аз по принцип съм вярваща, но не много силно. Напоследак като се замисля изпитвам съмнения по този въпрос. Дали наистина има Бог както ни учат, или не?

Коментари

51-100 от 294

53.   " Вярвам в Бог! И знайте, че всяко отричане и съмнение е богохулство и грях! " Аман от такива тъпи и ограничени хора :D

За умниците, които считат че всяко страдание е справедливо наказание, един елементарен въпрос: защо има деца които се раждат с тежки заболявания или им се случват ужасни неща преди да са имали време да сторят какъвто и да било грях? Лесно е да обобщим и да кежем: да, хората са зли и заслужават да бъдат наказани!

54.   да!

56.   Не!
Религията е измислена от хората, тя е плод на човешката фантазия и потребност за вяра в нещо вечно-закрилящо го. Тя е и УДОБНИЯ отговор на всички въпроси, на които човечеството не може да си отговори. Например: как е произлязъл първия човек? Казваш: Бог ни създаде и готово. Изхождайки от това можем да заключим, че религията само е забавила развитието на човечеството, защото ако то бе започнало да се мъчи да намери истинския отговор и обяснения на подобен род въпроси, отговорите на много от тях вече щяха да бъдат открити. Например в миналото хората са обяснявали дъжда като божия плач, днес науката е обяснила как се образуват облаците и дъжда.
Днес в 21 век религията и вярата в бог са напълно излишни, науката е дала отговори на задаваните въпроси. А горе на облака е доказано, че няма белобрад старец. Човек трябва да вярва в себе си, не в някакво измислено митично същество. Всичко, което говорят вярващите за него си противоречи непрекъснато, а в науката това не съществува.

57.   С БОГ НАПРЕД

58.   Една жена: БОГ?! - Не нужно да му приписваме човешки образ. И № 25 може би наистина е прав. Бог е НАВСЯКЪДЕ.
ВЯРВАМ В БОГ. ЗАЩО?! - Защото познавам себе си. Защото бях пълен атеист, песимист и т.н. Защото вярвах, че всичко зависи от мен и само от мен. Да, постигах, но с МНОГО усилия и МНОГО трудности. Изпаднах в ситуации, независещи от мен, но от тях зависеше живота ми, бъдещето ми. Размислих се, покаях се, започнах да посещавам църковиня харм извън празниците, по-често от колкото си пердставяте... И, о, Чудо! - Изведнъж всичко придоби обрат, изведнъж всичко се промени и подреди - и в здравословен, и в семеен, и в личен, и в професионален план.
Усмихнах се, зарадвах се, но забравих да благодаря на Бог, забравих къде е Църквата, забравих...

Не мина дълго, когато сценария се повтори, по същия начин, но с други сцени. НЯМА СЛУЧАЙНИ НЕЩА! Оттогава, не подминавам Църква, без да я посетя и да се приклоня. И знаете ли, стовари ми се цялото щастие на Земята - и в семеен, и в личен, и в здравословен, и в професионален план. Навсякъде имам "късмет", но това е Ръката на Бог.
Направих си равносметка... Благословена съм! Пожелавам го всекиму рано или късно.

59.   Съгласен съм с монер 56. Библията са я писали преди повече от 2000 години тогава хората така са разбирали света. Има толкова грешни работи в нея. Аз вярвам в науката, доказаното, прогреса. Вярата на този етап е била нужна да обяснява света. Казано е, че бог живее само докато вярват в него, а после умира. В науката има спор, може ли живо същество да се превърне в бог да контролира всичко, цялата вселена, едва ли, колкото повече се развиваме света става все по-голям и може би няма край, това значи, че развитието е като да следваш хоризонта приближаваш се, а той се отадалечава.

60.   ДА!

61.   Бог е светлина и когато отвориш душата си за него той ще те напътства и ще получиш наградата

62.   59. След като човек изпие чашата на познанието и на науката, на дъното и той открива Бог

63.   НЕ!

64.   ДА! ИМА БОГ!!

65.   бог (да нарочно е с малка буква) не съществува. Измислен е защото всички ви е страх от смъртта, не можете да си представите, че ще спрете да съществувате. Отчаяно искате да вярвате, че има нещо отвъд, но няма. За това са и висчките религии, но в един момент и те ще изчезнат.

66.   Не, не вярвам и не ми трябва.

67.   Не вярвам. Всички религии са измислени от хората.

68.   Вярвам с разума и с емоциите си с които съм създадена от него. Те не могат да се самосъздадат. Любовта е неговия отпечатък в нас. Вярвам въпреки злото с което сме заобиколени, въпреки невинните и страдащи хора... Защото всичко е резултат от избора който ни е бил даден още след създаването ни.
Вярата поддържа живота ни!

