Споделена история от Други

Не обичам светлината
Сигурно ще прозвуча като психо, но аз не обичам деня. Мразя да напича слънцето, мразя топлото лято, когато се мръква чааак в 9 и нещо. Не се чувствам хубава на дневна светлина, сякаш цялата с недостатъците си съм на показ. За жалост нашия режим налага да сме дейни през деня...
Винаги пускам щорите и завесите вкъщи. Обикновено чакам да се мръкне, дори само за да отида до магазина или да изляза навън с приятели. А като ми се наложи да съм навън през деня, често се крия в слънчеви очила и гледам да стоя на сянка или да вляза в затворено помещение. Тогава самочувствието ми е доста занижено и съм раздразнителна и некомуникативна.
Също обичам подземните заведения, защото там няма прозорци, от които да ми свети право в лицето.
На свечеряване или когато е мрачно, облачно и дъждовно сякаш внезапно ми идва енергията и настронието ми значително се подобрява. Обожавам месеците, когато се мръква в 4-5 следобед! Лятото, когато съм свободна от ангажименти използвам нощта и си лягам при изгрев слънце. Но този режим е ненормален, а не виждам опции да заобичам светлия ден.
Мога ли да реша този проблем... някак?

Коментари

1.   Донякъде и аз съм с твоя проблем, но не мразя деня. Аз също съм много по-дейня, когато вали. Единственият начин да заобичаш деня е да промениш отношението си към него. Да не би да те е страх от деня? Най-добре е да потърсиш помощ от психолог.
*Д*

2.   Боже.. мисля, че току-що се влюбих :D!! Аз съм момче на 15.. почти 16. И аз съм същият. През деня съм един, а през нощта друг. Обичам лятото, но не и светлината. И аз като те си спускам щорите и стоя в тъмното. Дори не светвам крушата (няма значение кога и колко часа е).

Лягам през деня за да мога да се събудя към свечеряване за да мога да се порадва на нощният живот.

Не мисля, че може да се реши това (поне при мен.. не знам дали при теб е така).. Просто на нас ни допада друг стандарт на живот. Различни сме.. и точно това най - много харесвам в себе си. Скрити сме в тъмнината и само наблюдаваме околните. Повечето хора като нас (от този сорт "Нощни птици" :D ) са по самотни. И точно поради тази причина сме постигнали доста голямо себепознание. Както казвах някой хора.. "самотата е дар който ни води към себепознанието" :)).

Живеем в свой измислен свят.. и въпреки всичко.. този свят МНОГО МИ ХАРЕСВА ;33

by Moth

4.   И аз съм така още от малка, ще следя темата :)

5.   Здравей, аз имах подобен проблем, когато бях по-малка. Просто ти си представител на хората - сови, които се чувстват по-добре през нощта. Според мен не е ненормално. Аз години наред работех нощна смяна и проспивах целия ден. Беше страхотно. Но идва един момент, когато усещаш как губиш връзка с нормалния свят, асоциализираш се, защото просто повечето хора работят и живеят през деня.

Мога да кажа, че си промених режима едва след 35. Намерих си работа дневна смяна и сега се чувствам много по-добре, въпреки че все още не обичам слънцето да ми блести и се радвам, когато е облачно.

Моят съвет е да не се притесняваш от това. Всеки човек е различен, в това че повечето хора не са като теб няма нищо обезпокоително.

6.   Ох, тази тема ме разсмя :D. Няма да те критикувам, просто ще ти кажа да се погрижиш за себе си. Няма как да избягваш деня, и постоянно да носиш слънчеви очила, да стоиш на сянка и тем подобни 0_o. Какво толкова криеш от слънчевата светлина?

7.   Господи, сякаш съм писала аз тази история.... до всеки детайл мислиш точно като мен. Много се притеснявам, че не съм хубава, само нося огледалце и се оглеждам, не гледам хората докато говорим избягвам погледите им и дори избягвам да говоря. Аз ходя на солариум, на козметик и на всякакви процедури и силно се надявам един ден да се харесам и да изляза без да се притеснявам...

8.   Отиди на психиатър - доволна ще останеш! :)

9.   И аз и ти сме от хората "сови". Останалите са "чучулиги". Просто сме си такива и това не е някакъв проблем. :)
Ж27

10.   Това е комплекс за малоценност - не харесваш себе си, не се приемаш. Преодолява се като си промениш съзнателно мисленето и нагласата.

11.   Ето така стартира кариерата си всяко зомби!

12.   Номер 11 кърти!! :D

13.   Вие да не сте вампири?

14.   Тази тема ме направи по-добър и по-информиран човек. Сега ще отида да се извиня на един приятел, защото си мислех, че е единствения, който предпочита да будува по нощите без значение дали ще излиза навън или ще си стои у тях. Той дори използва реплика, много подобна на онова, което каза за това как през деня недостатъците са на показ. :)

15.   Има хора-сови, има и хора с комплекси! Хубаво е да се разграничават! По-мрачните хора са такива заради разбиранията си за света, себе си и особеността им да обичат мрака, често-самотата, меланхолията. Има цяла култура от такива хора! По-готически тип са! Докато хората с прекалено много комплекси (в това число включвам и номер 7! ) просто искат да се скрият от себе си, като се крият от слънцето и имат нужда не от мрак, а от психолог или порастване!

16.   Не знаех за хората сови... Сега разбирам защо толкова трудно заспивам през нощта. Но все пак няма ли начин да се променя, не ми се иска това да е нормалното ми състояние цял живот. Как ще работя след време?

