Споделена история от Други

Kредит
здравейте,
интересувам се от следното: нали знаете, че има банки които дават кредити за определно нещо: примерно за екскурзия, за кола, за ремонт и т. н.

въпроса ми е - как се доказва, че парите са похарчени точно за това?
мога ли да взема кредит и да не го похарча за това з акоето е написано там?

една банка предлага потребителски кредити до 10 000 и кредит за кола до 20 000
на мен ми трябват 20 000 и се чудя ако кандидатствам за кредит за кола дали ще може да го използвам за това?

Истинката причина за нуждата от пари е купуване на малък бизнес.
Знам, че предлагам кредити и за това - но не намерих условия които да мога да покрия.

Парите ще мога да ги връщам защото е развит и ще се изпалща сам!

Коментари

1.   Мой роднина взе кредит за кола и парите от банката ги преведоха директно на фирмата, от която купи колата... Но не знам дали има опция да бъдат преведени на теб и да не знаят какво се случва с тях точно...
Друг мой познат изтегли кредит, за да покрие стар кредит. Предполагам от банката не са знаели за какво ги взима точно, така че намери някакви такива будали.

2.   Никой няма да те наблюдава за какво точно ги харчиш. Тук е въпрос на обезпечение. Няма такова нещо като кредит за кола, кредит за жилище... Има ипотечен, потребителски и лизинг. Ипотечния го обезпечаваш с жилище (или др недвижим имот), което може и да е същото, което купуваш, може да е друго, което дори не е на твое име. Потребителския го обезпечаваш с поръчители, превод на работна заплата и др. Лизинга се обезпечава със съответната стока, която изплащаш - кола и др. Но специално при лизинга е по-различно, защото там пари не ти се превеждат, а ти се дава направо колата. Оттам нататък ти за какво ще ги харчиш си е твой проблем. Аз например имам ипотечен кредит, съответно съм си ипотекирал жилището, пък аз парите от заема можех да си изхарча ако исках и за платена любов. Тях ги интересува единствено дали си обслужваш заема. Ако не го обслужваш, ще ти предложат някакво временно решение като временно да плащаш само лихви и да си седи главницата, да ти удължат срока за сметка на вноската и в краен случай да ти отнемат обезпечението.

Но моят съвет е друг - така като чета ми звучиш като някой неопитен младок. Ти дори не си запознат с елементарни банкови продукти, а пък искаш да правиш бизнес. Това не е лесна задача, колкото и лесно да изглежда от страни. Помисли си добре, защото ако бизнесът не потръгне, ще ти останат само дълговете, които може и да не ти е лесно да ги връщаш, особено ако нямаш други странични доходи, а и работа трудно се намира.

Аз няма да ти се меся. Идеята ми беше просто да ти дам приятелски съвет да премислиш нещата много добре преди да решиш, защото веднъж ако се захванеш няма връщане. Или успяваш, или влизаш в батака. Направи си бизнес и маркетингов план, задължително и план Б в случай че не потръгне както ти се иска. Ако в моемнта върви, съвсем не означава, че при теб ще върви, повярвай ми. Само за статистиката - само 1 на 10 нови бизнесмени оцеляват 5 г. Само 1 на 10 бизнесмени оцелели 5 г. оцеляват още 5. Т. е. само 1% от новите бизнесмени оцеляват 10 г. на пазара.

3.   Аз теглих кредит и като ме питаха за какво са ви парите им казах за обзавеждане, ремонт, а всъщност бяха за сватба. Кредитния консултант за това е сложен там, за да ти даде съвет. Моя беше мой човек и ми каза като те питат казваш обзавеждане и ремонт. После рефинансирах и пак казах за обзавеждане, но си купих кола.

4.   Мисля, че 2 ти е дал добри съвети - помисли доколко можеш да се справиш с бизнеса, за който говориш, проучил ли си го добре, защото отгоре нещата могат да изглеждат по един начин, а след по-дълбок бизне-анализ да излезнат подводните камъни. Наистина изглеждаш много млад и наивен след като питаш хората тук по въпроси, които са А и Б за бизнеса - за банково кредитиране. Аз лично вися всеки ден в банките и пак не съм наясно с цялата гама от продукти, които предлагат, а само с тези, които ползвам и ме интересуват. И все пак бъди разумен и поемай премерени рискове.
М, 35

5.   Първите три коментара не са разбрали за какво питаш, нито са ти дали смислен отговор.
Ако въпросът ти е "как се доказва, че парите са похарчени точно за това? " ще ти обясня. За 20 000 много ровят и държат, освен да имаш достатъчно доходи, да похарчиш парите за това, което си заявил. Ако кредита е ипотечен лихвата е по ниска, но ако е потребителски лихвата може да хвръкне и на 18%. Затова си направи добре сметката.
Всяка банка има различни условия, но аз като теглих за ремонт 15 000лв, идваха да снимат жилището ми, отвътре за да преценят дали да ми дадът.
Приятелят ми тегли 8 000лв за кола на старо, нищо не му искаха само дохода. Но върна 14 000 и има да дава още 6 000 отаказа се да продължава да им плаща и замина в чужбина. Звъняха дори на мен да питат за него, казах им той ви запали, замина и няма намерение да се връща.
Сега за теб отиваш питаш в всяка банка, говориш с кредитни консултанти докато стане. Може да питаш в две банки едновременно за по 10 000лв, за 10 год примерно.