69.   Бог може да го има, може и да го няма. Аз го наричам "Природна сила" или "Сила на природата". За по-накратко "Бог". Както искате, така може да го наречете. Името няма значение.
Може да вярваш, може и да не вярваш, но .....
По-добре е да вярваш!

Номер 41 каза една голяма истина:
"Тази вяра им дава надежда..."
Аз бих добавил, че вярата и надеждата, крепят човека! Тоест, човек с вярата си в Бог става по-уверен, по-силен и по-смел, защото той вярва, че не е сам в този свят и че в трудни моменти има подкрепата, помощта, поддръжката и съдействието на природните сили, помощта на Бог. Вярва, че Бог бди над него и че нищо лошо няма да му се случи, че в крайна сметка нещата ще имат щастлива развръзка. Поставяйки ръката си в ръката на Бог, човек крачи по-смело и по-уверено, вярвайки и знаейки, че Бог е с него, че го обича и че няма да го изостави. Истински религиозният човек не страда от безпокойство и имам много повече успех в своите начинания, много повече радост в живота си! Нещо повече, религията проповядва добродетели. Няма истински религиозен човек, който да е лош и да върши лоши неща!
Така че, по-добре е да вярваш! Да уважаваш и почиташ религията на своя народ, религиозните празници, както и религиозните хора!
Религията е утеха за изтерзания човек!

70.   Вярвам в природата.
Че като направиш нещо лошо някому - рано или късно ще ти се върне.
Вярвам в това, което мога да видя, докосна и чуя.
В Бог? Не знам.
Не го отричам, но не го и почитам.

Нали има една поговорка : " Помогни си сам - и бог ще ти помогне! ".
Така, че вместо да се молите за нещо на някоя икона и да гледате към небето или да палите свещи - по - добре се вземете в ръце и си помогнете сами, а ако има такава сила - може би и тя ще допринесе.
Разчитайте на себе си и бъдете практични.

Баща ми е вярващ, а майка ми не вярва.
Един ден ще оставя децата ми сами да решават - няма да им натрапвам нищо.
Празнуваме християнските празници, кръщавана съм, но съм по - скоро атеистка.

Емануела, 22 г.

74.   Според мен няма никакъв БОГ. Това е измислица от такива като Хитлер, Сталин и подобни тъпанари който искат да избият колкото се може повече хора. Втълпяването на хората за Бог е отлична манипулация от страна на властта. Трябва да вярваме в възможностите си и да мислим преди да действаме, а не да чакаме някаква недоказана СВРЪХ сила да върши нашите задължения и да ни защитава от лоши неща.

Х. Д., 13 г.

75.   Бог ако го има, защо наказва и ощетява добрите хора? Описват го като справедливо раздаващ наказания. Аз не вярвам, че го има.

76.   Джордж Карлин е казал нещо, което много ми допада и напълно отговаря на моите убеждения: "Никога не съм искал да съм част от група, които имат за символ човек, зачукан върху две парчета дърво."

Определям се като закостенял атеист, но това не ми пречи да се интересувам и да чета за вярванията на останалите.
Всеки има правото да си вярва или не вярва в каквото поиска.

Лоша

77.   Не! Глупости за успокоение на слабите умове!

78.   №77, хубаво е, че твърдо не вярвате в нещо. Не изключвайте обаче възможността един ден да пораснете! Умът е само един инструмент на човешката същност. Силен или слаб, той е просто един придатък. По-скоро си задайте въпроса - откъде идвам? защо съм на този свят? какъв е смисъла на живота? да видим силният ви ум какво ще отговори.

79.   "12. Ето, ида скоро; и у Мен е наградата, която давам, да отплатя на всеки според каквито са делата му.
13. Аз съм Алфа и Омега, Първият и Последният, Началото и Краят. " Откровение 21:12-13

81.   Дори Дарвин е вярвал в Бог.
Важно е да се вярва. Възхищавам се на всеки, който вярва безрезервно в Него и съжалявам, че не съм била възпитана по този начин.
Бог съществува, независимо дали вярваме в Него, или не.
И само да направя едно отклонение: хората казват АЗ ВЯРВАМ, а не АЗ ЗНАМ. Така че, помислете пак преди да отричате нещо, което не познавате все още.
Питате защо Бог допуска всичкото зло в света... не знам, аз също нямам отговор. Но Му се доверявам, понеже той знае кое е най-правилно. Спрете да пишете откровени атеистични послания и да използвате сарказъм по отношение на Него. Един ден всеки от нас ще се срещне с Него, така че нека се отнасяме с уважение и обич отсега.
Трудно е да се вярва, особено когато всичко изглежда безизходно, но трябва, с опита човек вижда, че това е, което помага. Пиша това не за вас, "крайните атеисти", а за тези, които все още се колебаят да Го приемат ли, или да се отрекат и четат писанията ви тук... внимавайте с избора си! Аз веднъж сбърках и бих искала да се поправя.