Авторката

17.   В първия момент се замислих, че авторката има симптоми на вампиризъм, но като заговори за недостатъците отхвърлих тоя вариант. :) Аз съм точно противоположното. Обичам светлината, защото всичко се вижда по-добре, особено недостатъците. Какъв е смисълът да крием недостатъците си и след време като си ги видим, да се разочароваме и да се прецакат нещата? Ясно е, че всеки има недостатъци, няма нужда да усложняваме нещата с бягство и криене по сенките, по-добре да дадем шанс да бъдем приети въпреки недостатъците. По-добре да поработим върху отстраняването им, доколкото е възможно. Отивам малко да се попеча на слънце - кеф. :)

18.   Не знам дали вече ще прозвучи банално, но и аз съм същата. Радвам се че не съм само аз, чуствам се като олигофрен когато някой каже "Ти си луда, как може да не харесваш този хубав ден? ! ", заради това и се налага да излизам по - светло с приятели. В училище сутрин, когато не е толкова светло, веднага се намира някой да светне лампата, което направо ме подлудява и се чуствам некомфортно. Нищо не мога да правя, както трябва през деня, когато е светло, дори не мога да заспя, защото после се чуствам като премазана от влак. Винаги си уча вечер, след 21 часа, просто тогава ми идва музата. Вярно е и това за недостатъците, имам чуството че никой не може да ме виси и това ме кара да чувствам добре. Сега в тези жеги, които идват не ми се мисли как ще уцелея.
Не знам решение на проблема, опитвам се да го пренебрегвам, но е много трудно и за мен. На същото мнение съм като номер 2.
ж 16

19.   Швеция, Холандия, Исландия, Великобритания - стягайте куфарите и бягайте към вашия рай!

20.   И аз съм така, точно, мразя като напече слънцето и деня става все по-дълъг. Депресира ме някак си. Нямам този проблем есенно и зимно време, дори и през по-голямата част на пролетта. Говоря за лятото. Даже когато съм на море стоя и пия бира на пуснати щори докато компанията ми е по плажовете :D Просто енергията ми изчезва и се скапвам...

21.   Оле.. същият като вас. Не ми допада особено много слънчевият ден, който за всички други е прекрасен. Харесвам да е облачно и смрачено. Тогава се чувствам пълноценен и работоспособен. И винаги, когато е мрачно и аз тъкмо съм се настроим идва някой и пали лампите и това ме побърква. Или пък ми намират работа и не мога да се разходя...

22.   Не търсете тъмнината, защото все в мрак ще си останете. Търсете Бог, за да разберете защо ви е нужна светлина. Много сте заблудени.

23.   За какво ти е да се променяш? Единственият проблем е, че ще се наложи да работиш един ден и това ще ти определи режима за жалост, но просто гледай да не си втълпяваш, че не можеш изобщо да излизаш... С времето това чувство за притеснение от недостатъците ще отшуми, обикновено се случва с времето след 19год... Някак си човек постепенно започва да се приема и да не му пука особено как другите го приемат.
Аз от тийнейджърка все на тъмно си седях вкъщи, в стаята ми светлина не влизаше... С времето обаче нещата се променят и трябва да се съобразяваш я със съквартиранти (когато отидеш да учиш), я с гаджето като заживеете заедно... Вече съм на 25г. и все още предпочитам да съм в по-тъмни помещения, също не обичам лятото именно заради твърде силната и продължителна слънчева светлина - изморява ме изключително много, ленива съм, нищо не ми се прави и някак некомфортно ми е... И когато стане към 21. 00-22. 00 се чувствам толкова бодра, колкото би трябвало да съм сутрин... Винаги по-мрачното време ме прави по-дейна, по-активна и цялостно по-добре се чувствам във всяко отношение...
Други хора се чувстват точно обратното и за тях цялата зима е една драма, изпадат в депресии и т. н. Тоест всеки почти се влияе от времето - едни от зимното мрачно, други от лятното.. В реда на нещата си е и не мисля, че трябва да го мислиш толкова и да се чудиш как да се променяш - няма нужда просто - той живота сам ще те накара с времето да се приспособиш, но съм сигурна, че просто ще си бъдеш от групата на тези, които им е по-добре в по-мрачно време...
А тея дето викат да търсиш психолог или психиатър - игнорирай ги тотално... това са глупости - все едно аз да кажа на почти всичките ми околни да ходят на психиатър, защото през зимата все мрънкат и се оплакват и все са в депресия заради мрачното време... ние сме пък обратното на тях - и какво? всички ли да ходим по психиатри? !? !

24.   отиди при психиатър-имаш ГОЛЯМА нужда!!!

25.   22 - Такива хора като теб ме карат да изригвам от смях, ама е така отвътре ми идва.

26.   Относно темата- мисля, че това не е проблем до някъде. Хубаво, че не си въобразяваш разни неща като вампир съм и други. Не е важно какъв трябва да си или какъв те искат другите, а как се чувстваш ти. Щом ти харесва мракът ми бъди такава аз лично съм против тези неща, ако да кажем някой те принуждава, но в този случай е малко по-различно не знам. Щом искаш да не си такава вече тогава може би знам ли трябва да отидеш на психиатър или психолог. Кажи на родителите си за това на мен малко ще ме смути. Може би не знам просто е нещо вътрешно.
номер 22

27.   Имам лоши новини за теб. Цялата ти хормонална система е в срив - защото първо си увредила нощния си сън, второ не виждаш светлина - а това са двата най-важни фактора за синтез на хормони.
100% заради липса на слънчевият витамин "Д" зъбите ти са нащърбени от кариеси, а не можеш да идеш на зъболекар, защото няма стоматолози нощна смяна ;)
Слушай, ти наистина се правиш на интересна, но аз ти казвам истината. Както се скапва всяко растение и животно без светлина, така и ти.
Не ставай зорлем урод, стани нормална.