Споделена история от Други

Възможно пристрастяване към компютърни игри?
Здравейте.
Аз съм момче на 18 години. През последните няколко години почнах да забелязвам един проблем при мене - компютърните игри.

И всъщност, не само игри. А компютърът като цяло. Било то сърфиране из нета, гледане на клипове в Youtube или игри. Всякаква такава непродуктивна дейност, свързана с компютъра. Почвам да осъзнавам че това е като някакво пристрастяване. Доста време от деня прекарвам пред компютърът. Когато има да правя някаква задача, почти винаги сядам на компа и викам си "Аре за после".

Често, когато правя нещо което не ми се прави или не ми е интересно, ми е трудно да се концентрирам. Мисля си "Мале, сега като свърша тая работа как ще цъкам на играта". Това води до разконцентрирване.

Веднъж си поставих задача да спра да играя игри на компа. В рамките на 5-6 дена не играех игри. Тогава само ползвах компа за важни задания (я накоя презентация за даскало). И след тия 5-6 дена пак се завърнах с света на игрите.

От това което сте прочели бихте стигнали до извода че съм напълно пристрастен към компютъра (или поне така си мисля).
Като се замисля, причината поради която прекарвам толкова време на компа е че вкъщи няма какво да правя.
Все пак често излизам да карам колело или да ходя на плаж с приятели. Но когато съм скъщи, единственият ми източник на забавление е компа.

И така, стигаме до там да питам за съвети.
Освен очевидното "Иди на психолог", какво можете да предложите за решаването на моят "проблем"?

Коментари

1.   Няма оправия с тази болест. Поне аз така мисля, болест е. Ти поне си на 18. Познавам пристрастрени по на 40 - 50 годинки. Зарязали са всичко и си цъкат на компа. Там е техния свят. Просто си живеят в компа. Плачат с него, смеят се с него. Не им пука за нищо, ти си скъсай задника от работа ако искаш. Оправия няма. Поне аз не можах да се преборя с компа, някой да предпочита една комп игра пред мен. Отказах се да се боря с вятърни мелници. Ако някой знае решение нека го каже. Ще следя темата с интерес.

2.   Възможно е пристрастяване към компютърните игри. Познавам 3ма човека, които не излизат от тях, заради някакви си игри... И дават луди пари за игрички. Не знам... според мен всяка зависимост към нещо и колкото полезна, толкова и вредна. Не си първия нито последния пристрастен към компютъра, интернета и соц. мрежи. Хора, от кога не сте виждали деца да играят навън, като едно време? Всички играят вкъщи - преди компютъра. Дори запознанствата вече стават през компютъра, щото никой не може да ти каже две думи на кръст, а пред монитора е много нахакан. Всеки първи е пристрастен към интернета, това е ясно. Има хора обсебени от материалните неща, пари, комар... та авторе, от тая гледна точка - по-добре е че си пристрастен към игри, но все пак всяко пристрастяване може да доведе до негативни неща. За това... ограничавай се, ако смяташ, че зависимостта ти ще ти изиграе лоша шега. Примерно, разпределяй си часовете - колко време ще цъкаш и така..

3.   Много от хората сме така, споко.. Е само дето не играя игри от 10 години, ама прекарвам повечето време в къщи пред компа. Ама замисли се - къде да го прекарваш? Пред телевизора ли? Не, мерси... в интернет поне мога да избирам какво да прочета/гледам и дори да дам информация на някого, докато по телевизора изборът е много по-ограничен. Да чета книга ли? Ами то и на компа има много неща за четене, включително безкрайно много книги в интернет.

Наистина е проблем ако не си вършиш важните задачи през деня заради игри - тогава трябва да се вземеш в ръце...

5.   Ем може да излизаш насам натам. Аз съм момче на 17 и също съм повечето време пред компа, излизам ала бала, ама стой си кво. И аз съм тей, особено като си цъкам wow и като се прибера напрао си викам ся да си минавам мисийките, или като играя по 10 часа на ден nfs, тъпо е но какво да се прави ..

6.   Почни да излизаш с момичета! И щом си на 18 си намери работа стига си седял в у вас и разчитал на вашите! ВВ

7.   Според мен, и приятелка да си манери момчето - и нея ще пренебрегва заради игрите! Това, че е осъзнал, че има проблем, е вече голяма крака напред! Каква обаче трябва да е следващата му стъпка, за да преодолее тази зависимост, и представа си нямам????