82.   "В падащ самолет и потъващ кораб атеисти няма"- Защо ли? Защо хората започват да се молят, когато им е застрашен животът?

83.   http://www. youtube. com/watch? v=GJrJBYPLAPk -за авторката

Умолявам те да изгледаш целия този филм на спокойствие. Той промени живота ми. На сестра ми се случиха същите неща от филма. Моля те да ми пратиш отговор. Скайпа ми е ****

Модeратор: Не публикуваме лични данни.

84.   Не не вярвам, че съществува. Аз ЗНАМ, че не съществува. Точно това разделя атеистите от вярващите- едните знаят, а другите вярват.

85.   Липсата на доказателства за съществуването на нещо не е доказателство за неговата липса! Защо Бог трябва да бъде личност? Вместо енергия, която има съзнание и е навсякъде около нас и в нас. Разликата е в това, че когато Бог е личност ние можем да си го представим (Християнство), а когато Бог е енергия, която има съзнание (будизъм), можем само да го почувстваме, тогава нямаме мисловните модели, с които да си го представим.

86.   85, има спорове по въпроса дали е личност или не е. Но това е от нашето дуално мислене : той или е личност, или не е, не може да е и двете. Бог е отвъд линейната логика, той е и двете, единицата и множеството.
По-горе дадоха примера с човек, увиснал на дърво. :) Аз ще дам един пример на Ошо:

"Ако конете имаха своя библия, там със сигурност няма да пише, че бог създаде човека по свой образ и подобие."

87.   Аз вярвам в Бог, той ме закриля и подкрепя и с вярата си ставам все по-силна.
Noood

89.   Човек може да е Умен, Честен и Вярващ. Но НЕ и трите :)
Ако е умен и вярващ, той НЕ Е честен.
Ако е честен и вярващ, той НЕ Е умен.
А ако е умен и честен, той НЕ Е вярващ :)

90.   И трябва да внеса малко яснота, все пак :)
Доказано твърдение, това НЕ Е вярно твърдение.
То е твърдение, което не противоречи на избрана съвкупност от аксиоми.

Използвайки фундаменталната Теорема на Гьодел е тривиално да построим Система, в която от Допускането, че Има Бог следва, че Бог няма. И обратно.

Което, според принципите на Хомологичната Алгебра ни довежда до извода, че е безмислено Вярващи да спорят с Неверници. И обратно. :)

91.   89/90,
хаха... има доза истина. Голяма доза. "Колкото повече мислиш, толкова по-малко вярваш".

92.   Искам да кажа, че има Бог! Разбира се, има вярващи и невярващи. Аз съм от вярващите и съм евангелистка. Знам че хората си мислят че това е секта, НО НЕ Е! Защото евангелието е признато, има секти, не отричам. Но Бог съществува. Видях че някой беше написал кой е създал Господа. Ами никой не го е създал. Него си го е имало, Той създаде нас. Ние не можем да го проумеем. Той само да каже А! и ние сме дотук!!! Бог е този който изпрати своя син Исус Христос да умре на кръста заради нас. Той е спасителят! Защо си мислите, че да идете в църкви (евангелски) ще ви се случи нещо лошо, напротив няма, ако не искате, ок няма проблем има и интернет богослужения, ако някой се интересува ще кажа кога и в кой сайт, и ще видите чудесата и знаменията, които прави Бог. Каквото е написано в Библията всичко се случва хора!! Осъзнайте се! Тук на земята сатана ви заслепява очите, имате проблеми, има много разводи, убийства, смъртни случаи, виждате по новините какво става с този свят, как малко по-малко този свят става от зле на по-зле. има голяма криза, питате ли се ЗАЩО? Ами защото дявола прави на тая земя каквото си иска!!! И ние със Исуса Христа трябва да го победим, аз вярвам че никой от вас не иска да иде в пъкъла. Не мога да ви накрам да повярвайте ето така! Аз мога само да се моля за вас и да ви предам в ръката на Бога и да чакам той да ви промени! Знам, че всеки един от вас има проблем, нуждае се от изцеление, освобождение... Ами искайте от Бог. Библията пише Искайте и ще ви се даде!! Хлопайте и ще ви се отвори!! Бог има план за всеки един от нас! Нека бъдем с Бог и му служим както на Него му е угодно за да сме във мир и любов между нас, за да има разбиране, и Бог да ни благославя. За Него няма невъзможно, просто ние хората сме грешни и затова Исус дойде за грешните, дойде за НАС грешниците да ни спаси! Нека да хвалим и обичаме Бога. Бог да ви благослови братя и сестри. Знам и вярвам, че промяната ще дойде във вас.

