Споделена история от Други

Ривотрил
здравейте става въпрос за зависимоста от ривотрил и как во става с човек сле дългата му употреба. Аз съм на 54 години и пия ривотрил от 10 или12 години.. страдам от паническо разтройство и за спиране на ривотрила и дума да не става. Получавам стршни кризи който ги е получавал знае за какво става въпрос. та въпроса ми е до кога ще ми издържи срганизма да вкарвам по 1 мг всеки божи ден някой може ли да ми каже какво да правя. има ли и други като мен и ка се справят с тая отрова. Ако ме бяха предупредили докторите че води до такава тежка зависимост никога не бих го пил разбрах го още първия месец сега вече е късно личния ми доктор каза чи ще си го джвакам докато съ жив и чи имало и по гадни лекарства от ривотрила искам да го спра от години но не успях каво да правя не знам а и психиатрите също ак о някой ми даде съвет как да се измъкна от това положение ще съм му безкрайно благодарен. казвам се Румен

Коментари

1.   Няма значение как се казваш.. Хората са казали "по-добре късно отколкото никога"..
Много жалко, че при ПР не е така..
Пиеш това лайно от 10 години и сега си мислиш, че може да го откажеш? Мисля, че си малко закъснял..
Има три варианта..
1) да го откажеш веднага
2) да го заместиш с друго лекарство
3) да го пиеш до края на живота си..

Тези лекраства не са за подценяване.. Те са на един ред с тежките наркотици...

2.   Здравей Румен, минал съм през подобен кошмар с доста по-страшно вещество - морф.... Бих ти препоръчал поетапно намаляне, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО под наблюдението на компетентно медицинско лице. Знам че ще се справиш.
Успех!

3.   Пия го от време на време от 5-6 години. Винаги мога да го спра и съм го спирала. Но не за ПР, а за отпускане и заспиване го ползвам.

4.   Пила съм ривотрил месец, два. Сама го спрях плавно, защото се поинформирах какво пия и разбрах колко голяма зависимост причинява. Самият факт, че се дава с жълта рецепта е показателен. Не искам да те плаша, но имам приятелка, която работи в психиатрията и тя ми каза скоро, че го спирали. Причината е, че много наркомани го ползват и води до прекалена зависимост. Така че искаш или не ще го спреш. Според мен смени лекаря. Няма да се справиш без лекарства след толкова години. Най-добре смени го с нещо по-безобидно. Изписват го за щяло и не щяло. Това също знам от моята приятелка. Причината е, че е доста силно и спира симптомите на всяко разстроийство. Мен ме приспиваше от раз. Просто го смени за нещо не с жълта рецепта и следващия път прочети листовката как се пие. Задължително си смени лекаря. Не ти трябва някой, който те превръща в наркоман само защото го мързи да работи. Намалянето на Ривотрила става много бавно. Четвъртинката ако трябва на две ще я делиш. Пие се по една, две седмици и пак намаляш до като не спреш окончателно. Успех. И не знам дали знаеш, но с Ривотрила не се пие никакъв алкохол! Наркоманите го смесват с алкохол. Така става чист наркотик.

5.   Никога, ама никога не използвай вариянт 1 на първият отговорил ти. Ривотрила се спира с намаляване на дозите и то за дълъг период от време. Щом толкова дълго си го пил/а. А за паник атакаите Ривотрила просто замазва нещата, не помага. Ти трябва сам/а да се пребориш с тях. И не ти го пиша просто ей така, зная какво говоря, защото съм ги изпитала и изпитвам на гърба си. Бъди по-смел/а посъветвай се с лекар и наистина започни много бавно да намаляваш дозата, вече си се пристрастил/а и няма да стане от веднъж. И на мен ми предписаха Ривотрил за ПА, но никога не съм го пила. Нося си обаче шишенцето винаги в мен и това някък ме успокоява. Дръж ги и ти близо до себе си, за да знаеш, че ако имаш нужда винаги можеш да пийнеш половин хапче. Късмет ти желая! Много добре зная за какво говориш, но се преживява, колкото и да е гадно. Повярвай ми! Няма гътнал се от паник атака, просто чувството е невероятно гадно. Дано се отървеш и от ПА и от Ривотрила!

6.   как да го спра веднага можеш ли да ми сбясниш нали знаеш какво става преживеял съм го и не знам за втория вариант с какво до го заменя като всичките са същите лаина значи остава третия сега ще кажеш това е твой избор и ще си прав не знам с него лошо без него още но как да го спра веднага пак някой психиатар сигурно трябва да ме светне по въпроса ако е наясно разбера се а такива много редко

7.   Не съм психиатър и най-добре се консултирай с такъв... Обаче доколкото чета ефектът на ривотрил е подобен на ефекта на валериана, но доста по-силен. Може да пробваш (и пак казвам - питай психиатър) да смениш ривотрила с по-големи дози валериан поне временно. Валерианът поне си е растение, а и не влияе зле на черния дроб (за ривотрила пише че има токсичност, макар и много малка).

8.   А да допълня и, че има техники в психотерапията, които могат да ти помогнат дори без лекарства (макар че след 10 години на лекарства ще е трудно). Препоръчвам ти да потърсиш за когнитивно-поведенческа терапия. Има и книга на български (от поредицата for Dummies).

Когнитивно-поведенческата терапия(на английски е Cognitive-Behavioural Therapy - CBT) се ползва за лечението на всякакви нежелани емоционални състояния като тревожност, обсесии и др.

И пак казвам - консултирай се с психиатър. И за валериана и за когнитивно-поведенческата терапия.

9.   не знам дали ще стане но все пак много ви благодаря

10.   каде го това компетентно лице всички са един дол дренки ходил съм при такива лица и те ами да го сменим тогава я с ксанакс я ако не бива с нещо друго дай с друго трето и накрая взема та го уцелятмежду другото 5 години работех към нашия диспансер и съм се убедил че психиатрите не всички май за нищо не стават на мен май наистина ми трябва компетентно лице ане да си правят експерименти това и аз мога да лекувам така

13.   СПРЯХА ГО... И СЕГА? УЖАС! ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ ОТ КЪДЕ ДА ГО ВЗЕМА