6.   благодаря на всички и особено на номер две
работата е там, че продават бизнес който вече е на 10 години
щом сега печели по време на криза, мисля, че няма да става (много) по-зле колкото и време да минава

имам опит в тази сфера и мисля, че ще мога да се справя...

ако пък стане нещо извънредно лошо(което не разбирам как по моя вина може да стане - то или върви или не.. като видиш цифрите)

та ако стане нещо много лошо - продавам дори да е на полови цена и другите 10 000-15 000 ще ги изплащам
500 лв не мисля, че ще са проблем

мисля, че трябва да рискувам
ако загубя ще изплащам кредита няколко години - ще си намеря работа каквато и да е само и само да го изплатя

НО ако спечеля :) кредита ще го изплатя за по-малко от 3 години
и след това ще мога да осъществя всичко друго което на заплата никога няма да мога (при нас заплатите са 500-600 лв и освен за сметки за нищо друго няма да ми стигат ако живея сам... да не говоря за семейство)

7.   Зорлем искаш да станеш роб на кредити

9.   №2 и №7 са много прави няма нормален човек които продава печеливш бизнес тук има някаква уловка, но ти си знаеш за жалост много хора като теб се заробиха с кредити и, ако преди 20г., ако не можеш да си обслужваш заема към банката те пращаха в Либия или СССР сега те пращат и теб и твоите наследници на ония свят помниш какво стана със семейството на военния от Пловдив и тои е бил бизнесмен и едновременно с това е работил и е получавал заплата около а може и повече от 1000лв. и видя, че и тои го закъса. Желая ти успех в начинанието

10.   До номер 5 :
Този твоя приятел е взел 8000 и трябва да върне 20000??? За коя банка става въпрос? Аз искам да тегля потребителски кредит (не ги интересува за какво) от 8000 и лихвите се движат от 9, 9 до 12, 8% в 6-те банки, които попитах, т. е. всичката сума, която ще изпатя е около 9800 лв за 3 години... А това 20 000 в коя банка го има, ми е много интересно!???

11.   №10 Информирай се по добре. Лихвите за стандартен потребителски кредит са 15. 45% за кредит до 5г. и 15. 95% за кредит над 5 г. от там прибави и такса управление и такса усмивка и такса дрън дрън общо около 2, 5 % от главницата месечно. Не разглеждай рекламите на банките за лихвен процент, а гледай ГПР процента на кредита, който търсиш. Обикновенно лихвения процент е около 15% когато нямаш залог на кредита, но ГПР е 17, 35%. Интересувай се какво е ГПР и питай за ГПР на кредита, той обикновенно включва всички таксички.
20 000 се получават, когато закъснееш с вноските, защото наказателната лихва може да стигне и 10% от главницата. Приятелят ми не беше плащал три месеца, беше в чужбина, като се върна първата му работа беше да иде да се изчисти с банката даде им 1000 евро кеш да покрие вноските за трите месеца с горница и после попита "колко още имам да давам? " Те отговориха 6 000лв! Направили му разпечатка и наистина е така с всичките му там таксички лихвички и т. н.

12.   От номер 10 до номер 5/11 :
9800 лв е общата сума, която следва да заплатя и в която се включва общия размер на кредита (главницата), заедно с лихвите и разходите, свързани с кредита - в т. ч. еднократна такса за усвояване, такса разглеждане искане на кредит, такса обслужване и поддържане на кредит (напр. 1, 6%), такса администриране на кредит при отпускане (напр. 0, 9%), застрахователна премия, разходи кредитна протекция (напр. 3% месечно изплащане), откриване и обслужване на разплащателната сметка. Аз не говоря за ГПР (годишен процент на разходите), а за ГЛП (годишен лихвен процент) - има разлика. При първият се касае за общите разходи, изразени като годишен процент от общия размер на предоставения кредит и дава възможност да сравня различните предложения за сключване на договор за кредит, а вторият е променлив номинален годишен %, който се състои от референтен лихвен % плюс надбавка и се променя само при промяна на размера на БЛП с повече от 2 пункта.
Аз не се информирам от рекламки за твоите такси "дрън дрън"... Информирам се доста по-добре от теб и доста по-ориентирано и детайлно. Питах те просто за коя банка става въпрос, но ти и това не каза, а просто се заяждаш и обиждаш. Типичен бг манталитет...

13.   11 ще кажеш ли за коя банка става въпрос?