93.   Вярвам в НЕЩО. Не знам Бог ли е, СЪДБА ли е, ПРИРОДА ли е или каквото там е. Но има някаква висша сила.

94.   Ето я и 92 - честна и вярваща (виж по-горе:)

95.   Охх незнам но и аз много си задавам този въпрос дали Бог наистина съществува.. Значи аз съм момиче на 13 години.. Като бях малка баба ми постоянно ми набиваше филмите, че Бог е създал всичко и все още е така, понеже тя е много вярваща. Интересувам се защото тя постоянно ми говореше, че той ни гледал от небето и всичко чувал и виждал. Казваше ми, че имал нещо като тетрадка в която за всеки човек пишел какво е правил до като е бил жив. След като отиде ако е вършил добри неща отивал в Рая, а ако греховете му преобладават го е пращал да гори в Ада.. Та имено това ми интересува и постоянно мисля зя това кое е грях и кое не е. Един вид тово много ми пречи да си живея живота както искам! Кажете вие какво мислите??

96.   Има Бог, не ми трябва да съм говорила с него, за да знам това..
Преди и аз се съмнявах, но като се замисля не може да няма. Всяко една древна цивилизация е вярвала в сила, която ги е създала, за едни са Аллах, за други Бог, за трети Зевс и т. н Според мен дори древните цивилизации са знаели много повече от нас за отвъдното и Бог, но за съжаление знанията им са изгубени във времето.

97.   Аз вярвам във силата на ума.
Бог е създаден от човека, за да има ред. Защото иначе, какво щеше да се случи, убийства, кражби, насилвания и т. н и т. н. и никаква цивилизация, нищо в което човек да се уповава... но... винаги има но нали? Аз знам, че е така, обаче винаги когато имам проблем или искам да благодаря влизам в църква. Казвам молитва или просто споделям мислено с него... Та моята теза е, че Бог е във всеки един от нас. Моят Бог е дълбоко в съзнанието ми. Вярвам, че ще ми помогне и сама психически се настройвам, че да се случи.
И все пак вярата в нещо, вярата в Бог или в себе си, в друг човек... самата вяра ни крепи в тежки моменти.
А ще идем ли в ада или рая??? Преди време Вера Кочовска каза, че ада е тук, където сме ние и колкото по-бързо се преродиш, толкова повече грехове имаш. Вярно или не, няма как да разберем, просто ни остава вярата!
~Рамона~

98.   Много сте заблудени, вие които твърдите, че Бог не съществува.

Защо сме тук на Земята и защо страдаме?

Ами, мисля, че човек най-добре се учи, като греши, като страда. Тук се учим, това е училище.

Трудностите нямат за цел, да ни прекършат и унищожат, те имат за цел да ни научат. Лесно нема в живота, за това.

Оплаквате се за некви малки неща и си мислите, че Бог не ви помага. Той, запомнете, няма да ви прати изпитание, което не е по вашите сили. Точно когато той ни праща изпитания, точно тогава, един вид ни помага. Да израстнем духовно, защото и без това не сме вечни, ще умрем един ден. За какво ти е да трупаш пари и коли, като един ден вече няма да ти трябват, няма да ги занесеш със себе си горе на небето. Също като сънищата. Сънуваш, примерно, че си във Ню Йорк и караш неква супер скъпа кола и.... събуждаш се и осъзнаваш че това е просто сън. Така ще бъде като умрем. Всичко на края ще ни се стори като сън и ще си кажем - Това ли беше? - всякаш един миг, една секунда, а сме живяли 70 години примерно и повече.

Има много да се пише по тази тема. По Zone Reality има едно предаване It's a Miracle и там в един епизод имаше едно момче което си играло на една купчина пясък и ровило в нея, тунел си правило и го затрупал пясъка и така се задушило и буквално спряло му сърцето, в кома ли било или направо си беше мъртво. След 1 или 2 часа го откриват родителите му и викат линейка и почва доктора да се опитва да го върне към живота със електрошок, май така се наричаше тоя уред, обаче нищо не се получавало и то цели 30 минути. И на края отива доктора при родителите, за да им обесни новината, че детето им е починало, няма как да го върнат към живота. А майката през цялото време се молела. През цялата операция и дори след като й съобщили новината, тя въпреки всичко, продължила да се моли! И то още по-силно. Всякаш (а и е така) от Бог зависи последната дума, последното решение. И след около минута, сестрата влязла при тях и извикала доктора бързо. Открили са пулс. Момчето се върнало отново към живота. И то нямало никакви мозъчни увреждания и т. н. Напълно здраво било.

