Споделена история от Други

Моля за съвет относно измама с кола
Здравейте. Преди 4 години реших да продам колата. Дойде един манго и поиска да я купи, но бързаше да заминава за чужбина и затова не направихме покупко-продажба, а решихме да минем по съкратена процедура с нотариален лист, с който заявявам, че съм дал колата за ползване и съм освободен от плащания по тази кола. Преди година започнах да получавам писма, че колата е с неплатени данъци. Отидох в данъчно и показах листа, но ми казаха, че щом нямам документ за покупко-продажба, листа не важи и трябва да плащам данъците. Получих и за неплатена гражданска. Явно магото я е дал за старо желязо и не я обслужва вече. Отидох до Кат, за да я обявя за открадната, но в системата излиза, че има нотариален лист за предоставяне за ползване и не мога да я обявя за открадната. Шах и мат. Не знам какво да направя сега. Някой има ли идея как да действам?

Коментари

1.   Аз имам идея плащаш данъците и отписваш колата от кат. И друг път не правиш глупосттта. Защо по дяволите отиваш до нотариус с клиента и подписваш не покупко продажба, а право на ползване. Ако документа, който притежаваш е нотарялно заверен то вие с клиента сте били при нотариус. Съмнява ме само това, че щом си си продал по този начин автомобила, значи си нямал задължителната бележка за платен данък и сега ти е дошло на главата, същото това, от което си мислил, че си уеспял да избягаш.
В твоя случай измама има, но не насочена срещу теб, а обратно ти си се мъчил да измамиш държавата. Съответно сега държавните служители са се осетили.
Ходи и плащай, защото скоро мой познат го осъдиха, и сега шест месеца в затвора за 1500лв дължими на държавата суми.

2.   Консултирай се с адвокат, или пий една студена вода- с цигани далавери не се въртят, защото могат да те купят и продадат теб самия без да се усетиш даже.

3.   Обективно погледнато ти си дал пълномощно на циганина да ти кара колата, а понятие нотариален лист не съм чувал, това не значи, че няма такова, разбира се, но е малко вероятно. В закона за собствеността са дадени ясни разпоредби относно правото на ползване, каквото ти може да претендираш, че си учредил в полза на циганина. Проблемът е доколко тези текстове са приложими относно движими вещи, поради по-трудната доказуемост на подобно учредяване, както и осведомяването на трети лица относно този правопораждащ факт, но пък след като този документ е вписан в базата-данни на КАТ, би следвало да претендираш, че всички разноски са за сметка на ползвателя, вкл. данъците. Но по-необяснимото за мен е друго - защо си дал пълномощно на циганина, а не си прехвърлил направо колата, усилието е на практика същото, замо е трябвало да представиш квитанцията за платен данък и застрахователна стойност на автомобила, каквато вадят веднага и дори самият нотариус може да съдейства. Грешката, според мен, е изцяло твоя.
М, 35

4.   БРАКУВАНЕ !!!

5.   Не съм искал да измамя държавата. Вързах се на циганина, че много бързал и му трябвала бързо. Всичко съм си плащал винаги. Сега ми казаха вариант да подам молба за отмяна на пълномощното, да платя данъците и да не се занимавам повече. Дано да стане. Благодаря за съветите. Нотариалния лист е пълномощно, може да не съм се изразил правилно.
Автор

6.   Авторе били сте при нотариус, колко по бързо става пълномощното от покупко продажбата? Това са два различни документа, които се издават с една и съща бързина около 20 мин, на едно и също място. Защо си му направил пълномощно?

7.   Това ми беше първата кола. Той каза, че за покупко-продажба се чакало и отнемало време, затова и се съгласих на такъв лист. Уговорката беше като се върне от чужбина да мине да му я прехвърля, но не се обади повече.

Автор