Споделена история от Други

"Компютърен специалист" Мара Подробната
Оставих си лаптопа за почистване на компютърен сервиз, но си прибрах диска с паметта. После, когато той върна диска, включи лаптопа и без да ме пита инсталира с флашка някаква програма "Everest Ultimate Engineer", за да проверял капацитета на батерията, която така или иначе не работи, а и не беше част от услугата. В същото време надничаше наляво и надясно, какво има в лаптопа. Нищо специално нямам, освен мои си неща, но това страхотно ме раздразни. Моя си е вината, че не го отрязах на секундата. Предполагам, че той много отвътре го взе и се обостри любопитството му, когато първоначално му казах, че искам да стоя на главата му докато работи в лаптопа ми. Понеже не разбирам много от компютри искам да попитам възможно ли е докато неговата флашка е била в моя лаптоп нещо да се е прехвърляло без да се вижда, имам пред вид мои файлове, или да е влязъл вирус. Лично не видях той това да прави, но не знам тия програми дали могат без моето знание. Може би звучи смешно, но все пак искам да се допитам до вас. Благодаря ви предварително. И все пак, ако това се чете от компютърни специалисти, знайте, че на хората не им е приятно непознати да им зяпат в компютрите.

Коментари

1.   Каква е тази параноя? Да нямаш някакви гениални идеи, които все още не си патентовал/а или голи снимки :D Не вярвам на човека да му пука какво има в компютъра ти (освен ако не те познава от някъде). Тази програма и аз я имам (не точно същата) и не вреди на компютъра. Даже може да я ползваш примерно да си гледаш температурата на компютъра в летните дни да не вземе да прегрее.

2.   Попринцип всичко е възможно, но едва ли... Съжалявам ако има грешки ползвам кирилизация.

3.   Глупости на търкалета, №1. Не му е работа да се рови във файловете на човека, може пък наистина да има гениални идеи или голи снимки. Автор(к)е, Everest действително е програма за диагностика, но въпреки всичко, да, възможно е да ти сложи някакъв зловреден софтуер без да усетиш. Пусни антивируса да провери всичко от—до, за да се успокоиш.

4.   То и на гинеколог като отидат жените едва ли им е много приятно да ги гледат и ръчкат отвътре, ама им се налага...

Радвай се, че човекът е взел нещата присърце и се е заинтересувал от общото състояние на компютъра ти, т.е. да погледне и за други неща от които не разбираш, а не само за събрания прахоляк.
Бъди сигурен/на, че 2 минути след като си напуснал/а офиса му е забравил за теб.

Автомеханиците рядко се интересуват докъде си ходил с колата и какво си правил там, нали? Въпреки че могат да го проверят на GPS-а или от ECU-то в някои случаи.

5.   Да ти имам проблемите.
Ти да не си всеизвестен/а, и даденият сервизен техник да те познава лично?
Човека е заинтересован за здравето на батерията на мобилният компютър, а ти негодуваш. Какъв е проблема?

Иначе истината относно въпросите ти:
С флашка може да се вземе който и да е файл от машината съвсем елементарно с изпълнението на един прост vbs скрипт например при autorun, но човека предварително трябва да знае (ако взима конкретен файл, но може и да ти копира цялата информация без подбор, ако флашката е достатъчно голяма) къде е точно той, че да напише скрипта. За зловреден код (вирус) естествено, че може да се инжектира в операционната система от флашка, даже това е един от най-честите начини за разпространението на вируси.

Още веднъж - в конкретният случай ти си в сервиз, флашката на техника си е такава най-вероятно, която използва на стотици компютри на ден, а ти не си някой, който го интересува специално. Просто е качил един Everest (Aida) за да провери статуса на даден компонент, стандартна практика.
Трябва да се радваш, че е проявил внимание към машината, повечето не го правят.
Не се притеснявай за глупости, успех!

7.   Стана ми смешно като прочетох историята ти защото звучиш точно като моя приятел. Спокойно, едва ли човека е имал за цел да си преглежда файловете и снимките. Преглежда десетки компютри, защо мислиш, че точно ти си му заинтригувал толкова вниманието. И други хора искат да седят там докато им оправят компютъра, не си само ти, че точно това да е събудило любопитството му.
То незнанието води до много главоблъсканици...