Ето сега, невярващите да си помислят. Има ли Бог или не. Вярно, няма нищо лошо да вярваш в себе си, но там горе има някой, който може когато си поиска да те изведе от игра и да те сложи на резервната скамейка. ;)

99.   Религията е най-силната манипулация, начин да се командва/насочва в правилната посока простолюдието. Начин да обясниш на необразован човек, физично явление. Аз също вярвам във силата на ума.

100.   Един американски певец на име Пол Саймън е казал: "Човек вижда това, което иска да вижда, и отхвърля всичко останало. "

Вярващите виждат само как спасителните екипи са намерили един оцелял след опустошително природно бедствие, или как никой не е пострадал при страшна пътна злополука. Наричат това спасение "чудо", виждат в него ръката на Бог. Аз пък виждам стотиците/хилядите други загинали от същото природно бедствие, или стотиците хиляди други произшествия, при които са загинали хора. За тези трагедии религиозните, разбира се, имат извинения колкото искаш - "емиииии такава била волята на Бог" или "не са се молели за тях достатъчно".

Когато фактите говорят, и боговете мълчат. Мога веднага да дам пример с общностите, които отричат всякаква медицинска помощ, уповавайки се в силата на молитвата и божествената намеса на бога им. Факт е, че смъртността в такива силно религиозни общности е значително по-голяма средното за страната.

Във връзка с мнението на 98 се сещам и за една вестникарска статия. В нея ставаше въпрос за силно религиозен човек, който се оказал в заседнал асансьор. Силно се уплашил човечецът, тръгнал да се моли... и о, чудо! - след малко го спасили! Развълнуван от развръзката, 45-годишният мъж веднага се запътил към най-близкия храм, за да благодари на Бога за избавлението. Прегърнал каменния олтар, започнал горещо да благодари... при което олтарът паднал върху него и го убил на място.

"Еми, такава била волята на Бог! "

101.   Много ми е интересно как някои твърдите бог съществува и продължавате да си вярвате. Никой не го е виждал, няма и да го види-така се получава, когато нещо не съществуват. 96, що за мислене? „Не съм говорила с него, но знам, че го има. ” Еми дай тогава да вярваме и във феята на зъбките. И да всяка цивилизация е вярвала в някакво божество, защото е хубаво да мислиш, че над теб има нещо, което те закриля и ако се случи нещо лошо го приписваш, че такава е била волята му и до тук. А да и вярата в някой бог обещава след като умреш да продължеш да живееш на хубаво място. Това е едно от основните неща- че кой иска като умре и завинаги да се изгуби от лицето на вселената, без да продължи да съществува под някаква форма. Е да ама точно обратното става, хората и всички други същества умират.. и с това се приключва. Единственото нещо след смъртта е да те погребат и да те изядат червеите и след години да дойдат и да ти изровят костите, за да погребат някой друг там(за това съм решила, че искам да ме кремират).
"Бог е създаден от човека, за да има ред. Защото иначе, какво щеше да се случи, убийства, кражби, насилвания и т. н и т. н. и никаква цивилизация"- мда, защото сега няма кражби, убийства и насилвания, винаги ги е имало.
"Много сте заблудени, вие които твърдите, че Бог не съществува.
Защо сме тук на Земята и защо страдаме?
Ами, мисля, че човек най-добре се учи, като греши, като страда. Тук се учим, това е училище. "- до тук се вижда, че ти си заблуден. На Земята сме, защото сме еволюирали, родили сме се, ще си изживеем живота и ще умрем. Премете го. Стига сте си втълпявали, че ако сте вярващи и страдащи, на господ ще му харесате и ще ви вземе в рая да живеете в блаженство. Животът е само тук и сега на Земята, за това трябва да се изживее както ние си искаме, без да отделяме време на нещо, което е плод на човешките фантазии. Защото това време никога няма да се върне, нито пък някой ще бъде възнаграден за това.
Това по Zone Reality и аз съм го гледала- чиста доза късмет- или ще оцелееш или няма. И повечето пъти заслугата за оживяването е на лекарите, но никой не им го признава и всеки си мисли, че именно бог се е намесил. А да и плюс това американците са супер вярващи, повечето католици, и дай им да говорят за господ друго не им трябва.
„Ето сега, невярващите да си помислят. Има ли Бог или не. Вярно, няма нищо лошо да вярваш в себе си, но там горе има някой, който може когато си поиска да те изведе от игра и да те сложи на резервната скамейка. ”- чакай да помисля.... мне няма бог:))) Щом ви харесва да си мислите, че животът ви е управляван от нещо, което си прави каквото иска с хората, праща едните да горят в ада( а уж бил всеопрощаващ), кара хора да умират и страдат, ок, егати садистичното същество тогава. Както и да е, който ще да си вярва, той си губи времето. Амин!
Ако не е станао ясно, с атеистични възгледи съм:D

102.   Все едно една клетка от кожата на върха на носа ви да се запита дали наистина Човекът съществува?
Смехория... Щом не можем да видим, пипнем или помиришем, значи Го няма?!!!

103.   Както някой вярващ по-горе писа, ние сме тук, за да се учим, а земята е училище.
Да. Ще се съглася от сърце. Смисълът на живота е точно това - да се учиш, да добиваш знания, да ставаш по-знаещ и по-можещ. За да ги предаваш по веригата на по-младите и по-неопитните. ОК. Тогава каква е ролята на бога? Да седи безмълвно и да гледа кое от децата му се учи по-бързо и по-добре и кое - не? И "когато си поиска да те изведе от игра и да те сложи на резервната скамейка"? Ако е това, съжалявам за богохулството, но бог е доста лош баща с доста ограничен родителски капацитет. Излиза, че ние, земните бащи, сме доста по-всеотдайни, загрижени и топли към децата си, отколкото небесния бащица към самите нас. Когато детето ми има нужда от мен и моите житейски знания, аз му ги предоставям. И му показвам цялата си обич. А бог? Той си върти броеницата и "когато си поиска ни вади от игра и ни слага на резервната скамейка".
Нямам нужда от такъв баща. Съжалявам.
Предвид изложеното дотук, предпочитам да си мисля, че "бог" е просто едно абстрактно понятие и всъщност не съществува. Това е понятие, измислено от религиите, за да оправдава и обяснява ред неща и събития на онези, които отказват да мислят и да действат сами. Ако дадете на човек една риба, той ще се нахрани за деня. Ако го научите да лови риба, той ще може да се нахрани за цял живот. Ако му дадете религия, той ще умре от глад, молейки се на бог да му изпрати риба.

104.   98, извинявай но историята ти е... колкото и да се молиш, смърт има.
Миналия месец едно 15-годишно момченце, спортист, футболист, културен, възпитан, винаги усмихнат и все пак дете, почина на място при една нелепа ситуация. Целият град се моли за него, целият град страда за него, и какво от това??? Не само родителите обществото ни изгуби много. Защо? Как ще отговори твоят Бог? Защото очевидно всеки човек вярва във собственият си Бог и приема живота по различен начин.
Когато моята дъщеря беше много болна, влязох в църквата, запалих си свещ, въпреки че знаете мнението ми, но ако не бяха лекарките... за което съм им безкрайно благодарна. Само на тях можех да се моля тогава.
Иначе 99 е описал това което аз исках да кажа в 2 изречения :)
~Рамона~

105.   Не вярвам в Бог, но не го и отричам.
Не мога да разбера как някой твърди, че го има, но няма доказателства. Гледал два филма на кръст, нещо хубаво му се е случило, семейството му е здраво и читаво - и той, хоп! , има Бог. И как го реши така? Не става ясно.
Има хора, които не вярват, но и те са като коне с капаци - "няма Бог" и точка! Е, добре, вие пък от къде сте сигурни, че няма Бог? Какви са вашите доказателства, че той не съществува? Другите се уповават на надеждата... А вие? На ината и безверието си ли? А и защо трябва да разбивате хатъра на хората? Като искат, да вярват, да се молят, да си купуват икони и осветена водичка, да черпят с агнешко като им се роди дете, да си слагат разни монументи из дворове и къщи... Абе нека се радват!
Едно признавам, религиите са проклятие, трудно ще бъда убедена в обратното. Какво дават те освен една своя представа за Бог (=висша сила), норми и религиозни войни от всякаква големина?
Чрез споровете се стига до истината, но този въпрос е толкова обсъждан и толкова банален... Има ли смисъл да се продължава? Едни ще си вярват, други - не, трети ще бъдат религиозни само по празниците, четвърти - ще вярват в Бог, само когато въжете е около шията. Ей тъй, на, така ще бъде. И какво лошо има в това?

106.   Oх, много ти е дълг поста, няма да го чета, но не от неуважение, а защото може да се обясниш с по-малко думи.

Тези, които не вярват, че има някакви сила, която ни е дала душа тогава в какво вярват - себе си? Ама това е толкова изтъркано. :)
Вярваш в себе си, а не вярваш в ''силата'' която ти е дала живот. Предполагам, че вярвате, че смрътта е края както за дървото, мравката и овцата. Няма живот след това, едно нищо. Тогава защо си губите времето да ми обяснявате вашите виждания, а не се радвате на живота? Нали e единствен? Защо си губите ценни минути, за да пишете дълги постове вместо да се радвате на минутите, които не може да върнете после?
И като вярвам, че има Бог не значи, че съм от онези дето не излизат от църквата и се кръстят по 100 пъти на ден. Аз дори и Библята не съм я чела. Ако всеки спазваше поне онези 10 кратки заповеди престъпността щеше да намалее с 80 %, но тези ценности не са заложени в човека и затова той има нужда от религията докато не отхвърли егоизма, алчността, жестокостта и други подобни качества присъщи на човека, а не на Бог.
Ако утре Петкан се напиее до смърт и след това се качи в колата и убие некоя дете? Бог ли е виновен? Да, нали, защото не го спрял, ами нали има свободна воля... или решаваш да пиеш или не, или пиеш и лягаш да спиш, или се качваш в колата и убиваш някого.
Както някой беше казал Стайбек -животът поредица е от или, или, или... или избираш да бъдеш пияница и отнемаш живот, или решаваш да станеш лекар, за да спасаваш живот. Жалкото е, че се сещаме за Бог само когато някой умре, ругаем го и хвърляме зялата вина за нещастията си на него, за да не носим отговорност за страданията и болката на другите, а не бива.

Ajna

107.   Няма значение кой как вярва в Бог и как показва вярата си. Аз напримерно не ходя на църква, а и ми е малко страшничко там. Но вярвам в Бог и съм щастлив за това което съм и за живота ми, въпреки че сега съм малко депресиран.
Дори Тупак, е до някъде против църквата. В смисъл в едно интервю казва: " Защо трябва да ходим специално в църквата, и там да се молим, за да ни бъдат чути молитвите? Не може ли човек да се свързва с Бог където и да е?
Тъй че, прав си е. Както и за задушница, ходене на гробищата, за да покажеш че не си забравил за свой починал роднина.
Ами ако само на задушница се сещаш за него?? Кво прайм?? Важно е, не да ходиш на задушница на гробищата, а като цяло, е важно да се сещаш за твоите починали роднини, ако ще през ден да се сещаш за тех, ама поне да го правиш, да се сещаш!
Така и с църквата. Некои имам чувството, ходят на църква, за да покажат че вярват и да кажат "Вижте ме, ходя на църква, греховете ми ще бъдат опростени, добре съм си"
Ама тва не ти е баня, да ходиш да се изкъпеш 1-2 пъти у седмицата.
Важно е да се пазиш чист, да знаеш че си грешен и допускаш грехове, важно е да вярваш в Бог винаги и да се радваш на живота си, на това което той ти е дал, а не да ходиш 1-2 пъти в месеца на църква и да отбиваш номер.
Щото ако си пълен с грехове и обикновено си ги вършиш, какъв е смисъла да ходиш на църква, след като не се пазиш от греха?

109.   Ха, ... да ви кажа, не виждам каква е причината за словестните "доказвания" на съществуването на Бог. Вие които коментирате, споделяйки, искате да разясните защо вашите обеждения са, каквито са! ... ;) Но не разбирате, че чрез тях не доказвате, нито отхръляте, съществуането на Бог. Единсвено се разбира, в какво вие вярвате - индивидуално. Но вярата на един, привилегия ли е за всички? ! И прави ли бога, по-малко бог, щом нашето място е земно, и нямаме, странична гледна точка, освен собвеното си въображение, стига да захвълим ограниченията на мисълта, "вкореннени ни, от масовите конформистични тенденций"... Добър въпрос нали? ! ... Бог, какво е бог? И способно ли е едно човешко същество, да изясни произхода на нещо, което се твърди, че е създало него? ! ... :)

Много от вас, ще вложат, че бог, е, единното съзнание, за други, това са нашите заблуди, за трети, бог е само една морална представа и измислица. Не забравайте че това е само една дума, която не би могла да побере цялото което би произлязло, ако можехме да си обясним какво представява света в който сме? От къде се е взел, какво ни е създало? Защото ние хората не знаем толкова много, и няма да ни стигнат и "10 живота" за да разберем всичко, което съществува в заобикалящия ни свят. Ние сме като гости :)) Поканени сме, в един свят, готов свят, виждаме го, но не го осъзнаваме, за жалост и рядко го оценяваме. Виждаме готови форми, виждаме звезди, и си мислим кой ги е създал, защото за нас всяко нещо което го има, трябва да е създадено. Защото това е хода на времето, че има една посока! Ние винаги съдим само от своята позиция на хора, от къде сме, и до някъде това е грешка. Придаваме на всичко своята форма и първообраз! Моля, вгледайте се в миналото, какво виждаме. Отново богове и богини, дали в Древна Елада, Египет или Индия, все богове, на които им се придава човешка форма. Пита се въпроса, защо? Защото така на нас ние по-лесно да възприемем света! Да приемем че нещо има човешки придатъци, към което вървят привързани и емоций, и чувства, и състрадание, и всичко човешко. Или иначе казано, ние очовечаваме света. В процес на търсенe на по-висшото. А какво са тези езически богове? Природните сили! Нещата който ги има, без ние да сме ги създали! ... Същото е и с монотеизма, думата Бог, отразява, съзидателноста в света. Силата която крепи света и го изгражда, но и силата която го разрушава. С една дума "неведомите" влиания проникаващи навсякъде. В индузима,
това са Брахма, Вишну и Шива. Ако бъдете наблюдателни, и имате познания по-различните религий, и миналото, ще видите, че тe си приличат, имат общи корени и общи мъдрости вложени в тях. Какво ни говори това? Че на нас хората ни е нужно да вярваме, ... и че вярата се възражда от само себе си в умовете ни!!! Че е като инстинкт.

Хммм... сега... очевидно е, че "не вярващите", ще кажат "не", вярващите "да". :D (Е, дори и невярващите вярват в нещо, но им се иска да контрoлират всичко около себе си, да не са подвластни на нещо по-силно от тях. Затова те вярват в себе си и в нещата които могат да се пипнат и видят! Донякъде е страх от неизвестното, а не че няма логика да съществува нещо по-висше :) Хубава работа, ама да ви питам какво променя, дали ще кажете да или не! Все е едно! ... Това че не виждаш нещо, не значи че го няма. И аз не виждам сега, че на 100км от мен един човек пътува в колата си (предполагам), ама какво като не го виждам? Не доказва, че на 100км от мен няма човек пътуващ с колата си, нали? :)) Факт е, че никой не знае как се е появил тоя свят! Или вие си мислите че знаете? Вселената е така голяма, че нито една теория, не би могла да обясни причината, нито произхода на толкова енергия? Слагат се граници, и хоп... мине не мине, се оказва по-възрастна от колкото сме мислели. Ако вземем библията, тя не е писана от Бог, а от хората, човешка ръка я е писала. Дори и да имаме в предвид скрижалите, те са само едно налице, едни правила. Мъдрости от хилядолетията, завещани за бъдещето.

Има такива, дето отговорът на всичко за тях е Бог, и други, за които не е. За тях ще кажа, че ако не знаеш къде да търси нещо, няма и да го намериш!!! :)) А думата Бог, може да се приравни по-следния начин, Бог = Начало = Съдба (Карма) = край = иии... (веселбата започва отново)!!! :D

А... църквите, ако пак се върнем на библията, новия завет, там си е казано, че ще откриваш Бога, навсякъде, под всяко дърво и камък. Е... тогава идва въпроса, за какво е нужна църквата? ! ... Щом самият свят е храм, в който ние се намираме (според залегналите представи).

Истината е, че църкавата е създадена като сграда, чрез която хората с малко въображение, да могат да се доближат, чрез видимото, до по-висшето. А за хората имащи въображение и по-широк светоглед, това не е необходимо. Другата причина е, че църките не са случайно изградени като сграда, а с цел да катализират положителни заради. Това става от самата структура на сградата, както и купола. Който има "някакви" познания сам ще се сети :) Нещата имат цел, и причина, поне в началото, а днес са станали една традиция, защото с тях се раждаме и отрасваме. И не се замисляме, защо са създадени, а тяхната цел, е да ни правят единни, и да се стремим към по-висшето, към което не разбираме от света си! ...

Добре е да разбирате изкуството! Защото ли? Ами в основата е. Изкуството, се създава, за да има кой да вникне в него, и да промени състоянието на съзнанието си. Подобно е и с религията, целта е да извисиш сънанието си, до едно по-висше вътрешно аз.

Та... каквото и да правим, едва ли можем да докажем имането или нямането на Бог. След като е цялост, и в тази цялост влизаме и ние самите. Едно не можем да отречем, че сме хора и не знаем всичко, а света е така голям, че мислите ни не могат да го обхванат, но той без усилие ни побира.

Аз вярвам, че в света има и по-висше, но просто не сме
"дорасли" за да го разберем, но поне се опитваме :)

Едно разбрах, съблюдавайки темите :))

Възникват спорове, и самодоказвания при следните въпросчета.

- междуличностни
- междуполови
- междурасови
- религиозни
- политически
- манталитетни

Важен е крайния резолтат, ама него никой не го гледа!!! Колкото и да е каже, ако като теглиш чертата, края е същия като началото. За какво говорим тогава? ! Е, ... време да минава! ... :))

П. С. Който иска да ми зададе въпрос, или каже нещо. Може напълно АНОНИМНО да го направи на [НАРУШАВАНЕ НА ПРАВИЛАТА] :) Не е нужна регистрация. Гарантирам, ще има отговори.

~winterfire~

51-100 от 294